Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 19.07.2012, 15:34:19
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca "masoneria" e un concept ce poate avea conotatii diferite in functie de perioada si atunci trebuie analizata masoneria actuala,asa cum este ea, nu prin prisma masoneriei trecute.
Și de ce ar avea masoneria actuală diferențe față de masoneria trecută, aceea condamnată de biserică?
Reply With Quote
  #232  
Vechi 27.07.2012, 14:30:33
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pozitia a ramas (oficial) aceeasi dintotdeuna.

Problema e ca - nu stiu daca intelegi - nu exista "BOR" - exista mai multi oameni in anumite locuri. Iar de la loc la loc asa cum si oamenii sunt diferiti, lucrurile pot sa difere.
Extrem de interesantă poziție, domnule AlinB. Chiar asta nu mă așteptam să o aud, că nu există BOR. Tăgăduiți cumva unitatea Bisericii Ortodoxe Române? În cazul acesta dacă nici BOR nu există nu știu dacă nu cumva vreți să spuneți că nici BO nu există. Cu alte cuvinte dumneavoastră spuneți că de fapt nu ar conta deciziile care s-au luat, și mai mult în Sinod, ci că fiecare decide ce vrea de capul lui pe tarlaua lui? În acest caz despre ce unitate a Bisericii mai discutăm dacă fiecare face de capul lui pe domeniul lui?
Reply With Quote
  #233  
Vechi 27.07.2012, 15:46:02
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eutihie, condamnat la sinodul IV ecumenic, din dorinta de a indrepta invatatura lui Nestorie, a cazut in alta (daca Nestorie despartea atat de mult cele doua firi din Hristos incat vorbea de doua persoane, Eutihie a ajuns sa le "uneasca" atat de mult, incat a afirmat ca firea umana a disparut prin unire in cea dumnezeiasca). Nu-mi plac extremele. Cred ca exagerarile duc intotdeauna la caderi. Dreapta masura este proprie Ortodoxiei. A te ridica impotriva ierarhiei, de vreme ce Biserica se roaga pentru ea, nu-mi pare a fi in spirit ortodox.
Așa este, cu dreaptă măsură. Dar ce vroiam să vă întreb domnule Costel, dar dacă puteți să îmi răspundeți așa cu dreaptă măsură. Cum se face că ierarhii BOR și poate și ai altor Biserici Ortodoxe stau la tot felul de dialoguri, conferințe, ba chiar am înțeles că BOR chiar face parte din Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB sau CEB) cu adunări, grupări, culte protestante și neoprotestante, despre care se știe că au apărut prin tocmai ridicarea și revolta împotriva ierarhiei, ce-i drept aceea a Bisericii Romano-Catolice? Dar vorbim totuși despre niște revoltați, despre niște protestanți; dacă protestantismul ar fi apărut pe teritoriu ortodox cu sigurnață s-ar fi revoltat și împotriva ierarhiei ortodoxe pentru că revolta, protestul împotriva "bisericilor tradiționale" este "în sângele" protestanților. Cum vă explicați totuși că ierarhii BOR și poate și ai altor BO stau acum de vorbă, aproape de la egal la egal cu niște protestanți care au încălcat tocmai poziția pe care o enunțațți dumneavoastră mai sus? Cum de un simplu ortodox, așa ca dumneavoastră sau ca mulți alții din această țară care ar avea foarte multe nelămuriri și reclamații de făcut, nu este băgat în seamă, sau este tratat cu superficialitate de conducători, asta în vreme ce dumneavoastră stați cuminte și faceți ascultare și nu sunteți un revoltat, un protestant, unul care se ridică împotriva autorității ecleziale, dar în schimb autoritățile ecleziale ortodoxe își fac foarte mult timp și investesc foarte multă grijă față de niște revoltați, față de unii care cândva au protestat, s-au ridicat împotriva autorităților ecleziale (romano-catolice, ce-i drept, dar AUTORITĂȚI) și ridicați au rămas, adică protestanți, cu "bisericile" lor, spre exemplu față de Olav Fykse Tveit, secretarul general al CMB? Cum vă explicați că acei protestanți, acei revoltați împotriva autorităților, acei eretici, aceia care au încălcat acea regulă de care vorbeați mai sus au ajuns să trateze de la egal la egal, sau ceva de genul, cu autoritățile ecleziale ortodoxe, asta în timp ce dumneavoastră sau alții ați stat cuminței astăzi sunteți văzuți tot ca niște simpli trecători pe zebră de aceleași autorități? Cum vă explicați, dar așa cu dreaptă măsură că doar suntem în Ortodoxie, că aceia care s-au revoltat și au călcat regulile în picioare pentru ereziile sau "ereziile" lor sunt astăzi parteneri de dialog, și la nivel internațional nu pe o simplă tarla, iar dumneavoastră care ați stat cuminte și alții ca dumneavoastră așa ascultători sunteți în continuare executant de porunci, adică tot un inferior, și posibil ca în nu mult timp să fiți obedient nu doar față de autoritățile din BOR ci și față de cele din CMB? Unde este dreptatea deci domnule Costel? Sau regulile sunt numai pentru obedienții cuminței și la locul lor? De ce tocmai aceia care au făcut regulile sunt și cei care le și încalcă, fără ca să răspundă, în condițiile în care dacă dumneavoastră le încălcați sunt sigur că veți răspunde într-un fel sau altul? dar așa cu dreaptă măsură, cred că mă înțelegeți, dacă puteți să răspundeți sau dacă poate cineva să răspundă?
Reply With Quote
  #234  
Vechi 27.07.2012, 17:03:58
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Domnule Decebal, am ajuns sa cred ca judecata ierarhilor ne face slabi sau il facem puternic pe diavol. Si eu acum ceva vreme cum auzeam ceva in neregula cu un ierarh, cum incepeam sa-l critic. Si ma umpleam de manie. Iar aceasta manie se arata lucratoare mai tarziu si in relatia cu alte persoane. De cand am ales sa nu mai fac acest lucru, am parte de mai multa liniste. Noi sa-i iubim, caci stie Domnul faptele fiecaruia dintre noi.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 27.07.2012, 22:37:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Extrem de interesantă poziție, domnule AlinB. Chiar asta nu mă așteptam să o aud, că nu există BOR. Tăgăduiți cumva unitatea Bisericii Ortodoxe Române? În cazul acesta dacă nici BOR nu există nu știu dacă nu cumva vreți să spuneți că nici BO nu există. Cu alte cuvinte dumneavoastră spuneți că de fapt nu ar conta deciziile care s-au luat, și mai mult în Sinod, ci că fiecare decide ce vrea de capul lui pe tarlaua lui? În acest caz despre ce unitate a Bisericii mai discutăm dacă fiecare face de capul lui pe domeniul lui?
In chestiuni neesentiale, da poate sa difere.

