Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.09.2008, 19:17:47
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

aradeanu a scris:
Citat:
razvane, nu are rost acum sa faci pe ,,cucernicul"! Mai bine ai zice si tu un ,, Dumnezeu sa-i ierte! Cunosti pilda rugaciunii vamesului, nu?
Asta s-a intamplat atunci [ianuarie a.c. la protv, cand urmaream filmul "Razboiul de independenta"] in privinta lui Ilarion Ciobanu. Mi s-a facut pielea ca de gaina cand am auzit ce replica anti-crestina si blasfemiatoare a dat atunci cand a jucat in acel film. Trebuia oare sa spun ca am sarit in sus de bucurie la auzul replicii cu pricina ?...
Poate ca din cauza mandriei ma gandesc, asemenea fariseului din Pilda citata de tine, ca am oaresice credinta fata de fratii mei intru Hristos, cand de fapt aceasta, cu care ma laud, este gaunoasa, si in fata Domnului este ca un nimic, ca "pleava in calea vantului".

Domnul sa va ajute si sa va binecuvinteze in tot ce faceti, fratii mei!

Razvan

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul, ca sunt cel mai pacatos dintre toti, toti se vor mantui, eu singur voi pieri! [rugaciunea curelarului din Alexandria si a avvei Antonie cel Mare (+350]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2008, 19:20:17
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Duimnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace si pe robul Sau Ilarion.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2008, 20:03:28
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
aradeanu a scris:
Citat:
razvane, nu are rost acum sa faci pe ,,cucernicul"! Mai bine ai zice si tu un ,, Dumnezeu sa-i ierte! Cunosti pilda rugaciunii vamesului, nu?
Asta s-a intamplat atunci [ianuarie a.c. la protv, cand urmaream filmul "Razboiul de independenta"] in privinta lui Ilarion Ciobanu. Mi s-a facut pielea ca de gaina cand am auzit ce replica anti-crestina si blasfemiatoare a dat atunci cand a jucat in acel film. Trebuia oare sa spun ca am sarit in sus de bucurie la auzul replicii cu pricina ?...
Poate ca din cauza mandriei ma gandesc, asemenea fariseului din Pilda citata de tine, ca am oaresice credinta fata de fratii mei intru Hristos, cand de fapt aceasta, cu care ma laud, este gaunoasa, si in fata Domnului este ca un nimic, ca "pleava in calea vantului".

Domnul sa va ajute si sa va binecuvinteze in tot ce faceti, fratii mei!

Razvan

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul, ca sunt cel mai pacatos dintre toti, toti se vor mantui, eu singur voi pieri! [rugaciunea curelarului din Alexandria si a avvei Antonie cel Mare (+350]
Mi se pare ciudat sa ai banuieli despre un mare actor.A fost un film doar.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.09.2008, 20:03:53
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l invredniceasca de iertarea si iubirea Sa nemarginita.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.09.2008, 20:16:17
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeul sa-i ierte pacatele, caci are acum nevoie de mila Lui. Din dorinta de a fi pe placul lumii, in profesia aceasta se mai calca si in strachini pe plan duhovnicesc... Dar... despre morti numai de bine!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.09.2008, 20:54:06
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Miluieste, Doamne pe robul tau Stefan, care intru nadejdea Invierii si a Vietii Vesnice Fericite, a adormit astazi!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.09.2008, 21:05:30
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aradeanu
razvane, nu are rost acum sa faci pe ,,cucernicul"! Mai bine ai zice si tu un ,, Dumnezeu sa-i ierte! Cunosti pilda rugaciunii vamesului, nu?
pilda cea mai buna este exemplul personal,... pe care vad ca l-ati uitat!
insa n-ati uitat sa dati altuia lectii despre ceea ce ar trebui sa spuna in astfel de ocazii:rolleyes:
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.09.2008, 21:11:05
nede_mar's Avatar
nede_mar nede_mar is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2008
Mesaje: 77
Implicit

Dumnezeu sa-i ierte toate pacatele si s-a il aseze intre cei drepti! Pacat ca ultimul rol l-a jucat departe de tara. Odihneascase in pace!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stefan cel Mare si Sfant georgeval Generalitati 80 05.07.2013 03:27:54
Stefan cel Mare si Sfant marlene Generalitati 20 02.07.2010 18:48:10
Stefan cel Mare si Sfant in rasa monahala? costel Pelerinaje la locuri Sfinte 17 02.07.2010 15:23:24
stefan cel mare si manastirile lui cosmin95 Generalitati 4 16.09.2009 23:09:56