Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.01.2011, 13:10:12
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit Cum corecteaza Dumnezeu raul

"Căci voi, fraților, v-ați făcut următori ai Bisericilor lui Dumnezeu, care sunt în Iudeea, întru Hristos Iisus, pentru că ați suferit și voi aceleași de la cei de un neam cu voi, după cum și ele de la iudei, Care și pe Domnul Iisus L-au omorât ca și pe proorocii lor; și pe noi ne-au prigonit și sunt neplăcuți lui Dumnezeu și tuturor oamenilor sunt potrivnici, fiindcă ne opresc să vorbim neamurilor, ca să se mântuiască, spre a se împlini pururea măsura păcatelor lor. Dar, la urmă, i-a ajuns mânia lui Dumnezeu. Iar noi, fraților, fiind despărțiți de voi, o bucată de vreme, cu ochii, nu cu inima, ne-am sârguit cu atât mai mult, cu mare dor, să vedem fața voastră. Pentru aceea, am voit să venim la voi, îndeosebi eu, Pavel - o dată și încă altă dată -, dar ne-a împiedicat satana. Căci care este nădejdea noastră, sau bucuria, sau cununa laudei noastre, dacă nu chiar voi, înaintea Domnului nostru Iisus, întru a Lui venire? Căci voi sunteți slava și bucuria noastră." (I Tesaloniceni 2, 14-20)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2011, 14:26:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cum schimba Dumnezeu raul in bine:

Iată acum și istoria urmașilor lui Iacov: Iosif, fiind de șaptesprezece ani, păștea oile tatălui său...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2011, 14:35:51
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Despre mânia lui Dumnezeu suntem nevoiți să vorbim în limbaj omenesc, dar ar fi greșit să considerăm că Dumnezeu își manifestă supărarea așa cum o face omul. Furia umană nu ne poate ajuta să înțelegem mânia dumnezeiască, deoarece omul supărat devine irațional și face gesturi necugetate și dăunătoare. De asemenea, este greu să vorbești în același timp despre un Dumnezeu al dragostei și un Dumnezeu al mâniei. Un părinte al Bisericii spunea că, dacă duci o viață rea și Dumnezeu nu îți face nimic, e semn că supărarea Lui este asupra ta. Mai ales în Vechiul Testament vedem intervenții ale puterii Domnului, care nu a mai suportat răutatea de pe pământ și învățăm de aici că mânia dumnezeiască este icoana iubirii părintești, care nu este indiferentă față de drumul creației, nu privește drumul istoriei cu detașare, ci cu implicare. Iubirea și dorința de a salva pe cineva nu te fac impasibil și indiferent, ci te obligă să lupți pentru bine. Autorul fragmentului apostolic de astăzi recomandă într-o altă epistolă, destinată efesenilor, ca atunci când cineva se mânie să nu greșească (Efeseni 4, 26), iar Sfântul Iasaia Pustnicul a vorbit mult despre mânia firească, care trebuie îndreptată către rău. Așadar, mânia lui Dumnezeu este semnul prezenței Sale în creație, ca dorire a binelui și corectare a răului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.01.2011, 14:58:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Despre mânia lui Dumnezeu suntem nevoiți să vorbim în limbaj omenesc, dar ar fi greșit să considerăm că Dumnezeu își manifestă supărarea așa cum o face omul.
Efeseni 4, 26; Psalmul 4, 4

Mâniați-vă, dar nu păcătuiți
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Minunea de la Raul Iordan Laurentiu Intamplari adevarate 11 19.01.2010 13:49:08
de ce a lasat D-zeu sa existe raul? consuela Teologie si Stiinta 194 26.03.2009 18:28:10
De ce alege omul raul? Mikhael Generalitati 16 12.01.2008 21:56:45