Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.04.2009, 23:12:34
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

De unde sti cita energie da pestele? Poate nu-ti da tie!
Pe de alta parte poti repeta la nesfirsit tot ce spui, nu-mi ajuta sa inteleg ce faci cind nu esti doar tu de capul tau ci mai trebuie sa indrumi si pe altul? In luma asta mai sint si parinti, oameni raspunzatori si de altii nu doar de ei!
Pr. Paraian la inaltimea caruia ma indoiesc ca ai ajuns spunea ca se bucura de cite o mincare mai gustoasa....hai sa nu fim mai monahi decit monahii!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.04.2009, 08:52:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Depinde de cantitate, daca mananca vreo 10 kg, poate se umple omul de energie. Dar sa stii, ca pestele urmeaza imediat dupa legume si fructe, caci si de asta se face dezlegare la peste si nu la carne sau alte bunatati. Se digera extrem de repede si nu tine de foame decat pe termen scurt. Astea sunt lucruri general stiute. Dar nu ma crede pe mine, intreaba pe altii.

Iar celor pentru care vei da seama, spune'le ce inseamna de fapt postul. Si vei vedea, ca sunt sanse sa inteleaga chiar mai bine. Tin minte o definitie frumoasa, desi nu ma omor dupa definitii: "Postul este abtinerea libera si constienta, de la anumite mancaruri numite 'de dulce', nepacatoase in sine, pe o perioada mai mica sau mai mare de timp." Deci, de va intelege omul ca alimentele sunt nepacatoase in sine chiar si in timpul postului, va intelege multe.

Dezlegarile nu sunt obligatii. Fiecare se poate nevoi cat va vrea. Biserica trage doar niste linii generale, de limitare sau orientare a omului pe calea cea buna.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.04.2009, 15:08:50
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca aici fiecare vorbeste in limba lui, ce vrea si cum vrea;eu nu mai inteleg nimic, sunt o gramada de pareri amestecate referitoare la post in general, pe cand ideea initiala era despre dezlegarea la peste in perioada de la Inviere si pana la Inaltare dar iar se discuta "discutii"'' eu sunt de origine moldoveanca si stiu de mic copil de aceste dezlegari care de altfel nu sunt obligatorii, daca nu vrei nu mananci, poti sa tii post si in sapatamana luminata daca te mustra constiinta ca prea te imbuibi si nu te mai poti ruga sau ca nu mai esti un bun crestin; asa ca nici macar nu pot spune: "asa o fi cum spuneti voi" pentru ca eu stiu de mic copil ceea ce am spus.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.04.2009, 18:42:57
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga veverit-o ai mare dreptate fiecare vorbeste despre orice dar nu despre topicul respectiv (e obiceiul locului de ani de zile si in lipsa unui moderator nu o sa se schimbe ceva! Inclusiv tu vorbesti incontinuu despre perioada dintre Inviere si Inaltare ori eu altceva spuneam; uite iti redau ca sa nu mai cauti:
Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
In timp ce in memoria mea sau in calendarul bisericii romane sub patronajul grec [COLOR=red]intre Pasti[/COLOR] si [COLOR=red]inceputul Postului Sf. Apostoli [/COLOR]zilele de miercuri si vineri sint zile de post sub Patriarhia Romana ele sint [COLOR=red]toate [/COLOR]cu dezlegare la peste!
Poate cineva sa-mi explice care-i totusi motivul?
Dar ca sa simplificam intelegera

[SIZE=3]va rog sa spuneti fiecare de cind tineti post su dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri incepind de la Inviere si terminind cu Postul Apostolilor[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
Pentru mine este o noutate, abia anul acesta am auzit de asa ceva!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.04.2009, 18:54:03
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Draga veverit-o ai mare dreptate fiecare vorbeste despre orice dar nu despre topicul respectiv (e obiceiul locului de ani de zile si in lipsa unui moderator nu o sa se schimbe ceva! Inclusiv tu vorbesti incontinuu despre perioada dintre Inviere si Inaltare ori eu altceva spuneam; uite iti redau ca sa nu mai cauti:

Dar ca sa simplificam intelegera

[SIZE=3]va rog sa spuneti fiecare de cind tineti post su dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri incepind de la Inviere si terminind cu Postul Apostolilor[/SIZE]

Pentru mine este o noutate, abia anul acesta am auzit de asa ceva!
Eu una, niciodaa nu am tinut asa, deci toate Miercurele si Vinerile dupa Pasti pina la Postul Sfintilor Apostoli, eu am postit intotdeauna, si stiu asta din mamastire, decit eram copil.
Acum daca exista o dezlegare la peste, cine doreste, poate sa o tina, eu am sa tin pe traditia veche, cum am aflat eu de copil.
Asta este invatatura protilor din familia mea si a calugarilor in manastiri.
Nu ma voi abate nici acest an.
Si pe de alt aparte Vinerea, pentru mine, este o zi particulara, de durere inchinata lui Iisus Hristos.


Pentru cine nu stie- pestele este carne alba, insa tot carne se numeste ca este.

Probabil Sfanta Biserica, a dat dezlgare la peste, deoarece multi nu pot tine post in respectivele zile, pentru a ajuta.

Pentru mine nu este asa.

Deci am si eu o intrebare: ascultare noua(pentru noul calendar bisericesc) sau ascultare veche(de cind eram copil am postit intotdeauna Miercurea pentru Maicuta Domnului si Vinerea pentru Mantuitorul)- invatatura ce o am de mic copil din manastiri?

Mie nimeni nu mi-a dat nici o dezlegare, deoarece atunci am promis si m-am legat ca voi face asa, ceea ce am si facut.
Ce se va intimpla acuma?

Eu am facut legamnint ca si copil, acolo la manastire, ca voi face asa toata viata mea.
Nu am sa rup acest legamint niciodata, fara a lua in considerare noile reguli ale bisericii.
O fii asta neascultare?
O fii asta ascultare?

Dumnezeu si Maicuta cea Dulce sa ma ierte daca gresesc!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.04.2009, 21:41:32
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
[COLOR=blue]Anul trecut a fost asa in Moldova. Vad ca acum s-a generalizat in toata Patriarhia Romana.[/COLOR]

[COLOR=blue][COLOR=black]Hector, imi pare rau ca trebuie sa te contrazic: aceasta randuiala nu este de anul trecut in Moldova si nici in Patriarhie nu este o noutate; ca a fost omis sa fie trecut in calendar aceasta dezlegare este cu totul altceva, insa ea este cunoscuta de cei care cunosc toate randuielie si canoanele bisericesti;[/COLOR]
[COLOR=blue]Pentru bucuria Invierii Domnului si in cinstea acestei mari sarbatori a crestinatatii, pana la Inaltare, pentru a nu fi umbrita aceasta bucurie de "nevointa" postului de miercuri si vineri, a fost lasata dezlegarea la peste; deasemenea se poate lua in considerare si ca fiind o "rasplata" pentru cei care au postit tot postul, de aceea, normal, este dezlegare doar pentru cei care au postit ( dar bineinteles ca nu se tine cont de acest lucru) Asta stiu eu, poate ar fi binevenita si explicatia unui preot sau persoane mai avizata in teologie.[/COLOR]
[COLOR=blue]In mod cert insa nu este o noutate.[/COLOR]
[/COLOR]
În textul de mai sus s-a spus cam tot ce era de spus pe această temă. Un singur lucru mai e de spus: postul nu stă în mâncare. Probabil că unii vor spune că vina pentru dezlegarea la pește din perioada Penticostarului o poartă masonii sau alte personaje mai mult sau mai puțin imaginare. Nimeni nu vă împiedică să continuați asceza tot timpul anului și să ingnorați dezlegările îndeobște.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.04.2009, 23:06:22
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prietene de c nu incerci sa raspunzi la intrebare? Prea mica scrisa? O maresc uite:
[SIZE=6]va rog sa spuneti fiecare de cind tineti post su dezlegare la peste in fiecare miercuri si vineri incepind de la Inviere si terminind cu Postul Apostolilor[/SIZE]

