Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.07.2010, 18:31:29
anaecaterina anaecaterina is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

am citit si danion vasile...nu cred ca mai e vorba de yoga...doar de mine....nu stiu...am sa continui sa ma rog.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2010, 18:39:42
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Si eu am facut yoga,nu trebuie sa primesti nici o mirungere,e suficient ca te-ai intors la credinta adevarata.

Starea de singuratate poate fi si lipsa unui partener de viata,daca ai 30 de ani si esti singura..
Nu ai dat prea multe detalii,mai mult ne-ai descris o stare interioara.
Poate ti-ar prinde bine lectura cartii Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie,pe care daca nu o cumperi o poti citi si de aici http://www.cartidownload.ro/Diverse/...rintele_Paisie.

O solutie simpla este sa te apropii mai mult de Hristos.Cum? Nu stiu sa-ti spun ,depinde de fiecare.

Poti sa te rogi mai mult,sau sa mergi la Biserica mai des,sau sa te impartasesti mai des,in fiecare saptamana,asa cum am inceput sa fac si eu de la un timp.

Daca vrei sfaturi mai precise ,pune intrebari mai exacte si poate vei avea un raspuns multumitor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.07.2010, 18:43:38
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit daca ai practicat din nou yoga dupa re-botezare, iarasi ai apostaziat

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
m-am rebotezat acum 2 ani...dar multumesc frumos pt ca te-ai gandit la asta!
da, dar daca intre timp, dupa re-botezare, ai practicat din nou yoga, din pacate, iarasi ai apostaziat...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.07.2010, 18:50:20
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit nici o lecturare nu poate inlocui taina Botezului, respectiv, Mirungerea

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Si eu am facut yoga,nu trebuie sa primesti nici o mirungere,e suficient ca te-ai intors la credinta adevarata.

Starea de singuratate poate fi si lipsa unui partener de viata,daca ai 30 de ani si esti singura..
Nu ai dat prea multe detalii,mai mult ne-ai descris o stare interioara.
Poate ti-ar prinde bine lectura cartii Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie,pe care daca nu o cumperi o poti citi si de aici http://www.cartidownload.ro/Diverse/...rintele_Paisie.

O solutie simpla este sa te apropii mai mult de Hristos.Cum? Nu stiu sa-ti spun ,depinde de fiecare.

Poti sa te rogi mai mult,sau sa mergi la Biserica mai des,sau sa te impartasesti mai des,in fiecare saptamana,asa cum am inceput sa fac si eu de la un timp.

Daca vrei sfaturi mai precise ,pune intrebari mai exacte si poate vei avea un raspuns multumitor.
desigur ca lecturarile unor astfel de carti, posibil sa poata ajuta si ele (sa speram), dar sa stii ca nici o lecturare nu poate inlocui taina Botezului sau a Mirungerii, si este bine ca mergi la biserica etc, dar fara primirea tainei Mirungerii, s-ar putea ca toate sa fie cam in zadar... cel putin eu asa am aflat (tot din experientza personala), de la unii duhovnici destul de experimentati. Si mai cunosc cel putin inca alte 2 persoane care a trebuit sa fie re-botezate in urma practicarii yoga - si tot la recomandarea duhovnicului lor, care tot dintre cei experimentati este... Dar acum depinde, caci fiecare caz in parte poate fi diferit, cu particularitatile lui etc - lucrurile difera de la caz la caz.

Last edited by cherub; 19.07.2010 at 18:52:28.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.07.2010, 18:56:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

De unde ai scos neroziile astea?
Mirungerea se aplica la catolicii care trec la ortodoxie,desi calugarii din Muntele Athos sunt adeptii botezului complet in acest caz.
Daca eu am fost botezat cand am fost mic,nu mai trebuie nici o mirungere si nici un botez ulterior.Am fost la mai multi duhovnici ,inclusiv de la Sihastria si nimeni nu a spus asemenea tampenie,desi le-am spus de trecutul meu.
Altfel cum crezi ca mi-ar fi dat dezlegare la impartasanie?!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.07.2010, 19:05:57
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
De unde ai scos neroziile astea?
Mirungerea se aplica la catolicii care trec la ortodoxie,desi calugarii din Muntele Athos sunt adeptii botezului complet in acest caz.
Daca eu am fost botezat cand am fost mic,nu mai trebuie nici o mirungere si nici un botez ulterior.Am fost la mai multi duhovnici ,inclusiv de la Sihastria si nimeni nu a spus asemenea tampenie,desi le-am spus de trecutul meu.
Altfel cum crezi ca mi-ar fi dat dezlegare la impartasanie?!
Poate n-ar strica folosirea unor calificari mai cuviincioase. Nerozii...tampaenii ...
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.07.2010, 19:08:25
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Angry nerozii sunt cele postate de tine, Daniel777!

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
De unde ai scos neroziile astea?
Mirungerea se aplica la catolicii care trec la ortodoxie,desi calugarii din Muntele Athos sunt adeptii botezului complet in acest caz.
Daca eu am fost botezat cand am fost mic,nu mai trebuie nici o mirungere si nici un botez ulterior.Am fost la mai multi duhovnici ,inclusiv de la Sihastria si nimeni nu a spus asemenea tampenie,desi le-am spus de trecutul meu.
Altfel cum crezi ca mi-ar fi dat dezlegare la impartasanie?!
Eu mai degraba, le-as considera nerozii pe ale tale, dar, ma rog!... 'cate bordeie, atatea obiceie'. Da, Mirungerea se aplica la catolicii care trec la ortodoxie, dar nu numai si nu exclusiv lor!... mai informeaza-te, caci ai lacune serioase si idei fixiste! si te mai si apuci sa dai sfaturi si 'prescriptii', aiurea asa, dupa capul tau!... Dupa cum am mai afirmat deja, totul difera de la caz la caz, iar in cazul tau poate ca duhovnicul tau nu a considerat necesar sa-ti faca Mirungerea, din cauza ca poate in situatia ta nu a considerat ca fiind asa de grav etc. Dar sunt destul de multe cazuri in care este necesar! In sfarsit, nu mi-am propus aici sa intru in polemici cu 'atoate(NE)stiutori' ca tine, asa ca ma retrag! La urma urmei, cel mai bine ar fi ca fiecare sa intrebe un preot duhovnic, decat sa se apuce sa ceara sfaturi pe-aici, de pe la toti neavizatii, sfaturi care in loc sa ajute, pot duce la sminteli cu mult mai mari s.a.m.d....

Last edited by cherub; 19.07.2010 at 19:11:09.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.07.2010, 19:13:06
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Dragul meu ,te rog sa ma ierti pentru cuvintele nepotrivite.
Insa exista un singur botez,si daca ai fost botezat o data ,nu se mai repeta botezul indiferent de ce faci ulterior.Nu sunt un caz aparte ci un caz general.
Revenirea la credinta se face prin cainta,spovedanie etc,dar botezul si mirungerea nu se mai repeta.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.07.2010, 19:17:07
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post vorbiti-mi putin

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
viata mea se afla intr-un punct de cotitura acum si sunt situatii, stari sufletesti, atitudini interioare cu care ma confrunt si pe care nu le inteleg. am practicat mai multi ani o alta invatatura decat cea crestina. ii ceream lui dumnezeu sa ma apropie de el orice ar fi si vedeam in toate credintele ceva spiritual si un rezultat final la care toate duceau. credeam in Dzeu, In sf treime, in toate tainele crestine, doar ca am cautat si o alta cale care mi s-a parut in toti acesti ani, mai rapida.
m-am trezit intr-o zi pe marginea prapastiei, dar cu aceiasi ruga in suflet: sa ma propie dzeu de el cat mai mult! am renuntat la acele practici printr-o conjunctura neasteptata si ma bucur . am inceput o relatie de iubire, am urmarit permanent sa ma rog si sa fac binele, am crezut cu toata fiinta mea in bine!
acum, relatia mea este cam grea, eu ca fiinta plina de aspiratii nu ma mai regasesc si imi e greu sa inteleg ce se petrece cu mine. imi place simplitatea, dar viata mea a devenit putin trista si sunt multe momente in care ma simt f singura. orice as face ajung sa ma simt singura. ma spovedesc lunar si ma impartasesc, dar in mine nu reusesc sa inteleg prea multe! e o stare in care sufletul meu se simte greoi si nu stiu ce sa fac sa ma regasesc! poate imi dati ceva idei! va multumesc! sunt o fire f dinamica, sunt vesela si ascund ceea ce traiesc cu adevarat in mine. imi place sa lupt, sa imi pun intrebari, mi-ar place sa devin puternica si vreau doar sa ma apropii de dzeu! orice preocupare am, starea de multumire imi lipseste! va pup!
Cred ca in ultimul timp tot mai multa lume se confrunta cu asemenea situati ,ce as putea sa-ti spun decit sa persisti in rugaciune ,sa dea Bunul Dumnezeu sa-ti regasesti linistea pe care o cauti si sa te apropi de Dumnezeu prin rugaciune si sa doresti acest lucru din tot sufletul tau . Daca sufletelul tau este gol nu este bine ,incearca sa -i aduci poace si liniste sufletului tau si re-dai linistea ,ceva este care te nelinisteste incearca sa elimini tot ce este negativ in jurul tau si pina la urma ai sa reusesti .Rugaciune si credinta multa si lucrurile se vor indrepta de la sine .
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.07.2010, 19:27:15
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Botezul (scufundarea intreita) nu se repeta, insa Mirungerea, da, se poate repeta

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Dragul meu ,te rog sa ma ierti pentru cuvintele nepotrivite.
Insa exista un singur botez,si daca ai fost botezat o data ,nu se mai repeta botezul indiferent de ce faci ulterior.Nu sunt un caz aparte ci un caz general.
Revenirea la credinta se face prin cainta,spovedanie etc,dar botezul si mirungerea nu se mai repeta.
da, si eu imi cer iertare daca am cam intrecut masura! Da, stiu ca exisa un singur Botez si ca nu se mai repeta (adica nu scufundarea in apa de 3 ori, in Numele Sf. Treimi), insa Mirungerea (care consta in rostirea de catre preot a exorcismelor, adica a rugaciunilor de leparare de satana si unirea - din nou - cu Hristos, si ungerea cu Sf. si Marele Mir), se poate repeta! Cel putin asa s-a intamplat in cazul meu (care ma lepadasem de Hristos, dar prin alte chestii oculte etc), dar si in cazul altor pers. pe care le-am cunoscut si care practicasera yoga! Si Mirungerea am primit-o din nou, fiecare (dupa post si spovedanie amanuntzita), tot la sfatul unor duhovnici (destul de mari si importanti, dupa parerea mea si ale altora), care au considerat ca fiind F. important (si care au avut dreptate! iar diferentza am putut-o sesiza din starile de dinainte si de dupa primirea Mirungerii)... dar, dupa cum am tot repetat deja destul pe aici, fiecare caz in parte difera!... poate ca la tine a fost un caz mai 'fericit' si nu a fost necesar etc...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 10:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 03:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 20:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 20:20:00