Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.04.2012, 14:59:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asta se datoreaza faptului ca penticostalii cauta cu obstinatie harisme spectaculoase, cum e si cea a glosolaliei, de parca zidirea lor personala in rugaciune e conditionata de ea, de parca comunicarea cu Duhul doar in acel mod se poate face sau, cum credea Charles Parham (intemeietorul miscarii penticostale), ca secretul puterii apostolice consta in vorbirea in limbi. Vorbirea in limbi, ca dar autentic al Duhului Sfant, nu poate insa se manifeste la cei care sunt in afara Bisericii lui Hristos.
Asa este, dar e mai ales mostenirea cultului lor. Asa a aparut cultul lor, prin "descoperirea" vorbirii in limbi la acel pastor si cei cativa enoriasi. E semnul lor distincitv, fara aceasta ar fi ca alt cult neoprotestant. Nu au cum sa nu-l mai practice, s-ar dezice de cultul lor si de traditia lor.
  #12  
Vechi 30.04.2012, 15:32:13
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, dar e mai ales mostenirea cultului lor. Asa a aparut cultul lor, prin "descoperirea" vorbirii in limbi la acel pastor si cei cativa enoriasi. E semnul lor distincitv, fara aceasta ar fi ca alt cult neoprotestant. Nu au cum sa nu-l mai practice, s-ar dezice de cultul lor si de traditia lor.
Ce bine ar fi să ne informăm înainte de a ne da cu părerea:

http://www.columbiaseminary.org/coffeetalk/118.html
  #13  
Vechi 30.04.2012, 16:49:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ce bine ar fi să ne informăm înainte de a ne da cu părerea:
Sau sa accesam ceva informatii oficiale...

Aceasta este ceea ce cred penticostalii din Romania. A se observa ca darurile spirituale, care sar in ochi unora, sunt abia pe locul 17 in marturisirea de credinta.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #14  
Vechi 30.04.2012, 17:12:09
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Sau, daca si asa celelalte topicuri despre penticostali s-au inchis, sa mai inventam cateva minciuni si sa mai defaimam si noi dupa cum este scris:
"Vorbele defăimătorului sunt ca niște mâncări alese; ele coboară în cămările pântecelui."
Si dupa ce denigram bine, ne putem da si victime: "am zis si noi adevarul dar sectantii penticostali mereu ne ataca credinta noastra stramoseasca de 2000 de ani!"
  #15  
Vechi 30.04.2012, 17:20:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Sau, daca si asa celelalte topicuri despre penticostali s-au inchis, sa mai inventam cateva minciuni si sa mai defaimam si noi dupa cum este scris
Nu s-a scris nimic defaimator, fiecare si-a scris perceptia sa despre cultul penticostal, asa cum unii frati de-ai d-voastra intru-credinta nu contenesc sa si-o spuna pe a lor despre Ortodoxie, despre practica liturgica etc., demonstrand ca au venit pe acest forum sa atace, nu sa cunoasca, sa incerce sa inteleaga o traditie diferita de a lor.(Valabil si pentru amicii adventisti, mereu inarmati cu citate din Scriptura manipulate arbitrar in scopul justificarii unor convingeri anti-ortodoxe) Pana acum, n-ati spus niciodata ca ei "defaimeaza", pentru ca deh, mai usor e sa vedeti "paiul" decat "barna", doar noi ortodocsii suntem acuzati ca, vezi Doamne, nu va intelegem, dar voi nici pe atat nu o faceti!

Last edited by ioanna; 30.04.2012 at 17:52:38.
  #16  
Vechi 30.04.2012, 17:56:43
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
fiecare si-a scris perceptia sa despre cultul penticostal, asa cum unii frati de-ai d-voastra intru-credinta nu contenesc sa si-o spuna pe a lor despre Ortodoxie, despre practica liturgica etc., demonstrand ca au venit pe acest forum sa atace, nu sa cunoasca, sa incerce sa inteleaga o traditie diferita de a lor.
Eu nu am venit pe acest forum ca sa atac ortodoxia.
Nu vreau sa o fac, nu ca nu as stii ce sa zic. Am indoieli ca ceilalti penticostali de pe acest forum ar fi atacat ortodoxia.

Am primit in schimb mii de postari denigratoare si batai de joc.
S-au inchis topicurile despre penticostali si observ ca va era dor sa reluati barfele si batjocura.

Ok, mi se pare normal sa aveti chef de cearta. Rugamintea mea ar fi sa nu va mai victimizati, sa nu mai intrebati ce cauta neoprotestantii pe forum, sa nu va mai dati agresati si raniti si sa nu mai asaltati mesageria privata a adminului cu plangeri nefondate.
  #17  
Vechi 30.04.2012, 18:06:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Nu vreau sa o fac, nu ca nu as stii ce sa zic. Am indoieli ca ceilalti penticostali de pe acest forum ar fi atacat ortodoxia.
Inseamna ca refuzati sa cititi postarile lor.

Citat:
Rugamintea mea ar fi sa nu va mai victimizati, sa nu mai intrebati ce cauta neoprotestantii pe forum, sa nu va mai dati agresati si raniti si sa nu mai asaltati mesageria privata a adminului cu plangeri nefondate.
Este firesc sa te intrebi ce cauta neoprotestantii pe un forum crestin-ortodox. Referitor la "asaltarea mesageriei" private a admin-ului, nu stiu la ce va referiti, n-am facut nicio sesizare la adresa d-voastra sau a oricarui alt user, cu exceptia unei postari apartinand userului osutafaraunu. Din moment ce exista butonul "report" cred ca oricine poate sa-l foloseasca, atunci cand considera ca are motive intemeiate.

Citat:
Am primit in schimb mii de postari denigratoare si batai de joc.
D-voastra trebuie sa intelegeti ca perceptia oamenilor despre un anumit cult, este de cele mai multe ori diferita de perceptia membrilor acelui cult, din varii motive (ignoranta, neintelegere, prejudecati etc.) Imaginea cultului vazuta din interior, nu se suprapune intotdeauna peste cea vazuta din exterior. Trebuie sa va asumati asta si sa nu mai pozati in victime defaimate. Bunica mea, Dumnezeu sa o odihneasca, va spunea "tremurici", iar "pocaitii" erau in general baptistii sau martorii. Nu o facea din rea-credinta, nici ea, nici ceilalti consateni, ci asta era perceptia unor oameni simpli, vis a vis de ceea ce se intampla in cadrul cultul d-voastra.

Last edited by ioanna; 30.04.2012 at 18:17:11.
  #18  
Vechi 30.04.2012, 18:56:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Sau sa accesam ceva informatii oficiale...

Aceasta este ceea ce cred penticostalii din Romania. A se observa ca darurile spirituale, care sar in ochi unora, sunt abia pe locul 17 in marturisirea de credinta.
Nu cred ca ai observat, de fapt ai dat ceva care sustine exact ce spuneam eu. Acele puncte nu sunt facute ca clasament, ci toate sunt la fel, primul punct e la fel ca ultimul punct, reprezinta tot ceea ce cred penticostalii. Asadar si acel punct 17. Crredinta in Dumnezeu este la punctul 2, dupa credinta in Biblie, nu cred ca penticostalii spun ca e mai putin importanta decat punctul unu.
  #19  
Vechi 30.04.2012, 19:13:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Ce bine ar fi să ne informăm înainte de a ne da cu părerea:
http://www.columbiaseminary.org/coffeetalk/118.html
Eu am citit link-ul acum, nu stiu daca l-ai citit si tu. In acel articol unii lideri penticostali isi arata ingrijorarea ca in ultimii ani a scazut procentul celor ce vorbesc in limbi dintre membrii penticostali si ca trebuie sa se revina la "normal". Mai spun ca niciodata procentul nu a fost de 100%, dar ca penticostalii trebuie sa isi dea seama de valoarea "vorbitului in limbi". Dar se mai spune ca unii au "harisma" vindecarilor in procent mai mare decat vorbirea in limbi. Nu stiu daca in articol e vorba doar de penticostali sau si de miscarea carismatica (probabil ultima varianta).
Eu cred ca la asta te refereai, ca eu am spus ca nu vor renunta la vorbitul in limbi. Sper ca acum te-ai informat. Tu esti catolic, din pacate unii catolici au o simpatie fata de penticostali din cauza faptului ca au acceptat miscarea carismatica (probabil printre singurele culte, afara de cel penticostal).
  #20  
Vechi 30.04.2012, 19:24:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Am primit in schimb mii de postari denigratoare si batai de joc.
S-au inchis topicurile despre penticostali si observ ca va era dor sa reluati barfele si batjocura.

Ok, mi se pare normal sa aveti chef de cearta. Rugamintea mea ar fi sa nu va mai victimizati, sa nu mai intrebati ce cauta neoprotestantii pe forum, sa nu va mai dati agresati si raniti si sa nu mai asaltati mesageria privata a adminului cu plangeri nefondate.
E adevarul, nu e denigrare sau bataie de joc (daca te referi la ceea ce se scrie despre cultul penticostal si nu la atacuri personale). Daca intra un practicant voodoo pe forum era si el suparat ca se scrie critic la adresa cultului sau, dar nu avem ce face daca acesta e adevarul, puteti doar sa va suparati ca ortodocsilor le place adevarul. Noi scriem adevarul pe un forum ortodox, nu e vina noastra ca intra si cei despre care se scrie. Pot doar sa incerce un dialog acceptand faptul ca astfel cred ortodocsii, nu sa incerce sa ii faca sa creada ceva neadevarat.
Eu de exemplu am evitat sa intru e un forum public general (softpedia, roportal, etc.), am vazut ca acolo se discuta mai dur, regulile sunt mai laxe si nu doream cearta. N-am stiut ca si forumul ortodox e doar asemanator, doar putin mai strict controlat. Sau sa intru pe un forum ateu.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 17:43:56
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 17:36:08
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 20:48:00