Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Vezi rezultatele sondajului: Doresc ca:
neo-protestantii/musulmanii sa fie exclusi de pe forum! 6 8,82%
neo-protestantii/musulmanii sa ramina! 28 41,18%
doresc un forum pur ortodox! 34 50,00%
Votători: 68. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.09.2010, 19:13:33
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

si eu ma asteptam sa fie un forum ortodox si e doar un fel de Babilon ...

speram ca discutiile sa fie intre ortodocsi, ziditoare

dar cel mai mult timp se pierde in discutii sterile iar subiectele interesante se pierd printre sutele de mesaje care smintesc


si cel mai tare ma deranjeaza userii care se semneaza "ortodox" si de fapt sunt anti-ortodocsi, scriu doar pentru a starni tulburare
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.09.2010, 19:13:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Doriana,
De ce alegti sa va "pierdeti" timpul intre noi in loc sa-l "castigati" stand pe spatiile virtuale dedicate confesiunii voastre? .
Scuze, am omis o intrebare.
Nu consider timpul petrecut aici un timp pierdut. Vezi tu, eu nu am fost invatata ca ortodocsii sunt dusmanii mei, asa cum au fost invatati unii de pe aici ca neoprotestantii sunt "sectari eretici cu sufletul vandut pe bani; fugiti de ei ca va smintesc". Si chiar daca unii mi-au spus ca ortodocsii sunt asa si pe dincolo, am vrut sa verific eu insami daca este chiar asa sau am fost mintita. Dupa un an si ceva pe forum pot spune ca unele lucruri nu sunt asa cum am fost invatata ca sunt, iar altele sunt intocmai. Si presupun ca voi mai avea surprize placute. Eu ii consider frati pe ortodocsii adevarati si mi-i drag de ei. De la multi am avut de invatat. Pentru acestia sunt gata sa trec cu vederea cazurile izolate de extremism de pe forum.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.09.2010, 19:54:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Si totusi, exista persoane care seamana dezbinare, dovedesc reavointa,insista in a supara, se ascund in spatele cuvintelor aparent binevoitoare...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.09.2010, 20:44:25
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Am întâlnit tot felul de postări care numai ortodoxe nu-mi sună a fi, cea mai frecventă categorie fiind răscoala contra propriului episcopat, urmată de răscoala contra propriilor canoane. Chiar așa, credeți că e suficient ca cineva să-și pună etichetă de "orotodox" când se înscrie, și, gata, concepția lui despre lume și viață devine ortodoxă ?
Pentru a cunoaste/intelege (bineinteles daca se doreste aceasta) Ortodoxia trebuie sa invatati sa Nu mai amestecati Biserica cu omul. Aceasta e cea mai mare greseala. O spun si am spus-o mereu! Ortodoxia nu inseamna ura doar pentru ca x sau y (care nici macar nu are curajul sa-si dezvaluie identitatea) arunca vorbe grele si injurii in virtual. Ortodoxia pura o gasesti in apropierea duhovnicilor. Pe chipurile lor pline de Bucurie in inimle lor pline de iubire. Nu aici intr-un spatiu virtual! Si daca stiti asta, de ce continuati sa spuneti ca Ortodoxia este formata din talibani si extremisti?

Au oare in biserica voastra nu sunt cazuri de pedofili de homosexuali de erezii si extremisti? Nu exista padure fara uscaturi...dragilor. Dar una e sa recunosti asta si alta e sa generalizezi.

Cine vrea sa gaseasca cu adevarat...cauta! Si cauta acolo unde stie ca gaseste cu adevarat!
Pe mine personal nu prezenta voastra ma nemultumeste ( ma stie Stapana a Ei sunt) ci faptul ca NU ne respectati Credinta. Nu voiesc sa convertesc pe nimeni. Fiecare e liber sa aleaga. Aveti exemple! Daca vreti sa o faceti sunt convinsa ca veti sti si unde sa alergati..
La judecata voi da seama de mine intai si de cei care mi-au cerut sa ii ajut si eu nu am facut-o! Nu de voi sau de ortodoscii "talibani".
Rostul meu in lume nu e sa "mantuiesc" popoarele.. nici nu voi da eu seama pentru cei care hulesc propria Biserica. Fiecare va da seama in dreptul sau!

Problema care se dezbate aici este lipsa de bun simt fata de Sfintele Taine fata de Stapana noastra fata de sfintii parinti.
Daca aveti suficient de multa demintate ati recunoaste ca si voi ati proceda la fel daca cineva v-ar ponegri credinta voastra. Dovezi sunt destule in forum... Nu suntem extremisti ci dorim respect fata de Biserica!
E atat de greu?

