Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 12.05.2012, 00:02:24
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Cati slami ne este recomandat sa citim (maxim!) pe zi? Eu stiam ca doi.



Daca te referi la cati psalmi poti citi individual, asta depinde de varsta ta duhovniceasca (nu biologica), de ravna, motivatie, timp dedicat si inca multe alte aspecte pe care le stabilesti impreuna cu duhovnicul tau.

Daca esti ortodox practicant si nu adeptul „pseudo-mantuirii la domiciliu”, dupa manualul propriu, atunci vei incerca, pe cat iti sta in putere, sa tii cont de randuiala slujbelor bisericesti si vei avea surpriza sa constati ce multi psalmi se citesc/canta pe durata unei zile liturgice.

O sa zici, evident, ca doar monahii pot participa zilnic la toate slujbele Bisericii. E adevarat, dar la fel de adevarat e ca, daca tot vrei sa citesti psalmi, poti sa-ti faci rost de un Ceaslov si sa urmaresti ce/cati psalmi se citesc/canta zilnic in randuiala slujbelor bisericesti. O sa vezi ca sunt mult mai multi, nu doar doi.

Ia sa incercam sa-i numaram:
1. Incepem cu Vecernia, prima slujba a fiecarei zile liturgice.
Se citeste psalmul 103, Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul
Apoi se canta psalmul 140, Doamne strigat-am
Psalmul 141, Cu glasul meu catre Domnul am strigat
Psalmul 129, Dintru adancuri am strigat, catre Tine Doamne, Doamne auzi glasul meu
Psalmul 116 , Laudati pe Domnul toate neamurile

2. La Pavecernita mica, psalmii 50, 69 si 142.
3. La Pavecernita mare (doar in perioada posturilor ) se rostesc 7 psalmi
4. La Mezonoptica, psalmul 50 plus o catisma intreaga din psaltire plus psalmul 120 si 133
5. La Utrenie, cei 6 psalmi ai Utreniei (Hexapsalmul), psalmii 3, 37, 62, 87, 102si 142
6. La slujba ceasurilor imparatesti. La Ceasul I , Psalmii 5, 89, 100;
7. La Ceasul al III-lea, Psalmii 16, 24, 50;
8. La Ceasul al VI-lea, Psalmii 53, 54, 90;
9. La Ceasul al IX-lea, Psalmii 83, 84, 85).
Si asta in afara de randuiala catismelor din Psaltire si in afara puzderiei de stihuri din psalmi risipite fragmentar in absolut toate slujbele.

Poti sa citesti, daca tot vrei psalmi, macar psalmii Utreniei ( iti picura liniste in suflet si nici nu-s lungi) si cei de la Vecernie (pe care multi stiu sa-i si cante pe cele 8 glasuri) . Iar daca esti mai ravnitor si ai insomnii, incearca si Mezonoptica ( eu o urmaresc la radio trinitas pe net, aproape in fiecare noapte la ora 00.00).
Reply With Quote
  #42  
Vechi 12.05.2012, 02:08:35
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am gasit un cuvant lamuritor la Parintele Arsenie Muscalu despre citirea Psaltirii. Intrebat daca citirea Psaltirii poate fi primejdioasa Parintele raspunde:

"Nu stiu cum poate sa fie primejdioasa Psaltirea. Nu poate sa fie primejdioasa Psaltirea in nici un fel. Sfantul Vasile cel Mare spune ca mai degraba sa stea soarele pe cer decat sa inceteze citirea Psaltirii. Este un lucru aparut in ultima vreme – nu stiu cum a aparut acest lucru. Este mai mult ca o sminteala, ca o piedica pusa in fata oamenilor, ca sa se indoiasca si sa nu mai citeasca Psaltirea.

Deci, intai, in perioada postului este foarte mult recomandata citirea Psaltirii. Si la slujbele din biserica, la manastiri, ea se citeste mai mult decat in afara posturilor. Adica, in afara posturilor, la slujbele din manastire se citeste intreaga Psaltire in decursul unei saptamani. In perioada Postului Mare, se citeste de doua ori Psaltirea, in fiecare saptamana. Deci Psaltirea este potrivita – lectura Psaltirii, citirea Psaltirii – este foarte potrivita cu postul si nu este primejdioasa in nici un fel, asa cum nu este primejdioasa rugaciunea. Pentru ca ce este altceva decat tot o rugaciune: ar insemna ca si rugaciunea este primejdioasa, daca Psaltirea este primejdioasa. Deci, nu este primejdioasa in nici un fel. Ce pot, totusi, sa spun despre asta? E adevarat ca in Psaltire sunt exprimate anumite lucruri intr-un anum fel: gasiti acolo si blesteme (psalmul 108), si un mod de exprimare care arata asa ca un fel de razbunare, un fel de lupta cu vrasmasii. Mai intai ca peste tot unde este vorba de vrasmasi, noi trebuie sa intelegem pe vrasmasul nevazut. Psaltirea descrie lupta sufletului cu vrasmasii nevazuti. Psalmul de blestem este un psalm profetic si el se refera la Iuda. Dumnezeu cauta sa ne atraga spre sine si sa ne departeze de cele rele prin toate mijloacele: si prin fagaduinte, si prin lucruri bune, si printr-un fel de amenintari.

Vorbeste fiecaruia dupa felul cum poate sa inteleaga. De aceea, acele blesteme (in psalmul 108), intai, am spus, se refera in mod profetic la Iuda. Apoi ele pot avea si rolul de a-i trezi pe cei care sunt mai impietriti, mai obraznici, mai lipsiti de simtire. De unde pot aparea unele ispite: in momentul in care omul se intarata in chip patimas, citeste Psaltirea cu patima, ca si cum si-ar blestema vrasmasii, pe cei care i-au facut rau, in clipa in care omul face lucrul acesta, e de asteptat sa se aleaga cu multe ispite. Dar nu din cauza Psaltirii, ci din cauza felului cum o citeste. Deci, Psaltirea nu poate sa aduca nici un fel de rau, asa cum nu ne aduce nici un fel de rau rugaciunea. Fiecare insa trebuie sa simta care este puterea lui si s-o citeasca dupa puterea lui, sa nu exagereze. Sa-si aleaga ceva dupa puterea lui, sa nu citeasca numai asa de gradul de a citi, urmarind numai cantitatea".
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.05.2012, 14:15:04
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri. Eu unul voi face ascultare de duhovnic,si anume pot citi maxim doi psalmi pe zi. Adica unul,ca Psalmul 50 il rostesc si la rugaciune sau il mai citesti in vreo carte ceva... In rest,fiecare face cum vrea si in functie de ce ascultare are de la duhovnic.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 14.05.2012, 21:48:43
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri. Eu unul voi face ascultare de duhovnic,si anume pot citi maxim doi psalmi pe zi. Adica unul,ca Psalmul 50 il rostesc si la rugaciune sau il mai citesti in vreo carte ceva... In rest,fiecare face cum vrea si in functie de ce ascultare are de la duhovnic.

Doamne-ajuta!
......./>!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.05.2012, 19:02:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu da nimeni niciun raspuns? Voua ce v-au spus duhovnicii,i-ati intrebat? Cititi din Psalmi fara binecuvantare? Cati cititi pe zi? etc. etc. Sunt aspecte serioase ce trebuiesc tratate.

Cu binecuvantarea duhovnicului se pot citi anumiti psalmi iar pentru probleme serioase tot cu binecuvantarea duhovnicului se pot citi 1-2-3 catisme pe zi, depinde Numai preotul duhovnic iti poate spune cat sa citesti.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.05.2012, 20:17:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri. Eu unul voi face ascultare de duhovnic,si anume pot citi maxim doi psalmi pe zi. Adica unul,ca Psalmul 50 il rostesc si la rugaciune sau il mai citesti in vreo carte ceva... In rest,fiecare face cum vrea si in functie de ce ascultare are de la duhovnic.

Doamne-ajuta!
ce faci atunci cand in incaperea in care esti se citesc cu voce tare mai mult de 2 psalmi?
iesi afara dupa primii doi?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.05.2014, 12:02:33
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Din cartile scrise de pustnici reiese ca mai intai trebuie sa facem multe rugaciuni pentru iertarea pacatelor. Daca vrem sa avem liniste, e bine sa spunem in gand sau cu glas: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, iarta multimea pacatelor mele.'' Dar trebuie sa fim convinsi de asta, nu sa spunem asa si sa credem ca Dumnezeu nu prea are de ce sa fie suparat pe noi.

Psalmii sunt rugaciuni de lauda in mare parte. Daca vrem sa spunem psalmi, atunci sa spunem Psalmul 50, care este foarte folositor pentru pocainta si smerenie.

Daca un imparat pamantesc nu primeste laude de la un condamnat la moarte, oare un Imparat Ceresc le va primi? Daca nu am facut mai intai rugaciuni pentru iertarea pacatelor, sa nu indraznim sa citim psalmi.

Psalmii lui David se citesc dupa ce ne-am angajat intr-o viata duhovniceasca si chiar si atunci cu discernamant. Cei rai nu mai pot fi semenii nostri, ci diavolii. Asadar, o parte dintre psalmi chiar presupun o experienta duhovniceasca. In schimb, Psaltirea Maicii Domnului este lina, este odihnitoare, este scrisa in duhul Noului Testament si poate fi citita oricand si de catre oricine. Este de mare folos. Doamne ajuta.

Am gasit intr-o carte numita "Teologia necazurilor" despre eficacitatea rugaciunii:
"Sfantul Ioan Scararul ne invata cum sa ne rugam pentru ca rugaciunea noastra sa-si atinga scopul, sa fie eficienta. Acest mod, ne spune el, a fost primit de la Ingerul Domnului. Intai de toate, trebuie sa punem pe hartia rugaciunii noastre o multumire sincera. In al doilea rand, marturisirea si zdrobirea sufletului intru multa simtire si, doar dupa aceea, sa facem cunoscut Imparatului toata cererea noastra."
Cred ca e mai bine la inceput psalmi de multumire si slava, apoi de pocainta si pe urma cereri. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.05.2014, 15:27:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Am revazut de curand o inregistrare a vrednicului de pomenire, Parintele Arsenie Papacioc. La un moment dat spunea ca o data s-a pomenit strigand la Dumnezeu, dupa ce intalnise un monah deosebit: "Doamne, mare e omul smerit!" Cred ca fiecare om cu suflet bun, nefatarnic si ostenitor in vederea propriei mantuiri, atunci cand raspunde instantaneu, fara sa-si pregateasca indelung discursul, are o vorba de duh in cuvintele sale, fiindca prin el se intampla sa vorbeasca chiar ingerul lui pazitor.
Aici, spre exemplu, sunt multe raspunsuri, care mai de care mai bune, desi uneori par a se contrazice intre ele. Si totusi nu se contrazic decat prin simplu fapt ca la mijloc s-a strecurat o mica neintelegere. Raul intreba de psalmi, dar se raporta la... catisme. Intr-adevar, catismele de obicei se citesc cu binecuvantarea Parintelui-duhovnic, desi are Dumnezeu destule exceptii si binecuvantari, pentru cei ce nu pot avea un astfel de privilegiu. Psalmii sunt multi si frumosi, in majoritate de lauda sau pocainta si nu se pune problema de a supara pe Dumnezeu daca vom alege sa ii citim, in loc sa privim la televizor, sau sa mergem la discoteca.
Asta cu "pseudo-mantuirea la domiciliu", m-a amuzat un pic, fiindca foarte multi dintre cei care astazi merg regulat la biserica, asa au inceput: un gand, o rugaciune mica, un psalm - doi... Fara reguli stricte, fara spovedanii, fara indrumari... Dimpotriva, parca se jena sa mai stie si altii despre gandurile si indelednicirile acelea. Apoi o vizita "intamplatoare" la o manastire, o "convorbire" cu un batran calugar, si iata ca locul e pregatit, iar sufletul gata sa fie curatat! NIMIC nu-i inutil, atunci cand omul vrea sa se mantuiasca. In mod firesc, cu cat mai multa rugaciune, cu atat mai multa smerenie, fiindca abia atunci omul descopera cat era de mic, si cat de mic continua sa se faca! Dar, se poate intampla ca dintr-o usoara neveghere, sa se ajunga in inselare, tocmai printr-o exagerare a cititului de psalmi. Mandria este cel mai mare risc al ostenitorului in rugaciune, si nu e nimeni care sa nu fie crunt incercat, inclusiv dintre cei in sutana (sau poate mai ales ei). Un parinte spunea ca de cate ori ne vine un gand de mandrie, sa spunem: "Nu eu, Doamne, ci Tu iti faci mila si randuiesti bine lucrurile!"
Asadar, psalmii sunt extrem de frumosi si nu doar ca nu-i pacat sa-i citim, dar e mai mult decat folositor. 50, 102, 103, 142 merita invatati pe dinafara. Iar 118 (catisma 17), chiar daca este lung, cred ca este cel mai frumos psalm dintre toti/toate catismele. Poate de aceea, fiecare zi (din cate imi amintesc), se incheie cu el pe radio-trinitas.
Nu, fratilor? Daca suntem ortodocsi, sa nu ne temem sa citim psalmii... De cele mai multe ori, chiar cu ajutorul lor ajungem la biserica, ajungem sa descoperim un duhovnic bun, ajungem sa ne descatusam de toate apasarile inutile, nu vom mai uri, nu vom mai cleveti, patimile de care credeam ca nu vom putea scapa vreodata, ne vor parasi de la sine, iar in acea stare nu vom mai conteni sa-I multumim lui Dumnezeu. Nu duhovnicul cu canoanele sau indisponibilitatea lui la nevoile noastre, nu lumea rea, sau dusmanii stiuti si nestiuti sunt vinovati de neschimbarea noastra, ci indaradnicia din noi!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)

Last edited by Mosh-Neagu; 27.05.2014 at 15:43:28.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Psalmi cristeaalin Muzica Bisericeasca 2 29.02.2012 22:46:12
Psalmi Oanna Din Vechiul Testament 12 31.08.2010 18:04:05
cei 10 psalmi cu puteri vindecatoare dorinel78 Rugaciuni 12 01.06.2009 18:10:33
Psalmi cantati YH Generalitati 0 26.11.2007 23:58:16
psalmi padrevicentiu Generalitati 4 21.10.2007 20:32:43