Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.07.2007, 22:16:00
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Pai daca vorbim de superficialitate la modul general, nu putem clasa "superficiali" si "profunzi". Depinde de domenii, e mai complex, o generalizare nu e prea eficienta. Unii pot fi superficiali cand aleg ce tip de iaurt sa cumpere si altii nu...acestia care aleg iaurtul cu atentie pot fi superficiali in ceea ce privese alesul cascavalului samd.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.07.2007, 22:21:42
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Pana la urma tot sexul este vanat mai mult...tot el domneste in poftele arzatoare ale majoritatii tinerilor, aceasta situatie afectand din ce in ce mai mult acele exceptii, adica acele fete credincioase sau acei baieti credinciosi si "curati", care astepta perechea potrivita si care sa mai aibe si aceeasi ideologie cu el sau ea, adica credinta in Hristos. Tot am vazut replici pe alte topicuri cum ca ar fi posibil ca fiecare sa-si intilneasca omul potrivit, dar dupa cate vad eu nu prea se mai inilnesc acei baieti sau fete in aceste vremuri...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.07.2007, 09:12:14
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, fara cununie...e un pacat....dar ce putem face....sa ne cununam?......trebuie cred si o perioada de probe....nu?biserica nu incurajeaza asa ceva....dar sunt cred multi, care fac.....daca nu te casatoresti....
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.07.2007, 10:18:51
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Eu sunt deacor cu prflorin.
De ce sa nu ne pastram curati pana la casatorie. Ce e asa de greu? Ca eu asta nu inteleg?

A iubi nu inseamna neaparat a face dragoste. Daca iubesti pe cineva il si respecti, deci trebuie sa incerci sa iti infranezi poftele trupesti. Faci dragoste ca sa dai nastere la prunci nu ca curvesti, pt ca se poate curvii si in cadrul casatoriei.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.07.2007, 10:43:08
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Pana la urma tot sexul este vanat mai mult...tot el domneste in poftele arzatoare ale majoritatii tinerilor, aceasta situatie afectand din ce in ce mai mult acele exceptii, adica acele fete credincioase sau acei baieti credinciosi si "curati", care astepta perechea potrivita si care sa mai aibe si aceeasi ideologie cu el sau ea, adica credinta in Hristos. Tot am vazut replici pe alte topicuri cum ca ar fi posibil ca fiecare sa-si intilneasca omul potrivit, dar dupa cate vad eu nu prea se mai inilnesc acei baieti sau fete in aceste vremuri...
Te inseli amarnic!
Daca tu nu ai intalnit astfel de fete sau baietii asta nu inseamna ca sunt o raritate.
Eu cunosc foarte multe fete cuminti. Mai mult decat atat am colegi care sunt de 7 ani impreuna si nu au ajuns la pacat.
Depinde foarte mult de cercul de prieteni pe care tu il ai.
Aaaaa si sa nu crezi ca acele fete cuminti de care iti vorbesc eu sunt niste slute. Sunt fete frumoase,elegante,destepte si credincioase.
Uite eu cunosc o fata care e foarte frumoasa are 23 de ani a terminat facultatatea si nu a vorbit cu niciun baiat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.07.2007, 14:01:17
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Mai deschise cineva un topic cu "sarutul frantuzesc"... Cred ca si topicul de fata merge, desi mascat, pe aceeasi linie...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.07.2007, 14:35:00
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Eu cred ca pana la urma pt inceput ar fi trebuit sa definiti PACATUL ca sa stiti macar aproximativ ce este si ce nu este pacat.Ca dupa minea noastra exagerata ori totul e pacat, ori nu exista pacat.
Noroc ca Dzeu are judecatile si mintea LUI.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.07.2007, 17:00:40
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Este lipsa de respect sa deschizi un asemenea topic. Cu siguranta nu se urmareste indreptarea pacatului ci indreptatirea faptelor noastre.
Spunea Pr Savatie:
Dar ca sa poti face dragsote ai nevoie de binecuvantarea Bisericii prin Taina Nuntii. Altfel oricat de mult ai incerca sa et pacalesti , nu poti face decat SEX.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.07.2007, 09:04:31
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wolf
Imi pare bine ca ati raspuns. Stiti, eu simt ca ar fi pacat. Insa am o intrebare: cati reusesc sa ramana virgini pana la casatorie? Stiu ca asta nu e o scuza. Dar asta ar insemna ca de acum incolo sa privim partenerul doar ca pe un frate o sora dar cu mai multa iubire. Nu poti spune ca voi pacatui si lasa, ca ma spovedesc eu. Nu asa e corect. Corect e sa nu faci nimic. Sa ramai curat. Si....recunosc ca e al naibii de greu. Si daca asta e calea inseamna ca majoritatea a luat-o pe pustie si lumea e intradevar o mare icercare. Putem noi lua o asemenea hotarare? Stiu ca putem. Numai sa vrem destul de mult. Dumnezeu sa ne intareasca in vointa si sa ne lumineze!
Situatia este ca toti cadem dar trebuie sa ne ridicam nimeni nu este perfect
General vorbind:
Ai cazut inainte de cununie ridica-te[spovedanie] si cununie. Ai cazut dupa ce te-ai cununat, in adulter [ce mie mie se pare un lucru grav si urat sa iti tradezi partenetul chiar atunci cand sunteti cununati] totusi ridica-te.
Dumnezeu este indelung rabdator si ne ajuta dar trebuie sa depunem si noi efortul nostru ca nu pica nimic din cer.
Ori cate pacate am avea daca Domnul vede ca noi ne strduim fiecare cum putem sa luptam cu pacatul si vrem sa-l parasim El le sterge pe toate.
De aceea zice apostolul
Ca este mai bine sa iti ei femeia ta decat sa arzi ...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.07.2007, 15:01:27
wolf wolf is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 8
Implicit

Am citit raspunsurile voastre : OK,e clar ca bunaziua ca sexul e un pacat. Nu exista ezitare si nici nu ar trebui.Unii se intreaba de ce am mai adus topic-ul in disctutie. Pt ca unii au nevoie de intarire iar altii nu stiu sau nu vor sa stie.Vorba aia:auzim ce vrem.
Cineva a spus ca ma omor dupa dragoste. Nu eu ma omor ci vrajmasul din mine. El e cel care zice :"dar totusi...". Insa pot spune ca am inteles ca e mai bine fara si ca nu e un lucru fain, pt ca te blestema.
Ma bucur ca am intrat pe acest forum.E primul.
Insa am citit unele divagatii, despre calugari si altele: ce legatura au? Vreti sa populati planeta? Mai mult goliti Raiul.
Dar e ciudat pt ca de mic am crescut cu mas-media si cu persoane care mi-au inoculat ca a face sex e un scop important. Ca fara el nu esti barbat. Eu va spun: barbat e si cel virgin!

Incompatibilitatea sexuala nu e un fapt de considerat pt mine. In ziua de azi, cu sttinta de azi, nu e nevoie de compatibilitate fizica. Deci asta nu e o problema pt cei ce o au, stiind ca odata ce s-au casatorit fara sa faca sex, vor sa fie curatzi. Deci nu isi vor musca pumnii.

Cineva a propus sa discutam de ce nu mai e dragostea un pacat de la (): au trecut razboaiele acelea cu comunismul si nazismul. Si apoi lumea prea se concentreaza pe persoana lor. Dar mai ales suntem noi de vina. Internetul precum si alte mijloace de informare pot fi periculoase. Remediul nu e starpirea internetului sau a TV-ului ci iubirea. Suna jalnic in zilele noastre dar asa e. Multi sunt singuri in ziua de zi.Sunt inchisi in ei, speriati, nu iesa din casa, nu vb cu nimeni. Altii au probleme de fam si altele. Combinand asta cu Internetul, de exemplu,se ajunge ca azi dau de o img, maine intra pe un site rau si tot asa pana se consuma. Acesta e numai un ex.

"Pt ca raul sa triumfe e destul ca binele sa nu intervina."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
De ce este cunoasterea dragoste? alecsandru Teologie si Stiinta 15 01.03.2008 22:04:42