Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 19.08.2013, 08:54:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Nu-mi plac pastele (alea fainoase), dar dovleceii imi plac. Numai ca...fierti.
Mmmmh si branza de capra este super!

2. Ciuperci...crude? Macar din alea din conserva de la magazin (nu stiu daca sunt prelucrate sau nu). Nu stiu daca e bine sa le mananci crude. Eu n-as indrazni, din mai multe motive.
Restul retetei e bun. In loc de naut cred ca mai bun este mustarul. E tot vegetal...

3. Cred ca majoritatea oamenilor (de la oras) au mancat lapte si oua de la magazin. De unde vin problemele hormonale nu stiu. Si in vegetale ar putea fi (modificate genetic), daca e s-o luam asa.
In rest este totul o chestie de gust, dar si de sanatate. Sunt oameni care au nevoie de lapte, le face bine si altii care nu suporta legume si fructe, mai ales crude. Poate doar unele. Depinde de organism.

Nici eu nu doresc deloc lupte intre felurile de alimentatie. S-a ajuns la fel ca si cu homosexualitatea si heterosexualitatea (unii nu-i pot intelege pe ceilalti). Ar trebui sa intelegem anumite probleme legate de organism.

Eu recomand salata greceasca: rosii, ardei, castraveti, masline, telemea, un pic de ulei, ceapa.
Exista si paste din orez,quinoa ,porumb sau faina integrala care au un gust mai bun decat pastele obisnuite,vezi poate iti plac alea.

Cat despre ciuperci,de ce sa iau la conserva cand exista proaspete pe toate drumurile?Daca nu as avea de ales,as cumpara congelate,in cel mai rau caz dar m-as lipsi de conserve.

Cand eram foarte mica,mama locuia cu strabunicii mei intr-o curte cu multe flori si copaci,in Bucuresti.Pe trunchiul unui tei care s-a uscat si mai apoi a fost taiat de strabunicul,rasarea mereu o ciuperca mare,cat o farfurie.
Strabunicul o pregatea,o inabusea intr-o tigaie cu sare si marar si o impartea cu mine...cred ca aveam vreo 2 ani pe atunci,dar tare mai saream in sus cand vedeam ca-mi da ciuperci :)
Si acum,se numara printre alimentele preferate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.08.2013, 11:20:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mihaela,

Te invit la Timișoara să stai o spătămînă la noi și îți promit că vei mînca numai bucate diferite și toate delicioase. Dar mai presus de toate sănătoase! Și... strict vegetale. :)

Uite aici o rețetă care înlocuiește cu mare succes prăjiturile:

- Seara decojești niște alune de pădure și nuci. Le pui într-o cană mare cu apă, împreună cu migdale, semințe de in, răsărită, bostan, chia, susan și ce mai vrei tu. Ai grijă că se vor umfla.
- Dimineața arunci apa, păstrînd doar puțină pe fundul cănii.
- Adaugi cîteva linguri de pudră de roșcove și de miere de albine, după gust.
- Amesteci bine și va rezulta un fel de ciocolată, pe lîngă care ceea ce se vinde la magazin drept ciocolată e o minciună. Poftă bună!

Prietenii mi-au reproșat că nu le-am spus mai din timp rețeta asta. Apropo, nu e desert, e mîncare de dimineață de exemplu, o adevărată bombă de proteine, vitamine, enzime, grăsimi, zaharuri, minerale, antioxidanți șamd.

Cozonac? Nu, pîine de casă din făină integrală de grîu Spelta și coaptă cu grijă la cuptor în tavă ceramică, eventual cu maia din făină de secară în loc de drojdie. Puțini cunosc gustul și mirosul acestei pîini.

Dacă însă combini făina de grîu cu cea de secară, orz, ovăz și nu mai știu ce pune nevastă-mea acolo și faci un fel de turte, rezultă ceva ce bate orice pască, fie ea și cu brînză, ou, stafide și zahăr. Mărturisesc că nu am mîncat des, dar niciunde în altă parte nu am avut șansa să mă bucur de așa ceva. Abia aștept să ajung în țară...
Am preluat si eu reteta. Multumiri.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.08.2013, 12:14:40
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ekaterina Vezi mesajul
zilele acestea am citit retetele postate de voi pe diferite topicuri. Pe multe dintre ele mi le-am notat in carnetel :-) am descoperit cu aceasta ocazie multi pasionati de bucatarie. Eu imi dores sa devin o buna bucatareasa, si pentru ca nu am inca mare experienta imi doresc sa aflu cat mai multe lucruri care ma pot ajuta in aceasta directie.

Daca in anii tineretii (in studentie) nu am acordat o importanta acestui lucru, intelegand oarecum in femeia trebuie sa stea la cratita ceva ce nu se mai potriveste intru totul zilelor noastre, o idee mult prea traditionalista, cu timpul am inteles aceasta datorie dintr-o alta perspectiva. Este minunat sa gatesti pentru sotul si copiii tai, sa te ocupi cu atentie de hrana lor. Este o mare implinire pentru o femeie iar atmosfera caminului este mult influentata de o mancare calda facuta cu dragoste.

Nu vreau sa sune ca un sfat, dar pentru fetele ce doresc sa-si intemeieze o familie ar fi bine sa inceapa cu acest aspect in pregatirea lor: Gatitul.

Am cautat si pe internet cateva secrete din bucatarie, dar nu am fost multumita de rezultate. Ceva, ceva tot am invatat dar este loc de mai bine.

Un lucru pe care l-am retinut de la un doctor legat de alimentatie, este acela ca mierea nu se pune niciodata in lichide fierbinti (ceai, lapte) deoarece devine cancerigena.

Astept cu mare interes si secretele voastre din bucatarie care va ajuta sa gatiti cu placere si care va aduc rezultate multumitoare.
cand facem mancare nu folosim f multe condimente (imi place cum miroase si ce gust are,il pun pt ca va da gust bun) ci folosim doar condimente potrivite,altfel stricam mancarea.inca un lucru important sa nu incercam sa desavarsim gustul cand preparam mancarea,fiecare isi va mai pune in farfurie :sare ,piper,boia,verdeata etc.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.08.2013, 16:53:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mananc alune de padure,fiind preferatele mele si mai ales ca fiind vegetariana am nevoie de protein si grasimi din toate soiurile de nuci.
Nu am observat sa-mi treaca arsurile,dar am sa mai incerc,poate indeosebi inainte de mese.
Eu am gasit in alunele de padure un minunat si neasteptat remediu pentru arsuri. Mananc o aluna de padure dupa masa respectand reteta, o mestec mult pana devina o pasta si apoi o inghit.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu fac foarte des "lapte"de migdale.Cumpar migdale crude,le las la inmuiat in frigider cateva ore si apoi le dau la blender.
Laptele il folosesc la multe preparate:shake-uri de fructe,ceai,cafea,cereale(din alea care se fierb),piure de cartofi sau chiar supe de legume(fasole verde,sfecla sau ciuperci).
De cand nu mai consum produse lactate nu am mai avut vreo infectie respiratorie,desi prin 2011 cred ca m-am imbolnavit de vreo 5-6 ori intr-o singura iarna!!!!
Pt cine are urechi de auzit!
Dupa ce le lasi la inmuiat le dai coaja maronie jos sau o lasi si pe aceasta si asa le dai la blender? Aduagi apa sau o folosesti pe cea in care au stat? Vreau si eu sa fac lapte de migdale, dar nu am inteles foarte clar cum sa procedez. Cu multumiri, astept detalii :-)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.08.2013, 17:06:29
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
cand facem mancare nu folosim f multe condimente (imi place cum miroase si ce gust are,il pun pt ca va da gust bun) ci folosim doar condimente potrivite,altfel stricam mancarea.inca un lucru important sa nu incercam sa desavarsim gustul cand preparam mancarea,fiecare isi va mai pune in farfurie :sare ,piper,boia,verdeata etc.
De acord! De regula fac mancare dupa anumite retete si respect condimentele scrise acolo.

Pentru parinti, un articol folositor:

"Nu folosi in mancarea copiilor condimente nesanatoase

Concentratele pentru mancaruri dau un plus de gust felurilor pe care dorim sa le preparam. Pe piata exista concentrate speciale, in functie de menu-ul de pe masa noastra: ba cu gust de gaina, ba cu gust de legume, ciuperci sau pui, concentrate tip cub, special pentru ciorbe sau supe, in fine, o multitudine de feluri din care putem alege exact ce ne dorim.

