Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 21.07.2010, 02:10:44
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Angry Daniel777, totusi, fa-ti ordine in mintea aia, odata!

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
@cherub

Cum de scrii atat de mult,nu te plictisesti? Vad ca nu ne putem intelege,vorbesti pe langa subiect si aduci acuzatii nefondate.Eu mi-am recunoscut greseala,pe cand tu continui sa starui in ale tale elucubratii.
ba da, sa stii ca m-am plictisit de tine, mai ceva 'ca de mere acre'!... (insa din cate observ tu nu te-ai plictisit sa-mi citesti mesajele si tot sa nu intelegi nimic, ori sa le interpretezi gresit si dupa cum iti convine tie etc!)... de aceea cred ca o sa-mi iau 'vacantza prelungita' de pe acest forum, ca mi-e deja greatza si lehamite de de-alde din astia ca tine (adica epuizanti psihic pt. cei din jur care s-ar incumeta sa-ti acorde vreo atentzie! si greseala mea ca am facut-o aici, cand nimeni altcineva nu te baga-n seama (probabil stiau ei de ce, vba ceea: 'nu-i bine sa-ti pui mintea cu a prostului, ca-i odihnita'), dar nu-i nimic, de-acum inainte o sa evit pe cat posibil thread-urile pe unde voi observa ca te-apuci si tu sa postezi! poate ca ar fi mai bine sa le evit chiar pe toate, intregul forum, de fapt, caci este deja infectat si infestat cu pers. ca tine de tip 'waste of space')!... m-am saturat sa tot incerc sa-ti explic si argumentez, iar tu sa nu faci altceva decat sa-mi rastalmacesti cele scrise si sa le tii pe ale tale elucubratii, vba ceea: 'bate saua ca sa priceapa iapa'. Scuza-ma, dar daca e cineva care staruie cu elucubratiile dintre noi 2, ma tem ca acela esti tu! (chiar singur ai recunoscut ca ai nevoie sa-ti pui ordine in ganduri etc - pune-ti odata, nu mai pierde timpul...).

Last edited by cherub; 21.07.2010 at 02:18:54.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 21.07.2010, 09:17:35
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sa avem dragoste unii fata de altii---acest indemn crestin se refera si la tine domnule Churub,dar vad ca te-ai incarcat cu sentimente contrare.

1. Mi-am recunoscut greseala cu mirungerea si mi-am cerut scuze atunci pentru cuvintele care le-am folosit.

2.Nu inteleg inversunarea celor care il ataca pe Klaus Kenneth,fara argumente,doar cu o ura nejustificata.

3.Sa opui lui Klaus Kenneth pe Cleopa sau alti parinti mari ai nostri,mi se pare o prostie;Klaus Kenneth nu a venit in Romania sa-i conteste pe acestia sau invataturile lor.
Dimpotriva ,cunosc un roman teolog,pe Danion Vasile ,care in ultima lui conferinta de la Oradea i-a atacat pe Cleopa,Arsenie Boca si Vichentie Malau.

4.Si eu sunt de acord si am citit Vietile Sfintilor,Filocalia,Paterice ,pe marii parinti ai ortodoxiei la care am mare evlavie,asta nu inseamna ca nu pot sa salut pe un frate de-al nostru ortodox.Multi isi pierd discernamantul si iti dau in cap cu nu stiu ce canoane si opere,de parca ei le-ar pune in practica sau ar fi sfinti.

5.Am spus si o mai repet,mie mi-a folosit si mi-a placut SI Klaus Kenneth,pe langa celelalte scrieri ortodoxe pe care le-am citit,fara sa ma silesc sa fac o comparatie de felul in care se face acum.L-am citit de acum sapte ani,nu l-am promovat pe nicaieri,insa cand a inceput un atac fara justificare asupra lui,am inceput sa-l apar,pentru ca atacul era nedrept.

6.Daca ai observatii punctuale asupra lui Klaus Kenneth poti sa le spui,le putem analiza,dar tu faci ca majoritatea,preiei doar invectivele aruncate de cineva si le spui mai departe.

7.M-am mirat foarte mult cand am vazut ca proaspatul plecat Mihail Stanciu,ajuns in America,nu a scapat de obsesia Klaus Kenneth si a inceput sa il vada in americanii din jurul sau: "Parcă îl și vezi pe Klaus Keneth în sute de clone cântând, dansând sau perorând despre iubirea căzută..." http://blog.patermihail.ro/arhive/1241
Reply With Quote
  #83  
Vechi 21.07.2010, 09:24:43
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Daniel, nu am nimic cu tine si nici cu Klaus Kenneth, insa tu nu doar ca i-ai luat apararea ci l-ai si promovat si devine la un moment obositor sa vezi un om ridicat in atatea slavi de catre altul. Trebuie sa accepti ca si cei care nu il apreciaza pe Kenneth au dreptul la parerea lor, care din cate am citit, era cat de cat argumentata, si sa let it be si sa il iubesti in sinea ta, fara insa sa il promovezi peste tot.
Eu cred ca daca tu te-ai abtine, s-ar abtine si altii si nu s-ar mai isca lucruri de genul asta. Tine-l tu acolo in sufletul tau si nu-l mai baga pe gatul altora. Daca tu ai afinitate cu el si cu scriitura lui, na, ferice de tine. Insa nu toti "rezoneaza", si e dreptul lor sa nu rezoneze, sa nu il recomande si sa recomande alti autori mult mai importanti inaintea lui.
Sa nu te superi, repet, nu am nimic cu tine, nici cu el.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #84  
Vechi 21.07.2010, 09:28:41
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Nu ma supar,pentru ca ai spus lucruri decente.Eu nu spun cuiva sa rezoneze cu Klaus Kenneth si sa il citeasca neaparat,il recomand doar celor care doresc acest lucru.Sunt suparat doar pe cei care il ataca in mod nejustificat,si dovedesc prin aceasta lipsa de discernamant.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 21.07.2010, 09:32:07
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ca sa vezi ca nu eu am provocat scandalul: Am recomandat cartea initiatoarei acestui topic si a sarit repede Churub atacandu-l pe Klaus Kenneth.Deci s-a amestecat intr-o treaba in care nu era implicat,si pot sa pun ramasag ca nici nu l-a citit.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 21.07.2010, 10:04:36
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!!

Citat:
În prealabil postat de anaecaterina Vezi mesajul
viata mea se afla intr-un punct de cotitura acum si sunt situatii, stari sufletesti, atitudini interioare cu care ma confrunt si pe care nu le inteleg. am practicat mai multi ani o alta invatatura decat cea crestina. ii ceream lui dumnezeu sa ma apropie de el orice ar fi si vedeam in toate credintele ceva spiritual si un rezultat final la care toate duceau. credeam in Dzeu, In sf treime, in toate tainele crestine, doar ca am cautat si o alta cale care mi s-a parut in toti acesti ani, mai rapida.
m-am trezit intr-o zi pe marginea prapastiei, dar cu aceiasi ruga in suflet: sa ma propie dzeu de el cat mai mult! am renuntat la acele practici printr-o conjunctura neasteptata si ma bucur . am inceput o relatie de iubire, am urmarit permanent sa ma rog si sa fac binele, am crezut cu toata fiinta mea in bine!
acum, relatia mea este cam grea, eu ca fiinta plina de aspiratii nu ma mai regasesc si imi e greu sa inteleg ce se petrece cu mine. imi place simplitatea, dar viata mea a devenit putin trista si sunt multe momente in care ma simt f singura. orice as face ajung sa ma simt singura. ma spovedesc lunar si ma impartasesc, dar in mine nu reusesc sa inteleg prea multe! e o stare in care sufletul meu se simte greoi si nu stiu ce sa fac sa ma regasesc! poate imi dati ceva idei! va multumesc! sunt o fire f dinamica, sunt vesela si ascund ceea ce traiesc cu adevarat in mine. imi place sa lupt, sa imi pun intrebari, mi-ar place sa devin puternica si vreau doar sa ma apropii de dzeu! orice preocupare am, starea de multumire imi lipseste! va pup!
Anevoioase si grele sunt cararile stramte care duc la Domnul dar nu trebuie sa te dai batuta si nici intr-un caz sa renunti. Cred ca parcurgi chiar acum aceasta cale. Ai ajuns pe o alta treapta, mai aproape de El. Este ca si cand ai descoperit ceva minunat, un lucru de care nu vrei sa te mai desparti niciodata; de aceea viata aceasta ti se pare searbada si trista, de aceea si starea de multumire iti lipseste, pentru ca vezi cu adevarat ca toate sunt trecatoare, iar cele lumesti niciodata nu vor reusi sa stinga focul din tine. Iti doresc multa sanatate si putere; pentru ca drumul e greu, dar rasplata e mare. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 21.07.2010, 10:13:39
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Ca sa vezi ca nu eu am provocat scandalul: Am recomandat cartea initiatoarei acestui topic si a sarit repede Churub atacandu-l pe Klaus Kenneth.Deci s-a amestecat intr-o treaba in care nu era implicat,si pot sa pun ramasag ca nici nu l-a citit.
.

Cartile despre convertiri sunt indicate celor incepatori in credinta ,le dau acelora un elan si o dorinta de a o apuca pe aceasta cale .
Ar mai fi "Jurnalul fericirii" sau "Talita Kumi" scrisa de Monica Fermo.
Nu e bine sa il atacam pe Klaus Keneth ,Hristos le-a spus apostolilor sa nu il indeparteze pe cel care vorbeste in numele Lui.
Dar am citit undeva ca ceva specific protestantilor este a descrie viata lor ,experientele lor religioase.
Par.Rafail Noica a fost protestant si a vorbit si el despre viata lui inainte de a deveni ortodox.
Dar mesajul lui acum este altul.
Am mai auzit la o credincioasa din oras cu mine elogii la adresa lui Klaus Keneth ,spunea ca ii place ca are ravna ,ceea ce noi nu prea avem .
Daca mergem la sfanta biserica si suntem atenti la slujba si traim in armonie cu tainele bisericii cred ca suntem si noi pe drumul mantuirii .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00