Last edited by eduardd; 26.09.2010 at 20:47:22.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.09.2010, 21:00:57
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Sincer de citiva ani de cind sint pe aici n-am vazut niciodata un sectant care s-a luminat, care s-a lepadat de satana si s-a indreptat spre scaunul de spovedanie. Nici nu cred ca se v-a intimpla vreodata.
Oamenii acestia nu pot intelege, au ochi si nu vad, au urechi si nu aud...sint efectiv teleghidati si noi care nu sintem sfinti nu-i putem scapa de Tangalache.
Atunci ce rost are sa se umple forumul de spurcaciunile lor? Ne este noua de folos sa auzim toate ineptiile? Nu cred. Se creaza o atmosfera de vrajba care se intinde peste toate topicele. Asa-i cind te joci cu focul, incepi sa mirosi a fum, a pucioasa!
Cred ca ar fi intelept sa fie exclusi toti neoprotestantii si musulmanii de pe forum. De ce nu si catolicii si protestantii? Pai dupa cum spunea unul dintre pocaiti: din astia se mai intorc la ortodoxie dar dintre ei niciodata! Ei sint "vinduti" definitiv!
Propun un chestionar cine este pentru excluderea lor si cine nu.
Tu crezi ca te-ai lepadat de Satana? Esti plin de ura, aduci jigniri pe banda rulanta folosind un limbaj de mahala insa te consideri crestin. Habar nu ai ce inseamna a fi crestin, roada Duhului despre care vorbeste Pavel la tine lipseste cu desavarsire. In schimb vad din plin roada celuilalt...a celui rau
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.09.2010, 21:17:09
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de joseph_ben_iacob Vezi mesajul
Tu crezi ca te-ai lepadat de Satana? Esti plin de ura, aduci jigniri pe banda rulanta folosind un limbaj de mahala insa te consideri crestin. Habar nu ai ce inseamna a fi crestin, roada Duhului despre care vorbeste Pavel la tine lipseste cu desavarsire. In schimb vad din plin roada celuilalt...a celui rau
Fiecare vede ce poate vedea!
Si nu nu m-am lepadat de satana...pina acum! Acum o fac! Piei inapoia mea Satana sectara!
Si nici crestin si nici ortodox nu m-am considerat vreodata (cauta in mesajele ele si vei vedea) ci doar unul care doreste sa fie iar voi nu ma lasati, prin mesajele voastre ma atrageti in mocirla de unde ati rasarit si scoateti ceea ce cunoasteti din mine : RAUL!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.09.2010, 21:20:19
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Tu ce astepti, sa ataci si apoi sa fii luat in brate? Nu stiai ca ce seamana omul, aceea si secera? Semeni atac, seceri atac.
Ai venit si aici satana?
Eu asteptam sa semene cine are saminta de ortodoxie si eu sa culeg din rodul ei; in loc de asta culeg saminta voastra spurcata! Piei!
Uitati-va pe chestionar: doar voi doi sectanti va doriti intre noi!Nimeni dintre noi nu va doreste si daca exista vreunul DE VOI SA AIBE PARTE!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.09.2010, 21:46:45
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Fiecare vede ce poate vedea!
Si nu nu m-am lepadat de satana...pina acum! Acum o fac! Piei inapoia mea Satana sectara!
Si nici crestin si nici ortodox nu m-am considerat vreodata (cauta in mesajele ele si vei vedea) ci doar unul care doreste sa fie iar voi nu ma lasati, prin mesajele voastre ma atrageti in mocirla de unde ati rasarit si scoateti ceea ce cunoasteti din mine : RAUL!!!
Si cum nu te lasam noi? Cum te oprim?Nu vezi ca fabulezi. Daca nu te consideri ortodox atunci de ce te dai in mare aparator al ortodoxiei?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.09.2010, 21:49:41
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

bmd, eu nu am votat. Nu ma intereseaza sa fac reguli pe forumul altuia, cum faci tu. In ce-i priveste pe ortodocsi, fii linistit, mai sunt si oameni pe acest forum si nu au ideile tale. Si imi sunt prieteni buni. Deci, nu te supraestima. Tu nu esti Ortodoxia.
Ok, te las sa fierbi in suc propriu. Intre timp gandeste-te cat rau faci Bisericii tale cu iesirile acestea. Noapte buna!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.09.2010, 21:50:16
joseph_ben_iacob joseph_ben_iacob is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.09.2010
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Ai venit si aici satana?
Eu asteptam sa semene cine are saminta de ortodoxie si eu sa culeg din rodul ei; in loc de asta culeg saminta voastra spurcata! Piei!
Uitati-va pe chestionar: doar voi doi sectanti va doriti intre noi!Nimeni dintre noi nu va doreste si daca exista vreunul DE VOI SA AIBE PARTE!
Atunci du-te pe sectiunile dedicate ortodoxiei si lasa-ne pe noi in pace daca ne consideri asa nocivi. Si mai ia un extraveral ca mori de inima.
Daca te dai asa mare ortodox de ce ai plecat ma din romania?De ce te-ai dus sa iti castigi painea in tari "sectare"?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ignorati sectantii Lucian008 Secte si culte 1845 04.03.2024 12:36:50
Ce rost are sa postim ? gheorghe roger Intrebari utilizatori 8 18.08.2012 18:56:14
Daca tot vorbim de arta sa discutam si despre ACTORI alinaR Arta bisericeasca in general 13 28.10.2010 13:06:23
Un mesaj crestin ortodox catre ecumenisti! ortodox4life Generalitati 0 17.10.2008 09:02:44
Ce rost are o strada care nu duce la Biserica? Ioan_Ciobota Generalitati 8 25.07.2008 08:14:39