In reclame vedem cum gospodinele le folosesc si copiii lor manaca tot din farfurie, ba chiar mai cer portii suplimentare – asta, desigur, datorita gustului dat de aceste concentrate care ar face minuni. Suntem asigurati, chiar, ca ele sunt 100% naturale si contin numai lucruri sanatoase pentru organism!

Din pacate, situatia nu sta, nici pe departe, ca in reclame. Concentratele pentru mancaruri, in general, trebuie evitate cu orice prêt, mai ales cand gatim pentru copii. Ele nu sunt sanatoase nici pentru adulti. Iata care sunt motivele pentru care este bine sa evitam acest tip de condiment atunci cand gatim:

1. CONTIN O CANTITATE FOARTE MARE DE SARE, adica in jur de 60 – 70%! Excesul de sare nu este sanatos pentru nimeni, indiferent de varsta si gradul de sanatate. Sarea multa nu face bine. Nu degeaba pediatrii sustin ca nu trebuie sa punem sare in mancarea copiilor de pana la 1 an. Si nici ulterior nu e bine sa facem exces.

2. CONTIN MULT COLORANT. De aici si culoarea – in general galbena – a concentratului.

3. CONTIN GLUTAMAT DE SODIU– care este un intaritor de gust, chimic 100%, ce amplifica gustul care se regaseste in concentratul respectiv: gaina, ciuperci, legume etc.

4. PROPORTIA DE LEGUME ESTE FOARTE MICA –in cazul concentratelor de legume; faceti socoteala cam cat costa legumele respective in stare naturala. Daca s-ar folosi atatea legume, pretul plicului de concentrate ar fi mult mai mare.

5. GUSTURILE SPECIFICE SUNT DATE DE AROME “IDENTIC NATURALE” – din nou vorbim de componente 100% chimice; in nici un caz nu vom gasi parti de gaina in concentratele de gaina. Acelasi lucru se aplica, desigur, si la cele de vita sau pui sau oricare alt tip de carne. Vorbim doar de “prafuri” care nu aduc nimic sanatos in corpul nostru." (Sursa: sfatulparintilor)


Reply With Quote
  #56  
Vechi 19.08.2013, 18:26:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ati auzit de pastele facute din zucchini sau dovlecei?
Pastele pe care le mîncăm aici sînt întotdeauna cu avocado.

Se fierb pastele din făină integrală și, după ce se separă apa, se adaugă legume crude de tot felul plus avocado matur, moale, pe care să-l poți lua cu lingurița din coajă. Unele boabe ca mazărea verde sau bobul se pot lăsa sub capac vreo două minute maxim, ca să se înmoaie puțin. Adăugați măsline verzi sau chiar deshidratate la urmă, evenual ceva condimente slăbuțe, mai mult pentru miros.

La noi ideea de paste înseamnă mai mult legume decît paste. Dar avocado face mîncarea delicioasă, nici nu trebuie pus ulei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 19.08.2013, 18:32:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Uite aici o rețetă care înlocuiește cu mare succes prăjiturile:

- Seara decojești niște alune de pădure și nuci. Le pui într-o cană mare cu apă, împreună cu migdale, semințe de in, răsărită, bostan, chia, susan și ce mai vrei tu. Ai grijă că se vor umfla.
- Dimineața arunci apa, păstrînd doar puțină pe fundul cănii.
- Adaugi cîteva linguri de pudră de roșcove și de miere de albine, după gust.
- Amesteci bine și va rezulta un fel de ciocolată, pe lîngă care ceea ce se vinde la magazin drept ciocolată e o minciună. Poftă bună!

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am preluat si eu reteta. Multumiri.
Antonia,

Pentru savoare, dar și pentru antioxidanți, am uitat să spun că la sfîrșit se adaugă doar un pic de pudră de scorțișoară și / sau o vagă idee de pudră de cuișoare care sînt foarte puternice. Foarte, foarte puțin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 19.08.2013, 18:51:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mare atentie vegetarieni si nu numai! Evitati unele si dati de altele.

1. Ciorbe, supe, borsuri - sunt bune tocmai pentru aportul de lichid in organism. Iar ciorbele sunt bune si pentru zarzavaturile pe care le contin.
Trebuie sa avem grija la cantitatea de lichide pe care trebuie s-o consumam zilnic: cam 2 litri se spune ca este normal.
Daca voi supe/ciorbe nu, lapte nu, aia nu, aia nu - ce beti?

