Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.01.2013, 09:07:00
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Deci nu ne punem cercelus?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.01.2013, 16:26:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Deci nu ne punem cercelus?
dezamăgit?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.01.2013, 17:48:37
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca cunosti istoria tatuajelor atunci stii ca e o diferenta semnificativa intre tatuajele antice, tribale si cele de acum si nu ma refer strict la desen. Tatuajele marcau trecerea la diferite etape ale vietii , iti indicau pozitia sociala si rangul in cadrul colectivitatii(tribului), fiind semne recunoscute de toti, deci aveau rol de identificare a persoanei intre indivizi. Societatea a evoluat, obiceiurile s-au schimbat, conducatorul nu mai trebuie sa se tatueze pentru a fi recunoscut s.a.m.d pentru ca normele sociale sunt altele. Sa-ti faci acum un tatuaj vizeaza interesul personal, nu cel colectiv, iar cei care-si fac, o fac dintr-un capriciu, un moft de moment, pentru a iesi in evidenta, pentru a-si arata apartenenta la ceva/cineva ,pentru a depasi o anumita trauma sau pentru ca are tendinte de autodistrugere. Gandeste-te bine la ce vrei sa faci si nu uita ca tu esti o fiinta cautatoare, altul in fiecare zi, nu incremenit in timp.
O fi o diferenta intre tatuajele tribale si cele de acum, ca si semnificatie. Dar eu socot ca tot de acolo s-a inspirat aceasta moda. Mai ales ca multe din asa zisele obiceiuri "moderne" sunt defapt obiceiuri pagane, des intalnite in lumea antica. Dar dupa incerstinarea lumii, oamenii au renuntat la aceste obiceiuri si accesorii, evoluand in plan spiritual. Multi care sustin anumite miscari aduc in discutie ca si sustinere ca ideilor lor, lumea antica, spunand ca noi am dat inapoi lepandand acele obiceiuri. (atunci era normal sa faci aia, sau aia si acum nu mai facem ptr. ca ni s-a inchis mintea datorita crestinismului). Daca se cerceteaza media si ce promoveaza ea, se poate observa ca se bazeaza pe mitologie. Mie nu mi se pare a fi nimic nou din ceea ce se intampla acum. Este o intoarcere la paganism, doar ca de data asta avem tehnologie mai avansata.

Daca sunt informata corect, prin europa se mai tatuau criminalii/hotii ptr. a fi recunoscuti, mai ales daca reuseau sa scape.

Din punct de vedere ortodox, tatuajele, la fel ca orice alta interventie plastica, mutileaza intr-un fel templul Duhul Sfant. Ii reprosezi indirect Domnului ca nu te-a creat cum trebuie. Daca aveam nevoie de tatuaje, ni le facea Domnul, nu? Se poate citit ce spun diferiti duhovnici despre tatuaje, cercei, dar si despre ce inseamna iubirea adevarata. Acum, putem gasi scuze ptr. a ne motiva alegerea, dar aceste scuze nu vor schimba adevarul. Nu consider ca unui crestin ortodox adevarat ii sunt ingaduite tatuajele. Iubirea fata de aproapele (mama,tata,frati,prieteni) trebuie sa fie in inima si in fapta. Iubirea adevarata.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.01.2013, 22:39:06
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Din punct de vedere ortodox, tatuajele, la fel ca orice alta interventie plastica, mutileaza intr-un fel templul Duhul Sfant. Ii reprosezi indirect Domnului ca nu te-a creat cum trebuie. Daca aveam nevoie de tatuaje, ni le facea Domnul, nu?
Asa este.

Cand ii imprumuti cuiva masina ta, ii spui inainte: "ai grija sa mi-o aduci la fel cum ti-am dat-o!" (valabil pt orice obiect pe care il imprumuti).

Cum te-ai simtii daca ti-ar aduce-o inapoi... "tatuata" ?!? (vopsita cu un model ales de respectivul)

Asa si Dumnezeu ne-a dat un trup dar nu este al nostru, ci al Lui. Cand o sa ne intrebe la judecata ce am facut cu el... cum i-l prezentam?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.01.2013, 16:46:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de r4duku Vezi mesajul
eu zic totusi sa lasam comentariile obraznice pe alte forumuri nu?
era doar o ideie,nu-i asa?.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.01.2013, 16:52:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
O fi o diferenta intre tatuajele tribale si cele de acum, ca si semnificatie.
"tribalele" de azi nu sunt deloc tribale.
seamănă cu niște maracini.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 14.01.2013, 15:57:02
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking adevar nu inchipuire

Citat:
În prealabil postat de r4duku Vezi mesajul
eu zic totusi sa lasam comentariile obraznice pe alte forumuri nu?
Am cunoscut persoane ce se taiau cu lame pe miini,aveau nenumarate taieturi[7cm.],chear si in x. poate iti vine vri-o ideie.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 14.01.2013, 16:11:40
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

De ce sa optati pt gaurirea urechilor si nu pt clipsuri? De ce cercei cu gaura si nu clipsuri? Tot cercei se numesc...
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #79  
Vechi 14.01.2013, 16:16:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
De ce sa optati pt gaurirea urechilor si nu pt clipsuri? De ce cercei cu gaura si nu clipsuri? Tot cercei se numesc...
eu știam că problema este bijuteria nu o gaură minusculă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lume de barbati, pentru barbati sophia Generalitati 36 27.01.2012 11:50:55
Nasii de cununie pot fi doi barbati? pitulicea Nunta 8 05.09.2010 13:08:31
Barbati se pricem la magie mehiel Vrajitoria 6 21.10.2008 11:43:11