Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.02.2012, 01:36:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ei,da asa mai merge prin exemplul de sine.
Asa este simplu ca buna ziua!
Bine este ca aceste indemnuri sa vina de la prieteni,sau cunostiinte a caror viata o cunosti,caci aici pe forum nu se cam stie,suntem toti un ID si o aparenta...
(vb la modul general,nu o luati personal).
Cu siguranta asa este !
O Duminica frumoasa si linistita !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.02.2012, 01:42:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Offff , Doamne . . . ! Acum ii dau dreptate lui Zaharia , care a scris de N ori despre acest aspect ! Eu cel putin am obosit sa repet la infinit aceleasi lucruri , te implor sa ma crezi si sa ma ierti , dar atat mai spun si te intreb : Cum iti iubesti tu aproapele ? Eu te rog mult sa intelegi profund intrebarea mea , si sa nu te grabesti in a raspunde .
Doamne ajuta !
Ma scuzati,dar eu nu citesc mesajele domnului Zaharia,deci mi-a scapat aceasta dezbatere a problemei.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 12.02.2012, 01:49:16
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ma scuzati,dar eu nu citesc mesajele domnului Zaharia,deci mi-a scapat aceasta dezbatere a problemei.
Yasmina, daca l-ai pus cumva in 'Ignore List', eu zic sa-l scoti.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 12.02.2012, 01:57:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Yasmina, daca l-ai pus cumva in 'Ignore List', eu zic sa-l scoti.
Nu,nu l-am pus pe Ignore,doar ca mesajele domnului Zaharia imi par prea extremiste pt intelegerea mea(deocamdata).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 12.02.2012, 03:22:09
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca e o problema de stil, o alegere personala a fiecaruia cand prezinta anumite lucruri. Cu oarecare ingaduinta, putem trece peste forma si sa ajungem la miez, asa imi pare.
Foarte probabil ca intre cei care au moduri de exprimare diferite, chiar antagonice la suprafata, sa existe de fapt o comuniune adanca la nivelul credintei.
In ce ma priveste am experimentat mai multe stiluri de exprimare. Lucrez la asta, tatonez, caut sa invat cum sa ma exprim. Cercetez. Am aci o problema.
Din pacate se poate crede, asa cum am aflat, ca fac si altceva. Hopa! Nu am fost constient ca se poate interpreta asa. Acum, insa, am aflat.
In fine, unii agreaza un stil mai dur, altii mai "soft", altii mai savant etc. Unii vorbesc foarte personal, altii dau citate (e si acesta un mod de a comunica un sentiment sau o convingere personala, de ce nu?), unii sunt mai locvace, altii mai retinuti, unii mai concisi, altii mai imprastiati, unii sunt eleganti, etc.
Eu sunt inclinat spre stilul "soft" (ca exprimare) si gust din plin postarile lui MariS_, CelMandru, Windorin si multi altii pe care ii rog sa ma ierte ca nu i-am amintit.
Sunt stiluri si stiluri... dar nazuinta spre credinta curata si frumoasa poate fi aceeasi, cu totii credem in Hristos si cred ca nazuim sa devenim buni crestini.
Totul e sa ne ingaduim reciproc... Aici gasesc ca e nitel de lucru, deocamdata...
Ana Maria N. a pus de curind rugaciunea cea mai potrivita, se pare...

Last edited by ioan cezar; 12.02.2012 at 03:41:08.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 23.03.2012, 00:12:11
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Furnica asteapta sa se ispraveasca stransul graului si slava desarta sa se adune bogatia. Cea dintai se bucura, ca sa fure; iar cea de-a doua, ca sa risipeasca.

Duhul deznadejdii se bucura vazand inmultindu-se pacatul; duhul slavei desarte, vazand inmultindu-se virtutea. Caci usa celui dintai e inmultirea ranelor; iar celui de-al doilea, e bogatia ostenelilor" (Sfantul Ioan Scararul, Scara, Cuvantul XXI, c.3, Filocalia IX).

"E un paradox - observa Parintele Staniloae. Inmultirea virtutilor deschide usa slavei desarte. Inmultirea pacatelor, o alunga. Miscandu-se patimile, alunga slava desarta, risipindu-se, o fac sa se intoarca. Aceasta nu inseamna ca trebuie sa ne predam patimilor pentru a nu ajunge la slava desarta. Aceasta ar insemna sa ramanem in noroi, pentru a nu ne mandri cu curatenia. Trebuie sa scapam de amandoua. Dar inceputul se face prn scaparea de patimi"(nota 559).
Reply With Quote
  #47  
Vechi 23.03.2012, 03:55:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
"Furnica asteapta sa se ispraveasca stransul graului si slava desarta sa se adune bogatia. Cea dintai se bucura, ca sa fure; iar cea de-a doua, ca sa risipeasca.

Duhul deznadejdii se bucura vazand inmultindu-se pacatul; duhul slavei desarte, vazand inmultindu-se virtutea. Caci usa celui dintai e inmultirea ranelor; iar celui de-al doilea, e bogatia ostenelilor" (Sfantul Ioan Scararul, Scara, Cuvantul XXI, c.3, Filocalia IX).

"E un paradox - observa Parintele Staniloae. Inmultirea virtutilor deschide usa slavei desarte. Inmultirea pacatelor, o alunga. Miscandu-se patimile, alunga slava desarta, risipindu-se, o fac sa se intoarca. Aceasta nu inseamna ca trebuie sa ne predam patimilor pentru a nu ajunge la slava desarta. Aceasta ar insemna sa ramanem in noroi, pentru a nu ne mandri cu curatenia. Trebuie sa scapam de amandoua. Dar inceputul se face prn scaparea de patimi"(nota 559).
Da, prin scaparea de patimi. AMIN!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.04.2012, 00:02:33
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

"Iubitorul de slava desarta este cel ce urmareste virtutea pentru slava sa, nu pentru a lui Dumnezeu si care plateste prin ostenelile sale laudele goale de la oameni.

Cel ce voieste sa placa oamenilor are grija numai de purtarile de dinafara si de cuvinte lingusitoare, ca prin cele dintai sa fure vederea, iar prin cele de-al doilea sa fure auzul acelora care se lasa indulciti si impresionati numai de cele ce vad si se aud si marginesc virtutea numai la ceea ce cade sub simturi. Deci vointa de a placea oamenilor se arata in afisarea unor purtari si cuvinte care vor sa fie cinstite de oameni ca virtuoase" (Sfantul Maxim Marturisitorul).
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.10.2012, 16:49:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
"Iubitorul de slava desarta este cel ce urmareste virtutea pentru slava sa, nu pentru a lui Dumnezeu si care plateste prin ostenelile sale laudele goale de la oameni." (Sfantul Maxim Marturisitorul).
Atunci cand slava desarta ne stapaneste sa luam aminte la cat de pustiu este sufletul nostru. Slava desarta si celelalte pacate ne pustiesc interior, ne fac sa insetam si sa ne simtim atat de singuri, ca intr-un desert fara de margini, desi ne aflam langa semeni, desi alaturi ne sta Izvorul.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.10.2013, 22:36:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Potrivit Sfântului Ioan Scăratul, această patimă este o formă deosebit de subtilă și periculoasă a viciilor umane deoarece stă foarte ușor lângă virtuți, pe care le poate perverti ori distruge aproape fără excepție. „De toate străduințele se bucură slava deșartă. De pildă: sunt stăpânit de slava deșartă când postesc; dezlegându-l, ca să nu fiu cunoscut (ca postitor), iarăși mă stăpânește slava deșartă, pentru modestia mea; îmbrăcându-mă în haine luxoase sunt biruit de ea, schimbându-le în haine nearătoase, iarăși sunt stăpânit de ea; vorbind, sunt biruit de ea; tăcând, iarăși sunt biruit de ea”, scrie Sfântul Ioan în Filocalia.
Slava deșartă este lepădarea simplității și viețuirea prefăcută. Știm că celor mândri, Domnul le stă împotrivă și El a risipit oasele celor ce plac oamenilor.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slavă Domnului! Florin-Ionut Rugaciuni 5 01.10.2012 23:13:40
Da-ti slava Domnului..... Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 2 19.10.2010 14:36:38
Slava desarta si trufia mc2009 Generalitati 18 29.12.2009 15:13:14
Slava tie Doamne dulcineea Stiri, actualitati, anunturi 1 21.09.2007 15:10:41
Slava desarta si desertaciunile lumii acesteia Shalom Generalitati 14 12.08.2007 23:01:42