Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2008, 09:25:57
irinarb irinarb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.06.2008
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta
Citat:
În prealabil postat de parintele_ion
As dori sa va intreb daca un pacat(precum sodomia,masturbarea sau desfranarea in oricare alt chip)se poate ierta si fara spovedanit din simpla rusine fata de prot si neavand posibilitatea sa merg la o manastire.va rog sa-mi scrieti pe adreasa mea de mail:catalinb_132007@yahoo.com
Si mie imi era rusine sa spun unele pacate tot legate de desfranare dar dupa ce am citit din "Mantuirea pacatosilor" mi-am zis:Am sa-l marturisesc si am sa scap de el .De ce sa ma chinui si aici si-n vesnicie?

Daca totusi iti este prea prea prea prea rusine scrie-l pe o foita si arata-i-o parintelui tau duhovnic,sau macar spunei ca nu ai marturisit un pacat mare pentru ca iti este rusine.

Maica Domnului sa te ajute!Curaj....ca altfel rand dracii de noi........
Deci nu este pacat sa dai foita preotului sa o citeasca ? Eu am crezut ca nu este bine sa dai pretului sa citeasca pacatele de pe lista, ci sa le spui cu gura ta (vorbesc la general)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2008, 21:21:46
hadrianuc hadrianuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 5
Implicit

Recunoasterea păcatelor se face prin mărturisirea sau spovedirea lor, prin viu grai, în fata preotului-duhovnic. Păcatul apasă constiinta noastră ca o piatră si o răneste dureros. Dar prin mărturisire, sufletul se usurează, inima dobândeste liniste, constiinta câstigă împăcare si rana se vindecă. După cum bucuriile cer să fie mărturisite si prin aceasta îsi sporesc frumusetea, asemenea si durerile se cer mărturisite si astfel sufletul se usurează.Lucru deosebit de însemnat nu este însă numai mărturisirea păcatelor, ci căinta, adică părerea de rău si durerea sufletească pe care o simte crestinul pentru păcatele săvârsite în felurite chipuri. Căci fără de căintă, Sfânta Mărturisire sau Pocăinta nu ne aduce roadele dorite ; nu ne aduce iertarea si împăcarea cu Dumnezeu. Iar căinta trebuie să fie sinceră, deplină (pentru toate păcatele) si să izvorască din credinta, nădejde si iubirea lui Dumnezeu.
Ii dau dreptate la Eea cu *rusinea asta fata de preot e de la diavol ca sa te impiedice sa te spovedesti; trebuie sa o invingi si sa mergi la un preot sa te spovedesti*
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2008, 21:40:54
hadrianuc hadrianuc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2008
Mesaje: 5
Implicit

Sa nu uitam de asemenea ca nu toate pacatele se pot ierta
Mantuitorul nostru Iisus Hristos rosteste aceasta sentinta grava: "Orice pacat, orice hulire se va ierta oamenilor, dar hulirea impotriva Duhului Sfant nu se va ierta. Celui care va zice cuvant impotriva Fiului Omului se va ierta lui; dar celui care va zice impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta lui nici in veacul acesta, nici in cel ce va sa fie" (Matei: 12, 31-32).In mod normal nu ar trebui sa nu pacatuim cu atat mai mult impotriva Sfantului Duh
Doamne ajuta

Nu va temeti de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot sa-l ucida; temeti-va mai curand de acela care poate si sufletul si trupul sa le piarda in gheena



Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.06.2008, 00:40:21
coman's Avatar
coman coman is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Locație: baia mare
Mesaje: 58
Implicit

