Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.07.2012, 17:48:05
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Acatistul sf nectarie

Offff....am o alta problema si nu stiu cum sa o spun sa ma fac inteleasa......atunci cand citesc acatistul Sf Nectarie incet si rar imi fuge gandul la toate problemele,cand gandesc la ceea ce citesc cand mai sunt cu gandul la altceva,,,,dar acum am citit acatistul ceva mai repede si am vazut ca nu mai imi fuge gandul aiurea,,,,,oare gresesc?pantru faptul ca il citesc mai repede?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.07.2012, 18:20:36
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Offff....am o alta problema si nu stiu cum sa o spun sa ma fac inteleasa......atunci cand citesc acatistul Sf Nectarie incet si rar imi fuge gandul la toate problemele,cand gandesc la ceea ce citesc cand mai sunt cu gandul la altceva,,,,dar acum am citit acatistul ceva mai repede si am vazut ca nu mai imi fuge gandul aiurea,,,,,oare gresesc?pantru faptul ca il citesc mai repede?
Citeste-l oricum da citeste-l ca stie el Sfintul ca sintem imprastiati adica eu.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.07.2012, 23:22:43
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
Offff....am o alta problema si nu stiu cum sa o spun sa ma fac inteleasa......atunci cand citesc acatistul Sf Nectarie incet si rar imi fuge gandul la toate problemele,cand gandesc la ceea ce citesc cand mai sunt cu gandul la altceva,,,,dar acum am citit acatistul ceva mai repede si am vazut ca nu mai imi fuge gandul aiurea,,,,,oare gresesc?pantru faptul ca il citesc mai repede?
Diavolul nu suporta sa ne rugam... de asta ne pune atatea ganduri in minte, ca sa nu fim atenti la rugaciune...... citeste-l in continuare si totul o sa se schimbe, incearca sa fii mai atenta, sa nu te mai gandesti la altceva..... repeta frazele pana le pricepi..... si ajutorul nu o sa intarzie sa apara... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.07.2012, 17:28:58
BebeGeo BebeGeo is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 42
Implicit

Nu conteaza modul cum citesti, important e sa fii atenta si sa intelegi ceea ce citesti, sa ai o stare de rugaciune. asadar nu e rau daca il citesti mai repede daca asa te poti concentra mai usor. Si eu cateodata ma concentrez mai bine daca citesc mai repede. Roaga-l pe Sfantul Nectarie sa te ajute sa poti simti cu inima ceea ce citesti. Spor la rugaciune!
__________________
Nimic nu umple mai mult sufletul de desfatare decat faptul de a iubi si de a fi iubit. Sf Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.08.2012, 20:53:34
ValyMLD ValyMLD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2012
Mesaje: 1
Implicit Sf Nectarie

De aproximativ 3 ani sufar de anxietate si simt uneori ca o sa-mi pierd mintile, am facut analize peste analize, mersul la doctor a ajuns ca 'spalatul pe dinti dimineata', fac si sedinte de psihoterapie, dar parca simt ca nu imi revin, singura nadejde imi ramane in rugaciune si in ajutorul Sf Nectarie de care am aflat intamplator in timpul unui control la medic, 2 doamne vorbeau despre ajutorul acordat de Sf. Nectarie.Imi este frica sa nu imi pierd luciditatea deoarece sunt tanara, vreau sa-mi intemeiez o familie, sunt in demersuri de achizitionare a unei locuinte. Nu reusesc sa-mi coordonez gandurile, mintea mea e invadata doar de ganduri negative (ma gandesc ca sufar de boli incurabile, ca o sa mor, ca o sa lesin pe strada) sunt mereu nelinistita, nervoasa, iritabila chiar nu reusesc sa-mi gasesc calmul.
Sfinte Nectarie iarta-ma si ajuta-ma.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.06.2014, 23:04:37
Mirarea de a fi Mirarea de a fi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2013
Mesaje: 1
Implicit

Astazi,intr-o zi foarte dificilă,Sfantul Nectarie mi-a ascultat rugamintea si a stat de-a dreapta mea,soptindu-i sufletului si minții să alunge greutatea ce apasa asupra fiintei mele,slabita de neputinte,de ura,de revolta,de neincredere,de subestimare.M-a ajutat să promovez un examen oral ce m-a terorizat tot semestru,nu din cauza materiei,ci,din pricina doamnei profesoare,o persoana care a uitat sa-si ascunda frustrarile si uratul din propria-i viata.Ca de obicei parea ca nu-i convine nimic,si eu la sfarsitul examenului oral,convinsa ca m-a picat,pentru ca vazusem un 37(mai tarziu am aflat ca isi notase cate pagini de exercitii facusem),i-am cerut un alt subiect,sa-i arat ca stiu si ca nu trebuie sa ma pice.I-am rezolvat subiectul,m-a reprosat unele greseli,spunandu-mi ca nu v-a schimbat nota initiala.Am plecat acasa plangand,intrebandu-ma de ce mi se intampla mie toate acestea,voiam sa intru in pamant,sa nu mai vad pe nimeni,il intrebam pe Sf Nectarie de ce nu m-a ajutat,M-am Revoltat,Dar Sfantul mi-a aratat ca gresesc...Am ajuns acasa dezamagita,rusinata(totusi,in suflet mai exista un licar de speranta,stiind ca la examenul scris am facut toate subiectele si voi primi o nota mare,care adunata cu cea de la oral imi va aduce o mica victorie,desi nota ar fi fost foarte mica).Ceva parca imi spunea sa deschid laptop-ul sa sa o intreb pe o colega care a intrat la examen dupa mine,daca a vazut si ea,in dreptul numelui meu nota 3,7.Surpriza a fostt maaare.Luasem noua pentru ca Sfantul Nectarie m-a ajutat sa depasesc felul de-a fi al profei mele,care inspaimanta multi studenti.Eu ma rog pentru dumneaei sa-si gaseasca pacea sufleteasca si sa relationeze ca un Om cu ceilalti.Tot Sf Nectarie mi-a dat putere si putinta de a nu o mai detesta,sa o supor in fiecare saptamana cate 2 h,uneori chiar 4.Mi-a dat o lectie dura: am invatat ca numai cu rugaciune iti poti gasi dreptatea.Si tristetea,angoasa,ura dispar doar cu arma postului,rugaciunii,si incercarii de a-i intelege comportamentul celuilalt,rugandu-te lui Dumnezeu sa-l lumineze.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Sfantului Nectarie brunetzik Intrebari utilizatori 3 01.03.2012 14:02:36
Acatistul Sfantului Nectarie (al doilea acatist) Anca Zaharia Intrebari utilizatori 4 28.12.2011 01:26:15
Acatistul Sf.Ierarh Nectarie tigerAvalo9 Rugaciuni 6 25.05.2010 23:49:31
Acatistul Sf.Nectarie din Egina in format mp3 Diana-Georgiana Diverse Sarbatori 0 05.08.2008 22:13:18