Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.06.2007, 20:01:08
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.464
Implicit

Avem foarte multe de invatat de la tigani, dar inainte de a o face trebuie sa ne lepadam de prejudecati. La fel cum pentru a inainta pe drumul mintuirii trebuie sa respectam toate religiile si sa nu vorbim de rau, asa si "religia lor" trebuie respectata, vitalitatea lor, voiciunea sufleteasca, emotionala care este deschizatoare de drumuri catre cer, in care se ascunde acel cevacare este fara pret. Sa nu ne pripim in a emite aiurea "judecati de valoare".
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.06.2007, 23:15:34
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand ma gandesc la tigani acum, ma gandesc la ei ca la o minoritate marginalizata. Sunt si ei oameni, multi dintre ei saraci, si stim prea bine ce face saracia din om. Am trait-o pe pielea noastra in anii tristi dinainte de `89.
Prima amintire legata de tigani dateaza din anii copilariei mele, cand lipsa generala de haine si de bani ii facea pe tigani sa vina la usa si sa ceara ceva nesemnificativ, ca de exemplu un maieu, timp in care luau loc la usa locatarului si nu plecau pana nu aveau traista plina. Cereau de toate, un pantalon pentru barbat, o hainuta pentru puradel. Mai facea si mofturi. Ma intreb si acum cum proceda de adormea vigilenta celor care le deschideau usa, vigilenta dealtfel intotdeauna prezenta, caci era cunoscut modul lor de a convinge oamenii. Circulau chiar si povesi cu doamne, care scosesera tot continutul dulapului spre a-l oferi pentru o oala, o tigaie. Vremuri de mult apuse.
Acum tiganii si-au schimbat numele in rromi, adica din robi in cetateni. Acest lucru obliga si nu putem decat sa speram ca schimbarile se vor face simtite, mai mult si mai bine decat acum.
Am vazut o colectie de fuste lucrate in stil "tiganesc". Doar pliurile le aveau in comun cu portul traditional. In rest atata armonie in imbinarea culorilor, cum rareori mi-a fost dat sa vad.
Sa speram ca epoca tiganilor va disperea si ca epoca rromilor va fi insotita de o schimbare calitativa, avand in vedere ca nu mai ocolesc, ca in trecut nici scoala si nici biserica.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.06.2007, 22:15:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Eu sint roman, dar va spun cu mana pe inima, ca un tigan educat si scolit corespunzator, face cit zece romani. Oare cine a creat discriminarea si a propovaduit ura ? Nu noi majoritarii ! Am facut tot posibilul sa-i marginalizam , sa-i ignoram , sa-i izolam , sa-i inraim . Culegem in multe cazuri , roadele propriei noastre mentalitati gaunoase si retrograde . Ei sint semenii nostri si trebuie tratati ca atare. Unde este morala noastra crestin in astfel de cazuri ? Unde este dragostea in Hristos ? Unde sint principiile noasre de europeni super civilizati. E usor sa pui pe cineva la colt, fara sa faci nimic pentru el. Inainte fratilor , sa discutam despre tigani, unguri, indieni , negrii, sa discutam despre noi si pacatele noastre, care din pacate nu sunt putine .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.06.2007, 23:25:06
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Cristi, discriminarea rasiala este o realitate in Romania, si nu numai. Dar vorbind de tara noastra, inca nu stim sa ne respectam, sa ne pretuim. Mai ales categoriile defavorizate sunt mult ignorate.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.06.2007, 23:38:46
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da Iosif, dar ce putem face concret! Sincer eu nu vad nici o rezolvare..am batut eu campii putin pe acest topic cu "originea" mea putin amestecata..dar nu a fost chiar involuntara..uite spre exemplu cand merg in B. sunt privita ca o moldoveanca, cand merg in M. sunt o bucuresteanca infumurata..asta e de cand lumea si asa va fi mereu din pacate. Exact aceeasi situatie e si cu tiganii. Cred ca depinde de fiecare cum va privi semenul sau, cu superioritate sau cu dragsote. Am tot citit mes voastre dar nu am gasit nimic CONCRET, nimic care sa "rastoarne" aceasta situatie. Ce vina au ca s-au nascut tigani? Sau ce vina avem noi ca suntem romani? Romani=tigan in strainatate asa cum spunea anca, ce e de facut?? Ce? Concret!!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.07.2007, 00:38:29
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Romani=tigan in strainatate, ce e de facut?? Ce? Concret!!

Din pacate nu-i asa! E tot o scuza ca n-am fi noi romanii cei care fura prin strainatate! Adevarul este altul: SINTEM SI NOI! Noi vom devenii mai buni cind ne vom recunoaste mai intii fata de noi si apoi fata de ceilalti GRESELILE! Cind nu vom mai cauta tapi ispasitori!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.07.2007, 18:11:08
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Da probabil va mai dura inca 1000 de ani pana vom intelege ca, civilizatia incepe prin a nu mai arunca hartiile in strada,a nu mai injura, scuipa, fura, a respecta pe semenul tau indiferent de statul social si gradul de cultura. Probabil schimbarea necesita inca cateva generatii. E mai usor sa aruncam vina pe tigani decat sa devenim cetateni responsabili.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.07.2007, 19:11:14
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

important este sa constientizam ca, fiecare din noi ( ca natie ma refer) este responsabil pentru marginalizarea Romaniei. Nu numai tiganii, ci noi toti cei care nu stim sa ne asumam greselile. Asta cred ca a vrut sa spuna bmd si jenica.
cu stima carol
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.07.2007, 19:58:29
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Daca as fi intrebat ce nu imi place la acest forum, as raspunde raspicat:
Aici nu se propun probleme pentru a fi solutionate, ( asa cum spunea jenica ceva CONCRET!) ci pentru a ne improsca cu noroi unii in altii. Din punctul meu de vedere deschizi un subiect atunci cand ai solutii de rezolvare. Sa ne dam cu parerea e destul de simplu dar ma tot intreb va schimba cu ceva comportamentul nostru de zi cu zi? Intreba o doamna, e pacat sa faci dragoste inainte de cununie? Unui asemenea om ii poti pune dinainte chinurile iadului ca tot nu va accepta ca traieste in curvie. am asa o vaga senzatie ca forumul este folosit mai mult pentru a ne justifica pacatele, ura, discriminarea si nicidecum ajutor si folos duhovnicesc.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.07.2007, 20:02:07
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Eu asi zice ,
ca nu e sanatos sa ne facem complexe de inferioritate .
Situatia eu o vad asa :

Omul ,indiferent de unde vine este apreciat in functie de puterea economica a tarii respective .Asa se face ca indiferent daca esti ,roman , bulgar , albanez sau mai stiu eu ce si mergi intr-o tara dezvoltata economic , nu-ti da nimeni atentie .

Dimpotriva mergi la altii mai primitivi , se inclina toti in jurul tau .
La fel e povestea si cu americanii de ex. care vin in vizita in Germania .Toti se ploconesc in fata lor de parca ar fi sfinti .

Fenomenul nu se poate schimba , asa e pur si simplu .
Si la jocul de fotbal e la fel .E tara mai dezvoltata facem pe noi (pardon de ex.) sant altii mai prapaditi , ii batem .

Asa ca fratilor , capul sus si aratati cine santeti , nu va sfiiti .Sa pastram coloana vertebrala dreapta ,s-avem caracter si totul se va lamuri (nu fara eforturi ,normal)

maria
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
atitudinea bisericii fata de violenta in familie mihaela75 Reguli in Biserica 64 31.03.2014 07:24:19
Atitudinea fata de atei anisoara Generalitati 7 07.11.2013 11:17:23
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Atitudinea fata de homosexuali coralina Generalitati 218 14.08.2011 22:05:09
Despre atitudinea oamenilor fata de crestinism Mihai. Generalitati 15 09.03.2007 20:37:18