Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.09.2010, 17:51:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Chiar as vrea sa stiu CINE nu are pacate opritoare. Exista probabil, dar f putini.

Eu, de ex., la fiecare Spovedanie am primit dezlegare sa ma impartasesc, desi stiu ca am pacate opritoare: sotul meu nu vrea alti copii si eu am acceptat sa ne ferim.
Am marturisit acest pacat de fiecare dat, dar niciodata nu am primit un sfat de folos .. am intrebat despre abstinenta, dar nici pt aceea nu am primit binecuvantare (ca daca nu vrea sotul, deh, ce e de facut).
Asa incat eu m-am impartasit de ficare data cu nevrednicie.

Prea usor este sa vorbesti si sa judeci pe altii, mai ales ca ai aceleasi lucruri in traista!

Chiar daca ai primit dezlegare, Sf. Apostol pavel spune:"Sa se cerceteze omul pe sine si asa sa manance din paine si sa bea din pahar".. deci dezlegarea nu este suficienta, este necesara cercetarea constiintei.
Exista doua variante: cu Hristos si impotriva Lui. Cale de mijloc nu-i pentru noi romanii nascuti ca natie majoritar ortodoxa, asa ca: mergem la biserica si ne impartasim de fiecare data dupa indemnul preotului, al Sfintilor si al Lui Hristos Insusi sau, altfel, NU suntem crestini ortodocsi. Pentru mine e clar. Atata ne batem cu pumnii in piept ca avem Sfanta Traditie, insa nu ii cunoastem esenta, d'apoi detaliile.

Tu nu mai da atata vina pe sotul tau. Recunoaste ca nici tie nu-ti displace ideea. Ia vina asupra ta, ca asa este crestineste.

Eu nu judec pe nimeni, ci ies in fata si tip: nu va inselati, ca vremurile sunt tulburi si timpul e scurt si neprietenos nu noi. Probabil ca in curand vor veni ani cand vom cauta sa ne impartasim si nu vom mai gasi unde.

Ce inseamna ca dezlegarea nu e suficienta? Dar pentru ce atunci mergi la spovedit? Ai mare grija sa nu pici in deznadejde - care e lucrul cel mai rau care ti se poate intampla. Pastreaza echilibrul si asa iti vei mantui poate si sotul, dupa cum spune si Pavel la 1 Corinteni 7. "Sa se cerceteze" insemna si ca depinde de situatia fiecaruia, mereu alta si intotdeauna complicata. Trebuie deci sa-ti risti sufletul indraznind sa te apropii de Hristos prin Sfintele Taine, nadajduind asadar ca pana la urma sa mantuiesti toata casa ta, prin mila Domnului.

Altfel cum?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.09.2010, 18:42:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exista doua variante: cu Hristos si impotriva Lui. Cale de mijloc nu-i pentru noi romanii nascuti ca natie majoritar ortodoxa, asa ca: mergem la biserica si ne impartasim de fiecare data dupa indemnul preotului, al Sfintilor si al Lui Hristos Insusi sau, altfel, NU suntem crestini ortodocsi. Pentru mine e clar. Atata ne batem cu pumnii in piept ca avem Sfanta Traditie, insa nu ii cunoastem esenta, d'apoi detaliile.

Tu nu mai da atata vina pe sotul tau. Recunoaste ca nici tie nu-ti displace ideea. Ia vina asupra ta, ca asa este crestineste.

Eu nu judec pe nimeni, ci ies in fata si tip: nu va inselati, ca vremurile sunt tulburi si timpul e scurt si neprietenos nu noi. Probabil ca in curand vor veni ani cand vom cauta sa ne impartasim si nu vom mai gasi unde.

Ce inseamna ca dezlegarea nu e suficienta? Dar pentru ce atunci mergi la spovedit? Ai mare grija sa nu pici in deznadejde - care e lucrul cel mai rau care ti se poate intampla. Pastreaza echilibrul si asa iti vei mantui poate si sotul, dupa cum spune si Pavel la 1 Corinteni 7. "Sa se cerceteze" insemna si ca depinde de situatia fiecaruia, mereu alta si intotdeauna complicata. Trebuie deci sa-ti risti sufletul indraznind sa te apropii de Hristos prin Sfintele Taine, nadajduind asadar ca pana la urma sa mantuiesti toata casa ta, prin mila Domnului.

Altfel cum?
Cica "eu nu judec" si apoi.. "Recunoaste ca nici tie nu-ti displace ideea. Ia vina asupra ta, ca asa este crestineste." Hmmm... asta nu e judecata?

Imi displace ideea, ma doare sufletul cand vad femei cu multi copii.. Si normal ca iau asupra mea, ca de-aia merg la duhovnic. Am ce am ales, in fond.. ca nu m-a fortat nimeni sa ma marit.

Nu cred ca dezlegarea are vreo importanta daca oricum stii ca vei pacatui in continuare.. Dezlegarea vine cu hotararea sa te lepezi de pacat.


