Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 06.06.2010, 19:15:40
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Eu nu cred in vraji, vise, zodii, horoscoape, ghicit in carti, cafea sau mai stiu eu ce... si Duhovnicul meu a spus ca foarte bine fac ca NU cred!!! Citesc horoscoape, zodii, carti sf sau vad filme gen "Dosarele X" (chiar eram fun Dosarele X ) doar din curiozitate si din dorinta de a sti , dar nu cred !!! "Adevarul este dicolo de noi" !!!


" daca vrei sa o ajuti , nu ai decat sa o cauti...", asta suna rautacios, iar Dumnezeu ii vrea la EL si pe cei rataciti, Iisus nu a venit numai pentru cei buni, a venit pentru toti!!! Sa nu crezi niciodata ca tu IL meriti sau ai nevoie de el mai mult ca altii.

"E reactia normală a oricărui om care n-a mai avut de-a face cu asa ceva. Ce să faci? Vine una la tine si-ti spune că a văzut pe cineva invizibil care „i-a spus” să te scoată afară din cameră, „că are să-ti spună ceva”. X n-avea nimic speriat în ea, avea doar aerul unei persoane care are un mesaj foarte important de transmis.

Păi ti se ridică părul pe ceafă. "

Nu mi se ridica nici un par pe ceafa, pentru ca eu sunt sigura ca Dumnezeu ma protejeaza, ca Ingerul meu Pazitor este cu mine si ce este al lui Dumnezeu, satana nu poate lua !!! Eu stiu ca sunt destul de pacatoasa si il rog pe Dumnezeu sa nu-mi plateasca dupa fapte ci dupa mila LUI, si sa stii ca este milostiv cu mine, si nici macar nu are mari "pretentii" de la mine implicit de la noi!

Reactia mea ar fi fost normala,zic eu, as fi ascultat ce are de spus , daca imi dadea un sentiment de nesiguranta as fi spus doar ca nu ies afara cu ea sa-mi spuna acolo! Si asa ai fi aflat daca chiar este ciudata, dusa cu pluta sau posedata! Pentru ca multi , nu sunt ceea ce par! Odata am vazut un baiat care a facut o criza de epilepsie, si m-am speriat foarte rau am crezut ca este posedat, cand mi s-a spus ca defapt este o criza de epilepsie m-am linistit daca nu mi s-ar fi spus as fi ramas toata viata cu ideea ca am vazut un om posedat! Dar in fine nu vreau sa te stresez cu supozitiile mele. Eu doar iti spun ce cred si atat !
Daca tu crezi ca toate ti se trag de la prietena X, eu tot raman la parerea mea ca ar trebui sa iei legatura cu ea sa vezi ce vrea si sa ii spui clar ca pe tine nu te intereseaza lumea ei!!!
Nu trebuie sa-ti fie frica de ea, sa-ti fie frica numai de Dumnezeu!!!
  #62  
Vechi 06.06.2010, 20:41:52
dragadraga dragadraga is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.06.2010
Mesaje: 1
Implicit te rog sa ma ierti ca revin cu sfaturi medicale

Am citit cu multa tristete povestea ta si chinul fiecarei nopti. Cunosc bine problemele cu somnul, din 2 motive. Unul pt ca eu am avut probleme cu somnul anul trecut si nimic nu e mai frustrant decat, asa cum zici, sa fii mort de oboseala si treaz in acelasi timp, sa fie 3 noapte si sa nu poti dormi. Problema mea a fost usoara si a trecut. Nu se compara cu ceea ce tu treci.

Al doilea motiv pt care stiu despre problemele cu somnul este ca sunt medic psihiatru. M-am intristat sa citesc ceea ce a postat cineva cum ca medicamentele psihiatrice ar taia comunicarea cu divinitatea sau cam asa ceva. Sau ca bolile psihiatrice nu exista. Nu, dar se prefac foarte bine! ca sa parafrazez.

Eu cred ca toate sfaturile legate de religie pe care le-ai primit sau le-ai aflat sunt extrem de importante si mi s-au parut pertinente.