mai parinte,mai bine trimite-i un mail la duhovnic cu pacatele tale sa iti fie mai usor tie,rusinosule ...Sa ne fie rusine cand pacatuim nu cand marturisim la spovedanie.N-ai posibilitate sa mergi la biserica zici? nu prera cred.Lasand ironia deoparte iti spun un lucru,ori cu Dumnezeu ori cu dracu,alege,,,,
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.06.2008, 23:22:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coman
mai parinte,mai bine trimite-i un mail la duhovnic cu pacatele tale sa iti fie mai usor tie,rusinosule ...Sa ne fie rusine cand pacatuim nu cand marturisim la spovedanie.N-ai posibilitate sa mergi la biserica zici? nu prera cred.Lasand ironia deoparte iti spun un lucru,ori cu Dumnezeu ori cu dracu,alege,,,,
Jumatatile de masura nu au ce cauta in credinta,dar nu trebuie sa fim atat de duri cu fratele nostru, intru cat nici noi nu suntem mai vrednici in faptele, vorbele sau gandurile noastre. Eu chiar cred in sinceritatea si necazul ce-l apasa si multi sunt ce gandesc astfel. Rusinea faptelor reprezinta si o suferinta mare a sufletului, incarcat pana la refuz, cu balastul pacatelor nespovedite si neandreptate la timp.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 30.06.2008, 13:58:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu te poti rusina decat atunci cand ai pacatul in minte si asta e o dovada ca nu l-ai uitat, dar si o marturie ca nu vrei sa vietuiesti cu el. El iti apare ca ceva nefiresc, ca de ar fi firesc nu te-ai mai rusina. Deci, mergi degraba sa te vindeci prin marturisire in fata duhovnicului. Cat despre a te rusina, e mai bine sa te rusinezi in fata preotului, decat sa fii o rusine in fata tuturor dupa judecata.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.06.2008, 14:54:53
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule, nu ca te apasa, ci ca o sa te apese candva, acum nu te apasa poate niciun pacat, ca tzi se pare ca o sa scapi sau ca nu se pune sau tzie lene sa-tzi aminteshti sau eshti complet impietrit shi inconshtient, ca nu se socoteshte dar o sa te doara candva... deci nu te lua dupa cat te doare shi cat nu te doare ce ai facut, ca unii rad de ceea ce au facut daca le spui sa le reaminteshti, altzii se sperie shi ascund, iar altzii le considera fireshti shi naturale, adica nici macar ca ar fi nishte pacate... dar de acolo vine antihristul shi se introneaza, din apusul firii omului, firii noastre... caci zice ca va avea manushi pe maini shi la unghii copite, deci inseamna ca va avea spurcaciuni cultivate, deci elevate shi rafinate... nu oricefel de pacate ci minciuni elevate dumnule, la scholile lor inalte de spurcaciuni shi minciuni... shi ma intrebam de ce copite la unghii? poate ca de la atat tastare pe net sau bocaneala cu unghiile pe masa sau de la atata alergare in degete...

oricum pactele facute nu totdeauna raman in minte sau ne dor sau ne pare rau, ci noi ar trebui sa facem din cand in cand acel efort permanent de marturisire shi remarturisire shi parere de rau... ca altfel se ashterne dulcea minciuna a proorocului mincinos... adica nesimtzirea shi credulitatea ca defapt nu este pacat shi ca nici nu l-am fi facut... shi nici ca vom da vreodata socoteala pentru el... prea tarziu de a fi marturisit nu este doar dupa moarte ci este shi mai repede, ca daca nu-l marturiseshti la timp se poate intzelege ca nu vrei sa-l marturiseshti shi nu doar ca nu ai shtiut de el sau n-ai shtiut ca ai greshit... deci nu este o regula ca doar daca te apasa, ci se poate sa se intample sa nu te apese nimic... dar tu sa fii foarte pacatos shi cu multe pacate pe conshtiintza dar sa nici nu realizezi ca ele te incurca shi-l ajuta pe satana sa se instaleze la conducerea vietzii tale...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.07.2008, 15:11:21
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

pacatele trebuie marturisite toate....nu se iarta nici unul fara spovada....
singura scapare este in pericol de moarte, si atunci cu conditia ca sa nu ai unde sa te spovedesti, sa-ti para rau de ele, si daca nu mori cu prima ocazie sa le marturisesti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.07.2008, 15:42:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

domnule catolic nsd, n-am intzeles ce spui dumneata cu pericol de moarte? ce insinuezi ca pericolul de moarte te scapa shi se considera in loc de spovedanie?

shi ai grija, ala care ai intrebat, sa nu te rogi sau sa te impartasheshti pe la catolici sau in sinagogi eretice ori pagane... ca nu se considera spovedanie ci poate ca lepadare se considera sau cineshtie ce altceva...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 31.07.2008, 20:41:46
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

deci daca ceri sincer sa te spovedesti dar e practic imposibil fiinddca nu exisa preot, daca iti pare sincer rau de pacate...sigu Dumnezeu va considera asta...si nu va fi neiertator. insa cu prima ocazie cand este la dispozitie un preot, sa aiba loc spovada normala...

dar in Biserica ortodoxa, daca este chemat preotul la un bolnav care a cerut sa se spovedeasca dar moare cat preotul e pe drum, cum ramane cu intetia bolnavului?
sau un om in caz ca are accident, si e constient cateva minute, dar moare in salvare in timp ce merge la spital, daca ii pare rau de pacate, in ce situatie este?

iar in ce priveste alte rituri....catolicii recunosc preotia Bisericii ortodoxe....nu si ceea ce fac pastorii protestantim sau cei anglicani...iar dintre cei catolici, chiar si cei care au iesti din preotie....in pericol de moarte pot da dezlegare valida de pacate...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor! zriyac Generalitati 18 16.10.2010 16:47:38
un mic ajutor evelon Rugaciuni 4 29.10.2008 16:06:45