Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.07.2016, 00:31:35
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Materia nu exista, cine e Dumnezeu ?

Poate stiti deja, dar ca un reminder, s-a demonstrat clar ca particulele cuantice nu exista decat numai daca sunt observate. Dupa mai mult de 50 de ani conflictul Bohr - Einstein a fost rezolvat in favoarea lui Bohr, prin demonstrarea inegalitatii Bell de catre nu mai stiu cine. Propozitia asta am scris-o ca sa cautati pe net astfel incat sa vorbim despre acelasi lucru.


In consecinta, materia nu are o existenta obiectiva. nu va bucurati prea tare ca nici spiritul nu are. Nici nu se vorbeste de spirit in ecuatiile lui Einstein , Bohr sau Bell.

In schimb asta da apa la moara ideii de creator. De fapt, creatia este una dintre interpretarile fizicii cuantice care are destui de multi adepti. Fizica cuantica nu este clar inteleasa si unii zic ca nu va fi niciodata. Exista vreo 6 interpretari dintre care una este existenta unui creator.

De aici si pana la ideea ca acel creator e bun e cale lunga. Inteleg perceperea creatorului ca fiind infinit, asta e simplu, dar de unde si pana unde dogmatica crestina considera ca Dumnezeu este bun ?


Mie mi se pare ca e total indiferent, nici bun, nici rau, cum da Domnul, vorba romanului.

In lumea lui Dumnezeu, acesta probabil este un adolescent care joaca un joc de strategie pe calculator. Noi suntem jocul, adica personajele din joc care incearca sa-si traiasca o viata.

Nimic nou, sigur ati mai auzit de-astea, dar ideea principala este ca Dumnezeu nu e bun deloc. E absolut neutru. Mie asa mi se pare in ultima vreme.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.07.2016, 01:16:48
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Bun, ne spui o chestie care e posibil sa fie adevarata ( ca materia nu exista de la sine ), dupa care ne spui ca Dumnezeu " in lumea lui" ar fi un adolescent care se joaca pe computer. Pai in "lumea lui" exista materia ? Sau e tot ca in lumea noastra si atunci exista un alt adolescent la fel de indiferent pe care ruleaza lumea lui Dumnezeu ? :)

Despre bine si rau, cate capete atatea pareri. Eu zic ca daca nu s-a plictisit, a inchis calculatorul si a plecat sa vaneze pokemoni, inseamna ca e bun. Poate binele si raul nu inseamna acelasi lucru pentru fiecare dintre noi si pentru Dumnezeu. Poate daca nu ne-am repezi sa mancam din pom asa cum au facut-o inaintasii nostri, ci ne-am ocupa cu dezvoltarea relatiei personale cu Creatorul nostru, am putea intelege ca Dumnezeu este totusi bun.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.07.2016, 07:21:09
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
...Mie mi se pare ca e total indiferent, nici bun, nici rau, cum da Domnul, vorba romanului.

In lumea lui Dumnezeu, acesta probabil este un adolescent care joaca un joc de strategie pe calculator. Noi suntem jocul, adica personajele din joc care incearca sa-si traiasca o viata.

Nimic nou, sigur ati mai auzit de-astea, dar ideea principala este ca Dumnezeu nu e bun deloc. E absolut neutru. Mie asa mi se pare in ultima vreme.
Dar mai inainte cum ti se parea?

Nu este deloc indiferent fiindcă il iubeste pe om si pe tine in special.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.07.2016, 11:29:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
Poate stiti deja, dar ca un reminder, s-a demonstrat clar ca particulele cuantice nu exista decat numai daca sunt observate.
Fals. Manelism "stiintific" promovat de niste filosofii de tip "New Age".
Pe scurt, "starea cuantica" - noi nu prea o intelegem, am gasit o metoda matematica de a o defini ca un cumul de probabilitati numita "functie de unda".
Starea efectiva a unei "particule" (termenul poate fi dezbatut) cuantice o aflam abia interactionand cu ea la nivel "macroscopic" si abia atunci intra pe domeniul mecanicii clasice si stim efectiv ce e cu ea.
Nu inseamna ca inainte nu exista ci doar ca nu stiam mare lucru despre ea.