Iar in altele, faptul ca se iau decizii in Sinod, nu-i impiedica pe unii sa gandeasca altfel si asta se intampla in toate planurile si la toate capitolele.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 28.07.2012, 00:26:36
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Auzi mai frate sau soro de iti zici antiecumenism eu vad ca pe fratia ta te inseala dracii nu avem aci niciun dialog.
Eu ti-am explicat in 2 postari anterioare ca nu e nimic rau la comunism, afara de ateism si modul in care a fost implementat si prigonirile asupra unor oameni pasnici.
Iar ti-am explicat ca in manastirile crestin ortodoxe e comunism crestin ortodox, existand proprietatea in comun.
Cat despre dl Tutea acela era un inuman inselat de draci,cu liberalismul sau excesiv.
Dadea niste "dogme" da fara sa le explice.
Unde zice in codul penal ca nu e voie sa aibe oameni proprietati in comun?
Imi arati si mie te rog?
Asta inseamna comunism,a avea oameni responsabilitati si proprietati in comun,
Cat despre ce scrie pe acolo, pai e foarte exagerat.
Cum puteti sa bagatelizati zecile de milioane de victime ale acestei ideologii imbecile si imbecilizante?
Ma apuca disperarea citind astfel de opinii. Aceasta otrava (numita comunism) a facut ravagii de nedescris si pe termen lung. Oare câte generatii vor mai fi vatamate de o astfel de îndoctrinare?
Pentru cei care nu stiu sau nu vor sa stie: comunismul este de sorginte draceasca, iar eu îi urez sa se întoarca de unde a venit! Comunismul este rau în sine si anticrestin prin definitie având un rol foarte clar, anume acela de a pregati calea antihristului.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 28.07.2012, 01:03:26
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Magda M. Vezi mesajul
E vorba de a condamna un regim in numele si in timpul caruia s-au comis mii de crime.De ce se uita asa usor acest lucru? Nu cred ca e suf. sa fim indiferenti in fata ecumenismului/comunismului/masoneriei...o spun si argumenteaza si parinti apropiati de sfintenie si carora ne indoim, prin pilda vietii lor, ca le-ar lipsi tocmai ...capacitatea de a discerne...Si nici noi nu ne-am dori sa se repete ororile petrecute atunci sau sa apara altele, noi...
Întru totul de acord! Indiferenta ar fi, printre altele, o dovada de lasitate. Avem nevoie de vigilenta si curaj, nu de comportament caldicel si tolerant fata de orice anomalie.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 28.07.2012, 01:20:59
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa condamni abuzurile din per. regimului comunist, insa nu sa condamni la modul general o ideologie politica, la asta m-am referit ca Biserica n-ar trebui sa faca politica. [/font]
Comunismul nu este doar o ideologie politica, ci este ceva cu mult mai grav: este o ideologie diabolica si, din câte stiu, lupta împotriva dezbinatorului se duce în Biserica. Asadar, este chiar de datoria Bisericii sa încerce a trezi mintea crestinilor îmbatati de promisiunile mincinoase ale unor astfel de ideologii, al caror autor tot el este, desi sub diferite nume si îndaratul unei multitudini de masti.

Last edited by Adriana98; 28.07.2012 at 02:13:07.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 28.07.2012, 19:10:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Cum puteti sa bagatelizati zecile de milioane de victime ale acestei ideologii imbecile si imbecilizante?
Ma apuca disperarea citind astfel de opinii. Aceasta otrava (numita comunism) a facut ravagii de nedescris si pe termen lung. Oare câte generatii vor mai fi vatamate de o astfel de îndoctrinare?
Pentru cei care nu stiu sau nu vor sa stie: comunismul este de sorginte draceasca, iar eu îi urez sa se întoarca de unde a venit! Comunismul este rau în sine si anticrestin prin definitie având un rol foarte clar, anume acela de a pregati calea antihristului.
Trebuia sa citesti mesajul lui mihailt in context.

Sunt oameni (printre care si el) care cred ca se poate desparti comunismul ca sistem social - nu atat de rau asa cum a zis si el, cel putin comparat cu capitalismul care il vedem la noi si probabil nu doar la noi, de ideologia comunista materialista si atee.

Adevarul e ca nu se poate face aceasta separatie, fiecare sistem vine la pachet cu avantaje si dezavantaje, daca stai sa te gandesti bine, si comunismul si capitalismul au in comun cel putin un lucru: promit bunastare materiala cu scopul ca omul sa se lipeasca de materie si sa uite de Dumnezeu.

Comunismul oferea un nivel de trai mediocru pentru majoritatea si impunea ateismul, capitalismul in schimb promitand mai mult dpdv material si insinuand perfid materialismul prin consumism si idolatriazarea banului in dauna omului.

Ambele sisteme si-au facut treaba destul de bine - in occident vedem un ateism puternic si crestinism in majoritate doar forme decadente, iar in fostele state comuniste si ortodoxe statisic un crestinism cvasi-derizoriu la nivel practic.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 27.09.2012, 12:44:33
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Parintele Sofian Boghiu despre sfarsitul lumii, Antihrist si masonerie

http://carteromaneasca.wordpress.com...-si-masonerie/

"- Ce atitudine ar trebui să avem fată de masonerie?

- Să ne facem datoria crestină până la capăt! Masoneria este o miscare universală care are mijloace de a te obliga să taci. Si întrucât nu se mai pot lua măsuri împotriva ei, nu avem altceva de făcut decât să ne păstrăm credinta si să-L mărturisim pe Dumnezeu până în ultima clipă a vietii noastre.

Căci va veni Antihrist si desigur că el va avea libertatea aceasta de a face fel de fel de minuni, de scamatorii ca să-i însele pe oameni. Multă lume va fi de acord cu el, încât majoritatea celor care vor lua măsuri împotriva acestei miscări vor fi suprimati. Vor rămâne mai departe doar cei care trăiesc pentru viata aceasta. Căci nu toti vor fi împotriva masoneriei, când va intra ea în actiune.

Asa încât eu nu mă pot lupta cu lumea ca să fie de acord cu mine. Eu îmi fac datoria de crestin. Că toată lumea stie cum să facă un bine, dar nu-i convine totdeauna acest lucru pentru că asta obligă la niste sacrificii, iar omul este dispus să rezolve cât mai simplu problemele vietii. Dacă masoneria îti va da un număr cu care vei putea cumpăra orice, vei putea să mănânci, vei putea să te îmbraci, să petreci, să călătoresti unde vrei, foarte multă lume va fi de acord: ”Gata, dragă, multumesc!”.

Atunci lumea va fi împărtită: fiecare îsi va alege ceea ce-l va interesa. Cei care vor alege să sufere orice numai să fie alături de Hristos vor fi o turmă mică, asa cum spune Scriptura. Este un cuvânt în Evanghelie în care Mântuitorul se întreabă dacă va mai fi credintă pe pământ…
- <Când va veni Fiul Omului, va mai găsi credintă pe pământ>?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
antiecumenism e nazist, capitalism=nazism, dezinformare, francmasonerie, incultură, rotary

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noul sef al Masoneriei romane ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 109 08.01.2011 23:33:21
Ortodoxia si masoneria Don_Juan Generalitati 29 26.02.2010 11:43:47
Biserica lui Hristos si Masoneria Laurentiu Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 0 26.12.2007 00:19:38