Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.06.2012, 00:53:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Au fost mereu in Biserica oameni si oameni.Si cand mergi la Sfanta Liturghie daca nu esti cu mintea la rugaciune atunci poti gasi suficiente motive sa te smintesti privind la cei din jur.In acest caz tentatia spre judecata este prima ispita.Graul si neghina vor sta impreuna pana la seceris iar cand situatia pare tragica si pierduta sa nu uitam ca portile iadului nu vor birui niciodata Biserica Ortodoxa.Cand Sfantul Grigorie Teologul s-a dus la Constantinopol pt apararea dreptei credinte situatia parea iremediabil castigata de arieni.Insa cu ajutorul Duhului Sfant atat el cat si ceilalti Sfinti Parinti au biruit erezia.Sa nu ne pierdem nadejdea si sa stam in invatatura si corabia Bisericii Ortodoxe ca sa trecem prin furtuni si sa ajungem si noi la limanul mantuirii daca vom fi gasiti vrednici.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 04.06.2012 at 03:12:35.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.06.2012, 01:02:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Intrebare de baraj: ce legatura exista intre USL si urmatorul link?
http://www.ziarullumina.ro/articole;...c-la-Iasi.html
Politicienii se bazeaza mult pe imaginea bisericii , pe faptul ca ea ocupa un loc fruntas in preferintele de incredere ale populatiei . Apoi , biserica "se da bine" cu cine vine la putere , indiferent ca-i portocalie , rosie sau verde . Articolul este mai mult decat publicitar , dar iata cum in discurs se incearca o manevra in manipularea noastra :"
"Dorim ca vizitarea acestui loc să fie și un prilej de-a vizita bisericile din apropiere: Sfântul Lazăr, Sfântul Apostol Andrei, Sfinții Împărați Constantin și Elena, Sfântul Nicolae, Sfinții Trei Ierarhi și Catedrala mitropolitană.
Adresăm astăzi calde felicitări domnului Iulian Dascălu și tuturor celor care au lucrat cu seriozitate și pasiune la finalizarea proiectului, într-o vreme de criză economică și instabilitate financiară."
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2012, 01:08:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Au fost mereu in Biserica oameni si oameni.Si cand mergi la Sfanta Liturghie daca nu esti cu mintea la rugaciune atunci poti gasi suficiente motive sa te smintesti privind la cei din jur.In acest caz tentatia spre judecata este prima ispita.Graul si neghina vor sta impreuna pana la seceris iar cand situatia pare tragica si pierduta sa nu uitam ca portile iadului nu vor birui niciodata Biserica Ortodoxa.Cand Sfantul Grigorie Teologul s-a dus la Constantinopol pt apararea dreptei credinte situatia parea iremediabil castigata de arieni.Insa cu ajutorul Duhului Sfant atat el cat si ceilalti Sfinti Parinti au biruit erezia.Sa nu ne pierdem nadejdea si sa stam in invatatura si corabia Bisericii Ortodoxe ca sa trecem prin furtuni si sa ajungem si noi la limanul mantuirii daca vom fi gasiti vrednici.
Asa este frate , dar raul trebuie aratat , indiferent unde actioneaza el , sa aratam diavolului ca nu suntem atat de prosti precum ne crede .
Spui frate :"Au fost mereu in Biserica oameni si oameni", asa este , dar sa ramana OAMENII !
Asa sa ne ajute Dumnezeu !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2012, 03:21:07
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa este,raul trebuie aratat dar sa avem mare grija cum se face acest lucru.In Patericul Sinait este povestita o intimplare cu avva Orentie care,intr-o duminica,a venit la biserica cu camasa intoarsa,cu lana in afara.S-a asezat in corul psaltilor si statea acolo asa.Vietuitorii cand l-au vazut l-au mustrat si i-au spus ,,Calugare pentru ce ai intrat asa sa ne faci de ras inaintea strainilor?".Avva Orentie a raspus: ,,Voi ati intors Sinaiul cu susul in jos si nu va zice nimeni nimic.Iar eu pentru ca mi-am intors camasa mea ma certati?Duceti-va si va indreptati si atunci am sa indrept si eu ce am pus pe dos".

Intr-o turma cand o oaie este ranita,toti suntem raniti de pacate si patimi,primul lucru ce trebuie facut este sa vezi cum o poti vindeca.Daca doar o arati si atat atunci rana se va infecta,va muri si mai rau,mirosul sangelui va atrage lupii la oile sanatoase.Sa-i aratam necuratului ca fiecare madular nu este indiferent cand un alt madular din Trupul lui Hristos este ranit si ca se lupta pentru aproapele lui.Asa sa ne ajute Dumnezeu !+
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.06.2012, 14:25:27
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dar Gigi Becali?

Ca intrebare zic, voua cum va pare sustinerea lui Becali?
Nu e greu de sesizat ca in urma cu vreo doua luni s-a dat startul sustinerii, in ziarul Lumina, cu acel articol care pe mine m-a uluit (zicea cu titlu de prima pagina ca fotbalul nu ne separa de Dumnezeu sau cam asa ceva...).
Apoi vine Gigi in campanie cu sloganul sau pe care refuz sa il citez. Macar ca imi aminteste de unii care ziceau ceva semanator prin preajma celui de-al doilea razboi mondial. Parca pentru Dumnezeu si pentru tara indemnau ei lumea la revolutie, nu-i asa?...

Scenariul se repeta. Actorul principal e acum marele barbat evlavios Gigi Becali.
Regia, insa, cui apartine?

Intreb si io asa ca prostu, cu amaraciune ca nu ma duce mintea sa pricep.
Si cu obida ca-mi vor fi educati copiii de oamenii din gasca lui Gigi. Scapai de Ceausescu si dadui de clona lui cu fata mistica, Becali. Strasnic popor, tulburatoare istorie, frati si surori intru credinta...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.06.2012, 14:46:16
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Ca intrebare zic, voua cum va pare sustinerea lui Becali?
Nu e greu de sesizat ca in urma cu vreo doua luni s-a dat startul sustinerii, in ziarul Lumina, cu acel articol care pe mine m-a uluit (zicea cu titlu de prima pagina ca fotbalul nu ne separa de Dumnezeu sau cam asa ceva...).
Apoi vine Gigi in campanie cu sloganul sau pe care refuz sa il citez. Macar ca imi aminteste de unii care ziceau ceva semanator prin preajma celui de-al doilea razboi mondial. Parca pentru Dumnezeu si pentru tara indemnau ei lumea la revolutie, nu-i asa?...

Scenariul se repeta. Actorul principal e acum marele barbat evlavios Gigi Becali.
Regia, insa, cui apartine?

Intreb si io asa ca prostu, cu amaraciune ca nu ma duce mintea sa pricep.
Si cu obida ca-mi vor fi educati copiii de oamenii din gasca lui Gigi. Scapai de Ceausescu si dadui de clona lui cu fata mistica, Becali. Strasnic popor, tulburatoare istorie, frati si surori intru credinta...
am mai spus odata si repet:cine nu are memoria trecutului, risca sa-l repete
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.06.2012, 14:48:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Salut Ioane !

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Regia, insa, cui apartine?

.
Este acelasi regizor , cel cu cornite !
Banul , in fata lui nimeni nu sta . Imi aduc aminte de o scena in care evlaviosul Becali smulgea fire din barba unui calugar , spre amintire . . . , apoi la plecare in fata camerelor de luat vederi a scos din buzunar o mica caramida de euroi ca donatie ! ! ! D-ul Becali e convins ca si-a cumparat mantuirea , defapt a cumparat cam tot , asta dupa mintea lui . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.06.2012, 14:50:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Nu e greu de sesizat ca in urma cu vreo doua luni s-a dat startul sustinerii, in ziarul Lumina,
Pai ce , Ziarul Lumina n-are nevoie de euroi . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.06.2012, 14:54:26
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De multe lipsuri suferim , dar de uscaturi nu ducem lipsa , iar raul de nu-i scos la iveala , indiferent unde se afla el , rodeste, rodeste , rodeste pan-la sufocare , ne obisnuim cu el , si asta-i cel mai grav !
un fost coleg, cu inclinatii filozofice, imi spunea ca omul cel mai repede se obisnuieste cu propria-i mizerie.
poate din acest motiv nu ne vedem barnele din ochi, in schimb la altii vedem si cele mai mici scame.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.06.2012, 14:59:31
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În realitate, Cultele sunt cele mai „guvernamentale“ ONG-uri.
tocmai de aceea, pentru a-si pastra privilegiile, se aliaza mereu cu cel mai puternic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ciocolota ROM si noul ei aspect Delirul Generalitati 45 06.10.2010 06:25:01
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 09:09:32
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 19:26:35
Implicarea sociala a Bisericii iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 52 05.03.2008 19:10:19
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 19:00:26