Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 01.07.2012, 21:48:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
Sustii o dogma care contravine legii ? Esti un infractor. Adica mergi la puscarie. Simplu
nu sustin nici o dogma.

dar care sunt dogmele care contravin legii?
  #82  
Vechi 01.07.2012, 22:43:48
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Nu cunosc toate amanuntele, ce a facut domnul Casian Pantelica de a fost caterisit sau ce au facut altii ajunsi in aceeasi situatie, insa am o problema cu cei care continua sa foloseasca titulatura de preot dupa raspopire, continuand sa „slujeasca”, ceea ce este un abuz , o dezinformare si o lipsa de caracter. Isi poate spune predicator, lider spiritual, insa nu sa imbrace haina preoteasca si sa administreze Sfintele Taine. De asemenea, domnul Pantelica , daca are vocatie de preot slujitor care voieste binele comunitatii, n-ar fi trebuit sa sustina si sa incurajeze actiunile de baricadare a oamenilor in biserica si de renegare a preotului trimis sa slujeasca comunitatea, ci sa indemne oamenii la cumpatare si pastrarea echilibrului, pana isi rezolva problemele personale cu Episcopia. A facut domnul Pantelica asta? Nu, din contra si-a infintat propria asociatie religioasa, numita biserica Reviga, ingrosand numarul sectelor de pe piata romaneasca, rupand oamenii de Biserica.

p.s acum doua saptamani l-am auzit pe domnul Casian spunand ca el are infintata o asociatie religioasa pe care o conduce/slujeste ca "preot". Pana la urma oricine isi poate face una, adunand adepti, de aceea ma mir ca cineva a spus ca el este preot hirotonisit in Biserica Ortodoxa Romana din Ucraina si ma intreb cand s-a intamplat asta? Acum 2 saptamni nu era preot si mi se pare incredibil, chiar un non-sens ca un preot caterisit de o biserica particulara a Bisericii Ortodoxa, cum e BOR, sa fie hirotonisit tot in cadrul Bisericii Ortodoxe.

Last edited by ioanna; 01.07.2012 at 23:15:55.
  #83  
Vechi 01.07.2012, 23:16:12
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Mda! Mi-a luat ceva timp sa parcurg tot ce s-a scris... Sincer, nu s-a meritat. Incet-incet, am vazut si cam ce se "studiaza" la scoala europeana de "ratati-religios"; o demonstratie mai neaosa nu cred ca se putea face. Si toate astea fiindca un preot mai belicos (probabil cu anumite veleitati catre aceleasi "cursuri"... europene) i-a condamnat o ruda la NE-moarte, prin sechestrarea locului de veci... Este de-a rasu'-plansu', dar de aici si pana la toate aberatiile vehiculate pe acest topic in sirul lung de postari, mie mi se pare o dovada de ipocrizie.
"Prietene" euroloser, cred ca sub o forma sau alta ti s-a mai atras atentia ca te afli in mijlocul unor ortodocsi destul de consecventi in credinta ortodoxa, chiar daca mai sunt pe alocuri cateva fluieraturi in biserica... Suntem oameni pacatosi, dar n-o sa luam de sutana niciodata un slujitor al BOR, si nici n-o sa-l scuipam in obraz. Zvonuri pot fi de orice fel, iar ca tine au fost si vor mai fi. NU esti bine-primit printre noi si nu ne intereseaza pozitia ta pro sau contra, cu profund iz democratic si credinta dupa cum bate vantul "european". Ai tot dreptul sa fii loser si inteleg foarte clar ca un loser care tace, e teoretic, vindecat. La tine nu se pune.
Dintre link-urile date, n-am intrat decat acolo unde "badea" Gheorghe isi exercita miruitul intr-o forma de exaltare sectara. Dumnezeu sa ierte si sa intelepteasca toti acei oameni rataciti, din acea "biserica", fiindca daca n-au inteles cui slujesc, au orbit cu totul.

Rog adminul sa inchida aceasta parodie de topic si nu inteleg cum s-au putut scrie atatea "balarii" intr-o sfanta zi de Dumnica
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #84  
Vechi 02.07.2012, 00:32:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
. Zvonuri pot fi de orice fel, iar ca tine au fost si vor mai fi.

Sper ca Euroloser sa ne dea o dovada sau o sursa credibila prin care sa-si sustina afirmatia ca domnul Casian Pandelica, caterisit de BOR, este protopop de Cernauti, pentru ca el n-a spus asta, ci din contra, a spus ca are infintata o asociatie religioasa, ce e cu totul altceva. E surprinzator cum spune: ortodocsii trebuie sa se desparta de BOR, sa-si infinteze o biserica independenta de ierarhii ortodocsi, stiind cat s-a rugat Mantuitorul pentru unitatea Bisericii sale. Poate Dumnezeu ne incearca indelung-rabdarea cu ierarhii actuali si totodata le incearca rabdarea lor cu enoriasii pe care ii au. Nu te desparti de Biserica din cauza lipsei de vrednicie a unor clerici, caci absenta vredniciei lor e un semnal pentru tine ca e si mai mare nevoie de tine in Biserica sa o suplinesti prin credinta si sa veghezi bobul de grau, doar graul si neghina cresc impreuna.

Last edited by ioanna; 02.07.2012 at 00:39:53.
  #85  
Vechi 02.07.2012, 06:28:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
Tipul asta de hrana poate doar sa mareasca numarul circumvolutiunilor de pe creier. Pentru unii doar. Pentru ca altii prefera sa ramna cu creierul aplatizat de insultele emanate ...
Hai că-mi devii din ce în ce mai simpatic.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #86  
Vechi 02.07.2012, 07:50:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
Sustii o dogma care contravine legii ? Esti un infractor. Adica mergi la puscarie. Simplu
1. Știi ce este o dogmă?
2. Știi ce este un canon?
3. Care este așa-zisa dogmă de care vorbești?
4. Știi când nu mai este dator de ascultare un preot/diacon de vlădica sa?
5. Biserica din Ucraina cu ce altă B.O. aflată în comuniune cu Patriarhia Ecumenică este la rândul ei în comuniune?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #87  
Vechi 02.07.2012, 10:21:51
euroloser euroloser is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.06.2012
Mesaje: 32
Implicit Cred ca n-ati inteles nimic

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sper ca Euroloser sa ne dea o dovada sau o sursa credibila prin care sa-si sustina afirmatia ca domnul Casian Pandelica, caterisit de BOR, este protopop de Cernauti, pentru ca el n-a spus asta, ci din contra, a spus ca are infintata o asociatie religioasa, ce e cu totul altceva.

Cred ca n-ai inteles nimic. Afirmatia mea ca a fost infiintata o asociatie religioasa nu exista . Ai citit probabil insinuarile colegilor tai.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
E surprinzator cum spune: ortodocsii trebuie sa se desparta de BOR, sa-si infinteze o biserica independenta de ierarhii ortodocsi, stiind cat s-a rugat Mantuitorul pentru unitatea Bisericii sale. Poate Dumnezeu ne incearca indelung-rabdarea cu ierarhii actuali si totodata le incearca rabdarea lor cu enoriasii pe care ii au.

Poate ne incearca rabdarea ? De unde stii ca nu asteapta curatarea BOR de uscaciunile din ce in ce mai multe.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu te desparti de Biserica din cauza lipsei de vrednicie a unor clerici, caci absenta vredniciei lor e un semnal pentru tine ca e si mai mare nevoie de tine in Biserica sa o suplinesti prin credinta si sa veghezi bobul de grau, doar graul si neghina cresc impreuna.
Nimeni nu a spus sa te desparti de biserica ci sa te desparti de ierarhii BOR care pastoresc ortodoxismul roman fara ratiune, intr-o ierarhie despotica. Si sa ajungi in aceiasi Biserica.
Dadeam exemplul BO Ruse. Un preot al acelei biserici poate sluji in Romania. Iar orice individ poate merge la acele slujbe fara sa fie considerat neOrtodox. Nu vad unde este problema de va inversunati cu totii.

Asa cum stiti, multi preoti sunt hirotoniti cu spaga. Cine poate proba aceasta luare de bani daca nu reprezentantii legii ?
Si cati inalti prelati au fost caterisiti pentru acest motiv ? Conform textului ar trebui sa intervina caterisirea din oficiu, adica cel care a luat bani sa nu mai slujeasca insa el slujeste in continuare.
"Se pedepsește cu caterisirea clericul care Ajunge la demnitatea de cleric prin bani, precum și acela care hirotonește pentru bani, adică simoniacul. 29 Ap., 2, IV Ec., 22 VI Ec.; 5, 19 VII Ec."

Cu toate astea, toate lucrarile omului care nu au girul EXPLICIT al lui Hristos ( sinoadele de exemplu) pot fi modificate ori ignorate. Iar primii care le ignora sunt chiar cei cu drept de hirotonie. Iar daca ei le ignora oricine le poate ignora . Acesta este si motivul pentru care instanta din landul Koln (pe care o dadea cineva ca exemplu) a interzis circumcizia. Asta arata ca legile lumesti pot fi deasupra unor hotarari sinodale. La fel se va intampla probabil si cu acel canon 12 apostolic.

Last edited by euroloser; 02.07.2012 at 11:27:10.
  #88  
Vechi 02.07.2012, 11:30:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euroloser Vezi mesajul
Nimeni nu a spus sa te desparti de biserica ci sa te desparti de ierarhii BOR care pastoresc ortodoxismul roman fara ratiune, intr-o ierarhie despotica. Si sa ajungi in aceiasi Biserica.
DREPTURILE OMULUI! Și eventual ale femeii!
Citat:
Dadeam exemplul BO Ruse. Un preot al acelei biserici poate sluji in Romania. Iar orice individ poate merge la acele slujbe fara sa fie considerat neOrtodox. Nu vad unde este problema de va inversunati cu totii.
Cu aprobarea episcopului locului. Sau și aia e consultativă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Parinti - Sfantul Ioan Casian (Cele opt ganduri ale rautatii) cristiboss56 Pocainta 13 24.07.2013 22:13:37
Manastire in ialomita. am nevoie de ajutor FlorinRV Pelerinaje la locuri Sfinte 0 06.09.2012 12:05:42
A fost cineva la parintele de la Reviga? JustNicol Generalitati 2 19.04.2012 21:50:02
Minunea din satul Elet din RUSIA -VIDEO Laurentiu Generalitati 8 17.06.2008 00:04:50
PS Casian prezent la resfintirea bis armenesti partenie Stiri, actualitati, anunturi 2 03.05.2008 16:17:48