Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.07.2007, 22:39:17
ionutz_rYk ionutz_rYk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2007
Mesaje: 3
Implicit

Un parinte cunoscut de mine prin Predicile sale la Duminicile de peste an si care se aseamana mult, dupa parerea mea, cu parintele Cleopa prin graiul bland si smerit. Era un site unde erau publicate aceste predici(in scris dar si audio) impreuna cu o galerie de icoane, dar cred ca a fost desfiintat deoarece nu mai pot sa-l accesez. Exista si reviste semnate de Ierodiaconul Visarion Iugulescu cu predicile sale.
Ii rog pe cei care il cunosc pe acest bun parinte sa vina cu completari sau sa imi impartaseasca opinia lor cu privire la acest subiect.:rolleyes:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2007, 00:56:34
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

SI EU AM CITEVA CASETE CU PREDICI CUMPARATE DE LA MAN. casiel strimbu [episcopia vadului,feleacului si clujului],si unDVDcu o predica.Exista si un articol intr-un nr [nu mai stiu care ]in rev LUMEA CREDINTEI.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.07.2007, 17:41:27
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Nu este cel pe care "visarionistii" il numesc "taicutul"? Cel in a carui "lucrare" se considera?
Am ascultata cateva predici. Interesante. Pacat ca "ucenicii" le rastalmacesc, astfel ca "visarionistii" au devenit o "secta" ortodoxa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2007, 18:16:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

acest fapt a fost infirmat de revista LUMEA CREDINTEI intr-un nr. de anul trecut. Nu exista o secta ci o anumita atitudine ortodoxa pe care ar trebui sa o avem toti ortodocsii si nu numai unii.Dar noi cei CALDUTI ne permitem f.usor sa criticam pe altii care sint asa cum ar trebui sa fim toti ortodocsii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.07.2007, 11:33:59
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
acest fapt a fost infirmat de revista LUMEA CREDINTEI intr-un nr. de anul trecut. Nu exista o secta ci o anumita atitudine ortodoxa pe care ar trebui sa o avem toti ortodocsii si nu numai unii.Dar noi cei CALDUTI ne permitem f.usor sa criticam pe altii care sint asa cum ar trebui sa fim toti ortodocsii.
sa iti dau bibliografie referitoare la tema. La faptul ca sunt "secta" (in ghilimele). Scumpa mea, am stat cativa ani cu ei si stiu ce le poate pielea asa ca nu ma contrazice. Sau poate vrei sa mergem la o intrunire de duminica seara sa imi explice "epitropul" ca daca nu stau in "lucrare" pic dintre cei alesi si ca "taicutul" este un trimis, un sfant, mai tare ca invatatura Bisercii?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.07.2007, 14:05:01
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Subscriu la ce spune Mirean. Cunosc si eu aceasta "lucrare" si sunt vai de ei la ce idei si conceptii au despre ortodoxie si mantuire.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2007, 00:54:26
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:(Din pacate este adevarat.S-au indepartat mult de ortodoxie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.07.2007, 19:19:27
ionutz_rYk ionutz_rYk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2007
Mesaje: 3
Implicit

Am ramas :| ...cred ca vorbiti despre o alta persoana. Nu mi s-a parut nimic dubios in predicile sale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.07.2007, 13:20:06
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutz_rYk
Am ramas :| ...cred ca vorbiti despre o alta persoana. Nu mi s-a parut nimic dubios in predicile sale.
Nu e vorba de predicile sale. este vorba de atitudinea adeptilor din miscarea pe care a initiat-o - "visarionistii", miscare din BOR care este privita ca o "secta ortodoxa".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2007, 20:28:33
anonim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionutz_rYk
Un parinte cunoscut de mine prin Predicile sale la Duminicile de peste an si care se aseamana mult, dupa parerea mea, cu parintele Cleopa prin graiul bland si smerit. Era un site unde erau publicate aceste predici(in scris dar si audio) impreuna cu o galerie de icoane, dar cred ca a fost desfiintat deoarece nu mai pot sa-l accesez. Exista si reviste semnate de Ierodiaconul Visarion Iugulescu cu predicile sale.
Ii rog pe cei care il cunosc pe acest bun parinte sa vina cu completari sau sa imi impartaseasca opinia lor cu privire la acest subiect.:rolleyes:
Daca cumva sunteti din Bucuresti,reviste si casete puteti gasi la bisericile:Sf Pantelimon, Sf Stelian (de langa sectia de Politie Udristei), Sf Treime-Ghencea (langa cinema Lira),Brosteni. De Sf Dumitru, exista cort pe dealul Patriarhiei, de SF Mina,la fel si de Sf Nectarie la Man Radu-Voda.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Visarion Iugulescu mihele_m Intrebari utilizatori 12 21.05.2014 13:12:17
Parintele Visarion MIHAELA095 Generalitati 15 12.05.2014 18:11:12
Ierodiacon Visarion Iugulescu geo.nektarios Generalitati 97 02.06.2012 17:26:27
Visarion Iugulescu vylyca84 Stiri, actualitati, anunturi 10 01.06.2012 16:56:59