Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2009, 17:15:29
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit Ce se intampla cu animalele dupa moarte?

Multe lucruri zic eu ca le pot intelege din dogmatica ortodoxa iar la altele imi pot inchipui un raspuns, dar aici intalnesc o dificultate.

Ce se intampla cu animalutele dupa moarte?
Dispar cu totul? Este si pt ele o viata dupa?
Sper sa fie.

Multi oameni nu dau 2 bani pe ele.
Nu ma intereseaza raspunsul si argumentatia lor, ii rog sa se abtina din a posta aici despre cum le-ar otravi pe toate.

De ce intreb asta!?
Pentru ca inteleg ca omul e format din 2 parti: trup si suflet.
Din punct de vedere al trupului, al corpului, omul nu e cel mai complex organism de pe pamant.
Inteleg ca rechinii nu prea se imbolnavesc, etc.

Din punct de vedere al sufletului exista oameni care iarasi nu sunt foarte dezvoltati: vezi gravidele care-si ucid pruncii.

Animalele in schimb din punct de vedere al instinctului matern, nu pot face ce fac unii oameni.
Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa zic ca noi suntem inferiori, sau le pun pe picior de egalitate cu noi.

Insa am vazut o catelusa, la tara, care si-a dorit atat de mult pui, incat i-a crescut pe cei ai surorii ei mai mici. A stat ca o mama langa ei.
Apoi cand a fatat ea, (nu ma blamati pe mine ca nu am avut ce face) i-au fost luati puii.
Ea sa suferit atat de mult dupa puii ei incat s-a traumatizat.
3 zile a facut numai gauri, gauri sa-i caute.
Apoi a stat zile intregi uitandu-se in gol fara sa manance.
Nici acum nu mai e ca mai-nainte.
Ca omu care-si pierde familia.

Deci simt durere, se citeste pe fata lor durere ca si la oameni. Si durerea asta nu e ca ii doare o labuta, ci e o durere dincolo de corp.


Voi ce ziceti, ce se intampla cu animalutele dupa moarte? Ajung ca o ridichie din materie organica in tarana?

Inainte de a intreba pe forumuri, am intrebat duhovnicul meu.
Raspunsul lui a fost ca nu stie sa se zica niciunde despre ce se intampla cu ele.

Voi stiti ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2009, 17:27:54
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Da si eu mi-am pus aceste intrebari, si chiar nu imi plac raspunsurile peiorative legate de ceea ce reprezinta ele pe pamant!

Exista oameni care sunt buni in general, dar care trag cu piciorul in animale de parca ar fi mingi ...si nu inteleg pe unde apare si de ce apare aceasta delimitare in trairea si compasiunea pentru aproapele si unde se opreste!

Eu de exemplu cand m-am dus cu Tasha mea ( catelusa parintilor mai exact dar de care m-am ocupat cu mult devotament pana sa plec din tara) la veterinar cu o otita...cand am auzit-o cum schelalaia pe acolo de durere, mi s-a facut rau la stomac si a inceput sa ma ia cu lesin si a trebuit sa plec de la fata locului, de mi-a spus doctorul "Vai, dar ce veti face cand veti avea copii daca asa reactionati in cazul unui animal?"

Ce voi face nu stiu, eu atata stiu insa...ca animalele sunt fiinte, au suflet, se ataseaza, sunt recunoascatoare si fidele...reactioneaza la frica, durere, deci pentru mine ele au suflet si mi se face rau realmente cand stiu ca orice fiinta sufera de durere!

Nu voi putea intelege niciodata oamenii care privesc animalele ca pe pietre si nu simt ca si ele simt atat de multe....
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2009, 17:40:43
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu stim ce se intampla cu ele.Insa un lucru foarte interesant, parintele Teofil Paraian , Dumnezeu sa-l ierte zicea ca cuvantul "animal" inseamna suflet , iar de la animal sau invers avem cuvantul "animare" care inseamna insufletire, entuziasmare, veselie, bucurie.Si Solomon si-a pus o intrebare "Cine stie daca sufletul animalelor merge in sus sau in pamant".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.01.2010, 15:15:59
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu stim ce se intampla cu ele.Insa un lucru foarte interesant, parintele Teofil Paraian , Dumnezeu sa-l ierte zicea ca cuvantul "animal" inseamna suflet , iar de la animal sau invers avem cuvantul "animare" care inseamna insufletire, entuziasmare, veselie, bucurie.Si Solomon si-a pus o intrebare "Cine stie daca sufletul animalelor merge in sus sau in pamant".
Nu "animal", ci "anima" inseamna "suflet, insufletire"

Omul este singura fiinta pamanteana peste care Dumnezeu a suflat "suflare de viata". Animalele au suflet, dar nu au duh - acea suflare de viata. Iar noi ne rugam la inmormantare: "Cu duhurile dreptilor, celor ce s-au savarsit...".

Eu cred ca in viata viitoare pot fi animale, dar asa cum erau la inceput, ascultatoare de om si parte a creatiei, in acelasi rand cu restul naturii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.01.2010, 20:38:49
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit hmm

Noua la scoala ne-a zis proful ca pentru animale nu mai exista viata dupa moarte. S-a bazat si pe o situatie pe care ne-a povestit-o, cred ca era o pilda, nu imi mai amintesc bine. Era vorba de niste porci pe care Iisus i-ar fi izgonit sa cada in mare sau intr-o apa. Sa nu radeti dar asta imi mai amintesc de ce ne-a spus acum 3 ani.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.01.2010, 21:01:56
dan62 dan62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2006
Mesaje: 4
Implicit

Vita de vie exista in rai? As crede ca da.

Daca exista plante, atunci exista si animale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.03.2019, 12:56:32
mada22's Avatar
mada22 mada22 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2019
Mesaje: 2
Smile

Aveti mare dreptate!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.07.2019, 09:00:51
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

In Evanghelia de azi, pilda cu demonii din cei doi posedati care I-au cerut lui Iisus sa-i lase sa treaca in turma cea mare de porci, mie imi demonstreaza ca si porcii aceia au suflet, ca altfel duhurile nu voiau sa lase "prada" fara sa aiba si ei un "folos".
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.07.2019, 13:54:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In Evanghelia de azi, pilda cu demonii din cei doi posedati care I-au cerut lui Iisus sa-i lase sa treaca in turma cea mare de porci, mie imi demonstreaza ca si porcii aceia au suflet, ca altfel duhurile nu voiau sa lase "prada" fara sa aiba si ei un "folos".
Ne ghidam dupa ce spune crestinismul si invatatura ortodoxa, nu dupa cum interpretam noi sau cum credem noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2009, 17:41:39
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
Multe lucruri zic eu ca le pot intelege din dogmatica ortodoxa iar la altele imi pot inchipui un raspuns, dar aici intalnesc o dificultate.

Ce se intampla cu animalutele dupa moarte?
Dispar cu totul? Este si pt ele o viata dupa?
Sper sa fie.



Voi stiti ceva?
Nu.Nu au viata dupa moarte.Animalele au fost facute pentru acest pamant,nu pentru cer.Daca observi...insasi cautatura lor este spre pamant,nu spre cer,cum este la om.Animalele nu au suflet rational,iar cand moare corpul,dispare si suflarea de viata pe care o au.Acelasi lucru se intampla si la plante si la orice organism viu,in afara de om.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 10:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 10:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 17:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 22:50:26