Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.04.2010, 12:46:10
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit filioque

Eu sunt crestin ortodox. Totusi as vrea sa imi clarific si eu problema "filioque". De ce este atat de importanta ? Si de ce noi ortodoxii ne "cramponam" atat de aceasta falsa problema cand insusi Mantuitorul cand se arata dupa Inviere sufla asupra Apostolilor si le spune "luati Duh Sfant !..." ? Oare trebuie sa il judecam noi si sa spunem ca nu este... ce spune insusi Iisus Hristos ? Oare daca Tatal si Fiul sunt unul si acelasi Duhul Sfant nu este lafel ? Oare Fiul fiind si Dumnezeu Tatal si Duhul Sfant unul si acelasi nu au fost impreuna de la Facerea lumii ? Eu cred ca aceasta problema ar trebui inlaturata definitiv din calea neintelegerii dintre bisericile surori ortodoxa si catolica. Sau macar consider ca trebuie dezbatuta mai amplu. Este oare o mare greseala faptul ca catolicii spun ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul ? Mie nu mi se pare o greseala ! Eu asa simt !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2010, 12:52:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Nici un ortodox serios și care își cunoaște credința nu va contesta faptul că ÎN LUMEA CREATĂ, Sf Spirit vine și de la Fiul.
Deosebirea de vederi apare atunci când vorbim despre raporturile INTRATREIMICE și nu despre lucrarea Sf Treimi în lume. Vom deosebi deci o "processio ad intra" de o "processio ad extra".

Dintre toate problemele teologice, aceasta este cea mai complicată. Vorbim despre lucruri la care "nici serafimii nu cutează a privi".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.04.2010, 13:03:38
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Este oare o mare greseala faptul ca catolicii spun ca Duhul Sfant purcede si de la Fiul ? Mie nu mi se pare o greseala ! Eu asa simt !
Filioque nu se reduce la o problema de "simtire", ci implica marturisirea corecta a adevarului revelat. Asistam la o lume crestina divizata din punct de vedere religios din cauza faptului ca nu am fost capabili ca toti sa intelegem si sa marturisim, in acelasi duh, acest adevar.

Rasaritenii dintotdeauna au afirmat monarhia Tatalui care, din veci naste pe Fiul si purcede pe Duhul Sfant. Apusenii au ajuns la Filioque mai ales in urma unor speculatii de ordin pur rational.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.04.2010, 13:26:40
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nici un ortodox serios și care își cunoaște credința nu va contesta faptul că ÎN LUMEA CREATĂ, Sf Spirit vine și de la Fiul.
Deosebirea de vederi apare atunci când vorbim despre raporturile INTRATREIMICE și nu despre lucrarea Sf Treimi în lume. Vom deosebi deci o "processio ad intra" de o "processio ad extra".

Dintre toate problemele teologice, aceasta este cea mai complicată. Vorbim despre lucruri la care "nici serafimii nu cutează a privi".
eu sunt ortodox ,dar se pare ca nu sunt prea "serios", caci zic ca Sf.Duh "purcede" din veci doar DE LA TATAL (PURCEDEREA din veci din Tatal ≠ trimitere in timp de la Fiul )

daca ne spuneti istoria aceste dogme catolice cred ca o sa "intelegem" mai bine cum de s-a ajuns aici ... :)

ne explicati si noua ortodocsilor mai necunoscatori care e treaba cu "purcederea" din veci DIN TATAL si cu "trimiterea" in timp DE LA FIUL ? sunt acelasi lucru sau SUNT TOTAL DIFERITE?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.04.2010, 13:41:44
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Imi pare rau

Va multumesc pentru raspunsuri. Au fost edificatoare. Imi pare rau ca am postat. Recunosc ca eu nu as vrea sa schimb nimic din traditia ortodoxa singura care este desavarsita. Desi nu beau cred c-am tras o gura de aer cam rece... Va iubesc si ramaneti in inima mea. Toti ! Minunat site ! Mult succes !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.04.2010, 15:39:22
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsuri. Au fost edificatoare. Imi pare rau ca am postat. Recunosc ca eu nu as vrea sa schimb nimic din traditia ortodoxa singura care este desavarsita. Desi nu beau cred c-am tras o gura de aer cam rece... Va iubesc si ramaneti in inima mea. Toti ! Minunat site ! Mult succes !
Bine ai venit pe site, Florin Liviu!

De ce sa iti para rau? Fiecare ti-a raspuns in modul in care a considerat cel mai potrivit - in relatie cu felul in care el insusi se raporteaza la problema.

Uite, din punctul meu de vedere Filioque este o inovatie fata de Evanghelie, adica fata de Predania Apostolilor, de aceea, asa cum zice Pavel, o primesc ca atare: ca pe o invatatura noua care trebuie respinsa, caci alta Evanghelie fata de cea a Apostolilor nu o doresc.

Asta nu inseamna ca ii urasc pe catolici. Doamne fereste! Sa nu fie!

Hristos a inviat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2010, 15:58:14
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Cred ca cel mai important e faptul ca ,in sinaode,au fost anatemizati cei care vor schimba ceva din Crez.Si asta s-a intamplat,la 1054,prin adaugarea acestei dogme.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.04.2010, 16:16:15
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Bine ai venit pe site, Florin Liviu!

De ce sa iti para rau? Fiecare ti-a raspuns in modul in care a considerat cel mai potrivit - in relatie cu felul in care el insusi se raporteaza la problema.

Uite, din punctul meu de vedere Filioque este o inovatie fata de Evanghelie, adica fata de Predania Apostolilor, de aceea, asa cum zice Pavel, o primesc ca atare: ca pe o invatatura noua care trebuie respinsa, caci alta Evanghelie fata de cea a Apostolilor nu o doresc.

Asta nu inseamna ca ii urasc pe catolici. Doamne fereste! Sa nu fie!

Hristos a inviat!
Imi pare rau pentru ca la aceasta intrebare primisem deja prin Duhul un raspuns potrivit. Iar raspunsurile Voastre au fost intocmai cu realitatea si asteptarile mele si pentru ele Va multumesc. Iar despre ceea ce simt cred ca adevarul revelat tine foarte mult de acceptarea lui in forurile noastre interioare si de aceea am spus ca "asa simt eu". Adevarurile care nu imi implinesc fiinta consider ca sunt inutile intr-o masura mai mare sau mai mica in functie de interesele care ma macina atunci. Ma bucur cand ceea ce "simt" coincide cu ceea ce simt spirite mai educate decat al meu sarmanul.
Sunteti o echipa redutabila dar nici chiar voi nu reusiti spre regretul meu sa va delimitati de eretici, de atei si de evrei care tulbura apele altfel foarte limpezi de pe aici. Dumnezeu sa va lumineze si gandul cel bun sa nu va paraseasca niciodata !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.04.2010, 19:16:01
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

"Duhul Sfant nu Isi are existenta din Fiul sau prin Fiul, ci purcede din Tatal" - ne invata Sfantul Marcu Evghenicul in "Dialogul despre Filioque", indrumandu-ne sa urmam intru totul sfintelor si ecumenicelor VII Sinoade si Parintilor intelepti de Dumnezeu care au luminat in ele.
Trebuie pazit neschimbat Simbolul de credinta niceo-constantinopolitan.

Last edited by enculescunicoleta; 14.04.2010 at 19:54:25.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.04.2010, 21:45:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de enculescunicoleta Vezi mesajul
"Duhul Sfant nu Isi are existenta din Fiul sau prin Fiul, ci purcede din Tatal" - ne invata Sfantul Marcu Evghenicul in "Dialogul despre Filioque", indrumandu-ne sa urmam intru totul sfintelor si ecumenicelor VII Sinoade si Parintilor intelepti de Dumnezeu care au luminat in ele.
Trebuie pazit neschimbat Simbolul de credinta niceo-constantinopolitan.
Exact , procesiunea sau purcederea ca existenta a Duhului Sfant este din veci numai din Tatal.

Pentru cel care a deschis topicul,uite niste linkuri bune le-am gasit si eu pe site-ul nostru :

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ime-69034.html
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...hul-82491.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare