Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.04.2012, 13:39:41
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Eu nu l-am numit pe Benedict "Papa" ci "frate".
deci nu crezi ca Benedict este "papa", nu crezi in institutia papalitatii, sa inteleg? pai atunci de ce ai mai scris laudele acelea, ca e unsul Domnului, slujitorul Sau etc.etc.???!!
sau crezi in institutia papalitatii?? nu mai inteleg nimic, crede-ma!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.04.2012, 13:45:48
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
nu numesc nici un preot ortodox sau de alta confesiune "parinte", caci nu este decat un slujitor al lui Dumnezeu.
vezi sa nu se supere pe tine.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.04.2012, 13:51:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
"baciul" e Domnul.
A fost, este și va fi ! El operează prin oameni, în mod vizibil, așa cum El Însuși S-a făcut vizibil tuturor. El este pe Munte acum, se jertfește, mijlocește și se roagă. Acolo vom fi și noi, odată (în fine, o parte, să sperăm cât mai mare, dintre noi). El i-a trimis pe apostoli, în numele Său.
Scris este: "Așa cum Tatăl M'a trimis pe Mine, tot astfel și Eu vă trimit pe voi". Verbis Domini.
Și iată că, de la 3000 de membri și 11 apostoli în ziua Cincizecimii, Biserica Sa, răspândită acum pe întregul pământ așa cum El i-a poruncit, a ajuns acum la peste un miliard de membri și peste 6000 de apostoli.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.04.2012 at 13:55:58.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2012, 13:53:05
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
A fost, este și va fi ! El operează prin oameni, în mod vizibil. El este pe Munte acum, se jertfește, mijlocește și se roagă. Acolo vom fi și noi, odată (în fine, o parte, să sperăm cât mai mare, dintre noi). El i-a trimis, în numele Său.
Scris este: "Așa cum Tatăl M'a trimis pe Mine, tot astfel și Eu vă trimit pe voi". Verbis Domini.
bine, si ce legatura au cuvintele Mantuitorului cu institutia papala?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2012, 14:04:11
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Eu nu l-am numit pe Benedict "Papa" ci "frate"
Dar "pontifex maximus" il numesti? apropo, stii ce inseamna "pontifex maximus"? este titlul papei. Nici pe asta nu i-l recunosti? Atunci de ce spui ca e unsul Domnului? stii ce presupune a fi un uns al Domnului??
Sa revenim la "pontifex maximus" - suveranul pontif (titlu arhicunoscut)

daca ne uitam in dictionar:

pontus - mare
pontus - ocean
pontus - pod
pontus - punte
pontus - valuri

maximus - cel mai mare

- culmea e ca in Roma antica existau inainte de papa tot felul de pontifi si auguri, te las pe tine sa te documentezi ce si cum !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.04.2012, 14:05:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
bine, si ce legatura au cuvintele Mantuitorului cu institutia papala?
Din cuvintele Mântuitorului, "așa cum Tatăl M-a trimis pe Mine, așa vă trimit și eu pe voi" înțelegem cu claritate că "apostol" nu este un simplu titlu onorific, ci că ei sunt adevărați locotenenți ai Regelui Isus, investiți de El. Scris este că cine ascultă de ei, de El ascultă.
Dar, așa cum vedem în Biblie, deși a existat un Colegiu al Apostolilor, acest colegiu avea un cap. Un baci exista încă de pe atunci, când Biblia nu exista, iar baciul acela se numea Petru. Și așa ajungem la titlul topicului: baciul de azi se numește Benedict. Să ne bucurăm că avem un baci destoinic, cu iubire pentru turma lui!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2012, 14:07:12
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Bine, sunt convinsa ca domnul Mihnea o sa spuna ca "pontifex maximus" inseamna "marele preot" (desi traducerea nu asta inseamna!), si chiar si asa, oare marele preot nu este Isus ?? Evr. 10:21


Ucenicule, lamureste-ne pozitia ta, pt ca eu una sunt tare confuza cu privire la tine...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2012, 14:09:24
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
deci nu crezi ca Benedict este "papa", nu crezi in institutia papalitatii, sa inteleg? pai atunci de ce ai mai scris laudele acelea, ca e unsul Domnului, slujitorul Sau etc.etc.???!!
sau crezi in institutia papalitatii?? nu mai inteleg nimic, crede-ma!
Eu cred ca la Dumnezeu lucrurile sunt simple dar nu... simpliste.

Biserica este Trupul lui Hristos - El este Capul. Asadar Biserica nu este o institutie cu reguli si canoane rasaritene sau apusene. Negresit, Dumnezeu cunoaste pe cei ai Lui. Iar Episcopul Romei sau Patriarhul Constantinopolului cu ce sunt mai "scumpi" inaintea lui Dumnezeu decat mine sau decat tine?... Cu nimic, doar ca ei au o alta chemare. Numai ca atunci cand trambita va suna pentru "Papa" sau pentru mine Dumnezeu sa ne gaseasca credinciosi pe fiecare in lucrul incredintat lui.
Si ce imi doresc mie iti doresc si tie si doresc si fratelui Benedict - sa auzim in acea zi pe Domnul nostru: "Vino rob bun si credincios..."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2012, 14:10:28
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Din cuvintele Mântuitorului, "așa cum Tatăl M-a trimis pe Mine, așa vă trimit și eu pe voi" înțelegem cu claritate că "apostol" nu este un simplu titlu onorific, ci că ei sunt adevărați locotenenți ai Regelui Isus, investiți de El. Scris este că cine ascultă de ei, de El ascultă.
Dar, așa cum vedem în Biblie, deși a existat un Colegiu al Apostolilor, acest colegiu avea un cap. Un baci exista încă de pe atunci, când Biblia nu exista, iar baciul acela se numea Petru. Și așa ajungem la titlul topicului: baciul de azi se numește Benedict. Să ne bucurăm că avem un baci destoinic, cu iubire pentru turma lui!
dar de ce sa fie un apostol mai mare ca ceilalti? stii cand fratii tunetului (Ioan si Iacov), Boanerghes, au emis pretentia sa stea unul la dreapta si celalalt la stanga Mantuitorului in Imparatia Sa, Domnul le-a spus ca pretentia este nefondata? de ce sa fie un apostol mai mare ca ceilalti, intreb? "baciul" e Isus si apostolii sunt locotenentii Sai.

"ucenicul" crede ca un apostol este mai mare ca ceilalti si ca poarta titlul de "mare preot", titlu rezervat Domnului Isus??
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.04.2012, 14:13:07
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
"ucenicul" crede ca un apostol este mai mare ca ceilalti si ca poarta titlul de "mare preot", titlu rezervat Domnului Isus??
Nu, nu cred si nu recunosc asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O statuie pentru Papa! Daniel_7 Biserica Romano-Catolica 19 15.08.2011 18:16:00
Papa Benedict contesta Biblia? dianagroza Biserica Romano-Catolica 27 05.02.2011 21:07:36
Bulgarii si papa Seraphim7 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 1 12.11.2010 20:06:24
Patriarhul Moscovei si Papa Erethorn Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 41 29.10.2010 15:20:47
Papa Benedict a facut parte din tineretu hitlerist mihailt Generalitati 50 18.10.2010 21:35:01