Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 17.03.2014, 22:21:37
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai am inteles ca deja s-au luat de pe strazi,incepand cu anul trecut...au o perioada in care pot fi scosi pe adoptie,dupa aia pa si pusi !
Iar la aceste neplaceri s-a ajuns tot din cauza fratelui nostru,omul!
In primul rand,alti oameni urasc oamenii si inevitabil se ajunge la suferinta.Dar nu numai ura ucide ci si indiferenta,desigur!
Nu omul de rand de pe strada e de vina. Asociatiile sunt de vina. Au tocat milioane de dolari ptr. a rezolva si ptr. a se ingriji de caini. Nu au facut nimic. Au luat banii si dupa au iesit la proteste. Au primit bani si din afara Romaniei si in tara si nu au facut nimic. Macar in Vest, aceste asociatii isi fac datoria asa cat pot. Si stai linistita, si in Vest este termen limita ptr. adoptie. Doar nu crezi ca ii tine ptr. totdeauna, caci nu au spatiu. E adevarat ca sunt si adaposturi care nu omoara animalele dupa o anumita perioada, dar f.multe fac treaba asta. In Japonia timpul ptr. adoptie e 3 zile.
Nu sunt pentru masacrarea cainilor in masa, dar nici ptr. a avea 20 de caini in fata blocului.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 17.03.2014, 23:39:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pai am inteles ca deja s-au luat de pe strazi,incepand cu anul trecut...au o perioada in care pot fi scosi pe adoptie,dupa aia pa si pusi !
Iar la aceste neplaceri s-a ajuns tot din cauza fratelui nostru,omul!
In primul rand,alti oameni urasc oamenii si inevitabil se ajunge la suferinta.Dar nu numai ura ucide ci si indiferenta,desigur!
A fost la inceput o furtuna intr-un pahar cu apa dupa care lucrurile s-au relaxat total. Am crezut ca problema cainilor din strada se va rezolva dar acum traiesc o mare dezamagire...
Reply With Quote
  #153  
Vechi 18.03.2014, 00:06:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
A fost la inceput o furtuna intr-un pahar cu apa dupa care lucrurile s-au relaxat total. Am crezut ca problema cainilor din strada se va rezolva dar acum traiesc o mare dezamagire...
sincera sa fiu,nu prea exista certitudini ca se va rezolva vreodata;cel putin nu cu educatia oamenilor si cu sinceritatea guvernantilor de acum...
Domnul sa va apere pe toti!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 18.03.2014, 07:25:07
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu omul de rand de pe strada e de vina. Asociatiile sunt de vina. Au tocat milioane de dolari ptr. a rezolva si ptr. a se ingriji de caini. Nu au facut nimic. Au luat banii si dupa au iesit la proteste. Au primit bani si din afara Romaniei si in tara si nu au facut nimic. Macar in Vest, aceste asociatii isi fac datoria asa cat pot. Si stai linistita, si in Vest este termen limita ptr. adoptie. Doar nu crezi ca ii tine ptr. totdeauna, caci nu au spatiu. E adevarat ca sunt si adaposturi care nu omoara animalele dupa o anumita perioada, dar f.multe fac treaba asta. In Japonia timpul ptr. adoptie e 3 zile.
Nu sunt pentru masacrarea cainilor in masa, dar nici ptr. a avea 20 de caini in fata blocului.

De fapt, e si vina unor oameni de rand; a celor care au dat afara acele animale. In rest, da, e vina asociatiilor care, cum ai zis si tu, au tocat banii veniti pentru rezolvarea acestei probleme, si cainii au ramas tot afara...
Reply With Quote
  #155  
Vechi 18.03.2014, 08:32:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu omul de rand de pe strada e de vina. Asociatiile sunt de vina. Au tocat milioane de dolari ptr. a rezolva si ptr. a se ingriji de caini. Nu au facut nimic. Au luat banii si dupa au iesit la proteste. Au primit bani si din afara Romaniei si in tara si nu au facut nimic. Macar in Vest, aceste asociatii isi fac datoria asa cat pot. Si stai linistita, si in Vest este termen limita ptr. adoptie. Doar nu crezi ca ii tine ptr. totdeauna, caci nu au spatiu. E adevarat ca sunt si adaposturi care nu omoara animalele dupa o anumita perioada, dar f.multe fac treaba asta. In Japonia timpul ptr. adoptie e 3 zile.
Nu sunt pentru masacrarea cainilor in masa, dar nici ptr. a avea 20 de caini in fata blocului.
Si asociatiile cine sunt ? Nu sunt tot oameni acolo ,ce sunt alte specii?
Iar cat priveste oamenii de pe strada,si aceia au destula vina ca nu-si sterilizeaza animalele si arunca puii pe strazi in cutii,asa la mila altora.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 18.03.2014, 14:45:57
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Aici trebuie să facem apel la discernământ, fiind ?i acesta o virtute cre?tină. A ierta răul care ?i se face ?ie personal înseamnă să nu i-l întorci la fel, ba mai mult, să continui să-l iube?ti ?i să-l ui?i, să nu îl ?ii minte pentru ca mai târziu să i-l aminte?ti.