Am fost in Romania sa ma spovedesc (cu binecuvantarea duhovnicului meu, desigur), am fost singura cu "lista".. Mai mult, ii ziceam mamei care si ea se impartaseste des: citeste indreptarul de spovedanie.. Imi raspundea: nu, nu ca ma intreaba preotul, nu-mi trebuie indreptar, astea sunt excese! Pai cum sa astepti sa cerceteze preotul constiinta in locul tau? Revin.. am stat 2 ore la coada sa ma spovedesc si cred ca dura in medie 2 minute /persoana! (Oricum preotul si-a rezervat mult timp si atentie pentru mine, nu am de ce sa ma plang.. dar asta este realitatea).
Sau prietenele cucernice ale mamei o vizitau in post, normal ca eu pregateam gustare de post.. dar nici vorba! Habar nu aveau ca este post!

Asta este starea duhovniceasca a crestinului de rand!

Si tu spui sa se impartaseasca des? Cu puzderie de pacate nemarturisite si neconstientizate? La ce folos? Sa se osandeasca singuri?


(Frate, Sfanta Maria Egipteanca s-a impartasit de doua ori in viata ei! Dar prin pocainta s-a curatat de pacate, iar prin mila Domnului a ajuns Sfanta Impartasanie la ea in pustiu, cand a fost momentul potrivit.)

Last edited by anna21; 07.09.2010 at 18:45:09.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.09.2010, 20:45:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu cred ca dezlegarea are vreo importanta daca oricum stii ca vei pacatui in continuare.. Dezlegarea vine cu hotararea sa te lepezi de pacat.
Desigur că dezlegarea este validă numai dacă există hotărârea de a nu mai continua cu același fel de păcat. Dar v-a trecut prin cap ipoteza că preotul dv are dreptate ? La spovadă, mărturisim păcatele noastre, nu păcatele altora. Din moment ce nu aveți o intenție contraceptivă, nu aveți păcat. Trebuie doi pentru un tango.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #94  
Vechi 08.09.2010, 11:31:24
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cica "eu nu judec" si apoi.. "Recunoaste ca nici tie nu-ti displace ideea. Ia vina asupra ta, ca asa este crestineste." Hmmm... asta nu e judecata?

Imi displace ideea, ma doare sufletul cand vad femei cu multi copii.. Si normal ca iau asupra mea, ca de-aia merg la duhovnic. Am ce am ales, in fond.. ca nu m-a fortat nimeni sa ma marit.

Nu cred ca dezlegarea are vreo importanta daca oricum stii ca vei pacatui in continuare.. Dezlegarea vine cu hotararea sa te lepezi de pacat.


Am fost in Romania sa ma spovedesc (cu binecuvantarea duhovnicului meu, desigur), am fost singura cu "lista".. Mai mult, ii ziceam mamei care si ea se impartaseste des: citeste indreptarul de spovedanie.. Imi raspundea: nu, nu ca ma intreaba preotul, nu-mi trebuie indreptar, astea sunt excese! Pai cum sa astepti sa cerceteze preotul constiinta in locul tau? Revin.. am stat 2 ore la coada sa ma spovedesc si cred ca dura in medie 2 minute /persoana! (Oricum preotul si-a rezervat mult timp si atentie pentru mine, nu am de ce sa ma plang.. dar asta este realitatea).
Sau prietenele cucernice ale mamei o vizitau in post, normal ca eu pregateam gustare de post.. dar nici vorba! Habar nu aveau ca este post!

Asta este starea duhovniceasca a crestinului de rand!

Si tu spui sa se impartaseasca des? Cu puzderie de pacate nemarturisite si neconstientizate? La ce folos? Sa se osandeasca singuri?


(Frate, Sfanta Maria Egipteanca s-a impartasit de doua ori in viata ei! Dar prin pocainta s-a curatat de pacate, iar prin mila Domnului a ajuns Sfanta Impartasanie la ea in pustiu, cand a fost momentul potrivit.)
Pentru mine, a judeca inseamna sa nu condamni pe cineva. Este loc de critica, putem gandi rational si intelege actiunile si faptele din jur, insa nu e voie sa tragem concluzii pripite. Este un singur Judecator si numai El stie absolut toate detaliile.

Eu am schimbat duhovnicul din cauza ca primul era foarte ocupat si spovedania dura putin. Actualul insa are timp de mine oricand am nevoie, desi este si el foarte ocupat.

Trebuie sa pricepi o data ca nu eu spun, ci Sfintii Parinti. Tu pe ei ii tot contrazici ca nu se poate si ca nu avem cum. Citeste-i pe Sfintii Trei Ierarhi, pe Sfantul Nicodim Aghioritul, pe Sfantul Nicolae Cabasila samd. Nu ignora Sfanta Traditie!

Eu nu am zis sa se impartaseasca avand pacate nespovedite si neconstientizate. Impartasania deasa e o necesitate pentru cei care se vor a fi crestini ortodocsi, adica pentru cei care frecventeaza constant biserica, carora le pasa de mantuirea lor si a celor de langa ei, care incearca in fiecare zi sa renunte la orice rau si sa sporeasca in bine. E o mare inselare ca acestia merg la Liturghie si pleaca acasa fara sa primeasca Painea Vietii care este Trupul si Sangele Lui Hristos.

Sfanta Maria Egipteanca a trait in pustie aproape 50 de ani si s-a pocait crunt pentru pacatele grele pe care le-a facut in tinerete. Este un caz exceptional, nu un model ca noi toti sa facem o pocainta de acest fel, impartasindu-ne rar. Extrem de rar, de fapt.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 08.09.2010, 20:04:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru mine, a judeca inseamna sa nu condamni pe cineva. Este loc de critica, putem gandi rational si intelege actiunile si faptele din jur, insa nu e voie sa tragem concluzii pripite. Este un singur Judecator si numai El stie absolut toate detaliile.

Eu am schimbat duhovnicul din cauza ca primul era foarte ocupat si spovedania dura putin. Actualul insa are timp de mine oricand am nevoie, desi este si el foarte ocupat.

Trebuie sa pricepi o data ca nu eu spun, ci Sfintii Parinti. Tu pe ei ii tot contrazici ca nu se poate si ca nu avem cum. Citeste-i pe Sfintii Trei Ierarhi, pe Sfantul Nicodim Aghioritul, pe Sfantul Nicolae Cabasila samd. Nu ignora Sfanta Traditie!
Eu nu contrazic nici un sfant parinte si in teorie iti dau dreptate.
Dar se pare ca nu ma fac inteleasa.
Intrebarea mea este f simpla si tot eviti sa raspunzi (deturnezi atentia catre mine, cum ca imi place pacatul sau dai inainte cu lozinca : cu Hristos sau impotriva. Nu ai habar ce atitudine grosolana ai).

Intre familia ta si a mea exista o similitudine: ne ferim de copii.
(Si o diferenta: noi avem totusi copii)
(Se pare ca ai uitat ca ai deschis un thread pe tema asta, a contraceptiei radicale. In plus, ei recunoscut nu o data cu nu e loc de copii in viata ta desi NU traiesti in abstinenta).
Si te intreb: cum faci totusi de te impartasesti saptamanal?

Sunt trei persoane care au scris mai des despre impartasire deasa: Daniel777, tu si Fani. Daniel pare a fi necasatorit, Fani considera ca abstinenta nu este pacat (in anumite conditii, dar asta e ideea).

Si te intreb pe tine: cum te impartasesti cand stii ca ferirea de prunci este pacat opritor de la impartasanie?

Nu o lua ca pe un atac la persoana ta. Chiar vreau sa stiu cum se poate.
(Eu consider ca cel mai greu lucru pentru un om este sa fie sincer cu sine. Nu-mi place sa ma mint ca nu este nimic gresit in viata mea, ca mi-a dat duhovnicul dezlegare o data, de doua.. zece ori etc. Si chiar daca Mihnea Dragomir (care apropo, are si el 4 copii, nu?) spune ca nu este pacatul meu ca lipseste intentia, nu cred ca are dreptate ca m-am facut partas la pacat deci tot este si al meu.. etc. )

(si in general toata atitudinea ta ma mira. Eu nici mamei mele nu-mi permit sa-i zic "impartaseste-te" ca nu-i stiu viata, ci ii spun sa se spovedeasca.)

Last edited by anna21; 08.09.2010 at 20:11:52.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 08.09.2010, 20:12:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu nu contrazic nici un sfant parinte si in teorie iti dau dreptate.
Dar se pare ca nu ma fac inteleasa.
Intrebarea mea este f simpla si tot eviti sa raspunzi (deturnezi atentia catre mine, cum ca imi place pacatul sau dai inainte cu lozinca : cu Hristos sau impotriva. Nu ai habar ce atitudine grosolana ai).

Intre familia ta si a mea exista o similitudine: ne ferim de copii.
(Si o diferenta: noi avem totusi copii)
(Se pare ca ai uitat ca ai deschis un thread pe tema asta, a contraceptiei radicale. In plus, ei recunoscut nu o data cu nu e loc de copii in viata ta desi NU traiesti in abstinenta).
Si te intreb: cum faci totusi de te impartasesti saptamanal?

Sunt trei persoane care au scris mai des despre impartasire deasa: Daniel777, tu si Fani. Daniel pare a fi necasatorit, Fani considera ca abstinenta nu este pacat (in anumite conditii, dar asta e ideea).

Si te intreb pe tine: cum te impartasesti cand stii ca ferirea de prunci este pacat opritor de la impartasanie?


(si in general toata atitudinea ta ma mira. Eu nici mamei mele nu-mi permit sa-i zic "impartaseste-te" ca nu-i stiu viata, ci ii spun sa se spovedeasca.)
Dar si tu pui la modul absolut ceva ce este doar o interpretare a unora: ca ferirea de a avea copii ar fi in orice conditii un pacat opritor la impartasanie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
impartasirea copiilor liclic27 Preotul 94 26.12.2017 21:05:13
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Impartasirea sugarilor nadina Intrebari utilizatori 23 06.12.2012 21:38:36
Impartasirea Preotului un.simplu.gand Preotul 3 06.09.2010 19:06:57
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02