Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.01.2015, 19:49:56
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria.15 Vezi mesajul
,sunt profetii ca in vremurile din urma calendarul nou se vrea impus in toate Bisericile
Care sunt acele profetii? Sursa?

Si ca sa stabilim "problema" calendarului este una falsa.
1.Biserica nu propovaduieste si nu sustine, de exemplul, ca Hristos s-a nascut pe 25 decembrie. Nu data conteaza, ci sarbatoarea si cinstirea evenimentului. Mai mult, daca data ar conta Bisericile Ortodoxe care au adoptat calendarul indreptat ar fi sarbatorit vreo 1900 de ani Craciunul eronat.
2. Pastele nu are o data fixa. Se sarbatoreste duminica. Mai mult, nici macar nu se incearca, nici nu s-a urmarit serbarea Pastelui la o data cat mai apropiata de data calendaristica la care Hristos a inviat. Daca ar fi contat calendarul fie se serba la acea data, fie la o data cat mai apropiata.
3. Pastele a fost serbat pana la sinodul de la Niceea la diferite date in intreaga crestinatate. Asta inseamna ca Sfintii Apostoli si urmasii nu au considerat ca fiind foarte important calendarul si momentul serbarii Pastelui.
4. Cu ce ma impiedica pe mine data serbarii Pastelui sau altor sarbatori sa ma mantuiesc? Cu nimic. Dar atunci cand unii incearca sa creeze o problema duc Biserica la dezbinare si atunci mantuirea devine incerta. Poate ca nu era foarte importanta schimbarea calendarului in Biserica, dar daca asa au hotarat ierarhii, impotrivirea inseamna dezbinare-ratacire-pierzanie.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.01.2015, 14:29:27
maria.15 maria.15 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.12.2014
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cand nu stii sau spui o prostie este bine sa recunosti. La fel, cand nu stii ceva.
am spus inca de la inceput ca nu stiu daca e adevarat ceea ce afirm,chiar sunt interesata daca e un zvon sau nu...deci tocmai pt. ca nu stiu l-am intrebat si pe abaaaabbbb63 de o sursa,poate stie el ceva(cel putin asa dadea de inteles din mesajul sau).




Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Care sunt acele profetii? Sursa?
Sfantul Kuksa al Odesei ...am citit intr-un articol,il voi posta daca il mai gasesc.
si iar intr-o carte despre Parintele Dionisie de la Colciu (editata in 3 volume,a aparut in magazine impreuna cu FAMILIA ORTODOXA) am gasit lucruri despre modificarea calendarului...deci Parintele e de parere ca din cauza dusmanilor Ortodxiei s-a produs aceasta,dar si el era pentru ASCULTARE DE BISERICA.ca doar si Parintelui Ioanichie Moroi
(Sihastria) cand i s-au aratat Sfintii 3 Ierarhi i-au spus ca nu va da el seama de modificarea calendarului si ca treaba lui e sa asculte de Biserica...deci nu sunt impotriva modificarii calendarului,cred ca v-am creat impresia asta...cel putin asa am dedus din faptul ca mi-ati enumerat cele 4 puncte din ultimul mesaj.




Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Care si cati romani au participat cand BOR a tinut Pastele calculat dupa echinoctiul de primavara confom calendarului gregorian? Cati bulgari/greci/sarbi/rusi... au participat? La cati s-au aprins lumanarile singure? Care este sursa ca nu s-au aprins lumanarile romanilor?
Cator romani li s-au aprins lumanarile singure anul trecut?
nu stiu,nu am auzit de aceste "detalii" (ca sa fiu mai explicita,am auzit acest lucru-ca Lumina Sfanta nu a venit la romani cand au tinut Invierea Domnului pe stil nou-de la persoane cu o pregatire teologica,serioase,doar ca pe atunci nu ma preocupa problema si nu mi-a trecut prin cap sa cer detalii).


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ca sa stabilim: singura regula este ca Sfanta Lumina vine an de an si este data ulterior credinciosilor de catre patriarhul Ierusalimului. Nu exista cate o lumina care se da fiecarei nationalitati.
stiu asta


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Astfel reiterez rugamintea sa postam doar lucruri pe care le stim din surse clare.
imi pare rau,dar forumul este pentru discutii.daca nu stiu ceva,eu caut ...citesc,intreb persoane mai avizate decat mine,dar daca nu gasesc,ce e rau in faptul ca intreb pe forum,mai ales ca am gasit multe raspunsuri la intrebarile mele pe forum,il citesc de multa vreme.


last edit:articolul despre care vorbeam
http://ortodox.md/articole/profetia-...arsitul-lumii/

Last edited by maria.15; 11.01.2015 at 14:32:18.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.04.2015, 10:12:15
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://vreaumantuire.files.wordpres...-damaschin.pdf
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.04.2015, 16:47:57
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Deci asta este metoda oficiala prin care se calculeaza pastele?

Cum ramane cu "prima duminica dupa prima luna plina dupa echinoctiul de primavara. "? Sau au legatura intre ele?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.04.2015, 16:51:29
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Deci asta este metoda oficiala prin care se calculeaza pastele?

Cum ramane cu "prima duminica dupa prima luna plina dupa echinoctiul de primavara. "? Sau au legatura intre ele?
Nu e oficiala. Dar e foarte buna. In inchisorile comuniste pentru detinuti politici, asa se calcula data Sfintelor Pasti.
Pai frate, in Biserica orice decizie e de neschimbat si perfecta, pana la noi ordine, adica pana la un nou conciliu, mai mult sau mai putin ecumenic. Pariez pe cat vrei ca daca regula numita de tine va fi abrogata la anul, in cel mult doua trei decade crestinii afiliati BO vor uita de ea. :))
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.04.2015, 17:52:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Nu e oficiala. Dar e foarte buna. In inchisorile comuniste pentru detinuti politici, asa se calcula data Sfintelor Pasti.
Pai frate, in Biserica orice decizie e de neschimbat si perfecta, pana la noi ordine, adica pana la un nou conciliu, mai mult sau mai putin ecumenic. Pariez pe cat vrei ca daca regula numita de tine va fi abrogata la anul, in cel mult doua trei decade crestinii afiliati BO vor uita de ea. :))
Nu se intampla asa, dovada ca se face la fel calcularea zilei Pastilor de la primul sinod pana acum. Desi nu era dogma, ci doar stabilirea unei date. Pana la urma si schimbarea calendarului a fost fara sens, de fapt singurul sens a fost ecumenismul, Patriarhia ecumenica dorind sa stranga legaturile cu celelalte culte si sa faca niste concesii.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.04.2015, 19:33:24
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu se intampla asa, dovada ca se face la fel calcularea zilei Pastilor de la primul sinod pana acum. Desi nu era dogma, ci doar stabilirea unei date. Pana la urma si schimbarea calendarului a fost fara sens, de fapt singurul sens a fost ecumenismul, Patriarhia ecumenica dorind sa stranga legaturile cu celelalte culte si sa faca niste concesii.
Schimbarea s-a facut pentru ca apareau decalaje intre calendarul Iulian si exenimentele astronomice, in mare pentru ca anul avea 365.25 zile in acest calendar, dar in realitate era un pic mai scurt. Asta insemna ca acest calendar ramanea cu 3 zile in urma, o data la 4 secole.

Calendarul Gregorian are anul de 365.2422 zile, care este o aproximare mai buna a acestuia. Dar nici acesta nu este perfect, ci doar mai bun.

Intre timp si calendarul Iulian a primit o revizuire, si a primit si el un an de 365.2422 zile. Dar deja ramasese cu 13 zile in urma. Prin urmare, in zilele de azi, calendarul Iulian este pur si simplu un calendar Gregorian cu 13 zile in urma.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.04.2015, 19:41:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Schimbarea s-a facut pentru ca apareau decalaje intre calendarul Iulian si exenimentele astronomice, in mare pentru ca anul avea 365.25 zile in acest calendar, dar in realitate era un pic mai scurt. Asta insemna ca acest calendar ramanea cu 3 zile in urma, o data la 4 secole.
Ceilalti ortodocsi (rusi, sarbi) nu au o problema si fara sa schimbe calendarul. Tu nu stii, prin 1920 Patriarhia ecumenica a dat o enciclica in care spunea ca vrea sa se uneasca cu celelalte "biserici" si a propus niste schimbari dupa cele din vest. Printre ele erau si modificarea posturilor, etc. S-a aprobat doar schimbarea calendarului, care nu tinea de vreo dogma sau canon.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.04.2015, 20:20:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ceilalti ortodocsi (rusi, sarbi) nu au o problema si fara sa schimbe calendarul.
Pai da, pentru ca acum folosesc calendarul Iulian revizuit, care, cum am zis, este un calendar Gregorian in urma cu 13 zile.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.04.2015, 10:11:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Pai da, pentru ca acum folosesc calendarul Iulian revizuit, care, cum am zis, este un calendar Gregorian in urma cu 13 zile.
Ei folosesc vechiul calendar, iulian, noi folosim calendarul iulian revizuit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare