Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2012, 18:20:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cea mai buna orientare e un consult psihiatric preliminar, iar daca psihiatrul considera ca problema depaseste sfera psihiatriei, se apeleaza la preot sau colaboreaza impreuna, asa cum se intampla in unele clinici de psihiatrie. Ai vazut ce s-a intamplat la Tanacu, trebuie si preotii sa fie "acoperiti".
Nu esti realista.
99.999 dintre psihiatri nu au sa recunoasca niciodata ca problema poate/avea si cauze/tratamente de ordin duhovnicesc.

Citat:
La clinica de psihiatrie pediatrica din orasul meu exista un preot angajat, care colaboreaza cu psihiatrii, pentru a-i ajuta pe copii si adolescenti. "Indracirea" e insotita deseori de boala psihica, deci trebuie tratate ambele.
Poate confunzi psihologul cu psihiatrul.

Dar e adevarat ...ambele au nevoie de tratament, cat e una si cat e alta intr-o persoana cam greu de stabilit.

Nu prea ai sa gasesti preoti care sa fi facut medicina/psihiatria si nici psihiatri teologia si cand se pune problema comunicarii interdisciplinare deja e cu durere de cap.

Apropo, nustiu daca stii dar de obicei la psihiatrie putini ajung prin alegere, este ultima disciplina pentru care se poate opta la facultatea de medicina, unde se ajunge de obicei daca ai cele mai proaste rezultate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.05.2012, 18:24:40
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
A mai spus ca unii oameni sunt nemultumiti ca sunt tratati ca niste demonizati(ceea ce mi s-a parut cam tras de par, in fine, poate s-a confruntat cu astfel de cazuri).
Raspunsul asta cam seamana a ""barba"". Da' cu ce dauneaza, cuiva care n-are probleme de demonizare, sa asculte Slujbele Sfantului Vasile?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.05.2012, 18:28:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Am ascultat o emisiune la radio Trinitas, in care era invitat Decanul Facultatii de Teologie din Iasi. Dansul a spus ca Sinodul a hotarat sa nu se mai citeasca Molitfele in ziua de 1 ianuarie, sarbatoarea Sfantului Vasile, deoarece sunt rugaciuni speciale de exorcizare, care nu se citesc tuturor ci doar celor care au probleme(se referea la cei posedati). A mai spus ca unii oameni sunt nemultumiti ca sunt tratati ca niste demonizati(ceea ce mi s-a parut cam tras de par, in fine, poate s-a confruntat cu astfel de cazuri). Eu ma intreb de ce oare s-au citit atata timp si niciun parinte duhovnicesc nu a ridicat in acest mod problema? Cred ca pentru multi oameni, sarbatoarea Sfantului Vasile era singura ocazie in care puteau sa participe si sa asculte aceste rugaciuni.

Din cate stiu(am participat de mai multe ori la Sfantul Maslu), nu se citesc Molitfele in aceasta Sfanta Taina(nu fac parte din Maslu).

De interzicerea rostirii rugaciunii incepatoare adresata Preasfintei Treimi, nu am mai auzit pana acum si sincer, mi se pare ceva imposibil, atat ca idee cat si ca punere in practica.
Exista o decizie oficiala in acest sens?
E publica?

Daca ar fi, ar trebui sa vina si cu o explicatie oficiala nu o explicatia a unuia care nici macar purtator de cuvant pentru Sf. Sinod ca si institutie.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.05.2012, 18:29:20
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu esti realista.
99.999 dintre psihiatri nu au sa recunoasca niciodata ca problema poate/avea si cauze/tratamente de ordin duhovnicesc.
Poate confunzi psihologul cu psihiatrul.
.
Eu vorbesc in cunostinta de cauza, de un fapt real, tu spui povesti. Nu se pune problema ca psihiatrii sa recunoasca "posedarea", (nici nu cunosc un preot care sa afirme ca a tratat un asemenea caz, eventual spune suspiciune), insa unii pacienti internati, care provin dintr-un mediu religios, reactioneaza mai bine in prezenta preotului, de aceea, pe langa tratamentul psihiatric (medicatie specifica) exista si sedinte de terapie cu preotul, care discuta cu ei, le citeste etc.

