Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.07.2007, 19:22:42
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

ce parere aveti despre scolile particulare care nu au o amprenta religioasa sau filozofica anume(Waldorf,Step by step etc)dar care sub tutela New Age pun copilul in cantrul educatiei,diminuind autoritatea educatorului.Mai credeti in invatamantul traditional,sau optiunea in alegerea scolii o faceti in functie de portofel?Sunteti de parere ca ecologia constituie unul dintre stalpii miscarii New Age?Daca da,argumentati.Poate indrazneste cineva sa initieze un topic separat despre masonerie si infiltrarea masoneriei inclusiv in B.O.R.(sincer nu mai indrazenesc,oricum stiu ca o sa ma acuzati ca incerc sa va evaluez ca la sf.de semestru, ca sunt ignoranta,barfitoare).Sper sa nu mi-o luati in nume de rau sunt curioasa sa aud pareri despre scoala romaneasca.Ma intereseaza doar parerea voastra liber exprimata,cine copiaza din Sf,Parinti de formatie pedagogi ,va primi o nota mai mica pe lucrare!:):p
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2007, 19:48:11
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Parerea mea despre scoala romaneasca este foarte proasta, pentru ca in generala si in liceu nu ne invata nimic practic, nu ne invata scoala vietii, adica cum sa ne descurcam in anumite activitai. Nu, la noi trebuie sa se predea numai teorie si nimic altceva, sa iasa din noi niste tocilari inadaptati la conditiile de viata; de exemplu daca un copil care stie numai sa stea sa invete teorie, daca este pus de parinti sa-si spele vasul in care mananca incepe sa se vaiete ca il pun parintii la treaba, credeti-ma ca am fost partas la o situatie de aceasta. Trist ca scoala ne invata sa fim doar niste roboti care trebuie sa toceasca, de asta eu mai ales in liceu nu mi-am dat interesul decat sa trec semestrele si atata, pentru ca am realizat ca nu imi foloseste la nimic toata materia lor scolara. Ce e mai important din scoala este limba romana si matematica, in rest este unmplutura. Acum sunt la o facultate oarecare, iar in afara de studii invat un program pe calculator care imi place si imi va folosi in viitor la o probabila angajare. Imi place sa invat ceva pactic, nu ma bazez pe teorie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.07.2007, 19:50:27
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Sunt copii de nota 10 care nu stiu sa bata un cui in lemn, care nu stiu sa-si spele vasele, care nu stiu sa deschida gura sa vorbeasca cu un doctor sa ceara o adeverinta sau o scutire, sunt elevi care nu stiu sa faca nimica decat sa toceasca!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.07.2007, 20:30:37
Iustin44 Iustin44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2007
Mesaje: 173
Implicit

"Waldorf,Step by step etc)dar care sub tutela New Age pun copilul in cantrul educatiei,diminuind autoritatea educatorului." Adica le cer copiilor sa aleaga ce le place sa faca in acea zi "sa devina responsabil", profesoarele ii lasa liberi in clasa si ele stau toata ziua la cafele si barfa. Am aflat asta de la o mama care-si lua copilul mai devreme si asa i-a gasit mereu. Cand a inteles ca copilul e pe cale sa nu invete mai nimic si l-a dat la o scoala normala, a descoperit ca era cu mult in urma la toate materiile si a fost nevoie de cateva luni de straduinte pentru a-i ajunge din urma pe colegi. De ce ne miram ca sunt copii de clasa a VI-a, aVII-a care nu stiu sa scrie si sa citeasca? Deoarece parintii cred ca daca-i dau copilului desene animate de la 2 ani si jocuri pe calculator de la 4-5 ani, el va deveni un geniu. Lucrurile stau chiar pe dos.
Ceea ce realismul nihilist modelează este personalitatea unui individ care-și întemeiază suficiența de sine pe o cultură pseudoștiințifică, și pe pseudoargumentele culturii de popularizare promovate de televiziune. El disprețuiește tot ceea ce este legat de revelație, de credință, de tradițiile și experiența înaintașilor și chiar de adevărata știință. Acest om foarte probabil, va crede că se trage din maimuță, căci această ideologie (darwinismul) este bine reprezentată pe micul ecran, chiar dacă științific această ipoteză a fost respinsă definitiv. Un astfel de om, hrănindu-și orgoliul cu o mulțime de curiozități și nimicuri mediatice, găsește un răspuns „științific” la toate, deși în realitate nu și-a dezvoltat capacitatea de a urmări sau construi un raționament logic” .
Este ușor să-i privim cu ironie pe cei care trag semnale de alarmă asupra efectelor consumului imaginilor TV. Ni se pare că ei nu sunt conștienți de câte lucruri interesante pot fi văzute, de la imaginile despre lumea animalelor și până la ultimele descoperiri științifice, de la cele mai recente știri până la relatările despre cele mai vechi credințe religioase. În lipsa unei perspective duhovnicești în privința televizorului, acesta apare doar ca folositor. Iar dacă învățătorii ne atrag atenția asupra faptului că au observat o scădere semnificativă a randamentului la învățătură al elevilor începând cu clasa a III-a deoarece aceștia petrec în fața televizorului sau a jocurilor pe calculator un timp cel puțin egal cu cel petrecut la școală, e mult mai ușor să spunem că învățătorii și profesorii sunt incompetenți sau nu-și dau interesul. Iar dacă un număr crescând de adolescenți stau zile și nopți întregi la Intenet, uitând nu numai de activitățile cotidiene (școală sau familie), dar și de hrană, e mai ușor să se spună că așa sunt tinerii, pun „pasiune în tot ce fac”. Daca aveti rabdare sa cititi, va dau si amanunte.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.07.2007, 22:02:48
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)Ma bucur ca vorbim o limba comuna!.iIn Step se pune accentul pe explorare, pe partea practica , se lucreaza pe centre de activitate,fiecare dupa cum il taie capul,e f.greu pt.educator sa evalueze,iar in Waldorf pe creativitatea copilului,se incurajeaza mai mult latura artistica a personalitatii.In inv.alternativ este o munca de Sisif,inv.sunt pers.altruiste,daruite(nu generalizez)dispuse sa se autoperfectioneze,merg la simpozioane,consfatuiri..sunt mai informate,in traditional au ramas multi nostalgici,nu intru in amanunte,sunt colegii mei si unii si altii,...cat despre elevi ai punctat f.bine Iustin elevii citesc f.putin,din cauza altui gen de atractie(pt.care incep si eu sa manifest interes:cool:)calculatorul.In loc de carti la sf.de an parintii cer pt.copiii lor...jocuri.Copiii se rezuma la citirea lectiei din manual,unul-doi la o clasa avand ca hobby lectura.In plus,daca nu o vad pe mama citind,ei de ar citi???(modelul lipseste)Ca urmare capacitatea lor de comunicare verbala e 0.Eu plec cu gatul umflat de cat vorbesc (observati logoreea)si slava Domnului ii antrenez destul in discutii conversatie euristica,problematizari,Brainstorming(metodele nu lipsesc).Ai cu ce,dar n-ai cu cine!Nu stiu drept urmare sa-si dezvolte nici creativitatea,sa gaseasca utilitate produselor realizate de ei,sa formuleze intrebari,NU STIU SA COMUNICE.In schimb ii imita pe cei de la Vacanta Mare,pe Becali...perfect!..si sunt doar clasa I!Acasa n-au o carte,de biblioteca nu mai vorbesc..le-am dat un chestionar(ca vezi eu cu raca ma ocup)din care a reiesit ca doar 3 elevi au biblioteca in casa..si vreo 3 carti in ea...de Sandra Brown..altul cica-n biblioteca are toatele numerele revistei Spiderman(se lauda muma-sa).:DSa lucreze in echipa nu vor,au dezvoltat un egoism feroce,sufereau cumplit daca nu erau recompensati cu calificativ FB pt.munca lor.In sf.eu am reusit sa fac treaba buna cu ei,i-am tratat ca pe copiii mei,le-am aratat
afectiune dar i-am si penalizat de i-a usturat.Cea mai mare problema cu care noi,educatorii ne confruntam sunt parintii hiperprotectori ai caror copii sunt cel mai greu adaptabili...In fine as putea sa scriu pana maine.In concluzie aveti grija;LIPSA de supraveghere,indiferenta nostra duce la pierderea copiulului de sub control,acesta devenind apoi copil problema,inadaptat social!Cu cat noi suntem mai instruiti cu atat creste si respectul lor fata de noi,observ asta la copiii mei..eu lucrez,fac si ei activitati practice;taie, cos,lipesc,picteaza,modeleaza cu lut,deschid eu o carte,ma imita si ei si iau cartea cu povesti in mana.Ce parere aveti despre bataie,daca mai sunteti pe fir????In sfarsit, inchei ,ca v-am plictisit destul;educatia morala,religioasa lipseste cu desavarsire...ce bafta pe ei ca au o ora de rel pe saptamana!Dar e ca picatura in ocean,nu sunt dusi la Biserica duminica,nu sunt impartasiti,se mai duc si ei sa aprinda cate o lumanare fara sa inteleaga nici unii care este semnificatia gestului..vin cu cate 3-4cruci la gat sa ma impresioneze pe mine(desi parintii stiu ca eu nu sunt usor impresionabila)fiindca le tin predici de 3-4 ore la intalnirile cu parintii..in rest.A! Stiti ce se vrea? Mai mult de aceea am propus dezbaterea:se vrea multa libertate in inv,traditional,tendinta este sa-i copiem pe cei din Step,sa se lucreze mai mult pe grupe,mai putin individual...si cat mai putin,sa nu-i suprasolicitam...ca se plang mititeii de atata materie...Nu materia e multa,e prost structurata si predata in stilul amintit:Gheorghe e scos la tabla si scrie saracul toata ora de-si pune ghips a doua zi,pt.ca l-a uitat doamna la tabla acaparata cu totul de un articol din Cancan.Incotro ne indreptam cu educatia,voi unde sunteti..nu va prefaceti ca nu stiti nimic din toate acestea,de ce nu trageti nici un semnal de alarma?Eu sunt pregatita sa schimb lumea,dar nu pot singura!Cum va cresteti copiii,oameni buni?Si ce vreti pentru ei?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.07.2007, 23:23:02
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pana la urma este nevoie si de celelalte materii, pentru exercitiiu mintal si cultura generala, asa este. Dar, ma intreb de ce nu se face aceasta intr-un mod in care sa ne dezvolte si abilitatile practice? Nu sunt adept al new age, dar observ ca in jurul meu sunt baieti si fete carora le este greu sa deschida gura sau sa faca ceva practic si util in casa pt. ca in anii scolari au invatat numai sa invete pe de rost niste teorie care nu ne foloseste la nimic pana la urma. Fie, intr-un final poate asa terbuie organizata scoala, pana la urma si eu am urmat scoala asa cum mi-a fost impus si vad ca nu mi-a provocat mare paguba, ba chiar mi-a folosit. :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.07.2007, 00:21:44
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Stiti reclama aceea cu doamna care preda o lectie de zoologie,doamna cu pasarile calatoare,doamna aceea rigida,imbracata de la Apaca,cu privirea aceea tampa ,care dicta plictisita elevilor,in timp ce ei faceau avioane din foile caietului?Cam asta e tipicul unei ore obisnuite,orele sustinute in prezenta inspectorului de specialitate sunt altfel:dinamice,inv.e inqarmat cu materiale didactice:carti,fotografii,diferite materiale,stie sa faca frumos,sa zambeasca elevilor,sa-i giugiuleasca cu formule mamoase:copilasi,ingerasi,etc.Pantomima.Cam asta se intampla ininv.romanesc si nu va relatez aspecte care tin de culise ,ca sunt catalogata repede rauvoitoare.Sunt si dascali pregatiti cum trebuie,cu lectiile facute,mai ales cei tineri cuprinsi de euforia si entuziasmul unui lucru nou..societatea romaneasca e bolnava...ma gandesc sa plec cu catel cu purcel la greci..oare or umbla cainii cu covrigi in coada?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.07.2007, 09:54:13
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)"Prin urmare si-asa deci,este vorba despre greci".Ramai cu noi doamna-nvatatoare,"suntem goi si ne cuprinde teama,unde este tata unde este mama?"Ce spunea Petre Tutea?:"invatatorul este ca un sculptor care ridica un lemn din noroi si face din el mobila de lux"Slava Domnului ca mai sunt oameni care mai pun suflet.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2007, 10:03:49
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)"Prin urmare si-asa deci,este vorba despre greci".Ramai cu noi doamna-nvatatoare,"suntem goi si ne cuprinde teama,unde este tata unde este mama?"Ce spunea Petre Tutea?:"invatatorul este ca un sculptor care ridica un lemn din noroi si face din el mobila de lux"Slava Domnului ca mai sunt oameni care mai pun suflet.Doamne ajuta!
de cine vorbesti?Petre Tutea ,cel care spunea ca"Omul e un animal care se roaga la ceva.Cauta un model ideal. Si uneori nimereste, alteori nu. "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2007, 10:50:59
Chupacabra Chupacabra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 64
Implicit

"Acest om foarte probabil, va crede cã se trage din maimuþã, cãci aceastã ideologie (darwinismul) este bine reprezentatã pe micul ecran, chiar dacã ºtiinþific aceastã ipotezã a fost respinsã definitiv"
Vorbesti prostii, darwinismul nu este respins , aceasta teorie devine din ce in ce mai acceptata de catre comunitatea stiintifica datorita descoperirilor din genetica si din celelalte ramuri ale stiintei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Educatie universitara pe internet: coursera.org UNNOOM Generalitati 18 27.11.2012 17:02:35
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
Obiectivul ortodox in educatie patinina34 Biserica Ortodoxa Romana 2 20.07.2009 09:55:00
Abuz sau educatie? erzbet Preotul 77 04.07.2008 23:25:46