Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1321  
Vechi 12.01.2018, 21:14:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
termenul "deformare" (a fetei) nu cred ca este potrivit in aceste cazuri
Este o traducere pentru paloare, adica a devenit alb la fata.
  #1322  
Vechi 12.01.2018, 21:17:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ok, deci dupa parerea ta pavel ii considera pe propovaduitorii corinteni niste poligloti, niste tipi exceptional de bine pregatiti si educati.

eu cred ca aia erau niste oameni simpli, unii dintre ei mai pacatosi, altii credinciosi, altii care avusesera parte de miracolul intalnirii cu divinitatea se puteau intelege cu aceasta intr-un limbaj necunoscut de ceilalti, binecuvantat. cred ca asta spune pavel. evident, este foarte posibil sa gresesc, doar n-am ajuns eu marele cunoscator al bibliei, atat ca mi se pare clar.
Nu stiu la ce te referi. E vorba de vorbirea in limbi, asta insemna vorbirea intr-o limba pe care nu o cunostea cel ce o vorbeste. Daca o cunoaste nu e nicio minune. Deci nu era niciunul poliglot, adica sa cunoasca acele limbi.
  #1323  
Vechi 16.01.2018, 09:35:08
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
eu cred ca aia erau niste oameni simpli, unii dintre ei mai pacatosi, altii credinciosi, altii care avusesera parte de miracolul intalnirii cu divinitatea se puteau intelege cu aceasta intr-un limbaj necunoscut de ceilalti, binecuvantat.
cred ca asta spune pavel.
Asta spune Pavel, este evident.
Asta spun si teologii ortodocsi: Eusebiu Stephanou, James Tavralides, Constantine Monios, David Buss, Athanasius Emmert, Boris Zabrodsky, Zaharia Zaharou si altii.

Nu doar ei, crestinii din Corint, au avut parte de Botezul Duhului si de acea revarsare extraordinara de bucurie in rugaciunea in limbi catre Dumnezeu ci si astazi, milioane de crestini din confesiuni diferite experimenteaza apropierea si dragostea de Dumnezeu, prin rugaciunea in duh.

Lucrarea puternica a Duhului Sfant nu poate fi oprita de tot felul de teologi reci, cu o religie excesiv rationalizata, lipsita de viata, bazata aproape exclusiv se ritualuri exterioare, care vin si dau explicatii cum ca darurile Duhului Sfant au incetat si toata crestinatatea este, sau ar trebui sa fie, la fel de lipsita de seva duhovniceasca, ca ei.

Insa teologii ortodocsi, catolici sau protestanti care au experimentat aceeasi bucurie si prezenta a Duhului ca si acei credinciosi simpli din Corint, marturisesc cu tarie ca Duhul Sfant lucreaza si astazi la fel ca acum 2000 de ani. Pentru ca asta inseamna de fapt reinnoirea charismatica, nu filmulete cu aiuriti. Reinnoirea Charismatica este manifestarea adevarului ca Dumnezeu nu se schimba. El este acelasi ieri, azi si in veci. Slavit sa-i fie Numele!

Last edited by Penticostalul Traditional; 16.01.2018 at 13:09:52.
  #1324  
Vechi 05.02.2018, 16:23:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Insa teologii ortodocsi, catolici sau protestanti care au experimentat aceeasi bucurie si prezenta a Duhului ca si acei credinciosi simpli din Corint, marturisesc cu tarie ca Duhul Sfant lucreaza si astazi la fel ca acum 2000 de ani.
Uite ce mărturisește Biblia, de care nu ții cont:

Dupa cum te-am rugat, la plecarea mea in Macedonia, sa ramai in Efes, ca sa poruncesti unora sa nu invete pe altii alta invatatura (1Tim.1:3)


La toți acești carismați, învățătura nu are importanță, este trecută în plan secund. Contează doar experiențele extatice. Prin urmare, mișcarea este de la Diavolul.
Cei care vin cu alte învățături nu trebuie acceptați, ne poruncește Biblia. Dar carismaticii nu țin cont de asta și acceptă pe toți, totul e să vorbească în limbi. Greșit.
  #1325  
Vechi 05.02.2018, 21:27:04
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Uite ce mărturisește Biblia, de care nu ții cont:

Dupa cum te-am rugat, la plecarea mea in Macedonia, sa ramai in Efes, ca sa poruncesti unora sa nu invete pe altii alta invatatura (1Tim.1:3)
Bine ai revenit, Ursuletule!
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
La toți acești carismați, învățătura nu are importanță, este trecută în plan secund. Contează doar experiențele extatice.
E un cliseu. Nu prea cred ce spui. Pentru unii carismatici conteaza si invatatura si experienta apostolica. In egala masura.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Prin urmare, mișcarea este de la Diavolul.
Premise false, concluzie falsa.
Insa chiar daca unii crestini pun experienta in primul plan si pe plan secund invatatura, tot nu se poate trage concluzia ca miscarea este de la diavolul.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Cei care vin cu alte învățături nu trebuie acceptați, ne poruncește Biblia.
Corect. Ai dreptate.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Dar carismaticii nu țin cont de asta și acceptă pe toți, totul e să vorbească în limbi. Greșit.
Gresit, o spui singur.
  #1326  
Vechi 06.02.2018, 16:13:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Este o traducere pentru paloare, adica a devenit alb la fata.
daca esti alb la fata, nu inseamna ca ai fata deformata. Cum am mai spus, folosesc un termen nefericit in cazul de fata
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #1327  
Vechi 06.02.2018, 17:33:09
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
E un cliseu. Nu prea cred ce spui. Pentru unii carismatici conteaza si invatatura si experienta apostolica. In egala masura.
Sunt multe feluri de carismatici, cu doctrine total diferite. Branhamiști, modaliști, catolici, penticostali.
Ar însemna că doar cei cu învățătura curată să aibă Duhul Sfânt, restul nu. Nu primești Duhul până nu ieși din erezie.
  #1328  
Vechi 06.02.2018, 17:36:52
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
daca esti alb la fata, nu inseamna ca ai fata deformata. Cum am mai spus, folosesc un termen nefericit in cazul de fata
E termenul biblic din traducerea ortodoxa: fata stricata.
Expresia "i s-a stricat fata" e mai fericita decat "fata i s-a deformat"?
  #1329  
Vechi 06.02.2018, 17:40:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Ar însemna că doar cei cu învățătura curată să aibă Duhul Sfânt, restul nu. Nu primești Duhul până nu ieși din erezie.
Foarte corect.
Doar crestinii sinceri, care-L iubesc pe Hristos, primesc Duhul.
  #1330  
Vechi 06.02.2018, 18:02:04
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Foarte corect.
Doar crestinii sinceri, care-L iubesc pe Hristos, primesc Duhul.
Exact, apostolul spune că învățătura eronată merge/înaintează ca o cangrenă.
Ori unii ori alții, nu se poate toți.
Dacă te întreb o să zici că UPC - penticostalii unității, sunt eretici și că nu au Duhul. Dar și ei se roagă în limbi la fel ca și voi, la fel ca și catolicii.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miscarea Legionara anonim97 Generalitati 366 26.08.2013 13:58:23
Miscarea Sfantului Graal alexandra28again Generalitati 4 16.07.2008 19:40:13