Dar eu te-as sfatui sa nu neglijezi partea medicala. Iata sfaturile mele (presupun ca majoritatea le stii/ le aplici oricum):
- urmeaza o foarte stricta igiena a somnului: nici un fel de bautura care contine cafeina (adica ceai negru, cafea), teina (ceai verde) sau alte stimulatoare (red bull), faraa tigari/ alcool.
- sub nici o forma nu dormi ziua! Acest somn de dupa-amiaza este foarte atragator ca este refreshing. Dar distruge in continuare ciclul somn - veghe (ritmul circadian) care este perturbat la tine. Mai mult, te-as sfatui sa nu te lasi sa dormi pana la 12.30 la pranz cand prinzi un somn bun, impuneti de exemplu, orice ar fi, sa te trezesti la 10 am. Stiu ca suna sadistic, dar trebuie sa te lasi sa fii si mai obosita, pt ca noaptea urmatoare sa fie mai buna, si sa inceapa la ora la care trebuie sa inceapa. Hormonii nostri (mai ales cortizolul) are anumite ore la care se secreta, de aceea spomnul de zi nu e la fel de odihnitor ca cel de noapte.
- nu sta in pat si te perpeli daca nu poti dormi, scoala-te si fa altceva. Stiu ca mintea e ca de plumb cand esti ata de obosit. Dar disperarea in sine ca IAR nu dormi si groaza de cat de oribil stii ca o sa te simti a doua zi nu te lasa sa dormi.
- google- sleep hygiene si o sa afli si mai multe 'tips-uri'

- in privinta pastilelor, sfatul meu este asa: nu lua tabletele 'herbal'. Contin foarte multe componente care nu sunt in intregime cunoscute, care sunt metabolizate diferit si care au produsi de degradare care pot sa stea mai multe ore in corp. Te ajuta sa adormi, dar somnul nu e refreshing si ce e mai rau este ca te fac sa te simti 'tulbure' a doua zi.
- eu nu incurajez pacientii mei sa ia nici pastilele psihiatrice de somn, dar daca e musai, poti sa le iei pt 1 sapt maximum 2 - daca asta te ajuta sa iti refaci ritmul somn veghe.

Eu sfaturi legate de medicamente pot sa iti mai dau dar sunt aproape sigura ca nu esti intersata in ele, si asta nu e ceva neaparat rau. Medicamentele nu trebui folosite in astfel de cazuri decat in ultima instanta. DAr e important sa stii ca exista si astfel de ajutor.

Un ultim sfat: exista laboratoare speciale de studiu al problemelor de somn. Ei pot sa-ti faca un EEG de exemplu cand dormi sa vada ce se intampla in mintea ta cand au aceste zguduiri. Am inteles ca tu crezi ca aceste sgaltaieli sunt 'de la enemy'. Dar eu as exclude mai intai o cauza medicala, de exemplu o forma de epilepsie (recunosc, in acest caz, poate putin probabil).

In incheiere, va rog sa ma iertati ca am expus aceste sfaturi medicale pe un forum care dezbate probleme crestine. Cred cu tarie ca nimic nu este posibil fara Dumnezeu si nu imi imaginez ca fara El as putea sa imi ajut pacientii. Doamne ajuta!

Last edited by dragadraga; 06.06.2010 at 21:31:08.
  #63  
Vechi 06.06.2010, 22:23:25
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit Nu e absolut nici o problemă

Citat:
În prealabil postat de dragadraga Vezi mesajul
sa fii mort de oboseala si treaz in acelasi timp, sa fie 3 noapte si sa nu poti dormi.
Pot să dorm foarte bine, ori de câte ori mă lasă. Nu am avut insomnii în viata mea; si acum dorm si visez linistită ori de câte ori n-am necazuri nocturne din astea.

Vă multumesc mult pentru mesaj. Stiu ce spuneti... Fac toate punctele pe care mi le-ati recomandat, credeti-mă.

Sunt constientă de ele si continui să mă culc / să mă scol ca si cum n-as avea probleme noaptea. Nu mă panichez, mă amărăsc, si asta abia după ce, după 5-6 încercări, reuseste să-mi alunge somnul cu totul. Mă ridic si mai dau în plâns, apoi îmi trece... Ce să fac?... Mă mai descarc si eu. Sper să mă ierte Dumnezeu si să nu-mi mai dea paharul ăsta mult timp.

În timpul zilei, uit si mă iau cu treburile. Si astăzi, după 2 nopti (cu intercalare) nedormite 100%, am dereticat prin casă si-mi vedeam de ale mele, ca întotdeauna. Auzi ceva la radio, te amuză, etc etc... Pentru mine totul ar fi la fel, ...apoi mi-am amintit necazurile astea. Parcă am un ghimpe în coastă.

Dacă n-ar fi ortodoxia, eu cred că da, probabil că m-as fi panicat si as fi făcut din asta o obsesie. As fi clacat. Singurul lucru care mă tine pe linia de plutire cred că e ortodoxia, ce am reusit să mai citesc si si să mai aflu si eu până acum.

În noptile în care sunt deranjată până dimineata (deci, treziri până la 5-6 dimineata si mai târziu), nu am încotro, trebuie să recuperez ziua...

Am încercat să stau trează si toată ziua, până seara următoare, asta însemnând circa 24 h trează, si apoi să mă culc la venirea serii. Si am făcut asta de câteva ori (si am avut de tradus, am muncit înainte; uneori am si iesit, am făcut niste drumuri). E foarte greu... si nu se poate face de fiecare dată lucrul ăsta.

Asa că încerc să mă ajut cu ce pot. Că or fi moliftele, că o fi pastila (desi, prima dată când am luat-o, m-a zgâltâit cu veselie, de parcă nici nu conta că luasem pastila)... am văzut că merge oarecum si am luat-o, pentru că am nevoie să trăiesc. Eu am treabă, trebuie să mă scol dimineata, să merg în diverse locuri... nu mai trebuie să explic.

Acestea fiind zise, stiu că varianta „vrăji” e extremă si putin plauzibilă multor oameni. Nu e vorba de dvs., dar incredulitatea asta mi se pare o lipsă de credintă. Nu vreau să supăr pe nimeni. Fiecare profesie - mai ales stiintele - mi se par fascinante si au toate rostul lor. Cred că orice stiintă nu face decât să-l descrie pe Dumnezeu, să cerceteze fenomenele lui. Nimic nu e independent de El.

Tot ce spun Sfintii Părinti si învătătura ortodoxă despre lucrurile astea mi se par de bun-simt si foarte întelepte si a-i ignora si a privi lucrurile separat (neîntelegând prin asta o lectură habotnică la fiecare pas) de un ansamblu care tine de divin, mai ales ca ortodocsi, nu mi se pare practic. Dar nici nu mai confirmă sensul nostru ca ortodocsi. Nu vreau să mă înteleagă nimeni gresit, nici eu nu vreau să supăr pe nimeni.

„În realitate, toate conceptele noastre psihologice sunt o stare duhovnicească”.
„Dacă trăim la nivel psihologic, starea duhovnicească e încă neînteleasă”.
Pr. Rafail Noica

„Fără duhovnici buni, se golesc bisericile, dar se umplu clinicile de psihiatrie”.
„Clinicile de psihiatrie ar fi goale dacă crestinii s-ar mărturisi curat, sincer, cu smerenie, făcând ascultare de un duhovnic experimentat, care se poate să fie si putin aspru. Atunci nimeni n-ar avea angoasă, probleme si mari ispite.”
Pr. Paisie Aghioritul

În încheiere, as vrea să spun că mitul bolii psihice e opinia unui duhovnic si psihiatru de exceptie, Pr. Filotei Faros.

Repet. Cu tot respectul, toate stiintele sunt lăsate de Dumnezeu si îsi au rostul lor, dar nici una nu este deasupra Lui. La fel cum matematica nu-L depăseste, nici celelalte nu-L pot exista independent de el.

Meseria de psiholog / psihiatru mi se pare extrem de interesantă si de productivă în conexiune cu o optică crestină, mai ales dacă suntem botezati si interesati de acest aspect.

Sper că nu v-am supărat, vroiam doar să punctez niste lucruri, apropo de observatiile care s-au adunat pe topicul ăsta, pentru că mi se pare că avem tendinta uneori să tratăm prea dihotomic lucrurile, „Dumnezeu si psihologia”, sau „Dumnezeu si stiinta” etc. Eu le văd îmbinate, căci nimic nu mi se pare cu rost în afara Lui. Cred că se poate trăi cu El în orice moment si orice meserie am face.
  #64  
Vechi 06.06.2010, 22:29:20
Catisma Catisma is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dragadraga Vezi mesajul
in privinta pastilelor, sfatul meu este asa: nu lua tabletele 'herbal'.
Da, m-am gândit că pastilele astea comercializate fără retetă s-ar putea să nu fie atât de sigure... Dar le-am luat si eu, ca metodă temporară, până am timp să mă duc la un medic. Săptămâna asta sper să reusesc să merg la cineva care să-mi poată oferi o solutie de „trecere peste zgâltâieli”, fără ca lucrul ăsta să-mi afecteze capacitatea de lucru si să mă pot si odihni sau să trec peste hopurile de trezire mai repede.

Doamne-ajută, multumesc...
  #65  
Vechi 06.06.2010, 22:29:33
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Fiecare profesie - mai ales stiintele - mi se par fascinante si au toate rostul lor. Cred că orice stiintă nu face decât să-l descrie pe Dumnezeu, să cerceteze fenomenele lui. Nimic nu e independent de El.Cu tot respectul, toate stiintele sunt lăsate de Dumnezeu si îsi au rostul lor, dar nici una nu este deasupra Lui. La fel cum matematica nu-L depăseste, nici celelalte nu-L pot exista independent de el. Sper că nu
v-am supărat, vroiam doar să punctez niste lucruri, apropo de observatiile care s-au adunat pe topicul ăsta, pentru că mi se pare că avem tendinta uneori să tratăm prea dihotomic lucrurile, „Dumnezeu si psihologia”, sau „Dumnezeu si stiinta” etc. Eu le văd îmbinate, căci nimic nu mi se pare cu rost în afara Lui. Cred că se poate trăi cu El în orice moment si orice meserie am face.
Scuze pt ca am selectat doar anumite pasaje>am vrut sa subliniez un singur lucru>subscriu 100%la acesta idee.
  #66  
Vechi 06.06.2010, 23:34:20
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Salut!
Te inteleg foarte bine, stiu prin ce treci in momentul de fata dar sa nu-ti pierzi nadejdea in Dumnezeu pt ca El este ATOTPUTERNIC si te va ajuta sa treci peste aceasta incercare grea. Fratele meu a patit ceva asemanator dar Bunul Dumnezeu impreuna cu Preotul ADRIAN LACATUS l-au ajutat sa depaseasca aceasta incercare grea care se abatuse asupra lui.

TOATA VIATA MEA O SA-I MULTUMESC ACESTUI PARINTE DEOSEBIT SI CU ASA MARE HAR.

DUMNEZEU SA-I DEA MULTA SANATATE, FERICIRE SI NUMAI BINE IN VIATA PT CA ESTE UN PREOT EXTRAORDINAR.

DOAMNE AJUTA! DUMNEZEU SA TE AIBA MEREU IN PAZA.
__________________
"De la aproapele vine si viata, si moartea. Caci, daca aducem folos duhovnicesc aproapelui, pe Dumnezeu dobandim si daca gresim aproapelui, lui Hristos gresim." (Sf. Antonie cel Mare)
  #67  
Vechi 08.06.2010, 21:11:58
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Smile Doamne mult milostive indurate si ai mila de noi

BUNA,draga mea CATISMA sora intr-u Domnul,scuze ca nu am putut sa-ti raspund imediat...dar am avut probleme de ordin tehnic...ma intristeaza sa aflu despre tine ca iti merge asa ...stiu ce chin tragi,si te pomenesc in rugaciunile mele sa fii,iertata,sa fim iertati cu totii....da este adevarat ca aceste fenomene inexplicabile mintiilor noastre omenesti,atat de limitate totus...sunt ca un virus,care pleaca,atunci cand te rogi...........si revine cu noi atacuri cand rugaciunea slabeste...si sa stii draga mea sora ca nici mie nu mi-a fost usor,pentru ca noaptea cand nu puteam dormi ca si tine acum,daca tot nu puteam dormi........imi puneam o esarfa pe cap........si incepeam rugaciunile si mataniile,insotite de lacrimile caintei,imi sfinteam toate colturile casei cu apa sfintita,in semnulSFINTEI CRUCII in fiecare seara dupa asfintitul soarelui, si citeam printre lacrimi rugaciunile ,aflate pe sitteu de rugaciuni,atat de frumoase si atat de folositoare.....si incetul cu incetul am inceput sa uit,chinurile prin care am trecut,dar nu am renuntat in a ma ruga zilnic de cate ori am timp...si nu voi mai renunta,pana la sfarsitul vietii mele,pentru ca a trai o viata,fara DUMNEZEU este a umbla ca un .........mort printre vii....nu ai nici o tinta nu stii incoto te indrepti....iar noi care am trecut prin asa ceva......stim acum si pretuim,importanta LUI DUMNEZEU ,prezenta LUI in viata noastra,asa ca nu dispera draga mea,persevereaza in rugaciunii si posturii,aprinde cate o lumanare cand te rogi,mai cu seama noaptea,se spune ca rugaciunile sunt mai puternice la mizul noptii,asa cum fac sfintii calugari,sper ca din tot sufletul data viitoare sa-mi dai vesti bune,adica ca te simpti ...mai bine......iar in ce priveste planul tau de a te retrage din lume ,eu daca imi permiti as zice sa mai ai rabdare,putin....pana vei incepe sa te simpti mai bine....iar mai apoi sa poti judeca la "rece" ce doresti sa faci,si daca asta este menirea ta....desigur....ca este bine sa te duci pe acolo de cate ori simpte sufletul tau nevoia,si eu as face la fel daca as fi in tara....dar din pacate acum nu pot.... si daca imi permiti un ultim sfat draga mea;sa nu-ti fie rusine sa te umilesti a cere mila si indurare de la Dumnezeu atunci cand te rogi,TE vede doar ......EL....in genunchi,cu o esarfa pe cap,si metanii,si sa mai stii draga mea ca eu sunt convinsa ca Dumnezeu ne iubeste foarte mult,daca dupa toate relele care le-am facut......pacatele noastre,totusi are o rabdare nebanuita ,si multa bunatate,iertandu-ne,si acordandu-ne o noua sansa in viatadepinde de noi cat de recunoscatori suntem,si cum ai vom multumi....,BINECUVANTAT ESTE DOMNUL DUMNEZEUL NOSTRU,IN VECII. AMIN.
Citat:
În prealabil postat de Catisma Vezi mesajul
Mda... Cred că stiu cam care e problema. Am uitat ce era mai important: eu am un angajament luni, o să lucrez cu niste clienti.

De regulă, mă tracasează cam cu două nopti înainte, ca să fiu buimacă bine.

Cred că am spus mai la începutul discutiei, că 2008, de pildă, a fost, practic, plin de incidente de genul ăsta. Fix înaintea angajamentelor de lucru, nu mă lăsa să dorm. 10 sau 15 sau câte am avut, că a fost vorba de-o zi, de două sau de o săptămână sau mai mult, am fost nedormită.

Dar în restul zilelor dormeam. Mă deranja numai înainte de lucru.

Acum e cu de toate. Si înainte de lucru, si după, si între. Tot timpul. Diferenta e, observ, că „între” zilele de lucru, mai apuc si eu să dorm normal, undeva de la 1:30-2:00 încolo.

Am senzatia că după fiecare pas strâmb pe care-l fac (=păcat), deschid o poartă mare, mare, care lasă să intre din ce în ce mai multe probleme, care sunt din ce în ce mai greu de stăvilit.

Altfel nu-mi explic.
În cazul ăsta, foarte dură plată dau eu acum, pentru ce-am făcut astă-iarnă.
  #68  
Vechi 08.06.2010, 21:41:47
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Implicit PS