2. Alunele, migdalele, nucile et co. - sunt bune pe de o parte dar contin multi oxalati.

Va rog nu cautati sa aflati cum este o piatra la rinichi, ce dureri da!

3. Si sarea poate contribui la pietre - daca nu se beau destule lichide se pot depune tot felul de saruri in rinichi, la care contribuie si sarea de bucatarie.

Chiar va rog, daca tot cercetati si tineti diete - intrebati si despre contraindicatii.

Ce legatura are laptele cu infectiile respiratorii? Eu chiar citeam zilele trecute efectele benefice la laptelui, inclusiv asupra inimii si altor organe.

Calciul este util in organism. Lipsa de calciu si magneziu pot produce mari neplaceri, inclusiv pietre la rinichi. Atentie femei! Osteoporoza!

In ce vegetale se gaseste calciu?
Sophia,

1. Apa nu se combină cu mîncarea din considerente de digestie. Mîncarea trebuie să aștepte o vreme pînă apa se digeră, adică pînă pleacă mai departe. Plus că sucurile gastrice sînt diluate. Așa că regula e simplă: beți apă cu minim 30 de minute înainte de a mînca și la 1h30 - 2 ore după ce stați la masă.

Apa se bea cu jumătățile de litru, nu cu picătura. Așa bem undeva la 2 litri pe zi. Am citit că totuși depinde de masa corporală, undeva la 240 ml la fiecare 9 kg, deci tot în jur de 2 litri pe zi mai mult sau mai puțin. A fost o vreme, pentru scurt timp am băut 4 litri de apă pe zi, cîte unul o dată... Dar am găsit imediat că suprahidratarea e o altă problemă la polul opus care cauzează alte boli, în special la sportivii de performanță, ca și subhidratarea care se practică în general de majoritatea dintre oameni.

2. Caută și o să fii uimită cîte vegetale conțin acizi oxalici. Ce facem, le eliminăm din meniu? Nu, le mîncăm fără să alunecăm în exces și, pe cît posibil, fără să le tratăm termic. De exemplu spanacul fiert e mult mai acid decît cel crud care se poate arunca în salată și care e mai gustos crud.

3. Laptele cauzează osteoporoza și chiar rahitismul. Laptele scoate calciul din oase din cauza unor componente al căror nume nu-l rețin, la fel ca și acizii oxalici dacă nu mă înșel. Ideea e că animalele de la care bei tu laptele nu obțin calciu din laptele de la alte animale, ci din vegetale!

Soacră-mea toată viața ei a consumat produse lactate la modul zilnic și din abundență. Acum are osteoporoză. Cum este posibil? Gîndește-te.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 19.08.2013, 18:52:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul


Antonia,

Pentru savoare, dar și pentru antioxidanți, am uitat să spun că la sfîrșit se adaugă doar un pic de pudră de scorțișoară și / sau o vagă idee de pudră de cuișoare care sînt foarte puternice. Foarte, foarte puțin.
Multumesc pentru precizari. Da, cuisoarele dau un gust aparte mai multor preparate dulci. Eu adaug la placinte cu branza dulce sau cu mere, la baclava, la pasca si la coliva. In cantitate mica, asa cum ai precizat tu, deoarece au aroma puternica.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.08.2013, 20:05:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Eu am gasit in alunele de padure un minunat si neasteptat remediu pentru arsuri. Mananc o aluna de padure dupa masa respectand reteta, o mestec mult pana devina o pasta si apoi o inghit.



Dupa ce le lasi la inmuiat le dai coaja maronie jos sau o lasi si pe aceasta si asa le dai la blender? Aduagi apa sau o folosesti pe cea in care au stat? Vreau si eu sa fac lapte de migdale, dar nu am inteles foarte clar cum sa procedez. Cu multumiri, astept detalii :-)
Nu,trebuie sa cauti migdale decojite(albe) si crude(dar uscate).Laptele nu se face cu migdale prajite iar coaja i-ar da un alt gust mai amar.
Eu arunc apa in care s-au muiat,altii o folosesc...incearca si tu ambele variante vezi cum iti place :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare