Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.04.2013, 10:55:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
3) Dar cel mai supărător lucru, cel puțin pentru mine, este că, oricât de jos sau de sus ar fi subiectul aflat în discuție, totul se petrece după următorul scenariu: faza întâi e gonflabilă, când unul sau mai mulți suflă în balonul improvizat al discuției purtîndu-l până în sferele înalte ale patristicii sau chiar mai sus, dacă se poate.
"Au zis bătrânii: de vei vedea pe cel tânăr, de voia sa suindu-se la ceruri, apucă-l de picior și trage-l, căci nu îi este de folos."

http://www.pateric.ro/pentru-socotinta/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.04.2013, 11:13:19
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
Da...mari chiriile...comparativ cu salariile, multi escroci....e un materialism oribil peste tot.....sunt si multi care renunta......sa ajunga garsonierele 8000 - 10000 euro....eu ma bucur....prea scumpe sunt....te mai uiti si la cei amarati....care nu au posibilitati....eu as face ca la nemti....un sistem de protectie sociala, pentru cei saraci....cu locuinte sociale...si cu o renta viagera din care sa traiasca....sunt si tineri care nu isi gasesc...pana isi gasesc sa primeasca renta...daca si-l pierd sa aiba din ce trai....fiecare are dreptul sa traiasca....
Da, astea-s vremurile și sunt în acord cu tine când concluzionezi "fiecare are dreptul să trăiască".
E indiscutabil acest lucru și încă, aș plusa c-o întrebare: să se rezume totul la drept și drepturi pe lumea asta? Adică, doar pentru că e corect conform drepturilor, facem noi ceea ce facem?...

Dar inima, ticăloasa aia de inimă, inima creștinească, nu șoptește nimic? Tace mâlc? Nu zice nici pâs?

Când creștinul face miluință, o face doar cu gândul că respectă un drept? Și că e ascultător față de o poruncă? La atât se rezumă viața noastră a creștinilor? La supunerea față de drept și de lege?

Chit c-o zice iarăși un prieten că mă dau supravirtuos, afirm ce-mi zice numai bunul simț, că virtuos nu sunt, vai mie. Îmi spune bunul simț că eu, om creștin cu lipsuri și cu rele, nu pot trăi indiferent la lipsurile altora. Nu pot trece senin pe stradă când văd pe atâția alții săraci și goi și bolnavi și cu mâna întinsă. Nu pot fi indiferent la tot ce-i omenesc în jur, pur și simplu pentru că și eu sunt om și mă leagă ceva, de natură cred profund emoțională mai întâi, cu toți oamenii. Nu mă screm să compătimesc, pe mine și pe alții, o fac pur și simplu, fără să îmi înăbuș simțământul. Singura treabă care mă încurcă realmente este, s-o recunosc, că nu știu cum să fac, că nu mă pricep. Dar nu pentru asta avem învățători și Scripturi? Oare din alt motiv?...
Ce pomană mai e și aia, ce milostenie, dacă o fac după adâncă cugetare, răsfoirea carnețelului cu porunci din buzunar sau din memorie, apoi, corect-foc, iacă fac gestul cerut de lege, gestul cel corect și dau un ban sau o vorbă etc.
Nu știu alții cum sunt, însă pe mine mă ia amețeala, se dărâmă totul doar când mă gândesc la eventualitatea că aș putea să fiu într-o zi un om corect și cu principii drepte. Să mă ferească Dumnezeu de așa moarte în blugi și tricou!

În inima omului, dacă luăm aminte la ea și nu o înnăbușim, există un izvor necontenit al împărtășirii omului cu toți semenii lui. Un izvor numit "îmi pasă". Acest izvor credeam că e din datul genetic al omului, făr să aibă Dumnezeu vro trabă cu el. De câțiva ani am descoperit și mărturisesc că este pus de Dumnezeu în om, în inima lui. Ca să nu mai fie nici lege, nici corectitudine, ci pur și simplu din prinosul inimii omului către frații săi oameni. Oricum ar arăta, ar vorbi, s-ar purta și s-ar autocataloga ei. Adică noi.

Restul e sălbăticie, indiferent cât de frumos ornată pe dinafară și cât justificată savant și "drept".

Last edited by cezar_ioan; 18.04.2013 at 11:15:49.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.04.2013, 12:24:22
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ca sa dau un exemplu concret, sa ne ferim in felul acesta de comparatiile cu alte tari, unde si salariile sunt mult mai mari, o sa vorbesc de cazul unei colege de munca. Castiga 1500ron, platea chirie 250 euro (proprietarul nu ii voia in lei ci in eruro). Ca sa ii ajunga cat de cat banii, mai statea cu o prietena ca sa imparta chiria dar fara ajutorul parintilor nu se descurca.

Voi ce credeti despre acest lucru. Poti sa fii un bun crestin luand unui om o mare parte din salariu doar pentru ca il lasi sa stea in casa ta?

Stiu ca astea sunt preturile si inchirierea apartamentului este doar o afacere, dar daca ne gandim la salariile din Romania, credeti ca este bine sa te bucuri de acesti bani? Un om fara frica de Dumnezeu nu isi pune astfel de probleme, dar cineva care doreste sa traiasca altfel, sa fie un crestin practicant, poate sa atraga harul lui Dumnezeu facand tot ce fac si ceilalti?

De multe ori platesti chirie tot atat cat platesti lunar la banca daca iti iei casa ta, dar nu toti reusesc sa faca credit din cauza salariilor mici. O familie care castiga 3000ron si plateste chirie 250euro plus intretinere si alte cheltuieli, nu se poate descurca. Nimeni nu face nimic, ma refer la clasa politica, dar nici crestinii nu privesc mai uman si cu mai multa intelegere realitatea, bucurandu-se de acesti bani, fara sa se gandeasca ca cei care ii dau (de nevoie) nu au suficient ca sa se descurce.
Este o situatie delicata.Este greu...salarii mici ,chirii mari.Cine se poate descurca,de bine,cine nu,treaba lui...cam asta este pe la noi.S-au imbogatit foarte mult unii,iar altii se descurca cum pot si ei.Ne lipseste "mijlocul".Ori ai,ori te descurci cum poti(destul de greu).Nu s-a avut si nu se are grija deloc de om.Este vorba de egoism,de lacomie.Fiecare pentru el.Societatea noastra nu mai este privita ca un ansamblu,ci parca nici nu mai este societate...dezbinare,.. aproape totala.S-a gresit mult(intentionat si/sau nu)...si acum se vad consecintele.Daca stai sa privesti mai atent,este o "salbaticie"de nedescris,o goana nebuna dupa bani,avere,putere...Altruismul il gasesti in putine locuri...Trist,foarte trist!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.04.2013, 12:45:41
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioane,citind cele scrise de tine mai sus m-a bantuit iarasi un gand cu privire la care ma chinui de ceva vreme sa-l arunc in uitare.Mi-am dorit sa scriu un articol,o denumire improprie,cu titlul ,,Un evreu pe nume Isus".Desi titlul poate scandaliza la prima vedere el ascunde intentia articolului.Cum l-au perceput evreii pe Isus,conationalul lor, si invatatura Sa,unde si de ce au esuat sa-L primeasca,cum au inteles ei de fapt cele spuse de EL in contextul lor iudaic,ce anume i-a tulburat si infuriat,cum de treceau atat de repede de la admiratie la adversitate,ce anume din trecutul lor le-a fost precum o piatra de moara,ucigandu-le prezentul acelor clipe,impietrindu-i si facandu-i sa rateze cel mai maret moment din istoria lor si a lumii,pe care,daca l-ar fi inteles,ar fi schimbat totul.A fost oare inevitabil esescul lor,este doar al lor sau cumva germenii lor s-au risipit prin istorie,supravietuind.A curs multa cerneala pe aceasta tema,s-a facut afirmatii simpliste sau profunde, si nu am pretentia ca as spune eu ceva nou dar pe masura ce caut,pe masura ce trecutul lor si al povestii lor se descopera,o imagine cutremuratoare incepe sa prinda contur.Ce este si mai cutremurator este ca povestea erorilor lor nu s-a sfarsit,a supravietuit parca ca o dovada cu privire la cat de putin suntem diferiti de ei,multi,foarte multi dintre noi,cu tot cu convingerile noastre religioase.Ce le-a cerut EL de fapt lor,ce anume din invatatura Sa nu au putut trai si de ce.

