Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 01.11.2017, 22:23:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Iată că-n societatea lui Platon, a lui Demostene, care au și oferit monumente de cultură și civilizație barba făcea parte din civilizație și în general civilizația răsăriteană și-a afirmat apartenența culturală și prin barbă.
Greșeală grosolană.

Societatea lui Platon, a lui Demostene, și în special civilizația răsăriteană s-au întemeiat pe REGULI.

Nu pe BARBĂ, ci pe reguli.

Nu pe LOOK, ci pe reguli.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #102  
Vechi 01.11.2017, 22:52:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:17:50.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 02.11.2017, 09:12:18
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

N-ai barba, n-ai cultura.

Facultatea nu-i ca liceul, si-s tot scoli; cum nici iarna nu-i ca vara, si-s tot anotimpuri.

In concluzie, Iorest baiete, de ce te irosesti prin Romania si te scolesti din bugetul romanesc? e atat de traumatizant, e atat de incuiat in reguli comuniste....
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #104  
Vechi 02.11.2017, 10:43:13
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

eu cred ca iorest e mai batraior.

ma intreb daca diogene avea barba! (nu mai caut acum pe internet o posibila mutra a lui)

sau, poate, cand "manifesta" o facea si impotriva barbosilor...

edit.mi-ar placea sa mai am niste reviste liceale de la inceputul sec XX, sa vedeti acolo reguli! in orice caz, regulile sunt pe institutie, nu pe sectii, daca liceul ar avea si sectie sportiva cei de la lupte ar trebui sa stea rasi pe tot corpul si sa se unga cu ulei de masline, eventual...

Last edited by Ali Baba; 02.11.2017 at 10:45:51.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 02.11.2017, 11:49:32
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Și eu mi-am dorit barbă, dar nu mi-a ieșit, n-am dereglări hormonale.

Bine, eu mi-am dorit și Clark Gable să fiu, însa nici mustață n-am.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #106  
Vechi 02.11.2017, 20:15:51
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Vă dau clasă universitarii, care n-ar face astfel de observații la nicio secție laică, niciun universitar nu ți-ar impune prin regulament poziție de drepți.
Iotete ca veni si stirea care-ti anuleaza afirmatia. http://www.mediafax.ro/social/studen...itice-16805006

https://www.activenews.ro/stiri/Prof...umanari-147198

Iaca s-a gasit un universitar de la o sectie laica care sa faca observatii legate de tinuta.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)

Last edited by oitza ratacita; 02.11.2017 at 20:22:40.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.11.2017, 20:21:22
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Și eu mi-am dorit barbă, dar nu mi-a ieșit, n-am dereglări hormonale.

Bine, eu mi-am dorit și Clark Gable să fiu, însa nici mustață n-am.
:))) E riscanta marturisirea ta :))) Vei fi banuita de a fi nu doar o simpla evreica, ci o evreica "pe invers".
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.11.2017, 20:25:33
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
:))) E riscanta marturisirea ta :))) Vei fi banuita de a fi nu doar o simpla evreica, ci o evreica "pe invers".
Da. Asta e singura etichetă care i-a scăpat lui flying (oare cum?). În schimb, m-a numit Demetrius misandră. :))
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.11.2017, 20:46:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

.................................................. ..............
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 15:18:38.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.11.2017, 20:59:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

cum se face educație în Româniapostcomunistă” și măsuri contraproductive

„[...]Deși trecuserăm in anul de grație 1997, in Romania incă mai erai privit ca
un ciudat dacă purtai plete. Fiecare dintre noi avea de dus un adevărat jihad in propria familie.

Mama incerca să mă convingă de faptul că nu imi stă bine.
Intr–adevăr, acum accept că nu imi stătea bine: aveam nasul mare și semănam pe undeva cu Rene Descartes.[/...]

[...]Inchipuiți–vă că s–a făcut careu, la care a participat tot liceul, elevi plus profesori, in frunte cu doamna directoare Vasile, profă de geografie, ca să ne sancționeze.
Spre oprobriul public, i–au scos in față pe prietenii mei, mai puțin pe mine.
Domnul diriginte Băicuș făcuse el ce făcuse și m–a scăpat și de această dată.
Sufeream in sinea mea că nu sunt acolo in fața tuturor, alături de ei.
Acțiunea s–a dovedit complet neproductivă pentru sistem.
Băieții s–au supărat și s–au ras in cap. Stand cuminți in bănci, atrăgeau involuntar privirile colegilor, care nu mai știau unde să se uite, la neoanele din tavan sau la diblele lor reflectorizante.
Pe mine m–a prins intr–o dimineață Rapenescu, un foarte capabil profesor de limba și literatura romană, și m–a amenințat că mă leagă de un copac și mă tunde[/...]”

Sursa- Ciprian Voicilă: „Diavolul din pahar. Amintiri din Iadul Beției”, editura Areopag, pag.38-39

Douăzeci de ani mai târziu, în 2017, un director scoate elevii din clase, îi aliniează în curte, îi amenință că.... s-a schimbat ceva ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare