Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.02.2017, 15:06:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
1. Pentru clarificari: http://basilica.ro/clarificare-refer...ru-viata-2017/

2. Marsul pentru viata are la baza promovarea vietii si adoptiei in detrimentul avortului... ca s-a adaugat anul asta si "promovarea familiei" - asta e partea a2a. Pe de alta parte, asociatiile pro-vita din Romania au venit mereu cu solutii concrete; un exemplu ar fi ca aceste asociatii au incurajat legea conform careia fiecare femeie care vrea sa faca avort sa poata sa beneficieze gratuit de o sedinta la psiholog inainte de a face avort... dar legea nu a fost votata de parlamentari; de ce? ar trebui sa ii intrebati pe ei. Tot aceste asociatii provita au facut si campanii publice de informare privind avortul... eu nu stiu ce vreti mai mult de atat. Multe persoane care recurg la avort nu stiu/nu realizeaza ca este o crima, iar cei de la provita cu asta s-au ocupat pana acum. O alta cauza pentru care unele persoane recurg la avort este situatia financiara precara - dar de asta se pot ocupa doar cei din parlament si guvern.
1. M-am uitat pe link si nu scrie pentru ce valori militeaza. Mie mi se pare ca totusi Cristi a scris despre altceva. Or fi doua miscari paralele.
2. Discutia cu psihologul e buna pana la un punct.
Prin solutie concreta eu inteleg si o alternativa la avort, in sensul: ce sa faca femeile cu copilul pe care il nasc. Aici este problema lor. Nu stiu incotro s-o apuce. Ii sperie pruncul.
Da, situatia financiara este un aspect si trebuie umblat acolo.
Dar sunt si alte aspecte cu care nu are treaba guvernul.
Trebuie gasit ajutor temporar (cine sa preia copilul pana tanara sau familia in cauza poate sa se ocupe asa cum trebuie de el) sau definitiv: parinti sau alte rude care sa se implice si sa ajute, asistenti maternali, adoptie, case speciale pentru mama si copil (pentru minore care sunt gravide, unde le si invata sa se ocupe de copil, sa-si faca viata etc.) etc.
In fine, ar fi multe aici.

Ah, vad ca tu scrii de promovarea adoptiei. Eu n-am vazut pe link-ul ala. Ar fi bine sa fie asa.

Dar, repet, era vorba de valorile legate de familie si asta nu inseamna numai avortul.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.02.2017, 15:47:31
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Comunicatul de presa al celor care organizeaza Marsul: http://www.marsulpentruviata.ro/comu...ru-viata-2017/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.02.2017, 16:30:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Comunicat

În contextul în care una dintre hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, întrunit în ședință de lucru joi, 09 februarie 2017, a fost de a binecuvânta și sprijini Marșul pentru viață 2017 – „Ajută mama și copilul. Ei depind de tine”, în urma solicitării formulate și transmise Patriarhiei Române de către Asociația „Studenți pentru viață”, precizăm următoarele:

conform comunicatului Asociației, „La nivel național, aceste manifestări nu au un organizator unic, ci în fiecare oraș sau localitate există organizatori locali independenți, care reprezintă diferite organizații și instituții pro-viață locale”;
acest marș are deja o îndelungată tradiție, primii săi organizatori fiind asociațiile Pro Vita din țară;
referitor la estimările privind amploarea manifestației, aceasta va fi rezultatul eforturilor organizatorilor;
având în vedere că valorile promovate prin această inițiativă civică sunt valori care aparțin și Bisericii, aceasta a binecuvântat și sprijină manifestarea la nivelul discursului său public.
Biroul de Presă al Patriarhiei Române
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2017, 02:33:05
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Biserica trebuiesa se implice in politica. Iar Evul Mediu, in multe privinte, era net superior perioadei blestemate pe care o traim acum.
Sa fiti linistiti, Evul Mediu se reintoarce cu pasi repezi.

In Vest incep deja "arderile de carti" adica nu sunt lasate spre vanzare si "taierea limbii" in varianta moderna stergerea comentarilor pe Facebook.

In ev. mediu taranul stia de boier si boierul avea grija de taran. Poate intr-adevar era mai uman.

