Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.08.2007, 09:55:06
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

as vrea sa stiu cum percepeti fericirea
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.08.2007, 10:44:11
rebellu007's Avatar
rebellu007 rebellu007 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuda
as vrea sa stiu cum percepeti fericirea
fericirea...
se pare ca e ca o fata morgana...:)
toti fugim dupa ea, si cand aproape ca punem mana, ne scapa printre degete...
nu cred ca exista om care sa fie fericit non stop. de aceea cred ca fericirea pe pamant e un sentiment periodic. atunci cand ne nastem, cand ni se pune coronita pe cap, cand ne indragostim prima oara, in ziua nuntii (sau pe acolo ca am mai vazut si multi stresati in acele zile), cand ni se nasc copiii, cand plecam de la duhovnic usurati sufleteste... si as putea continua la nesfarsit. fericirea e starea in care te afli acum, cand nu te mai necajesc gandurile, cand toate greutatile sunt departe si faci fata ispitelor... ultimele clipe de fericire pe care mi le amintesc au fost dupa ce am iesit de la duhovnic... nu pot sa nu asociez fericirea cu pacea sufleteasca. cand esti senin atunci fericirea e mai aproape de tine. cand esti incruntat se departeaza... cam asa vad eu lucrurile.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.08.2007, 12:32:53
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Sunt fericit cand imi privesc familia, cand ma trezesc dimineata si inca imi mai pot zambi in oglinda in timp ce ma barbieresc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.08.2007, 14:44:35
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

:)..sa nu ajungi sa te saruti singur in oglinda,....

,sper ca nu te superi.
fericirea e o stare,se confunda deseori cu euforia,e o stare de bine,de implinire..nu este constanta..nu cred ca cineva a avut o viata fericita cap=coada.fericire simti atunci cand semeni dragoste..fireste ca nu e o stare permanenta..fericirea permanenta adevarata in ...rai.sa avem!Vorba par.Cleopa:mancane-ar raiul pe toti! ,fericirea apare si dispare..apare copilul,dispare barbatul(vorba unei femei care a scris o carte stupida,in care a enumerat ea niste motive pentru care nu trebuie sa facem copii)....fericirea e pandita de tristete,de suparare,alterneaza si e bine ca se intampla asa..de prea multa fericire sunt unii care nu si-ar mai incapea in piele..durerea,tristetea sunt si ele bune..ne aduc cu picioarele pe pamant.ne conduc catre rugaciune...atunci cand ne imbatam cu prea multa fericire ne pierdem capul,uitam care sunt adevaratele valori pentru care luptam(de ex.cand avem prea multi bani,prea multa dragoste si implinire sufleteasaca..toate la un loc)...parca uitam sa aducem macar rugaciune de multumire..ca de pocainta uitam cu desavarsire
Cum vad eu fericirea?Multumesc lui Dumnezeu,deocamdata pot spune ca am o cruce usoara in comparatie cu altii,pot s-o duc evident...orice ar urma ma consider fericita si binecuvanta ...da,pot spune ca sunt fericita ...mai lipsesc niste lucruri care tin de partea materiala.profesionala,dar sunt constienta ca nu le pot avea pe toate..prefer liniste si pace si iubire decat bani multi si probleme in familie.
Cu sinceritate fara ipocrizie,
Aniela
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.08.2007, 15:14:36
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Odata la ora de religie doamna profesoara ne-a pus pe fiecare sa completam urmatoarea fraza :"sunt fericit cand....".A tebuit s-o completez si eu .Atunci am zis ca sunt fericita cand Dumnezeu ma iarta( atunci cand gresesc )si am zis asta gandindu-ma la toate spovedaniile mele caci de fiecare data dupa spovedanie eu am fost fericita pentru ca stiam sigur ca Dumnezeu m-a iertat. Orice gand care ar fi putut sta in fata fericirii mele era inlaturat de faptul ca " eu azi m-am spovedit".Asa percep eu fericirea.Fericirea mea consta , in primul rand , ca Dumnezeu ma iarta si atunci cand ma iarta imi arata ca ma iubeste.Fericirea mea ,in al doilea rand, consta in ce consta fericirea oricarui crestin ortodox(ca este crestin,ca i-a parte la minunatele slujbe ,la Sf.Liturghie,ca il mananca pe Dumnezeu in Sf.Impartasanie,ca are un duhovnic minunat etc)iar in al treilea rand fericirea mea consta in micile fericiri care le ofera viata(animalele,natura....cerul,apa,zambetul unui copil sau a unui om necajit care se bucura de o bucata de paine care a primit-o).Fericirea unor oameni uneori imi dau si mie un strop de fericire.:)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.08.2007, 16:12:07
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

La Manastirea Putna un parinte a intrebat: Ce este frumosul? Cineva a raspuns: Ceea ce place ochiului. Parintele a raspuns: Si daca ochiul tau este intinat?
Astfel, ceea ce pentru unii este fericire, pentru altii este durere.
A fi fericit - a iubi si a fi iubit.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.08.2007, 16:19:43
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
La Manastirea Putna un parinte a intrebat: Ce este frumosul? Cineva a raspuns: Ceea ce place ochiului. Parintele a raspuns: Si daca ochiul tau este intinat?
Astfel, ceea ce pentru unii este fericire, pentru altii este durere.
A fi fericit - a iubi si a fi iubit.
iti dau dreptate dar cred ca pe langa asta ar mai trebui cate ceva adaugat
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.08.2007, 17:53:47
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

o singura data am simtit ceva ce nu s-a mai repetat niciodata: pur si simplu am vazut lumea roz. ciudat, nu? si mai si pluteam deasupra pamintului. fratilor, credeti-ma, am vazut totul in roz. nici azi nu imi pot explica. si nu voi uita niciodata senzatia. atunci am fost fericit.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.08.2007, 20:24:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dan73
A fi fericit - a iubi si a fi iubit.
subscriu
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.08.2007, 14:03:09
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Eu fericirea o vad in Intelegerea lucrurilor care ma cuprinde citeodata prin lacrimile aduse de rugaciune in fata icoanelor, la Liturghie, realizarea intinarii mele profunde, a pacatoseniei mele.
In plan lumesc fericirea o vad ca existind prin zimbetul pe buze in momentul cind te trezesti dimineata... Cel/cea care a ajuns la aceasta performanta cred ca se poate numi fericit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericirea cea adevarata ! cristiboss56 Pocainta 15 24.07.2013 22:50:04
Fericirea... PetruD Morala Crestina 27 07.07.2013 12:03:21
Fericirea.....doar un mit aici pe pamant?? lumyclau Generalitati 12 20.09.2012 14:55:57
Paradoxul suferintei. Fericirea de a fi prigonit pentru dreptate Rodica50 Intrebari utilizatori 0 26.01.2011 12:01:34
FERICIREA sofiaiuga Generalitati 8 30.03.2007 17:24:11