Last edited by ioanna; 04.05.2012 at 18:31:47.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.05.2012, 18:30:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iti multumesc pentru raspunsuri. Continuu sa fiu ingrijorata, caci ma gandesc ca domnul X/doamna X, daca are o problema delicata (sa-i zicem indracire), se duce la manastire sa nu-l/ n-o stie nici vantul nici pamantul, nu se duce sa anunte chiriarhul sa permita preotilor sa-i citeasca Moliftele si Dezlegarile. Si apoi aceste rugaciuni trebuie citite de mai multe ori...

Exista posibilitatea ca in astfel de cazuri, o astfel de persoana sa fie indrumata spre... psihiatrie! In concluzie, consider ca trebuie sa se revina asupra acestei hotarari si sa li se permita slujitorilor lui Hristos sa-si ajute aproapele si prin Molifte si Dezlegari. Sper sa nu fiu inteleasa gresit.
Preoții anunță chiriarhul, nu credincioșii, iar consfătuirea asupra fiecărui caz parte sporește experiența duhovnicească asupra acestor fenomene mai degrabă excepționale. Slujitorii lui Hristos nu pot aplica un tratament de natură bisericească, fără o anamneză în măsură să identifice fisura prin care s-a strecurat demonul (sau demonii), și stabilirea unei terapii cauzale în care să se implice cât mai multă lume, din jurul persoanei afectate.
Nu-i de joacă cu lucrurile astea, fiindcă oricând pot apărea exagerări de genul Tanacu și popularizări deformate, implicit o sminteală massificată în Biserică sau în afara ei.
Pentru bolnavii psihici există Sfântul Maslu, nu exorcisme și dezlegări de demoni. Dacă citești cu atenție rugăciunile din partea a doua a slujbei Maslului, o să observi că ele acoperă o arie mult mai extinsă de cauze ce produc tulburări în bunăstarea sufletească și trupească a persoanelor, în care sunt incluse și influențele demonice.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.05.2012, 18:30:57
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Raspunsul asta cam seamana a ""barba"". Da' cu ce dauneaza, cuiva care n-are probleme de demonizare, sa asculte Slujbele Sfantului Vasile?
Intreb altfel: cu ce dauneaza unui om pe care nu il doare capul sa ia un algocalmin?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.05.2012, 18:48:43
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu prea ai sa gasesti preoti care sa fi facut medicina/psihiatria si nici psihiatri teologia si cand se pune problema comunicarii interdisciplinare deja e cu durere de cap.
Nu stiu daca la noi se fac cursuri speciale la teologie pentru preotii exorcisti, care ar trebuie sa cunoasca foarte bine tulburarile psihice, precum si formele de manifestare ale raului.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.05.2012, 18:49:51
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu, ai fost inteleasa bine.
Sunt si cazuri care nu sunt de psaltire/exorcisme ci de psihiatrie in primul rand.

Dar persoana in cauza, avand probleme fff. grave nu o sa inteleaga de ce a fost trimisa la doctor si nu i s-a citit din carte, o sa zica ca au fost interzise exorcismele si psaltirea.
Statutul Molftelor si al Dezlegarilor reprezinta o problema a bisericii mele.

Unii oameni sunt bolnavi trupeste si/sau sufleteste si incearca sa se trateze, altii pot fi bolnavi care se cred sanatosi!

Biserica ii poate ajuta pe cei care isi constientizeaza neputintele si doresc sa se vindece. De aceea au fost lasate aceste Sfinte Taine. A spune un cuvant potrivit cand e vorba despre o problema atat de serioasa e o dovada de maturitate duhovniceasca si nu numai.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.05.2012, 19:15:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Pentru bolnavii psihici există Sfântul Maslu, nu exorcisme și dezlegări de demoni. .
E bine ca ai precizat asta. Pentru influente demonice exista Sfantul Maslu, pentru posesiune reala exista moliftele si dezlegari. Din pacate, multi care au o ruda bolnava, din disperare alearga la manastire si insista pe langa calugari sa ii faca exorcizarea.

Last edited by ioanna; 04.05.2012 at 19:22:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebari... victortiti89 Din Noul Testament 7 17.12.2011 17:39:11
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 19:21:23
Intrebari mihai.radulescu2003 Generalitati 13 14.04.2011 13:37:38
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 19:38:37