Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.07.2007, 13:12:14
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Deptul si teologia compatibile sau nu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.07.2007, 13:44:39
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Casiana
Deptul si teologia compatibile sau nu!
Da.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2007, 13:53:43
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

DA.
Asa intrebare, asa raspuns. :D
Adica scurt si cuprinzator.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.07.2007, 16:53:01
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Eu consider ca nu sunt compatibile. Cum ramane cu, nu exista decat un singur Judecator? Sotia mea este procuror, de cand a ajuns la pr Galeriu s-a lasat de meserie. Doar pentru ca nu mai indraznea sa ia viata oamenilor in propriile maini. Acest mare teolog, i-a aratat ce responsabilitate, au medicii, judecatorii, preotii, profesorii samd. Dar dintre toate a judeca inseamna a rapi cu obraznicie un drepr a Lui D-zeu i-a spus parintele la ultima lor intrevedere. Trebuiesc judecati si raufacatorii dar cel ce ajunge sa simta pe propria piele iertarea nu mai cuteza sa judece chiar daca o fac cu responsabilitate:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.07.2007, 17:19:22
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Eu consider ca nu sunt compatibile. Cum ramane cu, nu exista decat un singur Judecator? Sotia mea este procuror, de cand a ajuns la pr Galeriu s-a lasat de meserie. Doar pentru ca nu mai indraznea sa ia viata oamenilor in propriile maini. Acest mare teolog, i-a aratat ce responsabilitate, au medicii, judecatorii, preotii, profesorii samd. Dar dintre toate a judeca inseamna a rapi cu obraznicie un drepr a Lui D-zeu i-a spus parintele la ultima lor intrevedere. Trebuiesc judecati si raufacatorii dar cel ce ajunge sa simta pe propria piele iertarea nu mai cuteza sa judece chiar daca o fac cu responsabilitate:)
Si atunci ce ne facem cu raufacatorii?
E drept ca e posibil sa ne inselam de multe ori si sa dam hotararii care ar putea sa distruga vietile unor oamenii nevinovati (eruarile judecatoresti).
E posibil deasemena ca cel care a gresit sa regrete si sa nu mai faca, insa e posibil sa persiste in greseala de ex criminalii in serie. Ce ne facem cu acestia? Nu pun ei in pericol si viata celorlaltii?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.07.2007, 17:21:17
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Va rog argumentativa parerea!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.07.2007, 19:07:57
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Orice as spune eu nu vei asculta, ba mai mult sunt convins ca imi vei aduce si argumente:)
De aceea iti recomand sa te sfatuiesti cu un duhovnic, spre exemplu parintele de la Sambata Pr Teofil. Daca acest subiect te intereseaza in mod personal vei primi cu bucurie sfaturi, dar este doar pentru a afla noutati, sunt un om foarte ocupat:D
Ma poti contacta pe Pm daca vrei mai multe detalii.
cu stima :)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.07.2007, 20:26:26
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Orice as spune eu nu vei asculta, ba mai mult sunt convins ca imi vei aduce si argumente:)
De aceea iti recomand sa te sfatuiesti cu un duhovnic, spre exemplu parintele de la Sambata Pr Teofil. Daca acest subiect te intereseaza in mod personal vei primi cu bucurie sfaturi, dar este doar pentru a afla noutati, sunt un om foarte ocupat:D
Ma poti contacta pe Pm daca vrei mai multe detalii.
cu stima :)
Pai si atunci si presedintii ar trebui sa se lase de meserie! Ciudata logica! Eu stiu ca D-zeu a dat la fiecare daruri si haruri. Avem nevoie si de judecatori si avocati in societatea crestina cum si cei doi Anania si Safira au fost judecati de apostoli. Nu or fi acu sfinti ca si apostolii dar D-zeu a randuit judecatori. Fiecare structura sociala are un rol precis in societate. Judecatori au fost si in Vechiul Testament deci? Ca avem nevoie de judecatori neatinsi de coruptie si credinciosi ..asta e altceva...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.07.2007, 22:11:03
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

da, dar inainte de Iisus era permis "dinte pentru dinte"...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.07.2007, 08:57:03
Maria_Sofia Maria_Sofia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de D.C.
Eu consider ca nu sunt compatibile. Cum ramane cu, nu exista decat un singur Judecator? Sotia mea este procuror, de cand a ajuns la pr Galeriu s-a lasat de meserie. Doar pentru ca nu mai indraznea sa ia viata oamenilor in propriile maini. Acest mare teolog, i-a aratat ce responsabilitate, au medicii, judecatorii, preotii, profesorii samd. Dar dintre toate a judeca inseamna a rapi cu obraznicie un drepr a Lui D-zeu i-a spus parintele la ultima lor intrevedere. Trebuiesc judecati si raufacatorii dar cel ce ajunge sa simta pe propria piele iertarea nu mai cuteza sa judece chiar daca o fac cu responsabilitate:)
mi se pare cea mai mare ineptie sa consideri pana si dreptun necrestinesc.fara suparare dar pana o sa vina dumnezeu pe pamant sa judece vii si mortii(asta dak nu o sa uite)oamenii trebuie sa se protejeze intre ei,sa traiasca in conformitate cu drepturile si libertatile omului.Dreptul nu judeca oamenii ci ii protejaza,le apara drepturile.Crima este mare pacat si printre porincile voastre nu?dar omul nu are dreptul sa judece un criminal si sa hotarasca asupra sortii lui,dar un criminal dak nu este inchis de oamenii legii pana sa ajunga la judecata din ceruri o sa omoare copii,o sa violeze femeile,o sa violeze chiar si copii,dak nu ar exista lege si oameni care sa lucreze in slujba ei ar exista copii maltratati de parinti si in fine totii fii mai ciudatei si odiosi ai domnului pe care noi oamenii ii iubim ca pe fratii nostrii ar fi liberi in lume sa comita toate ororile.Dar mai este o problema:exista o teorie conform careia poti fi criminal chiar dak nu savarsesti crima direct cu mana ta ci ramai neimplicat,nu iei toate masurile pt a o opri desi sti ca ea este pe cale de a se comite,e o problematica f frumos dezbatuta in fratii karamazov,si care mai pe scurt se numeste complicitate la crima sau ma rog o forma mai delicata de complicitate.Dak stai si gandesti ca odiosulk criminal aflat in libertate va fi judecat de dumnezeu si tu ca om nu ai dreptu sa intervi asupra sortii lui s-ar putea sa devi un fel de complice la crima,ceea ce este mult mai grav decat afi"judecator".Nu cred ca exista un domeniu mai crestinesc decat dreptul care slujeste legea ,libertatea si siguranta omului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teologia de eliberare ignatiu Biserica Romano-Catolica 1 16.09.2012 22:31:47
Teologia si inchiderea in sine ioan cezar Sectiune dedicata profesorilor de religie 23 02.08.2012 01:35:59
intrebari despre teologia ortodoxa nell Despre Biserica Ortodoxa in general 14 09.09.2009 20:33:48
Teologia persoanei Traditie1 Pocainta 2 17.04.2009 10:21:38
Teologia in zilele noastre ionita Stiri, actualitati, anunturi 15 27.12.2007 18:36:06