[SIZE=6][SIZE=2]Dupa cum vezi noi vorbim de o perioada mai lunga si ne intrebam de ce a aparut acum NOUTATEA asta! Daca sti spune-ne si noua ca sa nu murim prosti, daca nu lasa pe cineva care stie![/SIZE][/SIZE]
[SIZE=6][SIZE=2]Pina la tine n-a vorbit nimeni de masoni sau de alte personaje imaginare (crede-ma in mintea mea nu exista astfel de personaje....cum este cu a ta, de vorbesti de ele?)[/SIZE][/SIZE]
[SIZE=6][SIZE=2]Sfatul ca tineti post si daca-i dezlegare e grozav dar il stim si pe asta ce nu stim este ce-i cu dezlegarea asta [COLOR=red]PINA LA POSTUL SFINTILOR APOSTOLI!!!!![/COLOR][/SIZE]


[/SIZE]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.04.2009, 23:14:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Imi cer iertare pentru ca nu am inteles de la inceput aceasta problema. Credeam ca este o problema toata dezlegarea la peste. La mine chiar a dat roade acest scris mai mare. :) Personal, nu am auzit de aceasta randuiala in perioada amintita. Insa voi mai intreba despre aceasta.

M'am uitat in calendar. Ai dreptate, sunt zile de dezlegare la peste.
Nici eu nu tin minte sa mai fi fost asa.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.04.2009, 02:02:12
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Eu una, niciodaa nu am tinut asa, deci toate Miercurele si Vinerile dupa Pasti pina la Postul Sfintilor Apostoli, eu am postit intotdeauna, si stiu asta din mamastire, decit eram copil.
Acum daca exista o dezlegare la peste, cine doreste, poate sa o tina, eu am sa tin pe traditia veche, cum am aflat eu de copil.
Asta este invatatura protilor din familia mea si a calugarilor in manastiri.
Nu ma voi abate nici acest an.
Si pe de alt aparte Vinerea, pentru mine, este o zi particulara, de durere inchinata lui Iisus Hristos.


Pentru cine nu stie- pestele este carne alba, insa tot carne se numeste ca este.

Probabil Sfanta Biserica, a dat dezlgare la peste, deoarece multi nu pot tine post in respectivele zile, pentru a ajuta.

Pentru mine nu este asa.

Deci am si eu o intrebare: ascultare noua(pentru noul calendar bisericesc) sau ascultare veche(de cind eram copil am postit intotdeauna Miercurea pentru Maicuta Domnului si Vinerea pentru Mantuitorul)- invatatura ce o am de mic copil din manastiri?

Mie nimeni nu mi-a dat nici o dezlegare, deoarece atunci am promis si m-am legat ca voi face asa, ceea ce am si facut.
Ce se va intimpla acuma?

Eu am facut legamnint ca si copil, acolo la manastire, ca voi face asa toata viata mea.
Nu am sa rup acest legamint niciodata, fara a lua in considerare noile reguli ale bisericii.
O fii asta neascultare?
O fii asta ascultare?

Dumnezeu si Maicuta cea Dulce sa ma ierte daca gresesc!


Pentru BMD:
eu ti-am raspuns, fratiei tale, insa asta a creat noi intrebari pentru mine!
Adica pentru altii care cunosc mai bine.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.04.2009, 07:05:18
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

iMI CER SCUZE de la fiecare care s-a simtit "atins" de mesajele mele! Nu asta doresc dar este tare neplacut sa intrebi ceva si sa se discute despre altceva.Desigur discutiile se dezvolta in alte directii dar este bine sa ne reintoarcem
Sota Nina parerea mea este ca ascultarea este in primul rind fata de Dumnezeu si daca ai promis ceva LUI este bine sa te tii de promisiune. Nu putem cadea in ascultare orbeasca fata de biserica pentru ca ea este condusa aici pe pamint tot de oameni supusi greselilor.
Exista o vorba: preotii se chinuie de 2000 de ani sa desfinteze biserica iar enoriasii nu-i lasa! Acum ceva adevar este in vorba asta daca ne intoarcem in istorie!
Iar dezlegarea nu-i obligatorie asa ca ne tinem fiecare de postul nostru!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul meu ? Mihnea Dragomir Postul 179 10.11.2013 16:37:57
Postul + cristiboss56 Pocainta 43 03.08.2012 03:11:25
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
POSTUL aliscami Impartasania (Taina Euharistiei) 21 13.08.2009 23:58:18