Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.02.2009, 18:46:31
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Va rog,scutiti-ma de fariseisme de genul acesta,daca doriti este timp pesntru sarbatorirea tuturor prilejurilor sociale,dar si spirituale,iar daca mai ai si un strop de omenie,in aceste zile daruiesti o floare si-i spui sotiei cat de mult o iubesti,nu cred ca faceti acest lucru in zilele de sarbatoare crestinesti.
Imi amintesc,cu cat entuziasm intampinam in copilarie astfel de sarbatori,imi pregateam un caiet in care prindeam martisoare pentru colege,trecand numele acestora langa ele,si tare ma bucuram,asa cum numai un suflet de copil poate sa o faca,intr-un mod,poate mai pur decat pretindem noi ca sarbatorim o zi crestina,noi cei adulti si plini de "credinta".
Imi amintesc cum strangeam banut cu banut(banutii de biscuiti)si-i cumparam mamei mele un buchet de flori,un baticut si un furau,pentru ca aceste articole erau nedespartite de ea,si tare se bucura si ne iubea.Ce vedeti rau in aceste gesturi,oameni buni si demni de cartire?Daca nu va convine,nu fiti sensibili si atenti cu femeile de langa voi,daca nu va convine complaceti-va in credinta care credeti ca va da pe din-afara,criticand astfel de gesturi.
Pe aceasta cale,eu daruiesc un martisor virtual tuturor doamnelor si domnisoarelor de pe acest forum,un martisor cald si frumos venit din suflet,poate,poate va insenineaza chipul macar pentru o zi,o prima zi de primavara.
Ai dreptate Ori,toate își au rostul lor chiar și mărțisorul sau floarea dăruită de soțul sau iubitul, de fiul sau de colegul de serviciu.
În legătură cu 8 Martie am citit undeva că în unele țări ar fi ziua homosexualilor.
Dacă mergi la serviciu iar colegele de serviciu organzeză o ieșire la restaurant unde mănâncă friptură și beau vin și tărie în postul Paștelui....
aici într-adevăr este discutabil dar se poate găsi o scuză o scuză ca să te eschivezi și să nu superi pe nimeni.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.02.2009, 19:50:39
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Mie imi plac si 1 si 8 martie, in special fiindca incepe primavara.

In Bucovina, nu stiu daca si in restul Moldovei, 1 martie este ziua barbatilor, iar martisoarele se dau in special la baieti. Rar imi aduc aminte sa fi dat martisoare la fete. La profesoare da, dar nu la colege/prietene. Profesorii barbati primesc cadouri mai substantiale. 8 Martie este ziua femeilor, si obiceiul este ca baiatul care a primit un martisor de la o fata sa ii dea un mic cadou. M-a uimit prima data cand eram la facultate cu tineri din sudul tarii cand, le-am oferit martisoare de 1 martie si ei s-au simtit cam stanjeniti. Apoi mi-au spus ca la ei martisoarele se dau numai la fete.

Daca in Romania obiceiul martisoarelor s-a pierdut mult, in Bulgaria in schimp este infloritor si nu prea vezi kitschurile care se mai vand pe la noi. Nu exista persoana sa nu poarte la mana (la ei martisoarele sunt snururi care se leaga la mana) martisoare pe care sa le lege de primul copac inflorit pe care il vad in acea primavara. Este chiar frumos sa vezi copaci infloriti cu snururi alb cu rosu legate printre flori. :)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.02.2009, 20:38:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Mie imi plac si 1 si 8 martie, in special fiindca incepe primavara.
si mie imi plac, din acelasi motiv, si multumesc pentru ideea de a purta martisorul la mana ca vecinii nostri bulgari.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.02.2009, 20:58:45
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred că acestui topic i-ar fi stat mai bine la Generalități dar e bine și aici.
Gândim că este comercială această sărbătoare? Ia să gândim și altfel.
Sunt atâtea persoane care un an întreg lucrează la confecționarea unor mărțișoare și nu cred că s-au îmbogățit,din acest comerț! Ingeniozitatea unora este remarcabilă.
Haideți să ne bucurăm puțin în această zi de lăsata secului să oferim sau să primim câte un șnuruleț sau câte un flecușteț colorat că nu-i nici un păcat!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.02.2009, 20:59:14
alicia's Avatar
alicia alicia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: RM VALCEA
Religia: Ortodox
Mesaje: 138
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru alicia
Smile

Pt mine 1 si 8 martie ma bucura f mult imi place sa privesc cum toti se agita sa cumpere cate ceva celor dragi,sa vad cum se bucura de cadouri,in zilele acelea oamenii sunt mai fericiti mai zambitori.Imi place mult atunci sa merg la florarii sa privesc florile si binenteles sa imi cumpar cateva.E foarte frumos gestul de a darui unei persoane drage un mic cadou in acele zile,eu de ex imi place sa daruiesc doar flori nu conteaza daca e femeie sau barbat.Nu vad de ce e ceva rau in a darui?In special Maicii Domnului o floare daca putem sa daruim!Si voua fratilor si surorilor va ofer virtual cate o floare sa va bucurati!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.02.2009, 13:12:28
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Mie imi sunt dragi aceste zile.... sa profitam de ori ce zi ca sa daruim...o floare, un zambet....un martisor.....persoanele care stiu sa daruiasca acum stiu s-o faca si in restul anului...eu va daruiesc un gand bun si un ghiocel....
__________________
"Și Iisus i-a zis:Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău și din tot cugetul tău:iată întâia fi cea mai mare poruncă.Iar cea de a doua asemenea cu aceasta:Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.02.2009, 14:35:10
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Poate de data asta voi reuși să postez.
multumim Dorina ptr minunatele floricele
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.02.2009, 14:36:28
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Mie imi sunt dragi aceste zile.... sa profitam de ori ce zi ca sa daruim...o floare, un zambet....un martisor.....persoanele care stiu sa daruiasca acum stiu s-o faca si in restul anului...eu va daruiesc un gand bun si un ghiocel....
Te imbratisez Geo ptr urare si ptr minunatul dar.. iubesc gingasii ghioceii!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.03.2010, 23:20:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

LA MULTI ANI tuturor mamicilor de pe forum, sa aveti copii sanatosi si credinciosi, sa vegheati asupra lor cu dragoste!


LA MULTI ANI, doamnelor si domnisoarelor de pe forum, sa fiti femei de isprava, cinstite, credincioase, sotii si mame vrednice si sa va rugati ori de cate ori este nevoie la Maicuta noastra a tuturor, a carei icoana din biserica ar trebui sa fie impodobita cu flori!




Va daruiesc aceste flori, sa va alegeti din ele care va plac!

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.03.2010, 23:22:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit si niste ghiocei sprecial pentru Marina Alca!

__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 martie costel Generalitati 5 09.03.2012 10:46:12
4 martie 1977 . . . cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 10 11.03.2011 17:47:41
1 si 8 martie elena20 Diverse Sarbatori 74 05.03.2010 00:40:56
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
8 martie radup Generalitati 61 14.03.2008 22:45:47