Citind cele scrise de tine mi-au revenit in minte ganduri care m-au bantuit si pe mine pe masura ce calatoream din ce in ce mai adanc pe urmele esecului lor in raport de Fiul Omului.Ciudat,sa-mi ierti bizara confesiune,bat campii ca de obicei,cum fara sa vrem sau sa stim,undeva in noi simtim cateodata aceleasi lucruri,fara sa stim poate de ce le simtim si de unde vin ele.Numai bine Ioane.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.04.2013, 12:52:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestii ca "nu depinzi neaparat" si "chirie rezonabila" se pot interpreta intr-o gama foarte larga de nuante.
Asadar, nimic concret.
Precum și realitatea concretă apare într-o gamă foarte largă de nuanțe. Am folosit "rezonabil" cu sensul "acceptabil pentru toate părțile implicate", iar "nu depinzi neapărat" se referă la situația în care chiria este un "surplus ", adică ai și o altă sursă de venit care-ți asigură echilibrul economic necesar unui trai decent. Acum probabil urmează să întrebi "ce înseamnă un trai decent", la care n-am să pot să răspund, pentru că "decența" este măsurată de fiecare după standarde strict subiective: pentru unii decent este să ai un adăpost și posibilitatea să-ți finanțezi cu puțin deasupra pragului de supraviețuire hrana, sănătatea, utilitățiile etc, iar pentru alții înseamnă să conduci o mașină din clasa premium, să trăiești într-un spațiu locativ excedentar (vilă, apartament cu nșpe camere) și să-ți faci anual concediu în Caraibe la cinci stele la fel de ușor precum ai merge un weekend pe litoral.

O întrebare utilă ar fi: ce înseamnă pentru fiecare dintre noi "nivel de trai decent ?" și în ce măsură răspunsul nostru rimează cu modul de viață creștin la care aspirăm, ținând cont de faptul că expresia "mod de viață creștin" nu se referă nicidecum la un soi de tropos obligatoriu, invariabil standardizat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.04.2013, 13:14:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Decent pentru unii poate insemna sa stea musai in zona X chiar daca nu isi pot permite chiria si atunci sparg "indecenta" pretului de capul proprietarului care poate si el are la randul lui pretentii la fel de decente, chiar daca de o natura diferita, cu diferenta ca el si le permite cu ce are fara a pretinde ca altii sa-si coboarea asteptarile decente pentru a si le satisface pe alea sale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.04.2013, 13:15:07
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Precum și realitatea concretă apare într-o gamă foarte largă de nuanțe. Am folosit "rezonabil" cu sensul "acceptabil pentru toate părțile implicate", iar "nu depinzi neapărat" se referă la situația în care chiria este un "surplus ", adică ai și o altă sursă de venit care-ți asigură echilibrul economic necesar unui trai decent. Acum probabil urmează să întrebi "ce înseamnă un trai decent", la care n-am să pot să răspund, pentru că "decența" este măsurată de fiecare după standarde strict subiective: pentru unii decent este să ai un adăpost și posibilitatea să-ți finanțezi cu puțin deasupra pragului de supraviețuire hrana, sănătatea, utilitățiile etc, iar pentru alții înseamnă să conduci o mașină din clasa premium, să trăiești într-un spațiu locativ excedentar (vilă, apartament cu nșpe camere) și să-ți faci anual concediu în Caraibe la cinci stele la fel de ușor precum ai merge un weekend pe litoral.

O întrebare utilă ar fi: ce înseamnă pentru fiecare dintre noi "nivel de trai decent ?" și în ce măsură răspunsul nostru rimează cu modul de viață creștin la care aspirăm, ținând cont de faptul că expresia "mod de viață creștin" nu se referă nicidecum la un soi de tropos obligatoriu, invariabil standardizat.
Întrebarea asta mi-o tot pun și eu, și e clar că fiecare își răspunde în mod diferit.
Ref la topicul de față, eu cred că a lua chirie nu este în contradicție cu a fi creștin. Chiar dacă e la prețul pieței. Până la urmă chiria se negociază. Acum, eu nu sunt nici pe departe o negociatoare bună, și poate de aceea am agreat să primesc o chirie ceva mai mică decât aș fi vrut inițial. Dar chiriașii mei sunt mulțumiți, eu la fel și nu îmi fac procese deconștiință din cauza asta. Putem să ajutăm pe aproapele, dar în ce fel îl ajutăm, depinde de la caz la caz...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.04.2013, 13:43:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Decent pentru unii poate insemna sa stea musai in zona X chiar daca nu isi pot permite chiria si atunci sparg "indecenta" pretului de capul proprietarului care poate si el are la randul lui pretentii la fel de decente, chiar daca de o natura diferita, cu diferenta ca el si le permite cu ce are fara a pretinde ca altii sa-si coboarea asteptarile decente pentru a si le satisface pe alea sale.
Este logic ceea ce spui, în optică strict capitalistă și cred că puțini oameni din lumea asta ar avea "tupeul" să conteste un asemenea raționament. Cât o fi de "creștinesc" nu-i treaba mea să mă pronunț, însă admit că se pot găsi o mulțime de justificări, satisfăcătoare rațional, pentru navigatul în două luntri, mă pomenesc și eu făcând asta adeseori.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.04.2013, 14:11:12
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Întrebarea asta mi-o tot pun și eu, și e clar că fiecare își răspunde în mod diferit.
Ref la topicul de față, eu cred că a lua chirie nu este în contradicție cu a fi creștin. Chiar dacă e la prețul pieței. Până la urmă chiria se negociază. Acum, eu nu sunt nici pe departe o negociatoare bună, și poate de aceea am agreat să primesc o chirie ceva mai mică decât aș fi vrut inițial. Dar chiriașii mei sunt mulțumiți, eu la fel și nu îmi fac procese deconștiință din cauza asta. Putem să ajutăm pe aproapele, dar în ce fel îl ajutăm, depinde de la caz la caz...
Este și normal să răspundem în mod diferit, fiindcă suntem diferiți, este în natura realității noastre ipostatice să fim diferiți. Ideea e să nu cumva să ne treacă prin cap că suntem "în regulă", fără ca asta să însemne că trebuie musai să trăim permanent sub presiunea unei angoase sufocante, cea a nedesăvârșirii. Din Canonul cel Mare am învățat ieri, printre altele, că tristețea adâncă a prăbușirii în păcat nu se dizolvă în deznădejde, ci luminează un paradoxal restart existențial în chiar locul cel mai profund de conștientizare a neputinței de a fi cu adevărat fii ai Tatălui.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.04.2013, 14:23:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Este logic ceea ce spui, în optică strict capitalistă și cred că puțini oameni din lumea asta ar avea "tupeul" să conteste un asemenea raționament. Cât o fi de "creștinesc" nu-i treaba mea să mă pronunț, însă admit că se pot găsi o mulțime de justificări, satisfăcătoare rațional, pentru navigatul în două luntri, mă pomenesc și eu făcând asta adeseori.
Nu inteleg ce intelegi tu prin doua luntri in cazul asta.

Inca o data, intreb, ce e crestinesc in a vrea musai o zona scumpa, si nu alta dar la un pret mai mic si necrestinesc in a pretinde pretul corect pentru acea zona?

Sau sa o luam altfel, de ce ar fi necrestin cel care pretinde 2lei pentru kg de cartofi cal I dar crestin ala care pretinde sa-i fie vandut cu 1.5lei lei cal. I, pret la care ar gasi totusi cartofi cal. II?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.04.2013 at 14:25:51.
Reply With Quote
Răspunde