Citat:
In consecinta, materia nu are o existenta obiectiva. nu va bucurati prea tare ca nici spiritul nu are. Nici nu se vorbeste de spirit in ecuatiile lui Einstein , Bohr sau Bell.
Daca treaba de mai sus n-ai priceput-o cum trebuie, ma indoiesc ca ai sa intelegi care sunt limitarile stiintei.
Citat:
In schimb asta da apa la moara ideii de creator.
Nu prea.
Dar sunt chestii mult mai apropiate de logica curenta si observatia naturala care ar trebui sa-ti dea de gandit in directia existentei unui Creator.
Cum ar fi armonia naturii, existenta unor fiinte inteligente, care iubesc, creaza, etc.

Stiu, manelismul pseudo-stiintific ateu a facut o treaba destul de buna in a indoctria cu o bruma de stiinta oamenii, in directia de a-i face sa creada ca lucrurile astea pot veni la existenta prin jocul intamplarii. Dar aprofundand stiinta, vezi ca statistica zice altceva, termodinamica la fel.

Asa cum noi, fiinte inteligente producem lucruri care arata aceasta inteligenta, gradul de sofisticare al vietii (imens, cu cateva ordine de marime peste tot ce am creat noi pana acum, daca aprofundezi bio-chimia organismului uman, de ex.) nu pot fi decat rodul unei lucrari inteligente.

Citat:
De aici si pana la ideea ca acel creator e bun e cale lunga. Inteleg perceperea creatorului ca fiind infinit, asta e simplu, dar de unde si pana unde dogmatica crestina considera ca Dumnezeu este bun ?
Mie mi se pare ca e total indiferent, nici bun, nici rau, cum da Domnul, vorba romanului.
Perceptia bunatatii lui Dumnezeu este dupa masura bunatatii omului.

Vezi tu, logica de a fi credincios autentic sau a fi ateu nu este atat de complicata.

Un om bun, aplecat spre bine, care cauta binele, va imbratisa imediat mesajul Evangheliei.
Paradoxurile ei, bunatatea, chemarea ei va gasi cu usurinta ecou in inima lui, ii va deschide noi perspective asupra lumii, asupra vietii, oamenilor, etc.

Insa un om cinic, duplicitar, egoist, etc. il va respinge, ba chiar il va respinge cu virulenta,
De ce? Simplu, pentru ca este impotriva propriei sale naturi,
fata de care el insusi e responsabil prin alegerile facute de-a lungul vietii.

Citat:
Nimic nou, sigur ati mai auzit de-astea, dar ideea principala este ca Dumnezeu nu e bun deloc. E absolut neutru. Mie asa mi se pare in ultima vreme.
Nu exista "neutru" asa cum nu exista "stationar" pe o scara morala. Ori urci, ori cobori.
Daca ti se pare ca stai, e posibil sa fi atins deja fundul.
Asta nu inseamna neaparat ca esti un soi de Hitler, ci ai facut suficiente alegeri pentru ca sa stii unde anume vei sta la Judecata, de-a stanga, sau de-a drepta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 23.07.2016 at 11:45:01.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.07.2016, 12:01:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
In consecinta, materia nu are o existenta obiectiva.
(...)
De aici si pana la ideea ca acel creator e bun e cale lunga.
(...)
In lumea lui Dumnezeu, acesta probabil este un adolescent care joaca un joc de strategie pe calculator. Noi suntem jocul, adica personajele din joc care incearca sa-si traiasca o viata.
(...)
Dumnezeu nu e bun deloc. E absolut neutru. Mie asa mi se pare in ultima vreme.
Iliegh, cati ani ai, taticule ? Ti-ai inceput temele de vacanta ? Nu lasa, ca de obicei, pe ultimul moment. Am auzit ca in septembrie va incalta din prima cu un extemporal.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.07.2016, 12:08:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fals. Manelism "stiintific" promovat de niste filosofii de tip "New Age".
Pe scurt, "starea cuantica" - noi nu prea o intelegem, am gasit o metoda matematica de a o defini ca un cumul de probabilitati numita "functie de unda".
Starea efectiva a unei "particule" (termenul poate fi dezbatut) cuantice o aflam abia interactionand cu ea la nivel "macroscopic" si abia atunci intra pe domeniul mecanicii clasice si stim efectiv ce e cu ea.
Nu inseamna ca inainte nu exista ci doar ca nu stiam mare lucru despre ea.
E ceva adevar in ceea ce spune omul. Asa numita functie de unda, nu reprezinta locul unde se afla particula intr-un moment dat, ci locul unde e posibil sa gasesti particula atunci cand o cauti, la nivel fundamental, functia de unda nereprezentand decat matematica si nu o chestie fizica. Iar chestia cu Bell chiar asta a incercat sa afle, pentru ca erau oameni care credeau ca particula ar fi pe undeva dar nu intelegem noi cam pe unde.
Cel care a demonstrat asta pentru prima oara, fizicianul Alan Aspect, a explicat care sunt consecintele experimentului sau : " Deci cineva decide daca particula a trecut printr-o fanta sau prin amandoua fantele, dupa ce aceasta a parcurs deja drumul". Ori asa ceva nu se poate daca ar fi vorba despre mai mult decat despre matematica. E cea mai plauzibila explicatie, restul implica universuri paralele si asa mai departe. :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.07.2016, 12:19:08
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pentru cine e interesat, uitati in documentarul asta unde apar fizicieni renumiti, se explica de la minutul 18 ce este aceea "functie de unda" :

