Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.04.2010, 20:04:44
marcelpanait marcelpanait is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2010
Mesaje: 4
Exclamation Simonie in mitropolia olteniei!!!!!!!

Este cineva care nu stie cum se obtin posturile de preot vacante in Mitropolia Olteniei?
Cred ca nu mai sunt asa multi care nu stiu...si eu refuzam sa cred ca asa ceva se poate intampla...pana acum cateva zile...sa va povestesc un pic:
Sunt casatorit, am facut seminarul teologic de 5 ani, am facut facultatea de teologie, si am promovat si ex de capacitate preoteasca...dar... degeaba...am candidat pe un post de preot si am avut decat un cotracandidat cu media la examenul de capacitate preoteasca mult mai mica decat mine, iar acesta este unul din criteriile pentru ocuparea postului..SI....ce credeti?....mie mi-a fost respins dosarul si el a fost promovat...PT CA....ASA AU VRUT EI...

SUNT FOARTE REVOLTAT...SI DEZAMAGIT ...DAR.. NU STIU CUM SA ACTIONEZ...
M-AM CHINUIT SI AM INVATAT ATAT...SI NUMAI CINE A FACUT FACULTATEA LA CRAIOVA STIE CAT TREBUIE SA TE CHINUIESTI...PENTRU CA ACUM CAND A VENIT VREMEA SA-MI IN DEPLINESC VISUL...DE A-I SLUJII LUI DUMNEZEU...CEI DE LA MITROPOLIE M-AU FACUT PROST PE FATA...

NU CREDEAM CA ESTE POSIBIL ASA CEVA...
DESCHID ACEST THREAND PENTRU CEI CE AU FOST LA FEL CA MINE SI PT CEI CE AU SUFERIT DIN CAUZA NEDREPTATIILOR COMISE IN CADRUL B.O.R....
  #2  
Vechi 30.04.2010, 20:53:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Ferice de omul, caruia nu-i tine in seama Domnul nelegiuirea, si in duhul caruia nu este viclenie!

Simonie exista in toata tara, nu doar in Oltenia. Este motivul pentru care eu nu am dat la Teologie. Este trist ca si Biserica, care ar trebui sa promoveze dreptatea, s-a spurcat. Dar tu sa nu deznadajduiesti, ci sa ai rabdare, caci Domnul este alaturi de cela ce este neprihanit.

Cei ce au comis simonie sunt cositi iute ca iarba. Tu sa te rogi Domnului, si prin credinta vei trece si prin acest 'hop' al vietii, dar sa nu te alaturi in veci lor in a plati pentru un loc in ierarhia bisericeasca.

Asa sa te ajute Dumnezeu!
  #3  
Vechi 30.04.2010, 21:21:09
marcelpanait marcelpanait is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2010
Mesaje: 4
Exclamation Doamne ajuta!

Multumesc pentru sfaturi si incurajare...
IN VECI NU O SA FIU DE ACORD SA DAU BANI PENTRU UN POST PENTRU CARE AM MUNCIT CU SUDOAREA FRUNTII...
  #4  
Vechi 30.04.2010, 21:31:00
isabella isabella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Chiar vorbeam cu un prieten saptamana trecuta si imi povestea de cumnatul lui care a dat capacitatea preoteasca de 5 ori. De fiecare data a luat examenul primul si de fiecare data i se bateau fel de fel de apropouri. El insa nu i-a luat in seama. Dupa aceea, au fost nevoiti sa-i dea post. Asa ca nu descuraja. Dumnezeu te va trimite si pe tine in locul potrivit, acolo unde are nevoie de tine.
  #5  
Vechi 30.04.2010, 21:48:30
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcelpanait Vezi mesajul
Multumesc pentru sfaturi si incurajare...
IN VECI NU O SA FIU DE ACORD SA DAU BANI PENTRU UN POST PENTRU CARE AM MUNCIT CU SUDOAREA FRUNTII...
Cred ca tu stii mult mai bine ceea ce ai de facut decat noi. N-ar tb sa fi revoltat, ia-o ca pe o incercare. Poate ca experienta asta iti va fi de folos pe viitor.

Si mai cred ca incercarea prin care ai trecut e inspre binele tau. Rabdare, si va fi bine .

Doamne ajuta
  #6  
Vechi 30.04.2010, 21:50:42
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marcelpanait Vezi mesajul
Multumesc pentru sfaturi si incurajare...
IN VECI NU O SA FIU DE ACORD SA DAU BANI PENTRU UN POST PENTRU CARE AM MUNCIT CU SUDOAREA FRUNTII...
Foarte bine faci. Roaga-te lui Dumnezeu, iar daca El te-a chemat la aceasta slijire iti va da si trecere inaintea oamenilor, indiferent cati contraconcurenti vei avea. Alege sa Ii slujesti lui Dumnezeu indiferent de ce vor face oamenii, iar El iti va rasplati credinciosia.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #7  
Vechi 30.04.2010, 22:29:10
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit Rabdare, rabdare si cumpatare

Salut.

Nu mai posta din astea ca asa iti reduci si mai mult sansele la orice gand de preotie pt ca o sa te tina minte in vecii vecilor pentru vorba asta.

In viata, Hristos ne-a invatat urmatorul lucru - sa plecam capul in fata necazurilor si a palmelor si sa intoarcem si celalalt obraz si nu sa ne crizam si nici sa ne revoltam - asa se fac greselile cele mai mari in viata.

Daca in viata vezi un bloc de beton in mijlocul autostrazii atunci nu exista nici o modalitate de negociere cu betonul si nici nu are sens sa incerci vreuna pentru ca tu vei patimi. Hristos este cel care plateste betoanele puse in drum de altii, si le va plati pe fiecare la timpul lor...
E bine sa te smeresti si sa ocolesti betoanele din drumul vietii tale cu multa istetime; de necazuri nu e scutit nimeni dar sa fim intelepti si sa fim calmi.
Poate e de la Dumnezeu sa mai cresti si sa te mai inteleptesti in cele lumesti; preotia este o maturitate a persoanei si nicidecum un lucru al unei varste.
Preot cu adevarat ar trebui sa fie cel care este matur ca persoana nu ca varsta si care este putin trecut prin viata; si sa fie crestin evlavios si bun.

Hristos a Inviat si rabdare.
  #8  
Vechi 30.04.2010, 22:33:03
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Vezi ca lui Hristos nu-i plac cei care se martirizeaza singuri aruncandu-se de pe stanci fara nici un folos; este in viata timp de lupta mai cu folos..
Ai muncit atata timp, nu arunca viata ta la gunoi certandu-te cand nu e cazul; acum e cazul sa pleci capul ca nu prea ai ce face.
  #9  
Vechi 30.04.2010, 22:36:24
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Stim cum stau lucrurile si totusi poate fi incercare pentru tine...
Poate Dumnezeu ti-a pregatit un loc mai bun!
  #10  
Vechi 30.04.2010, 22:36:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Marcelino,
Parerea mea este sa faci contestatie si sa mergi pina-n pinzele albe. Tu trebuie sa te grabesti sa pui o piine pe masa tie si poate familiei tale si nu cred ca-ti convine sa astepti pina respectivii corupti vor fi cositi. De regula astia se tin tare pe pozitiile pamintesti pina ii scot astia cu picioarele inainte din pozitiile ff profitabile pe care le ocupa. Pina atunci sunt mina-n mina!..exact ca pe vremea lu' nea Nicu.

Sper ca nu esti naiv sa astepti pina la Judecata de Apoi pentru a ti se face dreptate. Si sa nu crezi ca in alte parti este altfel.
Intra tare in ei. Dreptatea este de partea ta...si inca ceva. Nu cred ca acum este bine sa fi smerit cu capul plecat(asa cum foarte convenabil ti se cere),...e folositoare, dar las-o pe mai incolo.

Last edited by andreicozia; 30.04.2010 at 22:49:05.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pelerinaje catolice la centrul de pelerinaj al Mitropoliei Olteniei mihailt Generalitati 3 06.02.2010 07:30:19
"Slujirea aproapelui și egalitatea creștină în Biserică" de la Mitropolia Olteniei mihailt Generalitati 0 18.01.2010 16:07:41
PS Irineu Slatineanul, noul mitropolit al Olteniei partenie Stiri, actualitati, anunturi 3 18.07.2008 20:05:57
Mitropolia Basarabiei PadreCory Despre Biserica Ortodoxa in general 10 14.06.2008 23:47:10
Se imparte mitropolia Ardealului? Mircea Biserica Ortodoxa Romana 8 21.12.2006 20:22:36