Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.01.2007, 23:09:23
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de silverstar
...dar de ce sa traiesti cu obsesia mortii... ?
Eu zic ca nu cu OBSESIA mortii care este o afectiune mintala neplacuta ci cu PASTRAREA AMINTIRII mortii NOASTRE(nu a altora, aici e cheia) care face bine sufletului, dar asa cu calm , impacat cu gindul, din cind in cind(ca sa nu se transforme in obsesie, Doamne fereste), si sunt convins ca ajuta foarte mult impreuna cu rugaciunea , smerenia si postul, mai ales impotriva depresiilor de tot felul.

Sper ca nu te-am suparat cu nimic, daca da, iarta-ma!
Nu, nu m-ai suparat, dar nu sunt de acord nici cu tine, nici cu Anca... Dupa moarte nu mai e nimic, nu dai nimanui nici o socoteala pentru ceea ce faci aici. Sa fim seriosi, nici copiii nu mai cred in povesti... Tot ce inseamna viata se desfasoara aici, pe pamant. Dincolo nu e nimic...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.01.2007, 23:16:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Fiecare e liber sa creada ce vrea.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.01.2007, 23:23:22
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Fiecare e liber sa creada ce vrea.
Asta e bine, inseamna ca ai inceput sa devii inteleapta daca-mi respecti optiunile. Asta e, fiecare cu credinta lui! Multumesc!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.01.2007, 00:26:05
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de allen_sky
Am auzit pe cineva zicand "oamenii de stiinta au calculat timpul de la big bang incoace si au lipsit cateva zile din totalul calculat de calculatoarele lor performante, au refacut testul si acelsi lucru,lipseau acele zile",in Biblie sant notate acele zile lipsa sau timpul oprit ? nu stiu ce sa cred ,poate stie si altcineva asa ceva sa-mi confirme sau infirme .
Noi nici nu avem idee cat a durat crearea noastra dar in orice caz nu cu bimbangu am fost creati asta e sigur.Cu acele zile lipsa nu e o problema ca si calculatoarele mai au erori.Iar data sigura a pamantului fizic e mai greu de verificat dar nu imposibila.
Noi am fost intai creati spiritual si dupa aceea am coborat in plan fizic iar acest timp se pare ca e mai lung in plan spiritual ca de acolo vine viata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.01.2007, 16:34:23
djdragonalb djdragonalb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.01.2007
Mesaje: 22
Implicit

Citand cristiboss56:
"Despre timp, el este creat ca o conventie minusculei noastre existente pe pamint.El in afara acestei lumi dispare, find un nonsens. "

Cred ca ai dreptate, dar doar intr-o mica masura. Despre timp... el a fost creat de Dumnezeu odata cu Creatia, caci inainte nici nu se poate vorbi de asa ceva. Initial el era unul singur, iar de acesta se impartasea si omul. Prin Cadere(in pacat), omul, in tendinta sa de a "deveni independent"(de se poate spune asa), si-a "luat" partea sa de timp(ca apartinandu-i de drept), facandu-l pe acesta(timpul) autonom. Asa a aparut "fragmentarea timpului". Dupa cum se poate observa destul de usor, asta nu-i decat o noua inselare(intrucat toate-s de la Dumnezeu si El e Cel ce tine totul), iar de aceasta inselare omul, nu numai ca nu si-a dat seama, dar pare sa fi ajuns chiar stapanit de timp(acest bun "personal" al sau ajungand,nu numai sa-l faca pe om sa se raporteze la el, ci chiar sa-l distraga de la relatia sa om-Dumnezeu). Si cum ar fi putut fi altfel, cand omul nu se mai poate stapani pe sine, daramite timpul?
Totusi, prin relatia sa intima cu Dumnezeu, omul poate sa refaca chiar in mod personal Timpul, unind timpul sau cu Timpul lui Dumnezeu. De fapt, in omul imbunatatit, timpul insusi isi regaseste locasul sau, fiind asumat in persoana umana. In acest sens avem ca exemplu pe unii sfinti ce, nu numai ca par a uni trecutul cu prezentul si viitorul(prin acea reamintire a celor trecute - in stransa legatura cu prevederea celor viitoare, ca plan divin), dar chiar il traiesc ca si cand ar face parte din el(nu doar vazandu-l ca pe un film). Timpul, pt omul aflat in relatie cu Dumnezeu, nu se mai scurteaza vazand-cu-ochii(cum se observa in viata de zi cu zi), ci chiar se dilata. In acest sens am dat in mesajul meu anterior exemplul din biblie.
Plus ca, la "sfarsitul lumii" , Creatia se va transfigura, nu disparea,iar Timpul face parte din ea.
Sa-ti fie de folos!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.01.2007, 18:30:26
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

timpul? el nu exista, ci doar masurarea trecerii lui, ca si cum ar fi. Sau poate ca chiar exista, ca o dimensiune spatziala, cum ai zice latzime, asha potzi sa zici varsta, adica ai mers atatzia ani in lungimea timpului. Apoi, dupa moarte, precis vei merge in inaltzimea lui. Sau iesind din timp, vei intra in etern, tot ca o dimensiune. Aceasta fiind adancimea timpului. Si poate ca si acolo te stingi si vei intra in altceva. In netrecerea timpului, iar acolo va fi ca si cum toate ar sta pe loc, si nimic nu se mai schimba in veac. In inghetzul perfect si nemishcat. Desi nu cred ca timpul este legat de miscare, sau de masura unei scurgeri, unui tictac, ci e altceva, ar putea fi o hotarare, o treapta, o culoare, o unda, o poezie. Timpul nu se vede, si nu se poate cunoashte, deci poate fi orice. N-ash zice ca timpul e Dumnezeu, dar categoric ca Dumnezeu se foloseshte de timp. Deci timpul exista, nu e liniar, nu e continuu, poate fi si asha, dar nu se poate generaliza. E un fenomen, o minune a existentzei, este splendoarea obiectelor, lumina neagra si nevazuta a lor, este stralucirea naturii catre altceva si nu neaparat catre ochi, timpul este stralucirea lucrurilor spre mister...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.01.2007, 14:58:26
maya maya is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 92
Implicit

si ce daca oamenii de stiinta sustin ca lumea a fost creata in 15 000 ani. dupa parerea mea timpul este relativ. o profesoara din liceu, care are strudii temeinice de dogmatica, ne-a zis la un moment dat ca pana urma, 6 zile in care a fost creat pamantul si tot ce e pe el, puteau insemna chiar cei 15 000 ani, caci timpul a fost creat de Dumnezeu, care este in afara timpului.si sunt de acord cu ea. toate au un sfarsit, chiar si timpul,contrar parerii multora.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.01.2007, 16:03:34
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maya
si ce daca oamenii de stiinta sustin ca lumea a fost creata in 15 000 ani. dupa parerea mea timpul este relativ. o profesoara din liceu, care are strudii temeinice de dogmatica, ne-a zis la un moment dat ca pana urma, 6 zile in care a fost creat pamantul si tot ce e pe el, puteau insemna chiar cei 15 000 ani, caci timpul a fost creat de Dumnezeu, care este in afara timpului.si sunt de acord cu ea. toate au un sfarsit, chiar si timpul,contrar parerii multora.
Corect.Eu m-am referit la faptul ca daca ar fi sa cuantizam totusi timpul acesta relativ,ar fi undeva acum 15 000 de ani.Deci ai dreptate.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.01.2007, 16:07:13
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Am uitat sa spun,cei ce au zis cifra de 15 000 de ani nu erau oameni de stiinta,oamenii de stiinta sustin alte aberatii,cu miliarde de ani,etc.Totusi,cineva a zis bine ca pana la venirea sa pe Pamant,omul a stat in rai,deci nu se stie cat.Asa ca totul e extrem de relativ.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.01.2007, 16:10:19
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de maya
si ce daca oamenii de stiinta sustin ca lumea a fost creata in 15 000 ani. dupa parerea mea timpul este relativ. o profesoara din liceu, care are strudii temeinice de dogmatica, ne-a zis la un moment dat ca pana urma, 6 zile in care a fost creat pamantul si tot ce e pe el, puteau insemna chiar cei 15 000 ani, caci timpul a fost creat de Dumnezeu, care este in afara timpului.si sunt de acord cu ea. toate au un sfarsit, chiar si timpul,contrar parerii multora.
Corect.Eu m-am referit la faptul ca daca ar fi sa cuantizam totusi timpul acesta relativ,ar fi undeva acum 15 000 de ani.Deci ai dreptate.
La ce timp va referiti voi???????
Intai am fost creati spiritual si este un timp.
Dupa aceaia am fost creati material un alt timp.
15000 de ani e foarte putin dar voi puteti crede ce vreti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Timpul sacru georgeval Sfanta Liturghie 17 17.02.2014 22:59:21
Secularizarea din timpul lui A. I. Cuza! ioansaucinitanu Intrebari utilizatori 5 21.10.2012 17:04:11
In timpul slujbei iusko18 Intamplari adevarate 22 03.05.2011 08:55:12
Zboara timpul... MARIUS_DANIEL Generalitati 40 26.06.2010 15:59:44
Cum ne furam timpul? Marius22 Generalitati 22 21.02.2009 23:12:10