Last edited by alin ny; 12.02.2017 at 03:41:16.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2017, 02:38:48
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. M-am uitat pe link si nu scrie pentru ce valori militeaza. Mie mi se pare ca totusi Cristi a scris despre altceva. Or fi doua miscari paralele.
2. Discutia cu psihologul e buna pana la un punct.
Prin solutie concreta eu inteleg si o alternativa la avort, in sensul: ce sa faca femeile cu copilul pe care il nasc. Aici este problema lor. Nu stiu incotro s-o apuce. Ii sperie pruncul.
Da, situatia financiara este un aspect si trebuie umblat acolo.
Dar sunt si alte aspecte cu care nu are treaba guvernul.
Trebuie gasit ajutor temporar (cine sa preia copilul pana tanara sau familia in cauza poate sa se ocupe asa cum trebuie de el) sau definitiv: parinti sau alte rude care sa se implice si sa ajute, asistenti maternali, adoptie, case speciale pentru mama si copil (pentru minore care sunt gravide, unde le si invata sa se ocupe de copil, sa-si faca viata etc.) etc.
In fine, ar fi multe aici.

Ah, vad ca tu scrii de promovarea adoptiei. Eu n-am vazut pe link-ul ala. Ar fi bine sa fie asa.

Dar, repet, era vorba de valorile legate de familie si asta nu inseamna numai avortul.
Din anii 1500 in vest a inceput o prigoana mai puternica impotriva asa ziselor "Vrajitoare".

Multi spun ca erau femeile doctori naturisti care se pricepeau la leacuri dar si la avort.

Prin eliminarea lor, populatia s-a inmultit repede si au emigrat in America de sud, de nord, Australia si asa mai departe.

Deci si in Romania de ar avea Familia ortodoxa de mancare s-ar putea inmultii din nou.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2017, 13:55:37
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alin ny Vezi mesajul
Din anii 1500 in vest a inceput o prigoana mai puternica impotriva asa ziselor "Vrajitoare".

Multi spun ca erau femeile doctori naturisti care se pricepeau la leacuri dar si la avort.

Prin eliminarea lor, populatia s-a inmultit repede si au emigrat in America de sud, de nord, Australia si asa mai departe.

Deci si in Romania de ar avea Familia ortodoxa de mancare s-ar putea inmultii din nou.
Explicatia asta nu e istorie, ci fantezie a la Fomenko. Si este cumva fascistoida: exterminarea unui grup social a permis, chipurile, o explozie a populatiei. Fals. Existau epidemii de ciuma, holera si altele, razboaie (dupa 1500 si stupidele razboaie religioase, duse pentru abstractiuni nascocite de "baieti destepti"), apoi razboul de 30 de ani, etc.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2017, 21:07:39
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit

Scuza-ma, nu am vrut sa te supar.

Vreau sa imi exprim parerea ca este bina ca Biserica Ortodoxa isi ia niste atributiuni in societate. Asa isi arata prezenta, chiar daca presa in 90% fiind de neam strain o critica.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2017, 08:47:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Familia a fost și este constant prezentă în centrul misiunii pastorale și sociale a Bisericii, deoarece aceasta reprezintă fundamentul societății umane.

Patriarhul Daniel și-a arătat, în repetate rânduri, susținerea față de familia tradițională care trebuie să facă față astăzi multiplelor provocări și crize din societatea contemporană.

Familia se găsește într-o situație fragilă și dificilă, spune Patriarhul nostru, deoarece modelul însuși al familiei tradiționale este considerat de unii ca fiind învechit sau perimat.

Evidențiind contextul actual dominat de o mentalitate individualistă și secularizantă, care nu căută sfințirea vieții prin rugăciune, nașterea de copii și creșterea lor în credința creștină, Preafericirea Sa trage un semnal de alarmă față subminarea valorilor tradiționale ale familiei creștine.

Patriarhul României avertizează că există un număr în creștere a persoanelor care tratează căsătoria ca un simplu contract sau parteneriat între două persoane de gen diferit sau de același gen.

Parteneriatele sociale sau de conviețuire între persoane nu pot fi asimilate familiei tradiționale și orice atentat la identitatea tradițională a acesteia constituie o inovație artificială care nu poate purta numele realității naturale de care se îndepărtează, subliniază Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române.

Să susținem efortul Bisericii de a apăra familia tradițională

În acest context, Biserica își arată grija, responsabilitatea, prețuirea și mai ales sprijinul pentru această instituție importantă a societății – familia, care, după cum evidențiază Preafericirea Sa, deși a trecut prin multe încercări și pericole, totuși a fost instituția cea mai stabilă a umanității, asigurând continuitatea acesteia în istorie.

Subliniind faptul că familia este mai întâi de toate un dar al lui Dumnezeu-Creatorul pentru umanitate, Părintele Patriarh îndeamnă să susținem efortul Bisericii de a apăra familia naturală, tradițională, universală și de a rezista în fața unor „modele” noi de familie, care consideră că uniunea firească bărbat-femeie ar fi doar un model printre altele.

Fundament al existenței, stabilității și continuității societății europene, al maturizării iubirii părinților și al bunei educații a copiilor, al sănătății spirituale și al prosperității materiale, familia umană naturală nu poate fi înlocuită cu niciun substitut sau model artificial.