https://www.youtube.com/watch?featur...WPCp_rs#t=1077

Sigur ca majoritatea dintre ei sunt atei, cred ca materia este realitatea suprema si deci probabil inclina sa creada chestia cu universuri paralele sau cel mult ca traim pe un hard disk aflat altundeva.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.07.2016, 13:11:32
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
De aici si pana la ideea ca acel creator e bun e cale lunga. Inteleg perceperea creatorului ca fiind infinit, asta e simplu, dar de unde si pana unde dogmatica crestina considera ca Dumnezeu este bun ?
Is God Good?

Citat:
În prealabil postat de iliegh Vezi mesajul
ca particulele cuantice ...
Hai sa lasam chestiile complicate si sa luam ceva mult mai simplu de inteles :constantele universale

The Fine-Tuning of the Universe
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.07.2016, 00:56:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Uitati ultimul experiment al grupului de la Viena, oameni care au continuat munca lui Alan Aspect si au demonstrat aproape tot ce era de demonstrat in legatura cu teorema lui Bell :

http://arxiv.org/pdf/1511.03190v2.pdf

"Local realism is the worldview in which physical properties of objects exist independently of measurement and where physical influences cannot travel faster than the speed of light. Bell's theorem states that this worldview is incompatible with the predictions of quantum mechanics, as is expressed in Bell's inequalities. Previous experiments convincingly supported the quantum predictions. Yet, every experiment requires assumptions that provide loopholes for a local realist explanation. Here we report a Bell test that closes the most significant of these loopholes simultaneously."

"By closing the freedom-of-choice loophole to one natural stopping point—the first moment at which the particles come into existence—we reduce the possible local-realist explanations to truly exotic hypotheses." :)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2016, 18:12:27
iliegh
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
E ceva adevar in ceea ce spune omul. Asa numita functie de unda, nu reprezinta locul unde se afla particula intr-un moment dat, ci locul unde e posibil sa gasesti particula atunci cand o cauti, la nivel fundamental, functia de unda nereprezentand decat matematica si nu o chestie fizica. Iar chestia cu Bell chiar asta a incercat sa afle, pentru ca erau oameni care credeau ca particula ar fi pe undeva dar nu intelegem noi cam pe unde.
Cel care a demonstrat asta pentru prima oara, fizicianul Alan Aspect, a explicat care sunt consecintele experimentului sau : " Deci cineva decide daca particula a trecut printr-o fanta sau prin amandoua fantele, dupa ce aceasta a parcurs deja drumul". Ori asa ceva nu se poate daca ar fi vorba despre mai mult decat despre matematica. E cea mai plauzibila explicatie, restul implica universuri paralele si asa mai departe. :)
Exact Iuliu. Pe langa universuri paralele mai sunt vreo 5 interpretari. Cea mai raspandita este "shut up and calculate", adica rezultatele calculelor quantice sunt atat de pecise incat nu mai intereseaza pe nimeni ce reprezinta functia de unda.

Dar printre ele exista o teorie care pare sa admita existenta unui creator care e in alta lume decat a noastra. Nu putem sti nimic despre lumea lui, nici daca e infinita nici daca sunt mai multi ca El, etc. Doar atat: universul nostru ar putea fi o creatie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare