Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 16.04.2010, 01:26:07
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit

Se va intoarce ! Trebuie sa aiba ... "ultimul cuvant" si eu i l-am "sifonat" un pic, cred. Nu aveti nici o ... speranta ca nu se va intoarce. Din cate il cunosc, va reveni cu ... "munitie" noua. Daca veti intra si pe "Romania-Israel" il veti gasi (sub alt nume, binenteles), pentru ca romanii care ii contrazic ... nu sunt "indragiti" de unii din forumistii de acolo (te cred chiar ... anti-evreu sau pro-palestinian), chiar daca este vorba de evrei si romani care se presupune ca doresc ... PRIETENIA intre cele doua popoare. Ar fi multe de spus in legatura cu acest subiect (atitudinea unui evreu despre Dumnezeu si Iisus) dar astept sa confirme/infirme "supozitia" mea. El (si altii evrei) deobicei incearca sa se foloseasca de ce spun ceilalti in loc sa-si spuna doar ideile personale, iar cand pana la urma este nevoit sa o faca cauta sa arate ca ti-a facut o mare "onoare", ca sa ascunda teama ca (poate) nu au ceea ce li s-a "indicat" in Sinagoga (lor mai .... "speciala", diferita de cea la care merg majoritatea dintre evrei). Dar ma opresc aici, ca sa nu "jignesc" pe cineva care il crede cu adevarat "om al bisericii" (ei nu au Biserica, asa cum o stim noi din Romania). Unii, evident !
Pe curand !
Reply With Quote
  #202  
Vechi 16.04.2010, 08:28:03
aurora314
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit La toti Ben_Gal, Fiul_Valului ureaza sanatate.

@
Dragi forumiste/forumisti

Ben_Gal, Fiul_Valului m-a rugat sa va cer sa-l scuzati. Nu va mai posta aici caci intrarea i-a fost restrictionata fara a primi notificare, fara vreun PM explicativ si acum in dreptul numelui sau este mentionat "Guest". In partea dreapta ete mentionata Religia - N/A, adica non applicable.
Deci avem aici un oaspte cu religie neaplicabila.
Este vb. de o lovitura sub centura.
Ben_Gal, Fiul_Valului transmite complimente sorei sale, Carmina, Mariei-luisa precum si altora cu care a avut dialog placut si iarta si intelege felul in care a fost tratat de conducere.
Intelege si iarta, insa nu are o parere buna despre combinatia religie-politica din Romania.
Si aici e Romania doar.
#

In caz ca cineva va dori sa continue dialogul cu Ben_Gal, Fiul_Valului, va putea, in anumite limite, obtine e mail-ul sau de la mine prin PM.
Ben_Gal este activ si pe alte forumuri si foloseste acelasi pseudonim.

La toti Ben_Gal, Fiul_Valului ureaza sanatate.

Semnat,
In numele lui
Ben_Gal, Fiul_Valului, Conte.

PS: rog responsabilii cu politica sa lase acest mesaj neatins.
BG
Reply With Quote
  #203  
Vechi 16.04.2010, 10:25:37
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Domnule "ben_gal", dupa cum ati afirmat anterior, aveti vreo 45 de ani (deci v-ati nascut in Romania prin 1965) si daca este sa ne luam dupa marturisirile facute in "poezia.ro" v-ati "trage" dintr-un cetatean roman care a emigrat, dupa constituirea Statului Israel. Daca este sa ne luam dupa ultima "povestire" este vorba de tatal dumneavoastra. Gresesc cumva sau nu ? Altfel trimiterile la postarile facute pe un alt "site" nu si-ar avea rostul aici (macar din respect pentru cei care ne-au pus la dispozitie "crestinortodox.ro" ar trebui sa precizati acest lucru, daca pe noi romanii ne "iubiti" asa de tare si nu o credeati necesara - nu credeti ?). Mergand mai departe cu supozitia, inclin sa cred ca tatal dumneavoastra a fost/este de religie "mozaica", dar ca dumneavostra (din spirit de "fronda" sau din cauza "influientei" politicienilor de aceeasi etnie, care au militat si au reusit pana la urma sa va faca rost de o ... tara, in care sa stati si sa ziceti ca este a dumneavostra, ca romani dupa cat se vede n-ati fost - ma refer la ... cetatenie, binenteles). Din cauza ca nu aveti "siguranta" ca veti fi lasat (in final) sa stati in acea tara (chiar daca a fost botezata "Statul Israel"), considerati ca ceilalti (de alte etnii sau cetatenii) cu care intrati in contact va doresc ... raul si trebuie sa-i "desfiintati", uitand ca este posibil si "reversul medaliei".
Lasand la o parte "supozitia" pe care am facut-o si pentru care (in caz ca este gresita si ... "suparatoare" pentru dumneavoastra) va postez (anticipat) scuzele ce se impun, v-as intreba :
De ce nu spuneti celorlalti forumisti ca de fapt dumneavoatra va folositi de postarile pe care le aveti aici ... ca sa puneti intrebari sau sa luati din raspunsurile primite ce anume va trebuieste pentru a ... discuta in "Sinagoga" (sa va lamuriti "idei" sau "probleme" sau sa gasiti motive de a da vina pe altii pentru "greselile" poporului evreu), deci nu sunteti deloc "cinstit" cu cei din Romania. A te folosi de ... "ajutorul" altor evrei si al prezenta ca "rodul" gandirii personale ideile respective, nu mi se pare cinstit (asa incat cred ca trebuie sa faceti precizarea respectiva).
Deocamdata, atat - pentru ca stiu din experienta proprie ca sunt multi (in special tineri) care cred ca daca au citit doar inceputul sau finalul, stiu totul !
Shalom Ben_Gal
Nascut in 1941 la Iasi.
Imigrare in Israel - 1964.
Inginer Electro-Tehnic.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 16.04.2010, 10:32:35
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit in legatura cu ben_gal

Ma intreb: ce a spus atat de grav incat sa fie blocat? Adevarul doare doar acolo unde exista minciuna.
Reply With Quote
  #205  
Vechi 16.04.2010, 12:04:27
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Se va intoarce ! Trebuie sa aiba ... "ultimul cuvant" si eu i l-am "sifonat" un pic, cred. Nu aveti nici o ... speranta ca nu se va intoarce. Din cate il cunosc, va reveni cu ... "munitie" noua. Daca veti intra si pe "Romania-Israel" il veti gasi (sub alt nume, binenteles), pentru ca romanii care ii contrazic ... nu sunt "indragiti" de unii din forumistii de acolo (te cred chiar ... anti-evreu sau pro-palestinian), chiar daca este vorba de evrei si romani care se presupune ca doresc ... PRIETENIA intre cele doua popoare. Ar fi multe de spus in legatura cu acest subiect (atitudinea unui evreu despre Dumnezeu si Iisus) dar astept sa confirme/infirme "supozitia" mea. El (si altii evrei) deobicei incearca sa se foloseasca de ce spun ceilalti in loc sa-si spuna doar ideile personale, iar cand pana la urma este nevoit sa o faca cauta sa arate ca ti-a facut o mare "onoare", ca sa ascunda teama ca (poate) nu au ceea ce li s-a "indicat" in Sinagoga (lor mai .... "speciala", diferita de cea la care merg majoritatea dintre evrei). Dar ma opresc aici, ca sa nu "jignesc" pe cineva care il crede cu adevarat "om al bisericii" (ei nu au Biserica, asa cum o stim noi din Romania). Unii, evident !
Pe curand !
personal, pastrez anumite rezerve, stii cum se spune pe alocuri: hotul cu un pacat, pagubasul cu zece; de altfel, nu este corect sa discutam despre cineva in lipsa, fara a-i putea oferi dreptul la replica.

ps: cand am citit viata parintelui Serafim Rose, un filozof care, negasind adevarul in cautarile lui a crezut de cuviinta sa-L provoace pe Dumnezeu, mi-au ramas in minte cateva dintre cuvintele sale :Fiecare dintre noi este un potential Iuda.

„Fiecare din noi este potențial un Iuda”

Oricare dintre noi poate fi exact în acea situație. Trebuie să ne uităm la inima noastră și să vedem prin care dintre patimile noastre ne va prinde diavolul pentru a ne determina să-L trădăm pe Hristos. Dacă considerăm că suntem superiori lui Iuda – că el a fost un fel de „țăcănit” și noi nu suntem – greșim. Ca și Iuda, fiecare dintre noi are patimi în inimă. De aceea, să ne uităm la ele. Putem fi prinși cu iubirea pentru curăție, cu iubirea pentru corectitudine, cu iubirea pentru un simț al frumosului: oricare dintre micile noastre greșeli de care ne ținem poate fi un lucru cu care diavolul ne poate prinde. Fiind prinși, putem începe să ne justificăm această stare ‘în mod logic’ – pe baza patimii noastre. Și de la acel proces ‘logic’ de gândire Îl putem trăda pe Hristos., dacă nu ne păzim și începem să ne dăm seama că suntem plini de patimi, că fiecare dintre noi este potențial un Iuda. De aceea, când apare prilejul – când începe patima să lucreze în noi și în mod logic, începe să se dezvolte din patimă în trădare – ar trebui să ne oprim acolo și să spunem ‘Doamne, miluiește-mă pe mine, păcătosul!’ “

sursa: http://cuvseraphimrose.wordpress.com...-serafim-rose/
Reply With Quote
  #206  
Vechi 16.04.2010, 13:41:58
eugenb's Avatar
eugenb eugenb is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.07.2009
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin MSN pentru eugenb Trimite un mesaj prin Yahoo pentru eugenb
Implicit

Stimata "carmina", va respect CREDINTA, dar am o intrebare :
Sunteti ortodoxa apartinand Bisericii Ortodoxe Romane sau a Bisericii Ortodoxe Ruse ?
Asta ca sa stiu ce CREDINTA aveti. Nu vreau sa va ... "jignesc" cu ceva, dar se impune a se preciza acest lucru pentru ca sustinerea unei idei trebuie sa fie sustinute de un ... CREZ. Din cauza neprecizarii acestei idei (pe de o parte a celor care "sponsorizeaza" a acestui "site" si pe de alta parte si din partea celui care semna "ben_gal" s-a ajuns la impiedicarea acestui forumist sa participe la discutii - si mi se pare incorect impiedicarea acelui forumist sa o faca sau sa raspunda la intrebarile respective pe care le-a primit). Cred ca, cu o mai buna intelegere din amandoua parti se putea evita acest "incident". Un forum este o posibilitate din partea tuturor sa schimbe impresii sau idei (unele mai interesante, iar altele ... gresite), dar din toate ... ceva va ramane util pentru toata lumea. Credeti ca este ceva gresit in ce am afirmat ? Astept parerea dumneavoastra !
Referitor la felul cum intelege dansul ("ben-gal") sa considere "combinatia religie-politica" din Romania este ceva foarte ... relativ. Nici eu nu sunt cu multe idei ale celor care au deschis acest "site", dar eu incerc sa inteleg modul de gandire al lor, deoarece avem ceva comun in gandire - suntem ORTODOCSI si mi se pare greu sa cred ca nu putem sa ne intelegem. Diferenta dintre modul de a interpreta "Sfanta Scriptura" a unor "teologi" ai Bisericilor Ortodoxe surori (Romane, Ruse sau Grecesti) nu mi se pare ... "insurmontabila". Eu cred ca pana la urma acestia (teologii) vor gasi modul de a se ... "intelege". Deocamdata , "cearta" dintre ei duce doar la "pierderi" umane (de Enoriasi) si financiare (care se duc la ... alte Religii). Deci sunt convins ca domnul "ben-gal" este ... "suparat" pe Romani si, implicit, pe Romania, dar asta nu inseamna ca ... "impiedicandu-l" sa-si sustine parerea este o solutie buna. Impiedicandu-l sa primeasca parerea celorlalti, dansul ramane cu parerea ca a lui este cea buna (chiar daca este gresita). Va rog sa analizati cele afirmate de mine si sa motivati argumentat pozitia dumneavostra in aceasta privinta !
P.S. Rog sa se faca diferenta intre "postarea" pentru doamna "carmina" si ... pozitia pe care au luat-o (sau doresc sa o iau pe viitor) cei care "sponsorizeaza" acest "site" ! Va multumesc !

Last edited by eugenb; 16.04.2010 at 13:45:03.
Reply With Quote
  #207  
Vechi 17.04.2010, 18:52:14
aurora314
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eugenb Vezi mesajul
Domnule "ben_gal", dupa cum ati afirmat anterior, aveti vreo 45 de ani (deci v-ati nascut in Romania prin 1965) si daca este sa ne luam dupa marturisirile facute in "poezia.ro" v-ati "trage" dintr-un cetatean roman care a emigrat, dupa constituirea Statului Israel. Daca este sa ne luam dupa ultima "povestire" este vorba de tatal dumneavoastra. Gresesc cumva sau nu ? Altfel trimiterile la postarile facute pe un alt "site" nu si-ar avea rostul aici (macar din respect pentru cei care ne-au pus la dispozitie "crestinortodox.ro" ar trebui sa precizati acest lucru, daca pe noi romanii ne "iubiti" asa de tare si nu o credeati necesara - nu credeti ?). Mergand mai departe cu supozitia, inclin sa cred ca tatal dumneavoastra a fost/este de religie "mozaica", dar ca dumneavostra (din spirit de "fronda" sau din cauza "influientei" politicienilor de aceeasi etnie, care au militat si au reusit pana la urma sa va faca rost de o ... tara, in care sa stati si sa ziceti ca este a dumneavostra, ca romani dupa cat se vede n-ati fost - ma refer la ... cetatenie, binenteles). Din cauza ca nu aveti "siguranta" ca veti fi lasat (in final) sa stati in acea tara (chiar daca a fost botezata "Statul Israel"), considerati ca ceilalti (de alte etnii sau cetatenii) cu care intrati in contact va doresc ... raul si trebuie sa-i "desfiintati", uitand ca este posibil si "reversul medaliei".
Lasand la o parte "supozitia" pe care am facut-o si pentru care (in caz ca este gresita si ... "suparatoare" pentru dumneavoastra) va postez (anticipat) scuzele ce se impun, v-as intreba :
De ce nu spuneti celorlalti forumisti ca de fapt dumneavoatra va folositi de postarile pe care le aveti aici ... ca sa puneti intrebari sau sa luati din raspunsurile primite ce anume va trebuieste pentru a ... discuta in "Sinagoga" (sa va lamuriti "idei" sau "probleme" sau sa gasiti motive de a da vina pe altii pentru "greselile" poporului evreu), deci nu sunteti deloc "cinstit" cu cei din Romania. A te folosi de ... "ajutorul" altor evrei si al prezenta ca "rodul" gandirii personale ideile respective, nu mi se pare cinstit (asa incat cred ca trebuie sa faceti precizarea respectiva).
Deocamdata, atat - pentru ca stiu din experienta proprie ca sunt multi (in special tineri) care cred ca daca au citit doar inceputul sau finalul, stiu totul !
Din cauza chestiunilor dramatice aruncate asupra domnului ben_gal de catre admin-ul local [domnul ben_gal nu stie cine e], dumnealui nu a putut gasi timp pt. a se referi la memorabilul dv. mesaj, care va intra in istoria ..., ma rog, intr-o istorie oarecare. Domnul ben_gal ar fi gasit expresia potrivita. El v-a citit in fuga memorabilul dv. mesaj si mi-a dat vagi indicatii pt. a va raspunghe.

In primul rind si pentru cultura dv. generala, domnul ben_gal nu face rugaciuni la sinagoga, ci acasa la dumnealui. Oricum nu are ce lamuri sau invata aici, el fiind, spre deosebire de dv., un om cult. Sustineti ca domnui ben_gal este si necinstit. La ce anume binevoiti a va referi? Noi, prietenii lui stim ca domnui ben_gal nu minte niciodata, insa oameni suntem. Poate ca a mintit aici?, va intreb!!!
La care ajutor al altor evrei de aici va referiti. Mai sunt si alti evrei pe acest forum?

Sa ma scuzati, insa mesajul dv. pare a dezvalui probleme sufletesti grave. Poate ar fi bine sa va vada cineva de specialitate.
URGENT!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rabbi Reveals Name of the Messiah: Yeshua (Iisus) Mihai36 Stiri, actualitati, anunturi 2 01.03.2012 04:54:44