Familia este o realitate sacră

Numind-o adeseori binecuvântare și icoană a iubirii lui Dumnezeu pentru umanitate, Patriarhul României explică faptul că familia nu poate fi redusă doar la aspectele ei biologic, juridic, psihologic, sociologic sau economic, deoarece ea este mai mult decât toate acestea laolaltă și le transcende.

Pentru tradiția creștină și pentru toate religiile monoteiste, familia este o realitate sacră, o împlinire a ființei umane în starea de comuniune de iubire generoasă, având vocația sfântă de a fi conlucrare vie a omului cu Dumnezeu-Creatorul vieții naturale terestre, pentru a dobândi viața eternă, cerească, în iubirea eternă a lui Dumnezeu.

Având în vedere că relația părinți-copii se înțelege mai ales din perspectiva relației omului cu Dumnezeu, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române îi îndeamnă pe părinți să acorde mai mult timp copiilor, să-i ajute să-și păstreze sănătatea sufletească și trupească, să cultive libertatea de a face binele și de a aduce bucurie celor din jurul lor.

În ceea ce îi privește pe copii, Patriarhul tinerilor le adresează sfatul părintesc de a-și iubi părinții și de a se ruga pentru ei, întrucât prin ei Dumnezeu le-a dăruit viața și tot prin ei îi ajută să-și împlinească vocația lor de-a crește spiritual în iubire față de Dumnezeu și de oameni.

Să avem o permanentă preocupare față de viitorul familiei creștine

Totodată, Sfântul Sinod al Bisericii noastre încurajează, cu dragoste și responsabilitate, pe toți fiii duhovnicești să nu se lase copleșiți de criza morală și materială pe care o traversăm ca urmare a îndepărtării oamenilor de Dumnezeu și a lăcomiei nemăsurate după cele materiale.

Fiecare dintre noi trebuie să avem o permanentă preocupare față de familia noastră și față de viitorul familiei creștine și al neamului românesc, prin redescoperirea și trăirea valorilor creștine în casele noastre, în parohiile de care aparținem și în marea familie a Bisericii, transmit ierarhii Bisericii Ortodoxe Române.

Un alt îndemn adresat de Sfântul Sinod se referă la nașterea de prunci și educarea acestora potrivit perceptelor creștine. Ierarhii condamnă avortul și îl consideră o crimă, o ucidere a unui om nevinovat care nici nu se poate apăra (copilul).

Să ne bucurăm totdeauna că zămislirea pruncilor este un dar dumnezeiesc, o binecuvântare pentru familie și pentru popor, să îi sfătuim și să îi sprijinim pe tinerii căsătoriți să fie roditori de copii, să-i crească și să îi educe. Să redescoperim dialogul, prețuirea și ajutorarea reciprocă în familie și între familii.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2017, 14:32:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, Cristi, toate bune si frumoase ce spui tu acolo, dar realitatea este departe si trebuie lucrat acolo.
Pana la a face tinerii copii, trebuie schimbate niste lucruri.
Ori acum traim niste vremuri tulburi si sincer cand vad copii cu pancarte, in frig in manifestatii, nu-mi place. Nu acolo este locul lor.

Trebuie schimbat mult.
Pana la copii, familia este compusa din sot si sotie.
Daca astia nici nu au bani, nici timp sa se vada, trag amandoi pana la ore tarzii, despre ce familie mai vorbim?
Cand parintii nu au timp pentru copii, pentru cei batrani, cand bunicii au disparut ca muncesc pana la baston, cand pleaca in alte tari etc.
Copiii astia nu mai au tara, casa, familie, bunici, rude.

Despre altele ma abtin sa vorbesc. Am mai spus eu cu definitia asta a familiei.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2017, 14:36:19
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, Cristi, toate bune si frumoase ce spui tu acolo, dar realitatea este departe si trebuie lucrat acolo.
Pana la a face tinerii copii, trebuie schimbate niste lucruri.
Ori acum traim niste vremuri tulburi si sincer cand vad copii cu pancarte, in frig in manifestatii, nu-mi place. Nu acolo este locul lor.
Pai nu este.Dar daca atata cap au parintii lor.S-au indepartat de Dumnezeu si in loc sa ceara ajutor de la Dumnezeu cer ajutor de la al'cu coarne si cu gheare, ce sa-i faci ?

Pai de ce sa ceara ajutorul lui Dumnezeu, cand Dumnezeu ii ceara sa se lase se fumat/curvit/barfa /alte patimi, cand
poate sa fumeze/curveasca/bafeasca/alte patimi in continuare, si sa ceara ajutor de la UE ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare