Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1151  
Vechi 20.01.2018, 14:52:22
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum nicaieri?
Pana la urma ce sustii, ca vorbeau in limbile popoarelor sau nu?
Catalin ai afirmat ca nu are rost sa mai vorbesti cu mine pentru ca sunt lipsit de caracter.
De ce ma tot citezi si imi tot pui intrebari? Te-ai razgandit?

Tot la fel a facut si mister Palama. Eu imi doresc sa discut cu voi, insa daca voi ajungeti la concluzia ca nu vreti sa mai comunicati cu mine, nu ma mai citati si nu imi mai puneti intrebari! Eu, in locul vostru asa as proceda.
Asta mi se pare ca ar trebui sa fie abordarea unui om de caracter.

Last edited by Penticostalul Traditional; 20.01.2018 at 18:59:16.
  #1152  
Vechi 20.01.2018, 18:53:24
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

In cartea 1 Corinteni, incepand cu capitolul 12, pana la sfarsitul capitolului 14, Pavel ii invată pe crestinii din Corint, si implicit pe noi, despre darurile duhovnicesti. In capitolul 12 face o enumerare a darurilor, a lucrarilor si a slujirilor in Biserica. El aminteste in versetele 8-10:
- cuvantul de înțelepciune
- cuvântul cunoștinței.
- credința
- darurile vindecărilor
- darul facerii de minuni,
- prorocia
- deosebirea duhurilor
- feluri de limbi
- tălmăcirea limbilor
Si apoi, in versetul 28:
- apostoli,
- prooroci,
- învățători;
- darul de a face minuni;
- darurile vindecărilor,
- ajutorările,
- cârmuirile,
- felurile limbilor.
In incheierea capitolului, apostolul, intr-o afirmatie edificatoare introduce capitolul următor, marele capitol al dragostei.
Arhicunoscutul capitol 13 din 1 Corinteni, NU este un capitol separat, disparat. El este integrat in epistola si nu la voia intamplarii se afla intre capitolele 12 si 14, care vorbesc explicit si exclusiv despre darurile duhovnicesti.
Dupa cum vom vedea din prezentarea facuta de apostol, in capitolul 12 si 14 el vorbeste despre daruri, iar in 13, despre calea de manifestare a darurilor.

1 Corinteni 13 este, in primul rand, descrierea modului in care trebuie sa lucram cu darurile duhovnicesti.
Aceasta spune Pavel chiar in ultimul verset din cap.12:
Râvniți însă la darurile cele mai bune.
Și vă arăt încă o cale care le întrece pe toate:
In acest ultim verset apostolul ne da o porunca.
O porunca pe care Biserica in cea mai mare parte a ei (ma refer si la BP, desigur), o ascunde, o minimalizeaza, o evita. Ba inca predica impotriva ei. Porunca biblica este: "ravniti la darurile duhovnicesti!".
Insa ce invatam noi in bisericile noastre? "Fugiti de darurile duhovnicesti, ca de dracu'! Ce, vreti sa va smintiti?"
Poate nu chiar asa, dar pe acolo bat sfaturile in comunitatile noastre.

Dupa ce ne da porunca, apostolul ne prezinta o cale.
Tinand cont de contextul imediat, si trecut si viitor, o cale de manifestare a darurilor: dragostea.

Dupa capitolul 13, in care Pavel vorbeste despre modul in care se manifesta darurile, adica in contextul dragostei agape, in cap. 14 sunt prezentate cele mai controversate si mai des uzitate daruri in Corint: prorocia si vorbirea in limbi. Apostolul le pune parca in antiteza, statornicind ca, in biserica, prorocia are prioritate in raport cu vorbirea in limbi. Vorbirea in limbi, fie ca este rugaciune, fie ca este mesaj, nu trebuie sa fie practicata in mod public daca membrii bisericii nu sunt ziditi. Asa ca tot ce se petrece public trebuie sa fie inteles de toata lumea, astfel incat toti sa poata spune "Amin", adica "asa sa fie".


Este extrem de interesant modul in care Apostolul Pavel incheie invatatura sa despre vorbirea in alte limbi si prorocire. Incheierea capitolului este parca pentru noi, cei care traim sfarsitul veacurilor, in mari controverse cu privire la darurile duhovnicesti:
39. Așa că, frații mei, râvniți a prooroci și nu opriți să se grăiască în limbi.
40. Dar toate să se facă cu cuviință și după rânduială.
Cum incheie Apostolul?
Cu trei indemnuri/ porunci. Nu sunt simple sugestii.
1. Ravniti dupa daruri! Aceeasi porunca precum in incheierea capitolului 12. Un crestin trebuie sa urmareasca in primul rand un caracter ales, desigur. Unde umilinta este o virtute la loc de cinste. Trebuie sa urmareasca roada Duhului inainte de daruri. Trebuie sa-L iubeasca pe Daruitor, nu darurile Lui. Insa nu trebuie sa fuga de daruri. Ci sa le ravneasca. Oricat ar parea de ciudata, aceasta este porunca apostolica.
2. Nu opriti grairea in limbi! Nu stiu care interlocutor spunea ca Biserica a oprit grairea in limbi, si gata. Aiurea, iertata-mi fie putin academica-mi exprimare! Biserica NU se poate lua la tranta cu Pavel, pretinzand ca este mai inspirata ca el. Niciun crestin nu are dreptul de a opri grairea in limbi. Este interdictie expresa de la Apostolul Pavel.
3. Toate sa se faca in chip cuviincios si cu randuiala! Aceasta porunca este clara si destul de multi penticostali si carismatici au probleme cu ea. Faptul ca in biserici se vorbeste in alte limbi, de-a valma, cu voce tare, fara talmacire, este o greseala inadmisibila, conform apostolului Pavel.

Last edited by Penticostalul Traditional; 20.01.2018 at 18:57:47.
  #1153  
Vechi 20.01.2018, 19:05:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Penticostalul e eterodox, dar asta nu inseamna ca e si orb sau ca nu intelege cateva fraze in romaneste (cand vrea). Ortodocsii iubesc adevarul, chiar daca nu e in concordanta cu conceptiile pe care le-au avut pana atunci. Tu spuneai ca penticostalul a inteles ca tine, dar el a inteles ca mine, de fapt. Ca acolo parintele Zaharou spune ca occidentalii au reprimit vorbirea in limbi din trecut.
Afirmației ”In Biserica se intampla si azi” am răspuns ”în Biserică nu se mai întâmplă”, iar în articol nu găsești ideea că în Biserică se mai întâmplă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Multi din ortodocsii din SUA, dar si din Anglia sunt mai indepartati de ortoodxie, fiind afectati de conceptiile ecumeniste.
Dacă te referi la părinții de la Essex, este tocmai invers. Acolo ortodoxia se trăiește cât se poate de firesc, multe neamuri adunate și toți trăiesc ca unul.
  #1154  
Vechi 22.01.2018, 15:18:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Catalin ai afirmat ca nu are rost sa mai vorbesti cu mine pentru ca sunt lipsit de caracter.
De ce ma tot citezi si imi tot pui intrebari? Te-ai razgandit?

Tot la fel a facut si mister Palama. Eu imi doresc sa discut cu voi, insa daca voi ajungeti la concluzia ca nu vreti sa mai comunicati cu mine, nu ma mai citati si nu imi mai puneti intrebari! Eu, in locul vostru asa as proceda.
Asta mi se pare ca ar trebui sa fie abordarea unui om de caracter.
Sunt trei probleme:
1. Nu se poate discuta cu tine pentru ca esti rautacios, de aceea am spus asa. La inceput am trecut cu vederea, dar cand ai inceput sa devii mai agresiv nu mai aveam ce discuta. La fel ai fost si cu cei doi care nu mai vorbesc cu tine. Dar daca adminul vegheaza sa nu te comporti asa nu mai e o problema.
2. Tu continui sa faci niste afirmatii gresite, eu daca spun care e adevarul nu inseamna ca si dialoghez cu tine. Cand comentez un articol nu inseamna ca dialoghez cu autorul lui.
3. Ti-am pus acele intrebari pentru ca ai spus ultima data sa iti aduc o dovada ca sustii ca vorbirea in limbi din Sfanta Scriptura nu era vorbirea in limbile popoarelor. Pentur ca ai spus ca mint, tu nu sustii asta. Iar eu iti arat de fiecare data.
  #1155  
Vechi 22.01.2018, 15:22:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In cartea 1 Corinteni, incepand cu capitolul 12, pana la sfarsitul capitolului 14, Pavel ii invată pe crestinii din Corint, si implicit pe noi, despre darurile duhovnicesti. In capitolul 12 face o enumerare a darurilor, a lucrarilor si a slujirilor in Biserica.
Asta faceau crestinii, dar ce legatura are cu ce fac penticostalii? Aceia vorbeau in limbile popoarelor, penticostalii fac altceva, nu are legatura cu ce scrie in Sfanta Scriptura. Nici macar nu sunt in Biserica penticostalii, ca sa analizam ce faceau crestinii din primele veacuri. Daca unul spune ca e milionar si toti ceilalti stiu ca nu e, nu are importanta ce crede acel om.
  #1156  
Vechi 22.01.2018, 15:28:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Afirmației ”In Biserica se intampla si azi” am răspuns ”în Biserică nu se mai întâmplă”, iar în articol nu găsești ideea că în Biserică se mai întâmplă.
Aici asa este, desi e mai grav sa spuan ca cei din afara Bisericii au primit daruri divine.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă te referi la părinții de la Essex, este tocmai invers. Acolo ortodoxia se trăiește cât se poate de firesc, multe neamuri adunate și toți trăiesc ca unul.
M-am referit la IPS Ware, in special. Dar si la parintele Zaharou, avand in vede ce sustine. Le-am spus si celor de la razboi intru cuvant de articol, avand in vedere ca au pe site multe articole despre parintele Zaharou. Mi-au raspuns ca nu sunt de acord si nu sustin ce spune parintele in acel articol.
  #1157  
Vechi 22.01.2018, 16:53:09
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu se poate discuta cu tine pentru ca esti rautacios, de aceea am spus asa. La inceput am trecut cu vederea, dar cand ai inceput sa devii mai agresiv nu mai aveam ce discuta.
Eu sunt rautacios si agresiv, Catalin. Trebuie sa-ti fie frica de mine pentru ca nu te voi aplauda cand spui traznai enorme. Cand spui prostii vei fi taxat, asta inseamna ca sunt rautocios si agresiv.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
La fel ai fost si cu cei doi care nu mai vorbesc cu tine.
Si cu ei, la fel. Le-a mers fulgii.
Pai ce credeau ei, ca isi bat joc de poporul Dumnului si sunt mangaiati pe crestet?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar daca adminul vegheaza sa nu te comporti asa nu mai e o problema.
Adminul stie bine ca sunt un gentleman.
Doar scriu de sapte ani pe forumul lui.
Nu mi-a scris niciun mesaj, asa precum aiurea presupui tu.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu continui sa faci niste afirmatii gresite
Gresite din perspectiva ta, Catalin.
Dupa tine, toata lumea care nu te aplauda, greseste.
Chit ca e penticostal, catolic, ortodox, mirean, filozof, teolog, ierarh.
Daca nu intra in ce ai inteles tu din crestinism, e totalmente gresit.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ti-am pus acele intrebari pentru ca ai spus ultima data sa iti aduc o dovada ca sustii
Nu, Catalin, ultima data ti-am spus sa nu mai vorbesti cu mine, adica sa iti respecti cuvantul.
Asa ai zis, asa trebuie sa faci.
Asa face un barbat adevarat.

Uita-te la Ursulet, bunaoara: a zis ca nu mai vorbeste cu mine, nu mai vorbeste, si gata.
Cel putin cateva zile intregi.

Dar, daca tu te-ai razgandit, si iti dai seama ca sunt un tip de caracter cu care nu-ti poti permite sa nu vorbesti, daca iti pare rau si iti ceri iertare asa de frumos, voi continua sa vorbim, fie...
  #1158  
Vechi 22.01.2018, 17:09:01
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceia vorbeau in limbile popoarelor, penticostalii fac altceva
Penticostalii vorbesc "limbile popoarelor", ti-am mai zis de multe ori.
Au primit darul vorbirii in limbi de la Duhul Sfant.
Si asta este darul vorbirii in limbi: vorbesti in limbi.
E oarecum logic

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nici macar nu sunt in Biserica penticostalii
Penticostalii vorbesc in limbi si in Biserica si in afara ei. Cand sunt la slujba, in biserica, vorbesc in limbi cu voce tare cate doi sau cel mult trei, la rand, si unul talmaceste. Iar daca nu este cine sa talmaceasca, tac in biserica si isi vorbesc lor insisi si lui Dumnezeu.
Iar in afara bisericii vorbesc in limbi in privat, in rugaciune, in odaita lor.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
sa analizam ce faceau crestinii din primele veacuri
Stiu ca nu vrei sa analizam ce faceau crestinii din primele veacuri.
Pentru ca atunci toti se prind ca ceea ce faceau ei se potriveste cu ceea ce fac crestinii penticostali.

Dar eu am acealasi motiv pentru a insista sa analizam Scripturile, viata, invatatura si manifestarile crestinlor din primele veacuri.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca unul spune ca e milionar si toti ceilalti stiu ca nu e, nu are importanta ce crede acel om.
Ba are extrem de mare importanta.
Pentru ca omul este milionar.
Faptul ca unii din jurul lui stiu sau nu ca el e milionar, e total irelevant.

Unii vorbesc aiurea ca omul nostru nu ar fi milionar. Dar ei habar n-au.
Tipul are niste conturi babane in Elvetia.
Si e, de fapt, miliardar. Dar pufanii de unde sa stie?
Ei vor continua sa pretinda ca omul nostru nu are o lascaie.
E pur si simplu ignoranta lor, Catalin. Ignoranta lor.
  #1159  
Vechi 22.01.2018, 17:20:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pana la urma ce sustii, ca vorbeau in limbile popoarelor sau nu?
Da






.
  #1160  
Vechi 23.01.2018, 09:20:58
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Faci confuzii atat de grave incat imi piere cheful.

Amice, vorbirea in limbi a apostolilor era un dar de la Duhul Sfant.
La Cincizecime in Ierusalim, in Efes, Cezareea sau Corint, ei vorbeau in diferite limbi fara sa stie in ce limbi vorbesc si fara sa cunoasca vreun cuvant in acele limbi.

Se rugau in acele limbi straine sau transmiteau un mesaj in limbi, FARA sa cunoasca o iota din limbile cu pricina.
La fel cum se petrece si astazi in Biserica.
deci ei vorbeau in limbi fara sa stie ce anume vorbeau! Interesant! Deci primii crestini erau pe post de difuzoare. Pai amice, cum ramane cu liberul arbitru?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10