Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Doresc ca:
neo-protestantii/musulmanii sa fie exclusi de pe forum! 6 8,82%
neo-protestantii/musulmanii sa ramina! 28 41,18%
doresc un forum pur ortodox! 34 50,00%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 08.11.2010, 19:41:32
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

........................

Last edited by apologetdindamasc; 08.11.2010 at 19:46:28. Motiv: postare dubla
Reply With Quote
  #172  
Vechi 08.11.2010, 19:44:28
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Fratilor, ati decis sa o luati pe alt drum, e treaba voastra, dar voi incercati sa smintiti, faceti prozelitism si sub aparenta cumsecadenie se ascunde multa dorinta de vrajba.
Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
dar pe tine ce te motiveaza sa scrii pe un forum ortodox?
vrei sa te intorci la credintea cea adevarata ... sunt sigur ca acesta este motivul
nu ai venit deloc pentru a face prozelitism
Motivatiile unui om sunt greu de detectat. De cele mai multe ori doar Dumnezeu le cunoaste. Oamenii pot face doar presupuneri.

In ce ma priveste eu nu am luat-o pe niciun alt drum si nici nu am la ce sa ma intorc: nu am facut parte niciodata din Biserica Ortodoxa. Si nici nu sunt aici pentru a face prozelitism. Eu stiu unde sa fac prozelitism si il fac cu succes.

Motivatia mea e legata de acuzatiile lipsite de cel mai elementar bun simt pe care unii le profereaza la adresa credintei mele.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 08.11.2010, 19:55:28
apologetdindamasc apologetdindamasc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.10.2010
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
... neoprotestanții ...??
... da îi iubesc...
Ai o dragoste cu nabadai, mai doctore.
Ma gandeam sa postez cateva postari pline de dragoste marca doctor_faustus.
Dar m-am razgandit.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 08.11.2010, 19:58:05
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
este un forum CRESTIN ORTODOX iar sectantii si toti cei care nu isi scriu in sectiunea religie ORTODOX ar trebuii stersi
Aha,pai eu nu-mi scriu in avatar "ortodox",ca nu stiu cum...nu ma pricep. Apoi,sa-i elimini pe cei de alte confesiuni de pe acest portal,e imposibil.Si sa sti ca,vazand ce aberatii sustin acesti...sectanti,ma intaresc si mai mult in credinta ortodoxa.Multumesc la D-zeu ca-s ortodox si cred ca poarta credintei noastre e deschisa tuturor. N-o sa polemizez cu ei,niciodata. Sant plini de: ura,mandrie de sine,... se vede de la distanta. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 08.11.2010, 20:05:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Doamna Rodica, eu zic sa-I multumiti lui Dumnezeu ca mai suntem si noi pe aici. Daca nu am fi, oamenii de genul doctorului nu ar mai avea pe cine sa se descarce si ar trece imediat la ortodocsi. De fapt mai si trec, uneori, cand noi lipsim cam mult. Oameni ca el vor pur si simplu sa se certe; si sa o faca violent, sub pretextul ca apara Ortodoxia.

Mie chiar mi-ar place sa facem un experiment de genul acesta: sa tacem toti de alta religie. Veti vedea ca dupa cateva zile de copy-paste-uri oamenii despre care vorbesc se vor plictisi si vor incepe sa muste din ortodocsi. Si nu stiu daca ortodocsii sunt obisnuiti ca noi cu muscaturile. E foarte posibil ca pe ei sa-i doara mult mai tare.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #176  
Vechi 08.11.2010, 20:10:49
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ovidiu Vasile Pop Vezi mesajul
Sant plini de: ura,mandrie de sine,... se vede de la distanta. Doamne ajuta.
As fi curioasa sa aflu cam de la ce distanta mi-ati vazut mie ura si mandria. Adica, recunosc ca mandria e mai mult decat evidenta, dar sunt dispusa sa invat smerenia de la dvs. Daca se poate, si iubirea; ca sa nu se mai vada ura de la distanta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #177  
Vechi 08.11.2010, 20:14:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu cred ca iubirea de semeni se refera la toti oamenii, chiar daca nu sunt ortodocsi. Dar asta nu inseamna si acceptarea vreunei conceptii gresite despre credinta.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 08.11.2010, 20:20:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Doamna Rodica, eu zic sa-I multumiti lui Dumnezeu ca mai suntem si noi pe aici. Daca nu am fi, oamenii de genul doctorului nu ar mai avea pe cine sa se descarce si ar trece imediat la ortodocsi. De fapt mai si trec, uneori, cand noi lipsim cam mult. Oameni ca el vor pur si simplu sa se certe; si sa o faca violent, sub pretextul ca apara Ortodoxia.

Mie chiar mi-ar place sa facem un experiment de genul acesta: sa tacem toti de alta religie. Veti vedea ca dupa cateva zile de copy-paste-uri oamenii despre care vorbesc se vor plictisi si vor incepe sa muste din ortodocsi. Si nu stiu daca ortodocsii sunt obisnuiti ca noi cu muscaturile. E foarte posibil ca pe ei sa-i doara mult mai tare.

Draga Doriana, in jurul meu am oameni de toate confesiunile, ne respectam si nici nu ne trece prin cap sa convertim. Intai calitatea de Om si din aceasta transpare si apartenenta noastra.Dumnezeu le stie pe toate, la El este masura. Avem nevoie de toleranta, dar nu sunt de acord pentru nimic in lume cu unele practici.Si imi sustin afirmatia cu argumente pe care nu pot sa le expun aici, dar sunt covarsitoare. Din aceste motive am rezerve.

"Ai mei puteau muri și n-ar fi dat
credința lor pe nici un fel de bunuri,
nici dacă ar fi fost crucificați,
nici dacă s-ar fi tras în ei cu tunul." atat de frumos si adevarat spus de poetul Adrian Paunescu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 08.11.2010 at 20:25:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ignorati sectantii Lucian008 Secte si culte 1845 04.03.2024 12:36:50
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44
Ce rost are o strada care nu duce la Biserica? Ioan_Ciobota Generalitati 8 25.07.2008 08:14:39