Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Doresc ca:
neo-protestantii/musulmanii sa fie exclusi de pe forum! 6 8,82%
neo-protestantii/musulmanii sa ramina! 28 41,18%
doresc un forum pur ortodox! 34 50,00%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 27.09.2010, 20:28:41
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Daca aveti vreo obiectiune fata de substanta mesajului meu, va rog sa o exprimati.

Daca sunteti de parere ca userul bmd a avut un comortament la fel de civilizat cu al userului Scotianul, va rog sa argumentati.

pui problema complet gresit ... sau mai exact tu ai alta scara valorilor

pentru tine e mai important sa vorbesti dulce ... pentru altii mantuirea e mai importanta


" O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor.

Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu există nici o legătură. ăla e mort, sufleteste mort, iar celălalt e viu si între un viu si un mort nu există nici o legătură. Credinciosul crestin e viu. "
Reply With Quote
  #102  
Vechi 27.09.2010, 20:36:57
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
pentru tine e mai important sa vorbesti dulce ... pentru altii mantuirea e mai importanta
Credeti ca daca as incepe sa arunc si eu cu noroi in cei din alte biserici mi-ar creste sansele de mantuire ?
Reply With Quote
  #103  
Vechi 27.09.2010, 20:37:28
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
sunt pur si simplu necivilizate, necrestine, neduhovnicesti, si nu reflecta dragoste, ci ura.
Vreau sa va intreb (puteti sa nu raspundeti...nu ma supar) dumneavoastra nu ati injurat niciodata? Nu v-ati maniat niciodata? Nu ati jignit niciodata pe cineva?
Reply With Quote
  #104  
Vechi 27.09.2010, 20:45:38
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Vreau sa va intreb (puteti sa nu raspundeti...nu ma supar) dumneavoastra nu ati injurat niciodata? Nu v-ati maniat niciodata? Nu ati jignit niciodata pe cineva?
Ba da, dar nu m-am asteptat niciodata sa fiu laudat pentru asta. Dimpotriva, in masura posibilitatilor, mi-am cerut scuze. Iar daca un preot mi-a reprosat vreodata o anumita atitudine, un anumit comportament, n-am mai stiut cum in ce gaura sa ma ascund de rusine.

Userul bmd, in schimb, constatand ca un preot ortodox (culmea!) nu ii impartasescte opiniile, ba chiar isi permite sa-l si mustre, a avut o atitudine de genul "imi iau jucariile si plec".
Reply With Quote
  #105  
Vechi 27.09.2010, 20:52:11
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Credeti ca daca as incepe sa arunc si eu cu noroi in cei din alte biserici mi-ar creste sansele de mantuire ?
mare maiestrie la intors cuvintele

dar asta am spus eu?

din cauza asta nu sunt de acord cu forumuri "carcalete"

pentru ca ne pierdem vremea in discutii inutile


in mod evident stii ca altceva am spus ... dar imi rastalmacesti mesajul ... ideile se pierd ... confuzia se sadeste in mintea cititorilor


am spus:

prefer adevarul spus mai dur ... decat minciuna spusa politicos (mai recent ... "politic corect")
Reply With Quote
  #106  
Vechi 27.09.2010, 20:59:46
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Ba da, dar nu m-am asteptat niciodata sa fiu laudat pentru asta.

Dar dincolo de asta considerati ca sunteti un om civilizat, nu?
Reply With Quote
  #107  
Vechi 27.09.2010, 21:07:22
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Dar dincolo de asta considerati ca sunteti un om civilizat, nu?
Doamna, termenii comparatiei (pe care chiar dumneavoastra i-ati stabilit) erau Scotianul si bmd.

Vorba e ca, indiferent cum as fi eu, civilizat necivilizat, pacatos/sfant, userul Scotianul nu a avut niciodata iesiri de genul celor pe care userul bmd le-a avut, nu a jignit pe nimeni, si cu atat mai putin pe un preot, nu a folosit insulte si invective.

Cat de civilizat o fi Scotianul in viata de zi cu zi, nu stiu, dar am motive intemeiate sa banuiesc.

Idem, despre bmd.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 27.09.2010, 21:23:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Dar dincolo de asta considerati ca sunteti un om civilizat, nu?
Eu consider că dl Erethorn este un om civilizat. Cunoscându-l doar de pe acest forum, nu îmi amintesc să fi reacționat vreodată cu lipsă de civilitate. Este un exemplu pentru mine.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #109  
Vechi 27.09.2010, 21:29:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
" O babă murdară pe picioare, care stă în fata icoanei Maicii Domnului în biserică, fată de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, ăsta moare asa, dihor.

Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu există nici o legătură. ăla e mort, sufleteste mort, iar celălalt e viu si între un viu si un mort nu există nici o legătură. Credinciosul crestin e viu. "
Nu știu de unde ai extras panseurile din citatul de mai sus, dar cine le-a formulat are o mare problemă. Ce bine că Dumnezeu nu-i consideră pe atei dihori și pe sectanți câini... Îi consideră doar oameni (și încă oameni pentru care merită să-Și dea sângele Fiul Său). Oameni reci, putând oricând să devină prin iubirea Sa fierbinți (Apoc.3,16).
Marea problemă-cum spuneam- nu o constituie ateii și sectanții (observă că n-am mai pus ghilimelele), ci "creștinii" căldicei ce provoacă greață prin
formulările gândirii de mai sus.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 27.09.2010, 21:34:58
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu știu de unde ai extras panseurile din citatul de mai sus, dar cine le-a formulat are o mare problemă. Ce bine că Dumnezeu nu-i consideră pe atei dihori și pe sectanți câini... Îi consideră doar oameni (și încă oameni pentru care merită să-Și dea sângele Fiul Său). Oameni reci, putând oricând să devină prin iubirea Sa fierbinți (Apoc.3,16).
Marea problemă-cum spuneam- nu o constituie ateii și sectanții (observă că n-am mai pus ghilimelele), ci "creștinii" căldicei ce provoacă greață prin
formulările gândirii de mai sus.
Daca nu ma inseala memoria, citatul e din Petre Tutea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ignorati sectantii Lucian008 Secte si culte 1845 04.03.2024 12:36:50
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44
Ce rost are o strada care nu duce la Biserica? Ioan_Ciobota Generalitati 8 25.07.2008 08:14:39