Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.06.2018, 19:33:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
prima referire la trinitate o face tertulian, la inceputul sec 3, urmat de origen, un pic mai tarziu.
De fapt, prima mentiune indiscutabila, in forma moderna a trinitatii, apare in Didahie:
"Dupa ce ati spus mai inainte tote cele de mai sus botezati in numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh."

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
doctrina sfintei treimi este impusa de constantin tocmai pentru a impaca unele credinte pagane, dar si impotriva arianismului.
Ce?
Constantin este muuuult supraestimat in importanta si inteligenta teologica ca personaj.
El nu stia exact ce s-a stabilit la Niceea, sau care e marea disputa in general.
In plus, s-a botezat la arieni, in final.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
trinitatea nu a fost acceptata de toti crestinii, fenomenalele biserici monofizita si duofizita n-au facut-o,
Monofizitii si miafizitii sunt trinitarieni toata ziua.

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
iar razbunarea bisericilor de stat din cele nu stiu cate rome a fost cumplita, astazi ii invinovatesc pe musulmani, ieri si alaltaieri le-au dat in cap fara probleme.
Singurul lucru corect.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.06.2018, 19:48:51
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
De fapt, prima mentiune indiscutabila, in forma moderna a trinitatii, apare in Didahie:
"Dupa ce ati spus mai inainte tote cele de mai sus botezati in numele Tatalui si al Fiului si al Sfintului Duh."
ei... nu stiu daca este acolo, dar prea seamana cu pasajul din matei, mai mult ca sigur ca si asta a fost o adaugire ulterioara.


Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Ce?
Constantin este muuuult supraestimat in importanta si inteligenta teologica ca personaj.
El nu stia exact ce s-a stabilit la Niceea, sau care e marea disputa in general.
In plus, s-a botezat la arieni, in final.
pai nu cred ca se refera cineva la inteligenta teologica, probabil ca nu-l interesa, important este ca a convocat conciliul, a impus prezenta, l-a prezidat si ca si-a impus vointa. urmarind efectele intelegem ca a reusit.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.06.2018, 20:45:35
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Da și Sfântul Ioan Damaschinul care a scris despre Sfânta Treime, era de prin secolul 7 nu contemporan cu împăratul Constantin.



Și tu o înțelegi mai mult decât Sfântul Ioan Damaschinul și alții care s-au pronunțat.
dar este vorba despre perioada de dinante ca sfanta treime sa devina dogma oficiala, de pana la niceea si definitivata la calcedon.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Monofizismul apare prin secolul IV la călugărul Eutihie (știu că apreciezi mult călugării), mai târziu decât scrierile lui Tertulian, după argumentul că au apărut târziu nici ei nu sunt valizi, sunt o deformare târzie a creștinismului.
am vrut sa spun altceva, dar p&c m-a dat un pic peste cap, trebuie sa ma dumiresc.



Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Președintele Jefferson și-a făcut el biblia lui, a tăiat caracterul miraculos și toate întâmplările care nu i s-au părut lui plauzibile din Noul Testament, văd cam același argument și aici cum că referirile la Sfânta Treime sunt adăugate mai târziu pentru a susține antitrinitatea.

Se poate spune și că discuțiile despre diferite dogme au apărut mai târziu, pentru că până la acel moment nu existau oameni care să le conteste, nu erau „interpretări originale”, fiind subînțelese în conștiința Bisericii.
sunt foarte multe pasaje adaugate mai tarziu, ne-au ramas variantele anterioare si este clara situatia.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Sfânta Evanghelie după Matei cap.28:
„Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh”

Nici pasajul acesta nu era real nu ?
În numele Cui botezau apostolii și episcopii ?

da, e fals, a aparut prima oara chiar inainte de niceea.
apostolii au botezat numai in numele lui Hristos, ma mir ca nu stii asta.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Filioque :) e citat din Biblia ortodoxă.
ioan gura de aur i-a reprosat lui varlaam, parca asa il chema, ca e fals...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.06.2018, 20:48:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
din nou demonstrati aceeasi obtuzitate in gandire. aveti impresia ca va ataca cineva credinta, dar rastalmaciti sau argumentati cu sofisme sau chiar cu pasaje mincinoase.

prima referire la trinitate o face tertulian, la inceputul sec 3, urmat de origen, un pic mai tarziu. doctrina sfintei treimi este impusa de constantin tocmai pentru a impaca unele credinte pagane, dar si impotriva arianismului. acesta este adevarul istoric, puteti sa va dati peste cap si sa inventati orice, orice teolog serios fie el ortodox sau altceva va spune acelasi lucru. multi altii o balmajesc, cautand referinte opace prin biblie. am inceput sa-mi pierd rabdarea cu voi.
voi intelegeti chiar mai putin decat mine consubstantialitatea. apropo de asta, cred ca nici nu poate fi inteleasa sau explicata, este mai degraba un enunt dogmatic.

trinitatea nu a fost acceptata de toti crestinii, fenomenalele biserici monofizita si duofizita n-au facut-o, iar razbunarea bisericilor de stat din cele nu stiu cate rome a fost cumplita, astazi ii invinovatesc pe musulmani, ieri si alaltaieri le-au dat in cap fara probleme.

__________________________
o chestie. inventia nu consta in persoana Iisus, ci in ce i se atribuie acolo ca a spus. aia e o inventie, adaugata vreo doua sute de ani mai tarziu.

a doua, iorest, vezi ca tu faci apologia lui filioque acolo. dar stai linistit, ca nici pasajul ala nu exista in forma initiala....
Care sunt pasaje mincinoase? Tu pana acum ai dat toate minciunile pe care le-ai gasit pe net si mai spui ca tu cauti adevarul. Multi atei sunt indiferenti fata de religie, adica nu o ataca. Dar sunt unii militanti, care vor sa lupte impotriva crestinismului. Se pare ca tu esti in ultima categorie, tu chiar urasti crestinismul, nu doar nu esti credincios. Am observat ca atunci cand vezi ca e gresita o acuzatie impotriva crestinismului tu devii iritat, pentru ca nu poti suporta ca e adevarat crestinismul.

Acum, ca ai vazut ca Iisus a spus ca e Dumnezeu, treci la altceva, la faptul ca n-ar scrie de Sfanta Treime. Dupa ce ai vazut ca scrie o dai ca au corupt unii Sfanta Scriptura. Toate argumente false, ai spune orice impotriva crestinismului. Tu altceva nu ai de facut pe acasa?

Nu stii nimic nici despre cum a aparut erezia monofizita, o mai si confunzi cu arianismul.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.06.2018, 21:04:19
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Care sunt pasaje mincinoase? Tu pana acum ai dat toate minciunile pe care le-ai gasit pe net si mai spui ca tu cauti adevarul. Multi atei sunt indiferenti fata de religie, adica nu o ataca. Dar sunt unii militanti, care vor sa lupte impotriva crestinismului. Se pare ca tu esti in ultima categorie, tu chiar urasti crestinismul, nu doar nu esti credincios. Am observat ca atunci cand vezi ca e gresita o acuzatie impotriva crestinismului tu devii iritat, pentru ca nu poti suporta ca e adevarat crestinismul.

Acum, ca ai vazut ca Iisus a spus ca e Dumnezeu, treci la altceva, la faptul ca n-ar scrie de Sfanta Treime. Dupa ce ai vazut ca scrie o dai ca au corupt unii Sfanta Scriptura. Toate argumente false, ai spune orice impotriva crestinismului. Tu altceva nu ai de facut pe acasa?

Nu stii nimic nici despre cum a aparut erezia monofizita, o mai si confunzi cu arianismul.
1.pasajul din matei este adaugat ulterior, daca iti convine sa te amagesti cauta si vei gasi pe undeva toate confirmarile necesare. eu nu am nevoie sa spun neadevaruri, nu ma intereseaza deloc asa ceva, to esti incapabil sa discerni intre ceea ce este credinta si ceea ce este dovedit faptic. mai sus strigai ca eu si seraphim contestam existenta lui Iisus, acum strigi altele...
2.repet, primul a fost tertulian, anul 200. habar n-avea de pasajul din matei, nu fusese scris inca. apoi origen, asta a fost un geniu, ala a scris cat nu vom putea citi toti forumistii in 10 vieti, habar n-avea de pasajul din matei, etc. etc etc, nimeni nu stie de pasajul din matei pana dupa 300...
3.atat de slaba va este credinta incat aveti impresia ca v-o atac scriind niste chestiuni reale.
4.m-am referit la monofiziti si la duofiziti stiind ca au respins conciliul de la calcedon. istoria lor este fenomenala si vina pentru disparitia bisericii orientale apartine bizantinilor. am spus-o ca un exemplu concret de intoleranta a bisericii de stat. monofizitii si duofizitii au reusit singuri, fara amestecul vreunui imparat atotputernic.
5.e posibil ca tu sa fi stiut ca apostolii nu botezau decat in numele lui Iisus, dar ai "ales" sa ascunzi asta, iorest cred ca nu a stiut.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.06.2018, 22:11:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

https://ro.wikipedia.org/wiki/Sf%C3%A2nta_Treime

Luati ca e gratis....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.06.2018, 23:45:37
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Serios acuma....Flying oare Nu a avut niste afirmatii fara acoperire?...Mult mai grave decat ale lui ali.
Nu!!!categoric NU!!!... a avut niste afirmatii teribil de adevarate ,legat de Ali , :-),uite aici:
Flying a scris:"Noi stim ca pentru tine ceea ce nu cunosti ,nu exista.Pentru tine ignoranta ta e "sursa adevarului" si cand afli o informatie noua ,te duci cu informatia la sfanta ta ignoranta si o intrebi daca e adevarata informatia si desigur ,ignoranta ta iti spune ca nu e adevarata aceasta informatie si tu vii pe forum si ne anunti care e ...adevarul.Acum imi explic de ce esti atat de sigur pe tine,desi nu stii nimic."
El(Ali ) face un "amestec", ii da cu Origen,Tertulian, spune ca Biblia a mai fost modificata de-a lungul timpului vreo
2 secole, DUPA CE de fapt a fost scrisa. In Noul Testament sunt date clar destule referinte la Sfanta Treime, a mentionat o parte Iorest nu mai adaug.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela

Last edited by Jonnyw2013; 19.06.2018 at 00:07:50.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 19.06.2018, 00:18:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.045
Implicit

Hmmm....Dar oare in VT nu avem prefigurări ale trinitatii?Stejarul Mamvri,Avraam si superba pictură a lui rubliov...Sau putin mai clare in NT:Mergeti si învățați....botezandu-i in numele Tatalui,Fiului si Sf Spirit...sau...Harul d lui Isus Hristos,dragostea lui d-zeu Tatăl si împărtășirea Sf Spirit.....Dar aceste învățături despre Duh sau pnevma,respectiv thion pnevma despre care vorbea platon,si aghion pnevma cum e regasibil in evanghelii,sau ruah elohim ,respectiv duhul lui dumnezeu ce umbla peste ape in geneza.E clar asa cum am dat surse mai sus in postare ca aproape toate religiile isi bazeaza divinitatea pe trei piloni care de fapt sunt unul si acelasi insa ramanand fiecare distincți.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 19.06.2018, 00:37:24
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

vrajeli, jonny. citatele lui iorest nu-s despre trinitate, pasajul din matei este o adaugire ulterioara dovedita de 1500 de ani, apostolii botezau numai in numele lui Iisus, dar si dupa ei inca vreo 200 de ani tot asa a fost.
i-am pomenit pe tertulian si pe origen pentru ca ei vorbesc explicit despre consubstantialitate, in linkurile puse de seraphim chiar explica cum si de ce s-a ajuns la sfanta treime, mereu si peste tot se spune clar ca in scripturi nu exista referiri la asa ceva.

eu stiu ca nu exista nicio posibilitate sa ajungem la o intelegere oarecare, voi nu acceptati nimic, oricat de evident ar fi. si asta pentru ca voi credeti ca daca scoatem o caramida se prabuseste intreaga constructie. dar credinta nu tine de material.

ps.P&C, se pare ca monofizitii n-ar fi trinitarieni.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.06.2018, 00:54:15
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
vrajeli, jonny. citatele lui iorest nu-s despre trinitate, pasajul din matei este o adaugire ulterioara dovedita de 1500 de ani, apostolii botezau numai in numele lui Iisus, dar si dupa ei inca vreo 200 de ani tot asa a fost.
De ce, botezau asa de capul lor???... Sa ii faca in ciuda la ceea ce a spus Iisus? sau de ce?
Ca uite ce scrie aici:
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=28
"18. Și apropiindu-Se Iisus, le-a vorbit lor, zicând: Datu-Mi-s-a toată puterea, în cer și pe pământ.
19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,
20. Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă,
și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin."

Vezi Ali Baba, spune, tot ce v-am poruncit voua , nu tot ce vreti voi, dupa capul vostru!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
manuscrisele de la marea moarta pavel92 Generalitati 3 14.06.2018 15:17:08
Christofobie în Marea Britanie laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 107 26.04.2012 17:27:30
Marea provocare OmuBun Teologie si Stiinta 2 18.02.2011 23:03:22
Marea schisma paradosis Biserica Romano-Catolica 25 14.01.2011 09:39:43
Marea Judecata Capy Generalitati 6 21.01.2008 23:57:54