Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.09.2010, 19:13:22
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Descoperirea [COLOR=#0000ff]1[/COLOR] lui Iisus Hristos, pe care Dumnezeu I-a dat-o pentru ca sa le arate robilor Sai CELE CE TREBUIE SA SE PETREACA IN CURIND; si El, prin trimiterea ingerului Sau [COLOR=#0000ff]2[/COLOR], i-a destainuit-o robului Sau Ioan,
[COLOR=#0000ff]Dn 2:28-29[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Dn 2:45[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Ap 1:19[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Ap 4:1[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Ap 22:6[/COLOR]
<LI sizcache="0" sizset="8">2. care a marturisit cuvantul lui Dumnezeu si marturia lui Iisus Hristos, pe toate cate le-a vazut.
[COLOR=#0000ff]Ap 1:9[/COLOR], [COLOR=#0000ff]Ap 6:9[/COLOR]
<LI sizcache="0" sizset="11">3. Fericit este cel care citeste si cei ce asculta cuvantul acestei profetii si pastreaza cele scrise intr'insa!; pentru ca vremea e aproape.







CELE CE TREBUIE SA SE PETREACA IN CURIND iti spune ceva .
Reply With Quote
  #62  
Vechi 02.09.2010, 15:34:57
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
CELE CE TREBUIE SA SE PETREACA IN CURIND iti spune ceva .
ne cam invartim in jurul cozii.
intelegeti va rog ca este o problema de cauzalitate, adica cine decide viitorul: omul prin faptele sale sau Dumnezeu (independent de vointa si libertatea omului)? De aceea predesinarea este o idee absurda pentru ca este evident ca omul decide pentru viitorul lui si nu Dumnezeu, caci Dumnezeu pe toti ne cheama la viata intru Hristos Iisus. Aceasta este voia lui Dumnezeu, ca toti sa ne mantuim prin Iisus Hristos... dar unii dintre oameni aleg moartea.

repet:
1.in predestinare: Dumnezeu in exclusivitate decide ce se va intampla in viitor iar faptele omului nu au nici o insemnatate (adica nu conteaza).
2. intr-un tip de proorocie Dumnezeu spune omului in Duhul Sfant ce se va intampla in viitor, insa omul este cel care isi decide viitorul prin faptele sale pe care in mod liber le-a savarsit. Dumnezeu face astfel viitorul in functie de alegerea libera a omului pe principiul "dupa fapta si rasplata"! Desigur ca nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu.

caz concret proorocia lui Adam:
"Și a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.
24. De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup" Facerea 2,23-24

Deci Adam a vazut in Duhul Sfant viitorul pe care el singur si l-a ales prin caderea in pacat. Nu Dumnezeu l-a impins sa cada in pacat ca sa se implineasca proorocia.

daca va considerati crestin ortodox cautati la Sfintii Parinti aceste explicatii. Eu nu spun nimic de la mine... ci precum am invatat asa si marturisesc credinta crestin ortodoxa.

Last edited by Eugen7; 02.09.2010 at 15:38:54.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.09.2010, 16:48:38
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
CELE CE TREBUIE SA SE PETREACA IN CURIND iti spune ceva .
Daca in momentul scrierii apocalipsei toti oamenii ar fi fost sfinti atunci cuvantul ar fi fost altul, dar de vreme ce majoritatea oamenilor erau/sunt rai, cu putine posibilitati de intoarcere (si totusi Dumnezeu inca asteapta si amana sfarsitul) atunci cuvantul respectiv este foarte bine utilizat.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.09.2010, 14:12:15
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
ne cam invartim in jurul cozii.
intelegeti va rog ca este o problema de cauzalitate, adica cine decide viitorul: omul prin faptele sale sau Dumnezeu (independent de vointa si libertatea omului)? De aceea predesinarea este o idee absurda pentru ca este evident ca omul decide pentru viitorul lui si nu Dumnezeu, caci Dumnezeu pe toti ne cheama la viata intru Hristos Iisus. Aceasta este voia lui Dumnezeu, ca toti sa ne mantuim prin Iisus Hristos... dar unii dintre oameni aleg moartea.

repet:
1.in predestinare: Dumnezeu in exclusivitate decide ce se va intampla in viitor iar faptele omului nu au nici o insemnatate (adica nu conteaza).
2. intr-un tip de proorocie Dumnezeu spune omului in Duhul Sfant ce se va intampla in viitor, insa omul este cel care isi decide viitorul prin faptele sale pe care in mod liber le-a savarsit. Dumnezeu face astfel viitorul in functie de alegerea libera a omului pe principiul "dupa fapta si rasplata"! Desigur ca nimic nu se intampla fara voia lui Dumnezeu.

caz concret proorocia lui Adam:
"Și a zis Adam: "Iată aceasta-i os din oasele mele și carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său.
24. De aceea va lăsa omul pe tatăl său și pe mama sa și se va uni cu femeia sa și vor fi amândoi un trup" Facerea 2,23-24
Deci Adam a vazut in Duhul Sfant viitorul pe care el singur si l-a ales prin caderea in pacat. Nu Dumnezeu l-a impins sa cada in pacat ca sa se implineasca proorocia.

daca va considerati crestin ortodox cautati la Sfintii Parinti aceste explicatii. Eu nu spun nimic de la mine... ci precum am invatat asa si marturisesc credinta crestin ortodoxa.
Te mai intreb o data.
Ce este scris in apocalipsa se va intimpla CUVINT CU CUVINT sau nu ???????????????
Reply With Quote
  #65  
Vechi 12.09.2010, 14:31:06
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Daca in momentul scrierii apocalipsei toti oamenii ar fi fost sfinti atunci cuvantul ar fi fost altul, dar de vreme ce majoritatea oamenilor erau/sunt rai, cu putine posibilitati de intoarcere (si totusi Dumnezeu inca asteapta si amana sfarsitul) atunci cuvantul respectiv este foarte bine utilizat.
Cuvintele spuse de DUMNEZEU sint destul de clare la ceea ce TREBUIE SA SE INTIMPLE.Nu avem alta alternativa pentru ca asa a hotarit DUMNEZEU ideea pe care o cred unii ca daca oamenii sar schimba DUMNEZEU ar schimba destinul care TREBUIE SA SE INTIMPLE nu are mare acoperire.
Sa nu uitam ca de cind omul a cazut in pacat tot destinul lui a fost hotarit daca nu ar fi cazut in pacat ar fi fost altfel dar pentru ca omul a pacatuit DUMNEZEU ea hotarit un destin care TREBUIE SA SE INPLINEASCA CUVINT CU CUVINT.Daca DUMNEZEU vrea sa schimbe acest destin asta e alceva dar toate caite a hotarit sau inplinit.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 12.09.2010, 15:02:55
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Simeon Noul Teolog a zis ca nu exista predestinare ba mai mult a zis ca Dumnezeu Iisus Hristos cand propovaduia a zis tuturor "Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia cerurilor" si nu a zis unora "Voi pocaiti-va ca pe voi v-am prestiut (ca mantuiti)" si altora "voi nu va pocaiti ca pe voi nu v-am prestiut".
Referitor la cartea Apocalipsei - acea este o vedenie duhovniceasca pe care a primit-o Sfantul Ioan Teologul cu intelesuri nesfarsit de adanci si nu prea s-a incumetat nimeni sa talcuiasca din ea decat partial.
Mai scrie si Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica un capitol numit: "Despre cele ce sunt în puterea noastră,adică despre liberul arbitru":
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tru-80064.html
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 12.09.2010 at 15:15:01.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.09.2010, 09:35:01
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Te mai intreb o data.
Ce este scris in apocalipsa se va intimpla CUVINT CU CUVINT sau nu ???????????????
ce inseamna pentru dumneavoastra "cuvant cu cuvant" caci diferitele culte crestine interpreteaza diferit proorociile Apocalipsei.
Spre exemplu cultele neoprotestante interpreteaza "literar" imparatia de "o mie de ani" (Apocalipsa 20) in timp ce crestinismul ortodox marturiseste ca Sfantul Botez este prima inviere si ca Hristos este cum cu noi si imparateste impreuna cu Sfanta Sa Biserica unundu-se in chip real cu fiecare credincios in Taina Sfintei Euharistii la Sfanta Liturghie.

in concluzie, intelesul adevarat (caci este doar unul si nu mai multe) al proorociei Apocalipsei se va impli intocmai (insa care este acela?), insa repet nu Dumnezeu este cel care a decis (fiind cauza exclusiva pentru) acel final tragic pentru omenire, ci doar omenirea, prin faptele ei rele , prin pacatele lor au ales acest viitor (impotriva vointei lui Dumnezeu care ne cheama pe toti la viata intru Hristos Iisus).
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.09.2010, 09:35:39
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Sfantul Simeon Noul Teolog a zis ca nu exista predestinare ba mai mult a zis ca Dumnezeu Iisus Hristos cand propovaduia a zis tuturor "Pocaiti-va ca s-a apropiat Imparatia cerurilor" si nu a zis unora "Voi pocaiti-va ca pe voi v-am prestiut (ca mantuiti)" si altora "voi nu va pocaiti ca pe voi nu v-am prestiut".
Referitor la cartea Apocalipsei - acea este o vedenie duhovniceasca pe care a primit-o Sfantul Ioan Teologul cu intelesuri nesfarsit de adanci si nu prea s-a incumetat nimeni sa talcuiasca din ea decat partial.
Mai scrie si Sfantul Ioan Damaschinul la Dogmatica un capitol numit: "Despre cele ce sunt în puterea noastră,adică despre liberul arbitru":
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...tru-80064.html
asa este. subscriu la cele afirmate.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.09.2010, 23:58:29
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Cum iti explici copii nascuti handicapati ?
Cum explici oamenii cu predipozitii evidente, de mici, catre violenta, perversitate, ....?
copiii handicapti.....sa nu uitam ca totul este ca un LANT TROFIC adica .in scriptura spune clar in VT pacatele parintilor le platesc copii pana la al 9 lea neam,in NT pacatele parintilor se platesc pana la al 9 neam daca parinti nu s au pocait daca s au pocait vor fii iertati etc...e clar ca cineva plateste pacatele ,cat despre oamenii violenti,perversi sunt din Gena ,deci asa cum se mostenesc anumite boli se mostenesc si restul caracterul,deci nu e vorba de predestinare ci pur si simplu de faptul ca tragem fie pacatele altora fie bolile altora si ambelle sunt explicate
Dumnezeu fiind ATOTSTIITOR e clar ca stie tot dar lasa la latitudinea noastra pt ca ata am ales,EL se implica cand ii cerem ajutorul,adica sa-L cautam si in vreme de pace cand ne este bine si atunci EL se va milostivi spre noi si poate schimba anumite pericol si asta pt ca ii cerem dar daca suntem indiferenti atunci asa cum gandim asa facem DECIZILE ne sunt DESTIN....
dar daca la orice am face ne zicem in gand FACASE VOIA TA.....atunci poate va fii astfel daca lasam in mana Domnului orice durere sau problema avem.....
ne nastem ca asa voieste Domnul dar ne mantuim DOAR CU VOINTA NOASTRA...
tot e asa bine explicat pt tot ce se intampla,ne incojoara pt tot e un singur raspuns.....TOATE INTRU INTELEPCIUNE LE AI FACUT!
EL stia de cand a suflet DUH SF ca acel duh va striga RASTIHNESTEL si totul la creat dece?din IUBIREEEEEE

Last edited by piedonee; 18.09.2010 at 00:00:51.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre predestinare Savonarola Biserici Protestante 10 24.10.2011 08:38:15
Despre prestiinta si predestinare gelu001 Intrebari utilizatori 1 22.02.2010 17:05:48