Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 12.03.2014, 20:04:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Scuza pt ce? Ca sunt femeie si umblu pe strada? A fost o vreme cand mi-a fost rusine, cand am inceput sa am forma de femeie si mi se spuneau obscenita?i, uneori de catre barbati de varsta lui tata. Am umblat in adolescenta in pantaloni lungi si cu sapca in cap, din cauza asta. Si cu un cutter in buzunar, de frica sa nu se dea vreunu jos de pe schela sau din masina, sa-si puna-n practica dorintele exprimate cu voce tare... Cu toate ca as putea si eu sa invinovatesc pt asta pe cele care le place si fac expres ca sa fie admirate, fluierate si "dorite"...
Nu prea cred ca pantalonii sunt de natura sa ascunda feminitatea.
Ce altceva mai aveai in dotare?
Un tricou, de preferinta XXS?

Acum, cine stie prin ce cartiere ai crescut tu, dar eu nu prea am vazut astfel de manifestari.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 12.03.2014, 20:06:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
In momentul cand nu vei mai tolera, si vei incepe sa acuzi pe celalalt de relele care le face (betie, violenta, gelozie, nesimtire, etc), va incepe si el sa se dezvinovateasca si sa te acuze pe tine... Noi stim ca nu bea din cauza ca esti tu geloasa, si nu se uita dupa altele pt ca esti tu grasa (ci pt ca asa îi place), iar copilul nu invata si se bate pt ca e ta-su betiv si ma-sa isterica, dar ...poti fi sigur ca tu esti fara de pacat, ca sa arunci cu piatra???
Pai n-ar fi fost mai simplu sa faci o alta alegere de la inceput?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 12.03.2014, 20:37:00
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea cred ca pantalonii sunt de natura sa ascunda feminitatea.
Ce altceva mai aveai in dotare?
Un tricou, de preferinta XXS?

Acum, cine stie prin ce cartiere ai crescut tu, dar eu nu prea am vazut astfel de manifestari.
Si cu ce as fi putut sa-mi ascund feminitatea, cu un vesmant monahal??? Era o idee, pana la urma...pacat ca nu am avut-o la timp.
(Am avut nesansa in acea perioada sa locuiesc intr-un cartier in constructie, din pacate...
iar lucratorii pe vremea aia erau suficient de oligofreni incat sa arunce de pe bloc cu pietricele si iarna cu bulgari de zapada )
Tricouri xxs nu aveam pe vremea aia, le cautam cat mai lungi si largi, si nici pantalonii nu erau ca acum pana la jumatea posteriorului, (ca daca ingenunchezi in biserica, doamne iarta-ma, fie ca esti femeie sau barbat, le arati celor din spatele tau ceva ce sigur nu vor sa vada). Cu toate astea, fiindca eram grasuna, formele feminine reuseau sa emearga indiferent de largimea hainelor, ca chiar saci nu aveam sa pun pe mine...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 12.03.2014, 20:41:46
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai n-ar fi fost mai simplu sa faci o alta alegere de la inceput?
Ba da, e mai simplu..tot atunci cand esti fara de pacat. Cu toate ca nimeni nu scrie in Cv :"sunt betiv, sunt gelos, sunt infidel, etc". Iar in momentul cand o face pt prima data lata, va zice "pai tu m-ai impins. Te-am vazut cum te uitai dupa vecinu si m-am infuriat (si m-am imbatat si te-am luat l abataie)". Si tu te intrebi "Dumnezeule, ce am facut de crede asta? Oare chiar m-am uitat, oare chiar am zambit cand am zis buna ziua???" Intodeauna vinovatul ca incerca sa gaseasca vina celorlalti.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 13.03.2014, 00:10:07
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea cred ca pantalonii sunt de natura sa ascunda feminitatea.
Ce altceva mai aveai in dotare?
Un tricou, de preferinta XXS?

Acum, cine stie prin ce cartiere ai crescut tu, dar eu nu prea am vazut astfel de manifestari.
Nu stiam ca locuiesti in Bucuresti,Alin(parca ziceai ca nu...)

Cum ai vrea sa cunosti aceste manifestari,doar esti barbat!? Dar o femeie iti poate spune de cate trivialitati are parte ,mai ales prin cartiere muncitoresti ...
Ce te socheaza asa,nu ai auzit si de la alte femei ca unii barbatii sunt badarani?Sau credeai ca este un cliseu ? :)

Ca sunt badarani,ar fi doar iritant insa unele sarmane sunt mai ghinioniste decat atat si au parte de tot felul de tratamente inumane.
Chiar anul trecut,o fetita o fost facuta bucatele si aruncata in lac dupa ce violatorul a intrebuintat-o;avea vreo 10-11 ani,o copila ...Nu cred ca isi aminteste cineva,toti erau prea ocupati cu moartea copilului ucis de caini(aia de lupta).
Ma indoiesc ca acea fetita era imbracata sumar si provocator...dar asta se intampla cand oamenii nu au nici un Dumnezeu,sunt prada celui rau!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 13.03.2014, 12:19:56
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mi-a povestit un baiat ca nu si-a dat seama cat de prost se pot simti femeile cand li se fac pe strada propuneri indecente si li se spun obscenitati, pana cand, intr-o dimineata, in statia de autobuz, a venit la el un boschetar jegos si l-a intrebat dc nu vrea sa beneficieze de serviciile pe care le presta el pt a supravietui (ieftin, presupun...)...
Reply With Quote
  #127  
Vechi 13.03.2014, 12:38:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Referitor la "indreptatire", mi-a spus cineva ca, poate, in mediul rural, unde barbatul munceste toata saptamana la oras, pe santier, iar femeia sta acasa, daca ea sta la poarta, sau pe facebook, si nu-si face datoria, si el cand vine nu gaseste mancare si curatenie, e indreptatit sa se supere; insa daca muncesc amandoi, nu e prea corect ca el sa vrea sa se odihneasca si ea sa faca toata treaba, chiar daca el castiga bani mai multi. Iar despre tzeapa pe care ti-o iei crezand ca daca vei lua un barbat mai modest dpdv intelectual/cultural, iti va recunoaste meritele si te va respecta, mi s-a spus ca si-au luat-o nenumarat de multe, si s-au "umplut" de respect ...
Reply With Quote
  #128  
Vechi 13.03.2014, 13:26:52
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Chiar anul trecut,o fetita o fost facuta bucatele si aruncata in lac dupa ce violatorul a intrebuintat-o;avea vreo 10-11 ani,o copila ...
Cum poti intrebuinta tu asemnea expresii in legatura cu o victima? Ca a intrebuintat-o? Asta era menirea ei? Pentru uz ...banuiesc ca te referi la viol?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 13.03.2014, 15:22:00
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Barbatii se iau de tine indiferent ce si cum. Nici daca esti mai uratica nu scapi. N-am avut colege care se imbracau ca in saci, nu se machiau, nu nimic, si tot se luau baieti/barbati de ele?!
Din pacate nu doar in Bucuresti sunt asemenea specimene, ci si in restul tarii, in cartiere normale (nu cele nou construite, pentru bogati, cum se zice la noi in Mures). Si oricum ca femeie, si nu maini, e bine sa ai ceva e autoaparare in poseta/buzunat. un spray cu piper macar... desi... nu umblam cu asa ceva dupa noi.

Bine, nici femeile nu-s usi de biserica, dar unele care o patesc, chiar nu si-o cauta cu lumanarea. Nu e totuna ca te intorci iarna pe la ora 8 acasa pe jos ca n-ai incotro, de la munca, sau ca te afisezi pe strada ca ultima panarama, la aceeasi ora... Nu-s chiar toate femeile de conamnat pentru ca se uita barbatii la ele, dar nii barbatii nu-s toti e condamnat ca se uita la femei.

Pana la urma, cat timp omu' ramane la stadiul de privit, io n-am nimic impotriva, dar ATAT. stafiul de PRIVIT, fara fluieraturi, claxonari, cuvinte obscene s.a.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 13.03.2014, 20:31:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Cum poti intrebuinta tu asemnea expresii in legatura cu o victima? Ca a intrebuintat-o? Asta era menirea ei? Pentru uz ...banuiesc ca te referi la viol?
Doamna,reveniti-va!
De care parte credeti ca sunt eu ,de partea criminalului sau de partea fetitei?
Expresia pe care am folosit-o tocmai subliniaza grafic idea ca violatorii se comporta cu victimele intocmai ca si cu lucrurile nefolositoare.

Nu omorati mesagerul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde