Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.08.2010, 11:56:16
dumdada dumdada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 12
Smile predestinare?

Din moment ce Dumnezeu a putut prevedea tot ce urma sa se intample atunci cand ne-a creeat suntem predestinati?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.08.2010, 12:11:33
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

NU. Asta este o conceptie Islamica, pagana. Totul se poate schimba dupa vointa omului. Caci cum nici oamenii care nu vor sa creada nu sunt ajutati de Dumnezeu ( pentru ca spre deosebire de Diavol, Domnul Iisus Hristos cel in Treime Laudat ne respecta libertatatea pe care El ne-a dat-o). Ati vazut caci si lui Noe i-a spus ca in 70 de ani va venii potopul dar pentru ca Noe s-a rugat sa le mai dea timp de pocainta oamenilor, Domnul Dumnezeu S-a Milostivit si le-a mai dat timp.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2010, 12:12:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Din moment ce Dumnezeu a putut prevedea tot ce urma sa se intample atunci cand ne-a creeat suntem predestinati?
Dumnezeu pre-vede, pre-știe, dar nu pre-scrie, "(pre)destinează".
Toate poruncile Decalogului, îndrumările, sfaturile și mustrările Sinților Apostoli și-ar mai avea sensul dacă nu am avea posibilitatea să alegem? Judecata de apoi ar mai vreun rost dacă n-am avea posibilitatea propriei decizii?

Dumnezeu n-a creat androizi cu linii de program într-un creier-procesor. A creat omul, o ființă liberă și responsabilă pentru faptele sale.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2010, 12:23:34
dumdada dumdada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TreciLaRugaciune Vezi mesajul
Ati vazut caci si lui Noe i-a spus ca in 70 de ani va venii potopul dar pentru ca Noe s-a rugat sa le mai dea timp de pocainta oamenilor, Domnul Dumnezeu S-a Milostivit si le-a mai dat timp.
Dar, fiind atotstiutor, Dumnezeu nu ar fi putut prevedea ca Noe urma sa se roage pentru timp?
Suntem liberi sa alegem dar Dumnezeu stie deja ce vom alege?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2010, 12:30:15
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Din moment ce Dumnezeu a putut prevedea tot ce urma sa se intample atunci cand ne-a creeat suntem predestinati?
Nu exista predestinare! Este o pre-stiinta a lui Dumnezeu!

Daca medicul iti spune ca anumite produse iti afecteaza sanatatea, si tu ajungi in spital, asta inseamna ca te-a predestinat? A stiut ca acesta este efectul unei vieti dezordonate.
Dumnezeu este Atotstiutor si respecta libertatea omului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.08.2010, 12:33:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Suntem liberi sa alegem dar Dumnezeu stie deja ce vom alege?
Suntem liberi și Dumnezeu știe ce o să alegem! Dar, dacă ar interveni, în marea Lui bunătate, chiar și cu intenții corective, în alegerile noastre greșite, am mai fi liberi?

Repet: El pre-știe ce se va întâmpla, fără să ne influențeze, dar, avertizându-ne uneori (Sfintele Scripturi și alte experiențe personale ale creștinilor) de ceea ce va fi (vezi și Apocalipsa, o carte atât de interpretată, astăzi). El (pre)știe ce se va întâmpla, noi nu știm cu certitudine și de aici, marea Sa îndurare pentru noi, avem posibilități nesfârșite de a ne îndrepta.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.08.2010, 12:37:55
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Dar, fiind atotstiutor, Dumnezeu nu ar fi putut prevedea ca Noe urma sa se roage pentru timp?
Suntem liberi sa alegem dar Dumnezeu stie deja ce vom alege?
Domnul stia, dar daca Noe nu voia sa se roage, El nu facea nimic. El stie ce se intampla, dar nu inseamna ca si intervine. E dupa voia fiecaruia.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.08.2010, 12:48:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Din moment ce Dumnezeu a putut prevedea tot ce urma sa se intample atunci cand ne-a creeat suntem predestinati?
Daca Dumnezeu nu ar cunoaste sfarsitul fiecaruia dintre noi, nu ar mai fi Dumnezeu; El nu este limitat in cunoastere, iar daca ne-ar fi predestinat pe unii spre fericire, iar pe altii spre osanda, iar si-ar pierde calitatea de Dumnezeu "caci El doreste ca toti oamenii sa se mantuiasca" (1 Tim 2,3)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.08.2010, 13:12:49
dumdada dumdada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 12
Implicit

Dar atunci cand a creeat lumea practic a decis tot ce urma sa se intample.A creea lumea intr-un anumit mod si este atotstiutor deci tot ce urmeaza sa mi se intample si ce urmeaza sa fac este predestinat.Pentru ca El a creeat lumea astfel incat sa se intample asta.
De asemenea deciziile mele care par libere sunt rezultatul lucrurilor care mi s-au inamplat.Dumnezeu mi-a dat un anumit creier si L-a stimulat cu anumite evenimente deci la un moment dat eu nu pot lua decat o anumita decizie.(Si daca sa zicem as vrea sa ma schimb acest lucru este tot predestinat)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.08.2010, 13:17:42
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dumdada Vezi mesajul
Dar atunci cand a creeat lumea practic a decis tot ce urma sa se intample.A creea lumea intr-un anumit mod si este atotstiutor deci tot ce urmeaza sa mi se intample si ce urmeaza sa fac este predestinat.Pentru ca El a creeat lumea astfel incat sa se intample asta.
De asemenea deciziile mele care par libere sunt rezultatul lucrurilor care mi s-au inamplat.Dumnezeu mi-a dat un anumit creier si L-a stimulat cu anumite evenimente deci la un moment dat eu nu pot lua decat o anumita decizie.(Si daca sa zicem as vrea sa ma schimb acest lucru este tot predestinat)
Prietene, mai lasa documentarele ca sunt tot de masoni facute. TU FACI CE VREI!! Daca tu acum vrei sa iti tai nasul, te duci iei un cutit si il tai. Este prin voia ta proprie, Nu Deznadajduii ca asta este duhul rau care te ataca pe tine acum. Tu faci ce vrei, dar de tine depinde daca VREI sau nu VREI sa primesti ajutorul de la Dumnezeu. Creierul este atacat de ganduri. Pe de o parte de la Inger( care sta pe umarul drept) si de la Diavol(care sta pe umarul stang). Acum depinde de tine ce ganduri accepti, si pe care le pui si in actiune. Du-te la un preot ca el are har de la Dumnezeu si te poate ajuta mai mult cu orice nelamurire ai tu. Noi suntem niste mireni pacatosi si intunecati, ce sa stim noi... Dar nu te lasa. Si nu deznadajduii. totul e simplu, dar omului ii place sa se complice.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre predestinare Savonarola Biserici Protestante 10 24.10.2011 08:38:15
Despre prestiinta si predestinare gelu001 Intrebari utilizatori 1 22.02.2010 17:05:48