Am uitat sa-ti spun draga sora Catisma ca la portalul cu rugaciunii de tot felul de trebuinte este si o frumoasa rugaciune pentru cei care nu pot dormi,pe mine m-a ajutat foarte mult....daca cumva nu ai incercat-o.....si as vrea sa-ti mai amintesc de pilda zilei ( nu mai retin exact care zi) am citit; " un calugar se ruga,si de o data cineva bate la usa,el intreaba;cine eee? de dincolo de usa i se raspunde; diavolu....calugarul merge si tine de use,diavolul impinge,calugarul si el.....diavolul se dovedeste a fi mai tare decat calugarul,iar calugarul,striga in ajutor pe ISUS,zicand ;ISUSE AJUTA-MA! diavolul impingea tot mai tare,calugarul iarasi striga; ISUSE ajuta-ma, diavolul impingea si mai puternic gata gat fiind sa-l dovedeasca pe calugar....iar acesta striga ia...ISUSE ajuta-ma,si ISUS l-a ajutat,iar calugarul La intrebat,Doamne,de cand te strig de ce nu m-ai ajutat? iar DOMNUL I-A RASPUNS;"PENTRU CA DOAR ULTIMA DATA M-AI STRIGAT...DIN TOT SUFLETUL,SI ABIA ATUNCI TE-AM AUZIT!!! DOAMNE AJUTA...........SI SOMN USOR...........SI BINECUVANTAT.
Citat:
În prealabil postat de NEYRA 383 Vezi mesajul
BUNA,draga mea CATISMA sora intr-u Domnul,scuze ca nu am putut sa-ti raspund imediat...dar am avut probleme de ordin tehnic...ma intristeaza sa aflu despre tine ca iti merge asa ...stiu ce chin tragi,si te pomenesc in rugaciunile mele sa fii,iertata,sa fim iertati cu totii....da este adevarat ca aceste fenomene inexplicabile mintiilor noastre omenesti,atat de limitate totus...sunt ca un virus,care pleaca,atunci cand te rogi...........si revine cu noi atacuri cand rugaciunea slabeste...si sa stii draga mea sora ca nici mie nu mi-a fost usor,pentru ca noaptea cand nu puteam dormi ca si tine acum,daca tot nu puteam dormi........imi puneam o esarfa pe cap........si incepeam rugaciunile si mataniile,insotite de lacrimile caintei,imi sfinteam toate colturile casei cu apa sfintita,in semnulSFINTEI CRUCII in fiecare seara dupa asfintitul soarelui, si citeam printre lacrimi rugaciunile ,aflate pe sitteu de rugaciuni,atat de frumoase si atat de folositoare.....si incetul cu incetul am inceput sa uit,chinurile prin care am trecut,dar nu am renuntat in a ma ruga zilnic de cate ori am timp...si nu voi mai renunta,pana la sfarsitul vietii mele,pentru ca a trai o viata,fara DUMNEZEU este a umbla ca un .........mort printre vii....nu ai nici o tinta nu stii incoto te indrepti....iar noi care am trecut prin asa ceva......stim acum si pretuim,importanta LUI DUMNEZEU ,prezenta LUI in viata noastra,asa ca nu dispera draga mea,persevereaza in rugaciunii si posturii,aprinde cate o lumanare cand te rogi,mai cu seama noaptea,se spune ca rugaciunile sunt mai puternice la mizul noptii,asa cum fac sfintii calugari,sper ca din tot sufletul data viitoare sa-mi dai vesti bune,adica ca te simpti ...mai bine......iar in ce priveste planul tau de a te retrage din lume ,eu daca imi permiti as zice sa mai ai rabdare,putin....pana vei incepe sa te simpti mai bine....iar mai apoi sa poti judeca la "rece" ce doresti sa faci,si daca asta este menirea ta....desigur....ca este bine sa te duci pe acolo de cate ori simpte sufletul tau nevoia,si eu as face la fel daca as fi in tara....dar din pacate acum nu pot.... si daca imi permiti un ultim sfat draga mea;sa nu-ti fie rusine sa te umilesti a cere mila si indurare de la Dumnezeu atunci cand te rogi,TE vede doar ......EL....in genunchi,cu o esarfa pe cap,si metanii,si sa mai stii draga mea ca eu sunt convinsa ca Dumnezeu ne iubeste foarte mult,daca dupa toate relele care le-am facut......pacatele noastre,totusi are o rabdare nebanuita ,si multa bunatate,iertandu-ne,si acordandu-ne o noua sansa in viatadepinde de noi cat de recunoscatori suntem,si cum ai vom multumi....,BINECUVANTAT ESTE DOMNUL DUMNEZEUL NOSTRU,IN VECII. AMIN.
  #69  
Vechi 08.06.2010, 21:59:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Necazul vine de la diavol, dar de cate ori nu vine de la oameni ?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
  #70  
Vechi 08.06.2010, 22:10:22
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Unhappy diavolul lucreaza si prin unii oameni

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Necazul vine de la diavol, dar de cate ori nu vine de la oameni ?
pai si diavolul poate lucra prin oameni (indemnandu-i/ne mereu la pacate), dupa cum si Dumnezeu poate (indemnandu-i/ne mereu la fapte bune). Numai ca de multe ori, oamenii prefera sa asculte mai mult de necuratul, decat de Bunul Dumnezeu...
Subiect închis

Tags
chinuiri de la diavol, farmece, părintele argatu, privare de somn, vraji



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vraji si necazuri de la diavol. Povestea mea (2) Catisma Vrajitoria 54 06.11.2017 02:34:18
despre vraji, farmece sadiy Generalitati 7 11.10.2011 11:49:26
Despre Vraji patinina34 Vrajitoria 18 22.06.2010 20:06:43
Despre vraji -parintele Argatu idealist Vrajitoria 1 14.05.2010 12:57:13