Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.08.2010, 11:55:28
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pai, cum sa aiba preotul timp pentru tine, cand, asa ca si tine sunt multe persoane care doresc sa aiba preotul timp pentru ele. Si-atunci, cum sa-si distribuie acesta timpul ? In atata graba se cam imprastie " harul " si ajungem sa ne limitam la notiuni primare despre viata si duhovnicie, la post si rugaciune.
Daca este sa detest ceva in viata, aceasta este lipsa timpului a celorlalti, poate si pentru ca eu am timp, dar, efectiv, urasc cand se uita omul la ceas, cand se grabeste, cand baga tot felul de pretexte pentru a pleca de langa tine, sau pentru a nu veni.
Si-mi pare viata atat de trecatoare, sa-i conferim si scuze si imbolduri pentru a trece, mi se pare si mai trist.
De aceia imi amintesc de vorba unui filozof ; " cand iubesti, i-ati atata timp cat iubesti ! ".
Deci, nu conteaza cat timp ai, conteaza cat iti pasa de cei carora le daruiesti sau nu timpul tau, iar adevaratele sentimente te fac sa-ti aloci din timpul tau pentru fiecare atat cat consideri prin iubire.
Nu exista " nu am timp ", cat exista " nu am pasiune, motive pentru a oferi si din timp ", caci adevarata pasiune te insufleteste si-ti pare timpul cel mai minor impediment in calea dorintelor tale.
In realitate, oamenii alearga dupa lucrurile care-i insufletesc, spirituale, materiale, fizice si psihologice...sau alearga in gol, practic stagneaza, manati involuntar de atatea frustrari si incertitudini.
Ma opresc si tac si nu mai tin nicicum evidenta timpului, oricum se va umple cu ceea ce este in jur si se va redirectiona. Sunt si eu o natie de om extrem de dificila .
Chiar, atunci cand avem tendinta de a-i judeca pe ceilalti, mai ales pe duhovnicii proprii, nu ar strica sa ne vedem si sa ne analizam mai amanuntit si pe noi insine, din perspectiva statutului propriu.
Si totusi, parca, din ce in ce mai mult ne-am pierdut in timp, am obosit fara temei, ne-am detasat de cei dragi, de vecinul de langa usa noastra, ne-am indepartat in cel mai grav mod, incepand din interiorul nostru, si am ajuns sa nu mai avem niciodata timp, in conditiile in care tehnologia ne-a rasfatat si mai mult orarul zilelor noastre.
Desi sunt din Galati, nu am mai avut duhovnic aici din copilarie . M-am indreptat spre manastiri, caci, de!, ei sunt mai cu har...si mi-au zburat toate iluziile spirituale . Dar, un preot bun din copilaria mea este Pr. Stamate care a fost la Biserica Sfantul Haralambie din Piata Centrala, nu mai este de multi ani acolo, am inteles ca ar fi prin Mazepa, nu stiu, dar este un preot foarte cunoscut.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 25.08.2010 at 12:09:36.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.09.2010, 00:15:49
anika12 anika12 is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.01.2010
Mesaje: 36
Implicit

Draga Viviana iti multumesc . Am primit mesajul pe privat si ti-am trimis multumirile mele. Sper sa il fi primit.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.09.2010, 11:20:45
un.simplu.gand's Avatar
un.simplu.gand un.simplu.gand is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Hunedoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit

Buna anika12 ti-am trimis un mesaj pe privat!

O zi buna!
__________________
Fie sa renasca numai cel ce har are de a renaste,cutatit prin foc,din cenus-ai propirie ,din propi-us scrum,astazi ca si maine,pururi si acum!

http://ltcorastie.wordpress.com/
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.09.2010, 02:36:17
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine vrea sa acapareze un preot in asa mare masura, poate sa se marite cu acel preot si il poate avea acasa cand si cat vrea...

Dupa parerea mea si din experienta mea, intalnirea cu preotul trebuie sa fie de maxima concentrare, ca sa putem spune in mod concis tot ce avem a spune, si sa primim toata invatatura pe care acesta are a ne-o da.
La preot mergem sa ne plangem pacatele, nu sa le explicam. Deci, scurt si la obiect: ce pacat am facut, precum si dorinta de a nu-l repeta.

anka12, intrebarea e daca tu ai frica de Dumnezeu. Preotul are harul sau si raspunde personal de ceea ce are sau nu are. Conteaza pentru tine ca tu sa il crezi cu mult har, caci nu preotul , ci Dumnezeu este Acela, Care ne iarta pacatele. Este f important de tinut minte acest lucru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stie cineva? delia31 Biserica Ortodoxa Romana 8 06.12.2013 20:08:13
Stie cineva...? Noesisaa Generalitati 14 07.05.2011 12:05:14
stie cineva felixlivadaru Din Noul Testament 6 25.08.2010 00:31:42
Stie cineva? caesar Generalitati 4 21.03.2009 07:00:05
Stie cineva??????? pui Generalitati 10 24.10.2008 12:46:18