Dar răul pe care-l face poate avea urmări ?i în al?ii, poate produce sminteală, îi poate vătăma grav (pe cei mici ca vârstă sau doar în credin?ă). Sau îl vatămă chiar pe cel care-l face. Dar pentru astfel de situa?ii tot la Hristos avem răspunsul, căci nu i-a lăsat să doarmă lini?ti?i pe cei ce gre?eau (îndeosebi pe ipocri?i), ci le-a arătat unde gre?esc, deplângându-i.
Iar noi, când ne pregătim de spovedanie, una dintre întrebările din îndreptar (sau pe care ne-o pune duhovnicul) este dacă nu am văzut pe cineva făcând vreun rău ?i am tăcut (făcându-ne părta?i).
Deci nici în privin?a blasfemiei ?i a ereziei nu se cade să tăcem, căci pot aduce sminteală.

.
Uite de acest aspect am uitat...("am vazut pe cineva facand rau si nu l-am indreptat"). Desigur, sunt si situatii cand " dreptatea noastra nu face cat o carpa lepadata", cand vedem doar paiul din ochiul celuilalt... Sau cand incercam sa indreptam smintim mai rau, asa cum patesc eu acasa daca incerc sa zic ceva (de ex, cand am vrut sa zic ca "nu tr sa ne ingrijim de ce mancam, imbracam.,ci sa cautam mai intai Imparatia cerurilor si toate ni se uor adauga" mi s-a zis ca "adica ne invata sa fim lenesi si sa asteptam sa ne pice din cer???") si multe altele asemenea ca mi-e frica sa mai aduc vorba... Ce mai incoace si-n colo, n-am "har lucrator", putere de a convinge si pe altii...de fapt asta n-are nimeni de la sine, ci numai daca o cere si daca i-o da Dumnezeu.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 18.03.2014, 21:02:12
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
A fost la inceput o furtuna intr-un pahar cu apa dupa care lucrurile s-au relaxat total. Am crezut ca problema cainilor din strada se va rezolva dar acum traiesc o mare dezamagire...
Iarasi problema asta? Deja mi s-a acrit.... Nu se va rezolva nimic, se va face un alt scandal cand va mai muri cineva, apoi iar liniste si tot asa.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 18.03.2014, 21:06:39
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Uite de acest aspect am uitat...("am vazut pe cineva facand rau si nu l-am indreptat"). Desigur, sunt si situatii cand " dreptatea noastra nu face cat o carpa lepadata", cand vedem doar paiul din ochiul celuilalt... Sau cand incercam sa indreptam smintim mai rau, asa cum patesc eu acasa daca incerc sa zic ceva (de ex, cand am vrut sa zic ca "nu tr sa ne ingrijim de ce mancam, imbracam.,ci sa cautam mai intai Imparatia cerurilor si toate ni se uor adauga" mi s-a zis ca "adica ne invata sa fim lenesi si sa asteptam sa ne pice din cer???") si multe altele asemenea ca mi-e frica sa mai aduc vorba... Ce mai incoace si-n colo, n-am "har lucrator", putere de a convinge si pe altii...de fapt asta n-are nimeni de la sine, ci numai daca o cere si daca i-o da Dumnezeu.
Nu va mai subestimati, cum incearca altii sa va faca sa nu aveti incredere in d-voastra, cel care nu are credinta nu se va intelege niciodata cu cel credincios, pentru ca nu vede lucrurile duhovniceste. Este o prapastie intre aceste categorii de oameni care cu greu poate fi trecuta!
Si eu am aceste probleme de convingere in familie, nu gasesc nici o cale sa comunic cu rudele atee in probleme religioase, mi se pare ca am un munte de trecut.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 19.03.2014, 01:16:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Iarasi problema asta? Deja mi s-a acrit.... Nu se va rezolva nimic, se va face un alt scandal cand va mai muri cineva, apoi iar liniste si tot asa.
Din pacate asa este. Nu stiu cum este situatia in Arad, dar in Capitala s-a acrit de tot problema, pe nervii si sanatatea noastra.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 19.03.2014, 08:19:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Uite de acest aspect am uitat...("am vazut pe cineva facand rau si nu l-am indreptat"). Desigur, sunt si situatii cand " dreptatea noastra nu face cat o carpa lepadata", cand vedem doar paiul din ochiul celuilalt... Sau cand incercam sa indreptam smintim mai rau, asa cum patesc eu acasa daca incerc sa zic ceva (de ex, cand am vrut sa zic ca "nu tr sa ne ingrijim de ce mancam, imbracam.,ci sa cautam mai intai Imparatia cerurilor si toate ni se uor adauga" mi s-a zis ca "adica ne invata sa fim lenesi si sa asteptam sa ne pice din cer???") si multe altele asemenea ca mi-e frica sa mai aduc vorba... Ce mai incoace si-n colo, n-am "har lucrator", putere de a convinge si pe altii...de fapt asta n-are nimeni de la sine, ci numai daca o cere si daca i-o da Dumnezeu.
Ca sa indrepti pe cineva trebuie mai intai tu sa fii drept/sau sa ai autoritate in domeniu(preot/teolog/psiholog)si bineinteles celalalt sa -ti ceara ajutorul ,sfatul sau parerea.
Eu nu pot decat sa ma mahnesc daca vad ca cineva pacatuieste si sa ma rog ca Domnul sa-si faca lucrarea cu fiinta respectiva si sa n-o dea uitarii.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde