Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.01.2011, 11:12:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu cred că aveți dreptate. Atâta vreme cât dorim să vorbim despre o persoană sau despre un loc care aparține altei culturi/limbi, este de datoria noastră să respectăm numele respectiv, așa cum se pronunță el în limba respectivă, atâta timp cât nu-l putem traduce rezonabil în română.

În fond, atunci când vorbim despre nume, trebuie să ne amintim că este vorba despre numele de botez al respectivului, și chiar și numai pentru acest motiv să nu ne permitem să-l stâlcim.

Argumentația dumneavoastră potrivit căreia americanii nu se străduiesc să pronunțe corect numele românești îmi amintește de logica lui "dacă toți scuipă semințe pe stradă pot să scuip și eu". Dimpotrivă, să ne mândrim cu faptul că avem capacitatea de a învăța să pronunțăm nume străine și bunul simț de a le pronunța așa cum trebuie. Să dăm exemplu americanului.

În sfârșit, în ceea ce privește împrejurarea că circumstanțele socio-politice și economice duc la dominația unui anumit model cultural sau la impunerea unei anumite limbi ca limbă de circulație, acesta este un simplu fapt de viață, absolut normal.

Ce s-ar fi întâmplat dacă autorii Noului Testament s-ar fi agățat de limba ebraică sau aramaică ? De ce au ales să scrie Scriptura în limba de circulație ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.01.2011, 12:16:32
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
1.Nu cred că aveți dreptate. Atâta vreme cât dorim să vorbim despre o persoană sau despre un loc care aparține altei culturi/limbi, este de datoria noastră să respectăm numele respectiv, așa cum se pronunță el în limba respectivă, atâta timp cât nu-l putem traduce rezonabil în română.
2.În fond, atunci când vorbim despre nume, trebuie să ne amintim că este vorba despre numele de botez al respectivului, și chiar și numai pentru acest motiv să nu ne permitem să-l stâlcim.
3. Argumentația dumneavoastră potrivit căreia americanii nu se străduiesc să pronunțe corect numele românești îmi amintește de logica lui "dacă toți scuipă semințe pe stradă pot să scuip și eu". Dimpotrivă, să ne mândrim cu faptul că avem capacitatea de a învăța să pronunțăm nume străine și bunul simț de a le pronunța așa cum trebuie. Să dăm exemplu americanului.
4. În sfârșit, în ceea ce privește împrejurarea că circumstanțele socio-politice și economice duc la dominația unui anumit model cultural sau la impunerea unei anumite limbi ca limbă de circulație, acesta este un simplu fapt de viață, absolut normal.
5. Ce s-ar fi întâmplat dacă autorii Noului Testament s-ar fi agățat de limba ebraică sau aramaică ? De ce au ales să scrie Scriptura în limba de circulație ?
1. Problemă de percepție, oricum discuția noastră nu va schimba nimic, nici măcar utilizarea diacriticelor de către vreo doi-trei useri în plus.

2. În momentul în care-l pronunți în limba proprie, nu-l stâlcești, dragul meu, ni se pare unora mai intelectualizați prin școli, obișnuiți de' cu marea cultură (e vorba de mine), că s-ar stâlci. Probabil că nu mai "sună"? Într-adevăr, ce aiurea sună "Jon, ce mai faci?" și nu "Gion, hau ar iu?" (a se citi how are you)

3. Analogia dvs. este total deplasată. Doar sunteți avocat..., glumesc. Nu comparăm sau facem analogii între mere și castraveți. Au în comun doar faptul de a fi alimente. Nu comparăm sau facem analogii între pronunțarea "corectă" a unor cuvinte și a scuipa pe stradă semințe. Au în comun doar faptul că numai oamenii pronunță cuvinte (in)corect și scuipă semințe pe stradă.
Și apropos, faptul că dvs. spuneți sarmale, bucureșteanul - sărmăluțe (lui îi cam place să diminutiveze cuvintele, de fapt, și timișorenilor), cel din județul Cluj sau Sălaj spune piroște, nu înseamnă că dvs. vorbiți corect românește, iar cel din Sălaj - nu. Deci, dacă americanul spune gion, după regulile gramaticii sale, eu nu-i stâlcesc numele spunându-i jon după regulile gramaticii mele, așa cum nici ungurul nu se sesizează că ar greși când pe românul Alexandru îl face Sandor. Cu atât mai mult cu cât eu, ca român, nu-i modific numele americanului și nu-l stâlcesc, îl scriu la fel, doar citesc în limba română, pe când ungurul...spuneți-mi, ce au în comun dpv ortografic și fonetic cele două nume: Sandor si Alexandru?

Și nu cred că ar trebui să ne mândrim că putem să devenim cel de-al nu-știu-câte-lea stat al SUA. Mândriți-vă, dacă doriți, e problema dvs. Sper să îmi ajute Dumnezeu să nu prind vremurile în care românii se vor mândri cu asta. (Ehei, veșnica problemă a pâinii și libertății).

4. E adevărat. Și asta ar trebui să mulțumească un popor cu pretenții la istorie și universalitate?

5. N-ar fi fost nimic. Ceea ce trebuia să se întâmple s-ar fi întâmplat, oricum. (Asta ca să rămân tot în sfera ipoteticului și a presupusului.) Oricum, judecățile ipotetice, adică propoziții de genul „ce-ar fi fost” sau „dacă” și „parcă”, nu sunt plauzibile într-o argumentare corectă.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 04.01.2011 at 12:56:29.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.01.2011, 13:14:52
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Imi place ca Domnul Andrei are simtul umorul si rade.Poate o face doar in gluma sau intr-un haz de necaz.Bine ar fi,cei ce gandesc in modul acesta(buzunare pline de euroi)sa ramana in tarile in care au plecat.Cred ca n-ar fi nici o drama pentru romania.Daca mergi si muncesti pentru "superba"eruropa si vi acasa,dar totusi esti si smerit parca este altceva.Sa muncesti ca un negru pe plantatie ,pentru ce?Sa-ti tragi o vila de n camere?Sa fii cel mai tare de pe strada?Sa simti ca traiesti,vorba Dommnului andrei?Nu asta inseamna patriotism.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.01.2011, 14:49:33
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Nu draga MIHA-ANCA eu de cite ori revin in tara ma sperii de ce gasesc si sincer nu imi mai recunosc tara.Nu asa trebuie sa arate o tara care mai este si 85% crestin-ortodoxa.Peste tot am intilnit oameni disperati dupa bani,lipsiti de bunele maniere si unde mai pui credinta zero.Cind am plecat din Romania ,nu am plecat ca nu aveam ce minca ,nu!dincontra am luat-o ca pe o provocare ,sa invat si altceva ,ca apoi intorcindu-ma sa pot aplica tot ce am invatat si in tara mea.Dar de unde timpul mi-a aratat altceva,tara a luat-o pe un drum gresit si pina nu se vor schimba toti romanii mentalitatile nimic bun nu se va intimpla in tara.Sper ca intr-o buna zi sa vad ceva bun si la noi,deocamdata ma scuzati de expresie e "varza" totul.Ce ma doare este ca ,copilul meu care are 12ani acum ,nu vrea sa mai auda de tara unde s-a nascut.Imi spune mereu ca pentru el a fost o tragedie sa invete in Romania,aici profesorii se ocupa foarte mult de copii care sunt motivati sa invete.Si totul se face ,fara sa dai cadouri la profesori si alticele.Nu mai vorbesc de mersul la doctor.II jignesti daca incerci sa ii dai o mica atentie.Pe cind la noi ,se uita din prima la sacosa sa vada ce i-ai adus.Noi romanii plecati afara ne-am schimbat mult si eu zic ca in bine,important este sa fim lasati de voi cei din tara sa incercam sa schimbam ceva ca altfel se duce totul in hau si e pacat .Dumnezeu a facut ca si noi cei plecati peste hotare sa avem posibilitate a sa il marturisim pe Hristos,ajutund la infiintarea de Parohii ortodoxe si tineti cont ca nu este usor in tarile unde se practica catolicismul.Asta ne ajuta foarte mult ,ca avem biserici si deci locuri unde sa ne putem ruga dupa saptamina de lucru care este foarte grea si nici nu se compara cu ce se munceste in Romania.Important fratii mei sa nu se mai judece fratii plecati peste mari si tari si dincontra sa ne unim toti in Sfinta Rugaciune ca bunul Dumnezeu sa ne aduca pacea si dragostea de care avem noi toti fratii cresin-ortodocsi.Iertati-ma .Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.01.2011, 14:56:43
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
pentru oameni si pentru forumisti
Ma intreb pana cand mai traim in ignoranta si lascivitateaa asta?Mai iubeste cineva romania?Mai este cineva PATRIOT?
Da,domnilor PATRIOTISMUL mai este in noi?Nu am mai scris de ceva timp pe acest forum tocmai din cauza asta.Am mai adus aminte de aceste probleme si mai aveam putin si eram linsat.Va sperie acest cuvant?Va sperie sa va invatati copii ca a fi patriot este ceva demn?Copilul meu..........are 1 an.........VA INVATA ce este romania si ce este PATRIOTISMUL.Incultura este cel mai dramatic fenomen al tarii.Nu mai vorbesc de paranoismul in care traim.In orice vedem o lucratura,in orice cuvant al unui inalt prelat vedem o dezicere de la adevarata credinta,DAR NOI,pentru Dumnezeu,PE NOI ne vedem vreodata?
Haideti sa ne intoarcem la ADEVARATA CREDINTA si sa ne unim pentru a face ceva in aceasta tara si sa nu ne mai certam pe aceste milioane de forumuri.Sunt atatea glasuri care daca se vor uni intr-un singur glas poate schimba ceva.Haideti la o impacare intre noi si sa facem ceva.Macar noi.
Sa ne rugam la Dumnezeu Mantuitorul sa reverse peste noi intelepciune si intelegere.Amin
Eu am ceva cu aceia care se chinuie să șteargă Dacia din istorie, ca și cum ar fi o rușine că suntem daci, de fapt ei ne dau farmecul și originalitatea, culmea că străinii sunt mai interesați de Dacia, decât noi. Românii strigă ca coteii "Suntem latini!". Suntem și latini, dar nu numai.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.01.2011, 15:19:41
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu am ceva cu aceia care se chinuie să șteargă Dacia din istorie, ca și cum ar fi o rușine că suntem daci, de fapt ei ne dau farmecul și originalitatea, culmea că străinii sunt mai interesați de Dacia, decât noi.
Bravo Camy!!!!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.01.2011, 15:23:02
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Bravo Camy!!!!
Mă bucur că mai e cineva care gândește ca mine.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.01.2011, 16:56:38
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit eu sunt fericit ca sunt roman

Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.01.2011, 17:27:41
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

Nu toata tara este "VARZA".atat vedeti?ca tara este varza?Romania este varza?Ati fost in Olanda,Spania,Italia etc?Sau ati fost in Hong Kong?Vorbim de varza?De acest concept "modern" care il auzim in toate gurile cu mandrie?la toti copilasii care nu ar trebui sa gandeasca asa!Cine este de vine?Parintii!!!!Doar parintii!Am si eu un copil dar nu-i permit si nu-si permite sa vorbeasca asa.El va ramane aici in tara asta "VARZA",sa marturiseasca credinta si romanismul.este ceva ciudat?Nu este nimic ciudat.Asa ar trebui sa traim si asa ar trebui sa ne educam copii.Nu toata ziua sa ne curga balele dupa democratiile din america si din alte tari pt altii "model".Am fost si eu pe "dincolo".si nu numai in frumoasa europa.......Dar mam intors inapoi pentru ca,ce valori sa impartasesc in aceste tari robotice?cu oameni care sant androizi.E,asa cum altii vad romania "VARZA",eu asa vad multele tari model.Tari androide.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.01.2011, 17:35:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Cristian, chiar in asa hal te-au adus gasca lui Basescu?
Asta-i sufrageria ta?
In timp ce golanii astia se plimba in iahturi, mercedesuri si se uita la filme pe plasma TV de 61 de inci, tu te folosesti de sapaliga de lemn si buturugi in loc de scaune si masa.
Chiar ca esti patriot! :)
"Sa traiesti bine!"

Last edited by andreicozia; 04.01.2011 at 17:37:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoti fara har? costel Preotia (Hirotonia) 82 03.08.2012 16:19:07
fara ulei MANUELA Postul 27 03.08.2011 13:31:13
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 01.04.2011 23:38:40
12 fara 5.... eodor nastasa Generalitati 8 13.07.2010 15:02:37
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 21:07:42