Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.03.2009, 12:30:43
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit John of God

http://stirileprotv.ro/stiri/romania...-miracole.html


http://stirileprotv.ro/stiri/romania...hn-of-god.html





URMARITI ACESTE DOUA VIDEOCLIPURI de pe siteul oficial al PRO TV SI APOI SPUNETI-VA PAREREA!CREDETI CA O AFECTIUNE GRAVA SE POATE VINDECA IN ASA FEL ,CE PARERE AVETI?desigur o sa fie multi care o sa zica ca sunt lucruri necurate etc. dar eu ma gandesc ca sunt atatia oameni care spun ca se simt mai bine,ma gandesc ca necuratul nu ar face bine la nimeni si nu ar chema sa se roage la Dumnezeu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.03.2009, 13:25:10
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
http://stirileprotv.ro/stiri/romania...-miracole.html


http://stirileprotv.ro/stiri/romania...hn-of-god.html





URMARITI ACESTE DOUA VIDEOCLIPURI de pe siteul oficial al PRO TV SI APOI SPUNETI-VA PAREREA!CREDETI CA O AFECTIUNE GRAVA SE POATE VINDECA IN ASA FEL ,CE PARERE AVETI?desigur o sa fie multi care o sa zica ca sunt lucruri necurate etc. dar eu ma gandesc ca sunt atatia oameni care spun ca se simt mai bine,ma gandesc ca necuratul nu ar face bine la nimeni si nu ar chema sa se roage la Dumnezeu.Doamne ajuta!
Nu ma voi apuca sa exprim pareri, sunt in necunostinta de cauza.. insa efectiv M-A IMPRESIONAT PROFUND SI TOTAL NEGATIV sa vad cum"opera" pe pacientii trecuti de 18 ani!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.03.2009, 13:26:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://en.wikipedia.org/wiki/Jo&#227...ium)#Criticism
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.03.2009, 14:13:16
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Nu ma voi apuca sa exprim pareri, sunt in necunostinta de cauza.. insa efectiv M-A IMPRESIONAT PROFUND SI TOTAL NEGATIV sa vad cum"opera" pe pacientii trecuti de 18 ani!
Eu personal nu cred ca vindeca cu puterea lui Dumnezeu. Am vazut cum mergeau oamenii si ii pupau picioarele (un om sfant nu ar accepta asa cva, ar spune ca nu el savarsheste aceste minuni ci haru lui Dumnezeu) pe langa asta spune ca intra spirite in el si ii explica ce sa faca. Parerea mea e ca acestea sunt duhuri necurate.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.03.2009, 15:50:43
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest medium sustine ca nu isi aduce aminte de ce se intampla in sedintele sale de vindecare deoarece alte "entitati" preiau controlul trupului sau.

Printre cei ce-l "viziteaza" si care-si fac "lucrarea" prin Don João de Deus se numara: Inacio de Loyola, Oswaldo Cruz, Bezerra de Menezes, Augusto de Almeida, Andre Luiz, Jose Valdivino, regele Solomon, sf. Francisco de Assis, Dom Ingrid, sf. Francisco Xavier, regele David, Mestre Kutumi, doctor Jose, Ioana d'Arc si sf. Germain.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.03.2009, 18:18:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

"Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
Mulți Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit și nu în numele Tău am scos demoni și nu în numele Tău minuni multe am făcut?
Și atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtați-vă de la Mine cei ce lucrați fărădelegea."

Matei 7, 21-23
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.03.2009, 18:46:24
nume nume is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Mesaje: 44
Implicit

Auzisem mai demult de Joao de Deus asta... Am vazut acum cateva zile de dim. pe pro tv o rmisiune in care reporterii care au fost acolo, impreuna cu prezentatorii stirilor si 2 medici comentau ce face Joao...

Daca e un sarlatan, e unul foarte bun... Daca nu e sarlatan, clar face opera diavolului. E foarte posibil, din ce am vazut in imaginile alea... Operatiile chiar le face, si cu instrumente cum ar fi un cutut de bucatarie, nesterilizate, folosite de la un pacient la altul... Ce am observat e ca pacientii sunt intr-o stare de transa in momentul operatiei, si fara anestezie... Deci e clar ca... e lucrare diavoleasca. Putin probabil sa fie un sarlatan. Vindecarile miraculoase chiar au loc, dar nu prin puterea lui Dumnezeu...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.03.2009, 21:28:47
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Nu e adevarat,stii ca Sfintii au vindecat ingrozitorul cancer,Sf.Nectarie de exemplu.Bolile nu sunt mereu de la Dumnezeu.El,daca noi ne ducem si ne bagam cu capul in apa rece o sa racim sigur,cele mai multe boli sunt din pricina noastra dar sunt tratate datorita lui Dumnezeu.Nu exista destin.Omul isi poate prelungi viata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.03.2009, 22:11:32
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Putere draceasca!

In filmulet spune clar....cei prezenti nu au voie sa incruciseze mainile si picioarele!!! Ia incrucisati-le! Se face semnul Sfintei Cruci asa...Diavolul nu are nici o putere unde e Sfanta Cruce!!! Nu as apela la ajutorul unui astfel de om in veci!
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.03.2009, 00:11:28
pisi's Avatar
pisi pisi is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.05.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne Vezi mesajul
In filmulet spune clar....cei prezenti nu au voie sa incruciseze mainile si picioarele!!! Ia incrucisati-le! Se face semnul Sfintei Cruci asa...Diavolul nu are nici o putere unde e Sfanta Cruce!!! Nu as apela la ajutorul unui astfel de om in veci!
Si triunghiu ala in fata caruia opereaza se afla si pe bancnota de 1 dolar numa ca are un ochi in mijloc care e considerat ochiul necuratlui.
Da ati vazut deasupra scaunului pe care sta el are o icoana unde iar apare triunghiu acela. Nu cred ca vindeca cu puterea lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde