Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 25.05.2011, 16:03:58
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Dacă lumea gândește că plătește niște servicii... Tocmai asta trebuie evitat. Biserica nu prestează servicii. Spovedania nu poate fi condiționată de bani... Preotul nu te pomenește la altar pentru bani. Înțelesul corect este cel al unei jertfe pe care credinciosul o aduce la Biserică, jertfă din care se întreține atât biserica cât și preotul.

Asta este ca lumea plateste niste servicii: botezuri, nunti, inmormantari. Iar aceste servicii sunt prestate de preoti care apartin Bisericii.

Trebuie sa distingi rolul social al Bisericii (in cadrul societatii) de rolul pastoral, misionar etc.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.05.2011, 16:13:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Fereasca Sfantul sa ajungem vremea in care o sa se inchida bisericile pentru ca nu vor avea cu ce sa plateasca factura la lumina, apa sau gunoi! In loc sa ii multumim lui Dumnezeu ca avem atatea biserici in jur si ca ne mai tine pe acest pamant...

Faceti un scurt calcul al cheltuielilor pentru o nunta (rochie de mireasa, costum de ginere, flori, masa, lautari etc etc) si vedeti care e procentul care se duce in Casa Domnului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.05.2011, 16:15:42
Liviu33
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Voi va referiti prea mult la nunti si botezuri dar in realitate preotul traieste din cultul mortilor mai ales la tara!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 25.05.2011, 16:20:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liviu33 Vezi mesajul
Voi va referiti prea mult la nunti si botezuri dar in realitate preotul traieste din cultul mortilor mai ales la tara!
Analog. Cati bani dai pe sicriu, cruce, imbalsamare, transport etc si cat dai la preot?! Hai ca stiu, ca am avut si eu o inmormantare in familie! Taxa e mult mai mica decat pentru o cununie. Si nu am pus la socoteala cat costa un loc de veci! Oricum, pentru morti e mai simplu, pentru ca mai plateste si CAR ul (sau o alta organizatie?) din cheltuieli.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 25.05.2011, 16:42:27
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

uitati poate ca unii oameni nu primesc ajutor pt inmormantare.si pana la urma preotul nu cheltuie nimic ca spune o rugaciune la capataiul mortului.nu spun ca sunt niste sume exagerate ci doar ca in fata durerii nu cred ca este omeneste indiferent ca suntem crestini ori nu sa taxam chiar asa orice vorba, orice lucru.pt simplul fapt ca unora dintre noi Dumnezeu ne-a dat un loc de munca si un trai mai bun nu trebuie sa consideram ca tuturor celorlalti aflati sub nivelul nostru de existenta asa le trebuie ca nu muncesc.nu stim niciodata ce ne aduce ceasul si oricand putem primi o palma de la viata ori de la Dumnezeu.multumim Celui de Sus ca inca exista PREOTI,adevarati preoti care nu masoara totul in bani.putini,dar vai si amar cand nu vor mai fi nici acestia.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.05.2011, 16:49:40
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

de ce sa se inchida bisericile pt factura neplatita la apa,lumina,gunoi?de cand avem nevoie de canalizare si apa in biserica?sau am uitat oare pt ce sunt bisericile?gunoiul nu-l putem pune intr-o pungulita sa-l aruncam la cosul de acasa ori la cel de pe strada?
cred ca incepem sa uitam care este rostul Bisericii.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 25.05.2011, 16:54:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diador Vezi mesajul
de ce sa se inchida bisericile pt factura neplatita la apa,lumina,gunoi?de cand avem nevoie de canalizare si apa in biserica?sau am uitat oare pt ce sunt bisericile?gunoiul nu-l putem pune intr-o pungulita sa-l aruncam la cosul de acasa ori la cel de pe strada?
cred ca incepem sa uitam care este rostul Bisericii.
Unele biserici au si cimitire (asta referitor la gunoi). Sunt muulte becuri aprinse in biserica la slujba, lumanarile costa si ele, apa e pentru botez, se mai spala si preotul pe maini, ca nu o sa puna mainile murdare (dupa ce a luat gunoiul si l-a pus intr-o pungulita).
Sa nu uitam totusi ca Biserica e Casa Domnului, nu e o cocioaba.

Edit - candva, la biserica mea de cartier s-a facut o colecta, pentru a se cumpara potir si lingurita din argint. S-au strans vreo cateva zeci de milioane vechi, cu chiu, cu vai. Cateva babe au inceput sa cracneasca: "ia uite, domnule, cu banii astia cate lucruri puteau sa cumpere pentru saraci!" Morala? O gasiti in pilda femeii care a uns capul Mantuitorului cu mir de mult pret, in timp ce Iuda spunea ca mai bine il vindeau si il dadeau saracilor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 25.05.2011 at 17:03:31.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 25.05.2011, 17:24:48
diador diador is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit

stati linistita ca in cazul cimitirelor se plateste taxa pt mormant.noi suntem persoane al caror sir de cavouri se situeaza pe terenul cumparat proprietate privata de la persoana care are gradina langa cimitir si pt asta nu cracnim ca tb sa platim taxa de mormant.desi gunoiul ni-l ridicam singuri ca nu catatidcseste nimeni sa ridice gunoiul aruncat pe aleile din fata mormintelor,pe care apropo tot noi ni le ingrijim, ca de ... sunt ale noastre nu ale cimitirului.a cimitirului e numai taxa.haideti doamna sa fim seriosi ,ca nu costa apa aia si luminile alea zeci de milioane pe luna.ca asa ne-a venit sa ne falim si sa punem proiectoare pe langa biserici ca asa e in occident si alte asemenea chestii.si oricum si astea sunt platite din contributia pe care o platesc enoriasii anual.platim contributii,platim taxa de mormant,platim taxe si pt servicii.platim sa traim ,platim cand murim,platesc si cei care raman dupa noi tot pt noi ca suntem deja morti.parca am fi pe un forum de contabilitate discutand despre ceea ce platim catre stat.daca si ca sa ne rugam tb sa platim de ce ne mai numim crestini.Dumnezeu a muncit sa le faca pe toate si nu ne cere nimic.da' asa suntem noi oamenii,obisnuiti sa cerem taxe unii altora pe ceva ce noi nici nu stim cum sa folosim.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 25.05.2011, 17:55:02
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Fereasca Sfantul sa ajungem vremea in care o sa se inchida bisericile pentru ca nu vor avea cu ce sa plateasca factura la lumina, apa sau gunoi! In loc sa ii multumim lui Dumnezeu ca avem atatea biserici in jur si ca ne mai tine pe acest pamant...
De ce nu ar fi si existenta bisericilor conditionata de principiul ofertei determinate de cerere? Daca vor ajunge vreodata sa se inchida pentru ca nu au bani de curent sau caldura, asta se va intampla pentru ca acele biserici nu sunt cautate de nimeni, deci nu exista cerere pentru ele. In cazul acesta, ce functie mai indeplinesc ele?

Prin faptul ca BOR este finantata de Stat, acest principiu esential a fost eliminat. Avem biserici peste biserici, care acum trebuie sa se finanteze cumva, asa ca multe dintre ele trebuie sa se lupte pentru enoriasi (vezi cazul de mai sus, cu cearta intre preoti), iar odata ce enoriasii exista, sa ia pielea de pe ei prin diverse taxe.

Cred ca daca am avea un sistem de finantare a Bisericii privat, in care fiecare enorias plateste o anumita taxa la biserica de care apartine, si Statul nu ar mai sustine financiar Biserica, enoriasii ar avea doar de castigat.

Bineinteles, nu se va intampla, pentru ca BOR e intr-o situatie de vis acum: pe baza celor 89% din populatie care se declara ortodocsi, ia bani de la Stat fara nici o problema, iar pe de cealalta parte, mai cotizeaza si enoriasii la fiecare biserica la care au treaba.
Mai mult decat atat, daca legea s-ar modifica in asa fel incat doar cei care se considera ortodocsi practicanti ar cotiza la BOR, nu numai ca BOR ar primi si bani mai putini, dar ar deveni si evident ca procentul de 89% nu e real.

Eu cred ca tot sistemul asta are un fundament de nisip, si nu va mai dura mult.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 25.05.2011, 18:28:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca trebuie sa privim cu delicatete problema. Milostenia este o fapta buna. Nu trebuie sa ne grabim sa aruncam cu pietre in biserica la modul general pentru ca, iata, exista niste taxe. Eu cred ca prin acest soi de carteala noi judecam sluga altuia, ceea ce nu mi se pare corect. Problema aceasta necesita nuantare si chiar individualizare a situatiilor. In plus, ar fi bine ca fiecare confesiune sa se refere numai la situatia din biserica sa. Preotia de mir nu e pustnicie.

Vrem preoti mai altruisti? In ce scop? Ca sa mai economisim noi mai mult, sa mai petrecem o seara la cafenea, sa mai cumparam un pachet de tigari, sa mai mergem la un film?

Preotul n-are decat sa moara de foame, ca de-aia s-a facut preot: sa ne asculte toate pasurile zi si noapte, sa se roage pentru noi gratuit si sa vina si acasa sa ne sfinteasca locuinta tot gratuit. Iar noi sa-l privim eventual cu dispret...

Nu sunt de acord cu bani dati pentru spovedanie, caci asta ne-ar crea impresia ca am fost iertati pentru ca am dat bani, prin urmare nu mai avem nevoie de pocainta. Ducem mai bine la Sfanta Liturghie, nu la Spovedanie, daca vrem, ulei, vin, tamaie, iar preotul le administreaza cum considera. Dar nu e bine sa fim atat de impietriti, incat sa plangem pentru un leu dat la biserica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Banii de la aparate Dewit51 Morala Crestina 23 23.01.2017 14:40:57
De ce avem o relatie nesanatoasa cu banii? mihele_m Intrebari utilizatori 4 05.08.2013 18:01:57
Aprox. 400 de crime comise zilnic in Romania... pe banii nostri laurastifter Morala Crestina 60 24.07.2013 20:43:23
Firmele de dezapezire de ce iau banii? Stare de calamitate in multe judete. hydro314 Generalitati 3 12.02.2012 22:10:41
Banii McDonald’s ajung la homosexuali Iustin32 Generalitati 44 21.07.2008 21:00:07